Bitcoin Forum
May 26, 2024, 02:33:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Ton Yaklaşıyor! Telegram Open Network  (Read 445 times)
madcoin
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 251

View Profile
October 04, 2019, 03:45:38 PM

Her ne kadar çok yakından veya sıkı olarak takip etmiyor olsam da Telegram'a ait TON benimde ilgimi çeken projeler arasında yer alıyor. Özellikle dedikodusunun çıktığı dönemlerde piyasa çok canlıydı ve projenin beklentileri de inanılmaz yüksekti.

Umarım bu da NEX projesi gibi olmaz. Biliyorsunuz NEX'te Tezos da iki yıl kadar yüksek bir beklenti ile piyasada ismi konuşuldu ama o süre içerisinde borsalarda yer almadığı için bu beklenti hiç bir zaman paraya dönüşmedi. En son borsaya çıktıklarında artık yatırımcısı bıktı ve satış koydu. Hala onun acısını çekiyorlar.

Ton da da yoğun bir ilgi var ama önemli olan bu ilgiyi paraya dönüştürebilmeleri.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 04, 2019, 05:41:32 PM

Ben hiç bir şekilde bulaşmam tanesi 20 dolara geliyor arkadaşın dediği gibi, 20 den alıp 100 tl ye çıkışını mı bekleyeceğiz ne yapacağız yani.  bir de bu telegram icosu efsane oldu 2-3 senedir telegram aşağı telegram yukarı bir sürü haberler çıkıyordu forumlarda, twitterda, facebookta. bir ara fake ico yapmışlardı telegram icosu diye. bir ara da telegram icosu 1 milyar dolar topladı diye habeler yapılıyordu daha olmaya ico için. o yüzden bu kadar çok ses getiren icolara katılmayı oldukça riskli buluyorum ben.
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
October 04, 2019, 05:59:25 PM

Ben hiç bir şekilde bulaşmam tanesi 20 dolara geliyor arkadaşın dediği gibi, 20 den alıp 100 tl ye çıkışını mı bekleyeceğiz ne yapacağız yani.  bir de bu telegram icosu efsane oldu 2-3 senedir telegram aşağı telegram yukarı bir sürü haberler çıkıyordu forumlarda, twitterda, facebookta. bir ara fake ico yapmışlardı telegram icosu diye. bir ara da telegram icosu 1 milyar dolar topladı diye habeler yapılıyordu daha olmaya ico için. o yüzden bu kadar çok ses getiren icolara katılmayı oldukça riskli buluyorum ben.

Ya aynı şeyi söylüyoruz kimse dinlemiyor.

Alıntıladığım bu görüşüm halen sabit. Birileri sürekli konuşuyor TON, GRAM vs diye. Ama ne bir duyuru, ne bir açıklama yok!

Ya arkadaşlar iyimisiniz allah aşkına ne Telegramı ne coin'i yahu Smiley
Hiç Telegram'ın official sayfalarına göz gezdirdiniz mi?

https://telegram.org/
https://telegram.org/blog
https://twitter.com/telegram

Siz hiç bunlarda Telegram token/coin ile ilgili bir şeye denk geldiniz mi?
Peki birisi gerçekten bir para piyasaya sürecek olsa reklamını yapmaz mı?
Herkesin sadece kulaktan dolma bilgisi var. Kimsede resmi bir veri yok!!!

Aynı görüşteyim sizinle. Telegram 200 milyon kullanıcıya sahip bir platform yani elinin altındaki bu kadar kullanıcıyı basit bir mesajla bilgilendirebilirdi.

Japonya gizlilik içeren coinleri borsalarında  çıkarmak için çabalıyor.  en basiti japonya hatta şöyle bir haber var.

https://uzmancoin.com/japonya-altcoin/

Burada konu edilen Monero, Dash, Zcash. Ton nedir bir düşünün Smiley Ayrıca böyle gizlilik içeren ödeme sistemi yaptığında telegram kendisini büyük sıkıntıya sokar. yani neden çalışan sistemini böyle bir durumla riske atsın? En basiti gizliliğe karşı olan ülkelerde telegram kullanımı yasaklanır.

