Bitcoin Forum
May 01, 2024, 05:05:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Pratik Bilgiler 1- 24 Saat EFT Nasıl Yapılır?  (Read 182 times)
funchiestz (OP)
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
October 05, 2019, 10:16:44 AM
Merited by ekiller (1), Vispilio (1), vycl87 (1), jaypete (1)

Burada herkesin faydalabileceği pratik bilgiler paylaşmaya karar verdim. Bu serinin ilki olarakta zaman zaman BTC alıp-satarkende kullanabileceğimiz bir şeyden bahsedeceğim.

Ben kendim BTC işlemi için kullandığımdan onu örnek veriyorum ama zaman zaman akşamları ve hafta sonları bazı bankalarda hesabınız olmasına rağmen içerisinde para olmadığından işlem yaparken sıkıntı çekiyoruz. Bunun için geceleri ATM aramışlığım falan da var mesela. Ancak bundan bir kaç yıl önce yeni bir özellikle tanıştık. Hemen hepinizin Enpara kullandığını düşünüyorum. Kullanmayanlarında ivedilikle bir Enpara hesabı açmasını tavsiye ediyorum.

Enpara hesabımızda para varsa, her zaman hesaplarınızda para olabilir demektir!

Aslında çok basit.
Bize bunun için 2 şey lazım.

1) Enpara bankacılık üyesi olmak (ve haliyle içinde para olması.)
2) BKM Ekspress üyeliği. (Bu 5 dakikada açılabildiği için çok basit bir işlem.)

Eminim bunun nasıl yapıldığını bilenler vardır. Bilmeyenler içinde kısaca özetleyelim.

• Enpara hesabımız aktif olup, kartı bize teslim edildiğinde, hemen BKM Ekspress hesabımızı açıyor ve kart ekle diyerek, Encard bilgilerimizi ekliyor ve sms onayını yapıyoruz.
  • Ardından BKM Ekspress üzerinde Encard'ın seçenekler kısmından para göndermeye açılması gerekli.
  • Android ve ios cihazlarda farklı olmakla birlikte benim kullandığım cihazda, alt barda yer alan sekmelerde "para gönderme" seçeneğine geliyoruz.
  • Gönder kısmından Encard'ımızı seçiyoruz.
  • Burada önemli nokta şu ki, ihtiyacımız olan parayı aktaracağımız hesabın IBAN'ı değil. O hesaba bağlı kart numarası. Alıcı kart numarası bölümüne bilgileri girip ilerliyoruz.
  • Ardından göndermek istediğimiz rakamı giriyoruz. Açıklama ve ödeme türü seçildikten sonra özet kısmında son olarak herşeyi kontrol edip, para transferimizi tamamlıyoruz.
  • Özet kısmında gördüğünüz üzere banka komisyon "0" TL olacaktır. İsterseniz işlemi kaydedip bir sonraki transferde aynı verileri kullanabilirsiniz.

Gelelim önemli notlara;

1- Çok kritik para transferlerinde bunu kullanmanızı önermem. Enpara üzerinden YKB hesabıma ilk aktarım yaptığımda parayı onay için beklettiler. (YKB tarafından) ve mesai saatinde hesabıma geçti. Ama daha sonra her defasında gece gündüz, haftasonu demeden sorunsuzca geçti.
2- Üst limit konusunda bilgim yok. Buna güvenerek yüksek limitli işlemlerinizi riske atmayın. Üstelik bazı bankaların üstte anlattığım gibi onay gibi süreçleri oluyor. Paranızı orada bağlamayın! [Ben 2000TL'ye kadar aktarım yapmıştım ve 2000TL'nin limit olduğunu söyleyenler var. Denemek lazım]
3- Ben kendim Enpara'dan YKB, Akbank ve TEB bankası hesaplarıma denedim ve başarıyla tamamladım. Bunun dışında BKM'ye eklenebilen tüm kartların bağlı olduğu hesaplara para transferi mümkün deniyor. Bu anlamda Garanti bankası istisna. Çünkü BKM Ekspress üyesi değiller. Garanti bankası hesabı hiç denemedim ve dolayısıyla çalışmıyor olması muhtemel. [Garanti bankası kartına aktarım yapıldığını söyleyenlerde var!]
4- Neye bağlı olduğunu bilmediğim bir konu da şu. Bazen TEB bankası hesapları ve kredi kartlarından da ücretsiz (faiz+nakit çekim ücreti olmadan) para transferine imkan veriyor. Bazen bir kişinin hesabında olurken, diğerinde olmayabiliyor mesela. Neye göre olduğunu bilen de görmedim.
5- Papara kartlarından da 1TL karşılığı gönderim mümkün hale gelmiş. (Denemedim)