@furylmz Arkadaşımız bilgi vermiş stabil olmayacak diye. herkes telegram üzerinden 1 dolar 2 dolar 10 dolar ödemeye yapmayacak.. zaten bitcoinin ana sıkıntısı ve alışverişlerde kullanılmamasının nedeni bu değil mi? düşünün işte biri ile iş konusunda anlaştınız ve 20.000 dolar ödeme yapacaksınız sabah yaparım dediniz sonra bir kalktınız yapmanız gereken ödeme 22.000 dolar olmuş veya 18.000 dolara düşmüş.. kısacası alıcı ve satıcı için stabil olmaması büyük sıkıntı.

Diyorlarki ee private sale yapıldı. Ee tamam hadi Telegram tok satıcıydı ve hiç projesini, çalışmalarını tanıtmadı diyelim. Arkadaş bu işe private ayağına zenginlerin çok para yatırdığı söyleniyordu, bu adamlar nerede? Kim aldı bu TON'ları? Tonlarca para koyduğu bu işten niye kimseye bahsetmedi  Huh

Kaptırmayın kendinizi resmi açıklama gelmeden sağdan soldan TON token, coin falan almayın ne olduğu belli bile olmayan bir işe.

Mesela birisi bana söyleyebilir mi, nereden bu Telegram chain'in Github sayfası? Ben bulamadım. O kadar dillendirilen şeyin geliştirildiği sırada kimseden ses çıkmaması normal mi yani?
Bugüne kadar gördüğüm en garip işlerden birisi lighting network'tu o da kapalı kapılar ardında hazırlandı ama ne bu kadar uzun sürdü ne de gizli. Telegram'ın olayından kimsenin haberi yok. Telegram'ın kendisnin bile...
massguru
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 250

View Profile
October 04, 2019, 06:44:58 PM

Daha ortada wallet yok token yok. Cexten maili ben de aldım bugün, hitbtcnin zamanında sattığı tezoslar gibi olacak heralde. Cex hitbtcden kat kat daha fazla güvendiğim bir borsa böyle bir hata yapacaklarını düşünmezdim. Velev ki ben cexten çektim aldım withdraw etmek istediğim zaman ne olacak bu tokenler? Ya da cex private saledeki yatırımcılardan mıydı ve elindekileri mi satacak insanlara? Olur mu olur btc bu kadar düşükken bir çok exchange ve mining firması kepenk kapatırken cexte taklaya gelmiş olabilir. Benim tavsiyem bulaşmamak.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
October 04, 2019, 07:27:16 PM

Cex gibi fiat paritesi de olan bir borsa neden bunu yapar anlamadım. Kimse projeyi inceleyemedi ki neden yatırım yapsın github yok official bir duyuru kanalı yok hiçbir şey yok piyasada. Daha önce de bahsetmiştim telegram kurumsal yatırımcıları da çekecektir ki zaten çekmiştir. Kriptoda yatırım toplama rekorunu kırdılar. Şimdilik uzak durmak en iyisi para kazanıcam derken elimizdeki paradan olmayalım

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
edutBTC
Sr. Member

Activity: 518

View Profile
October 04, 2019, 08:03:57 PM

A year following the ICO, Gram may have appreciated by as much as 200% (offered at $4 in July 2019).

Bu yazı bir makalede karşıma çıktı. $1.3 ICO fiyatı. 1.7 milyar para topladığına göre 4 dolardan marketcapini tahmin edemiyorum çünkü token metricleri ve ne kadar token satıldı bunların bilgisine ulaşamadım. Şimdi biraz düşündüm telegram icosuna yatırım yapanların getirisi ne olacak yani bu token nerede kullanılacak? Sadece para göndermek için mi? Yoksa Telegram temettü dağıtımına mı gidecek? Bunlar hakkında yazı bulamadım bu ufak araştırmamda bilgilendirebilecek varsa sevinirim

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 1

View Profile WWW
October 04, 2019, 08:10:13 PM

adamlar çıkarmayacaksa da söylentilere dayanamayarak sonunda çıkarıyor gibi görünüyor. fiyatı başlangıçta yükseklere çıkabilir.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
October 04, 2019, 08:11:52 PM

Ben şahsen popüler uygulamaların ve sitelerin coin çıkarmasına şüpheli gözle bakıyorum ama telegram gibi efsane bir yazılımın istisnası olabilir.
Gerçi her ne kadar böyle düşünsem bile hype kavramının unutulduğu bir piyasa da böyle şeylerin çıkması olumlu.
Ico yatırımcısı açısından bu kadar para toplandıktan sonra kısa ve orta vadeli pek bir getirisinin olmaz.
OmarGsPools
Sr. Member

Activity: 392

View Profile
October 04, 2019, 08:31:50 PM

Libra ve telegram keşke ikisi de aynı anda çıksa piyasaya ne kadar para girer düşünemiyorum. Ayrıca libra ve telegramın ayrı ayrı kendi exchangelerini kurmaları gerektiğini düşünüyorum. İki devasa şirketin saçma sapan borsalarda listelenmesine gönlüm el vermez

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
PLAY NOW
.
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
October 04, 2019, 09:08:01 PM

Bu proje kendini kanıtlamış işleyen bir proje. Çıkması ile iyi bir duruma gelme ihtimali çok yüksek olasılık. Niceleri hayal satarken, gerçeğini satınalma şansı veriyor.
huzurkan
Hero Member

Activity: 1064
Merit: 522

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile
October 04, 2019, 09:08:24 PM

Bence Ton başarılı olacak, kendini kanıtlamış bir platform neticede Telegram ama önümüzdeki yıl aradan Spacex sıyrılacak, daha çok adından söz ettirecek. Elon Musk deyince bir durmak lazım. 32.5 dolara satıyorlar tokenin tanesini ve security token olarak çıkacak. Ton sıkmaya başladı, yeni takibim Spacex.

,gaaaaaaaagaaaaaaaaaaaaagaaaaaaaag,
           ,aP8b    _,dYba,       ,adPb,_    d8Ya,
         ,aP"  Yb_,dP"   "Yba, ,adP"   "Yb,_dP  "Ya,
       ,aP"    _88"         )888(         "88_    "Ya,
     ,aP"   _,dP"Yb      ,adP"8"Yba,      dP"Yb,_   "Ya,
   ,aPYb _,dP8    Yb  ,adP"   8   "Yba,  dP    8Yb,_ dPYa,
 ,aP"  YdP" dP     YbdP"      8      "YbdP     Yb "YbP  "Ya,
I8aaaaaa8aaa8baaaaaa88aaaaaaaa8aaaaaaaa88aaaaaad8aaa8aaaaaa8I
`Yb,   d8a, Ya      d8b,      8      ,d8b      aP ,a8b   ,dP'
  "Yb,dP "Ya "8,   dI "Yb,    8    ,dP" Ib   ,8" aP" Yb,dP"
    "Y8,   "YaI8, ,8'   "Yb,  8  ,dP"   `8, ,8IaP"   ,8P"
      "Yb,   `"Y8ad'      "Yb,8,dP"      `ba8P"'   ,dP"
        "Yb,    `"8,        "Y8P"        ,8"'    ,dP"
          "Yb,    `8,         8         ,8'    ,dP"
            "Yb,   `Ya        8        aP'   ,dP"
              "Yb,   "8,      8      ,8"   ,dP"
                "Yb,  `8,     8     ,8'  ,dP"  
                  "Yb, `Ya    8    aP' ,dP"    
                    "Yb, "8,  8  ,8" ,dP"
                      "Yb,`8, 8 ,8',dP"
                        "Yb,Ya8aP,dP"
                          "Y88888P"
                            "Y8P"
                              "

Free TON

PEER-TO-PEER MULTY-BLOCKCHAIN SYSTEM
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬TON SURF - OFFICIAL WALLET ▬▬▬▬

▄███████████████████▄
        █████████████████████
▄█████  █████████████████████
██████  ████             ████
███     █████████████████████
██████  ████             ████
██████  █████████████████████
███     █████████████████████
███████ ▀███████████████████▀
▀███████▄▄▄▄▄▄▄       ▀████
  ████▌                 ██ 
  ▐██▌                     
   █▌

TELEGRAM
FORUM
WIKI
Puyol
Full Member

Activity: 616
Merit: 101

View Profile
October 05, 2019, 10:44:28 AM

Bir gelemedi şu Ton ortaya bomba bıraktı gitti telegram zaten kapalı satış yaptılar çıktığı anda 2x-3x'e kesin gözüyle bakılıyor bizde ucundan tutsak patlamadan güzel olabilir şu dönemde en azından piyasaya can gelir.
virtfund
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 253

View Profile
October 05, 2019, 11:11:14 AM

Bir gelemedi şu Ton ortaya bomba bıraktı gitti telegram zaten kapalı satış yaptılar çıktığı anda 2x-3x'e kesin gözüyle bakılıyor bizde ucundan tutsak patlamadan güzel olabilir şu dönemde en azından piyasaya can gelir.