BKM Üyesi Bankalar;

Umarım faydalı olmuşumdur...
1714539920
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714539920
Reply with quote  #2

1714539920
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714539920
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714539920
Reply with quote  #2

1714539920
Report to moderator
jaypete
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 257

View Profile
October 05, 2019, 02:12:44 PM

Pratik bilgi için teşekkürler hocam. Acaba bu pratik bilgiler konusunu bir seri halinde sürdürecek misiniz? Çok yararlı ve takip edilesi bir seri olur doğrusu.

Bir de bu BKM ekspres banka hesabımızdan mı para çekiyor yoksa kredi kartından nakit avans mı çekiyor? Eğer nakit avans çekiyorsa ay sonunda onun birde faizi ile uğraşmayalım sonra. Benzer bir sistem paparada da var sanırım orası daha pratik olabilir.
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
October 05, 2019, 04:10:26 PM

Pratik bilgi için teşekkürler hocam. Acaba bu pratik bilgiler konusunu bir seri halinde sürdürecek misiniz? Çok yararlı ve takip edilesi bir seri olur doğrusu.

Bir de bu BKM ekspres banka hesabımızdan mı para çekiyor yoksa kredi kartından nakit avans mı çekiyor? Eğer nakit avans çekiyorsa ay sonunda onun birde faizi ile uğraşmayalım sonra. Benzer bir sistem paparada da var sanırım orası daha pratik olabilir.

Devam etme niyetim var. Belirli aralıklar farklı konularda faydalı ve pratik bilgiler için başlık açacağım.

Para gönderme yaparken kurtardığını karta bağlı o sorduğunuz. Eğer hesap kartından para gönderme yaparsanız, hesabınızdan, kredi kartınızdan yaparsanız nakit avans şeklinde yapar. Benim yukarıda anlattıkların Enpara hesap kartı üzerinden yapılan işlemleri anlatıyor.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 05, 2019, 08:20:43 PM

Hocam paylaşım  için teşekkürler. Ben 3 yıldır en para kullanıyorum ve 2 yıldır da enpara kredi kartı kullanıyorum. Gerçekten bankadan ötesi en para. 2 yıldır kredi kartını kullandığım için her yıl 100 TL para veriyorlar bana. Kart parası vs yok ay da 3 kere harcamalarını bölme imkanı zaten ayrı bir güzellik

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
October 05, 2019, 09:03:12 PM

Hocam paylaşım  için teşekkürler. Ben 3 yıldır en para kullanıyorum ve 2 yıldır da enpara kredi kartı kullanıyorum. Gerçekten bankadan ötesi en para. 2 yıldır kredi kartını kullandığım için her yıl 100 TL para veriyorlar bana. Kart parası vs yok ay da 3 kere harcamalarını bölme imkanı zaten ayrı bir güzellik

Aynı şekilde benim en sık kullandığım banka en para. En para öncesinde Akbank, yapı kredi ve iş bankası kullanıyordum ama verdikleri hizmeti görünce iki bankadaki hesabımı kapattım şimdilik sadece akbank ve en para var. En para başlangıçta zaten bulunduğunuz yere kadar müşteri temsilcisini gönderip işlem yapıyor ve sizinle tanışıyor bu gerçekten büyük incelik. Kredi kartını bilmiyordum şimdi siz yazınca öğrendim en kısa sürede başvuruda bulunacağım.

funchiestz gayet değerli bilgiler paylaşmışsın çok teşekkür ederim. iki hafta önce cumartesi günü Akbank-Btcturk arasında para yollamaya çalışmıştım sorun olmuştu bir dahaki sefere ufak bir miktar sizin anlattığınız gibi yapmaya çalışacağım.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 06, 2019, 01:22:34 AM

Hocam paylaşım  için teşekkürler. Ben 3 yıldır en para kullanıyorum ve 2 yıldır da enpara kredi kartı kullanıyorum. Gerçekten bankadan ötesi en para. 2 yıldır kredi kartını kullandığım için her yıl 100 TL para veriyorlar bana. Kart parası vs yok ay da 3 kere harcamalarını bölme imkanı zaten ayrı bir güzellik

en paranın kredi kartı oldukça güzel bir kredi kartı ama bana vermediler, heralde diğer kredi kartlarındaki limitim çok yüksek diye, buralardan üst limite dayanmışım. gidecem diğer kartların limitini kıstıracam bir ara sonrasında en para kredi kartı da açtıracam onu da kullanacağım, anlatılanlara göre iyi bir kredi kartıymış,

zaten hali hazırda en para kullanıcısıyım o yüzden bir problem çıkacağını da düşünmüyorum. bir de şu ayın en paralısı olayı var, o ayın en paralısı hedeflerini de ara ara tutturuyorum.
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
October 06, 2019, 06:01:19 AM

en paranın kredi kartı oldukça güzel bir kredi kartı ama bana vermediler, heralde diğer kredi kartlarındaki limitim çok yüksek diye, buralardan üst limite dayanmışım. gidecem diğer kartların limitini kıstıracam bir ara sonrasında en para kredi kartı da açtıracam onu da kullanacağım, anlatılanlara göre iyi bir kredi kartıymış,

zaten hali hazırda en para kullanıcısıyım o yüzden bir problem çıkacağını da düşünmüyorum. bir de şu ayın en paralısı olayı var, o ayın en paralısı hedeflerini de ara ara tutturuyorum.

Kredi kartı LKS (Limit Kontrol Sistemi)'ne takılıyordur. Yani diğer bankalardaki limitlerinizin toplamı aylık gelirinizin 4 katını geçiyorsa vermiyor olabilirler. Ama bu LKS olayını ben çözemedim. Benimde normal şartlarda dolu hatta epey bir üstünde ancak bir banka ısrarla limit artışı yapmazken, diğer bir banka 20000 TL daha arttıralım limitinizi diyebiliyor. Başıma geldiği için biliyorum.
Tabi benim yukarıda anlattıklarımla Enpara'nın kredi kartının bir alakası yok ama, Enpara kredi kartıda güzel bir kart. Ben düzenli olarak kullandığım için her yıl 100TL nakit iade yapıyolar Enpara hesabıma. Aklıma gelen bazı özellikleri şöyle;

1- Kart aidatı yok.
2- Bir yıl içerisinde en az 6 ayda 10 tane 10TL üstü işlem yapılırsa 100TL nakit hediye.
3- Bir ay içerisinde 1000TL'ye kadar 3 adet ücretsiz taksitlendirme hakkınız var. Yani yaptığını peşin bir harcamayı 9 aya kadar ücretsiz, faizsiz bölebiliyorsunuz. Burada toplam 3000TL limiti önemli. İsterseniz 1000TL'ye kadar 3 harcamanızı taksitlendirebiliyorsunuz. İsterseniz bir tane 1000TL üstü (2000TL'ye kadar) bir tane de 1000TL'ye kadar 1 tane şeklinde ya da 3000TL'lik bir harcamanızı bölebiliyorsunuz. [Bu en sevdiğim özelliklerinden birisi. Malum taksit yasakları sebebiyle çok kullanışlı oluyor.]
4- Spotify, Netflix gibi platformlarda yıllardır %50 iade devam ediyor. (Bu Enpara hesap kartı içinde geçerli)
5- Şu an Kidega ile kitap alışverişleri için çok güzel bir kampanya devam ediyor. 50TL harcamaya 10TL iade + 1 hediye kitap. (Eylül ayında 10TL yazmasına rağmen, içimizden geldi diyerek herkese 25TL iade yaptılar mesela böyle süprizleri de var.)
6- 6 Ay üst üste ayın enparalısı olanlara ekstra kampanyalar geliyor. Örneğin bir keresinde 250TL'ye kadar aliexpress harcamasına %50 indirim gelmişti. Çok güzeldi.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 06, 2019, 01:16:15 PM

Hocam bende birde deniz Bonus var. En paranın limitini arttırmak isteyince hep diğer karttan dolayı limite takılıyorum. Deniz bonusu kapattirmak isteyince de aq bin dereden su getiriyorlar. Varsa imkanin diğer kartlarin 1 tanesini kapat. Sonra başvur. Gerçekten kredi kartı olarak 10 numara. Umarım müşteri artınca bunlarda sapitmaz.

funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