Bu fiyatlarla nasıl 2 3x yapacak hocam ben anlayamıyorum? 5 milyar adet var ve fiyatının 4 dolar olduğu söyleniyor. 5milyar*4dolar: 20 milyar dolarlık bir kapitilasyon oluşur ki şuanda CMC'de buna en yakın olan 18 milyar dolar ile ETH var. Çıkar çıkmaz da 2. coin olacağını ve oraya kurulabileceğini düşünmek çok mantıklı bir düşünce olmaz.

heidikim
Full Member

Activity: 602
Merit: 100

View Profile
October 05, 2019, 09:45:49 PM

Ne alaka bu kapalı satış hiç değilse bir kısmını adam akıllı ICO ile yapsalardı şu forumda dahi çok büyük sansasyon olurdu. Ama şuan ki durum da sanki kötü piyasa koşullarında ortalıkta görünmek istemiyorlar diye düşündürtüyorlar bana.
jesselui
Full Member

Activity: 854
Merit: 109

Trident Protocol | Simple «buy-hold-earn» system!

View Profile
October 06, 2019, 02:22:44 PM

YA ben hala telegramın coini ne işe yarayacak onu anlamadım. yani bu coini aldım yatırım yaptım neden deger kazansın yada kaybetsin?
Aynı şeyi bende düşünüyorum mantığı ne yani ? ilgiye göre mi yükselip azalacak bunu kafama bir türlü oturtamıyorum

Simple «buy-hold-earn» system!      │      TRIDENT PROTOCOL      │      HIGH FIXED APY  >>> 382,945%
THE HIGH PAYING AUTO-STAKING & AUTO-COMPOUNDING PROTOCOL

██████████████|               Twitter               |              Telegram              |                Reddit                |██████████████
CTRLX
Hero Member

Activity: 910
Merit: 503

View Profile
October 06, 2019, 02:32:23 PM

YA ben hala telegramın coini ne işe yarayacak onu anlamadım. yani bu coini aldım yatırım yaptım neden deger kazansın yada kaybetsin?
Aynı şeyi bende düşünüyorum mantığı ne yani ? ilgiye göre mi yükselip azalacak bunu kafama bir türlü oturtamıyorum

Her şeyin fiyatı ilgiye göre artıp azalır hocam. Dolar, tl, euro, btc, ltc, doge bile ilgiye göre değer kazanır yada değer kaybeder Smiley

Söylemeye çalıştığınız şey libra gibi stabilcoin olup olmayacağı ise hayır stabilcoin olmayacak yani 1 dolara endesli bir fiyatı olmayacak. Serbest olarak talep ve arza göre borsalarda fiyatlanacak. Yeni bir bitcoin yeni bir eth gibi düşünün. Bu kadar büyük bir firmanın böyle bir coin çıkartması ilk defa görülecek bir olay bana göre. Bir anlamda Telegramın şirket değerini de gösterebilecek bir coin bu bence.
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
October 10, 2019, 04:25:04 PM

iyi yönetilirse bu coin yeni bitcoin olur. ama borsaya girer girmez almak doğru değil. ilk gün çullanma olur, fiyat şişer. çullananlar hele bile alsın daha sonra bu çullananlar hele bir korkup satışa geçsin o sırada alınır.
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 1255

View Profile
October 10, 2019, 06:45:38 PM

Harbiden yıllardır ton Telegram token konuşuluyor bide bu fiyatlara cıkıcak.Şu piyasada biraz zor olur yıllardır konuşuluyor ana ortada token wallet hiç bişiy yok.Bide yüksek fiyatlar oldugu için yüksek talep görücegini düşünmüyorum artık.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 1

View Profile WWW
October 11, 2019, 08:19:27 AM

bu kadar alay konusu olduktan sonra vuruculuğunu yitirip  ayağa düşecek bunlar en sonunda. hadi çıkardık alın deseler bile şüphe ederim.

tmlksck
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile WWW
October 11, 2019, 08:54:15 AM

Gerçeği yansıtmıyordur bence fiyatlar. Yani umarım yansıtmıyordur. Eğer fiyatlar buysa dump kaçınılmaz olur ben de sabırla beklerim ucuzlamasını.

Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: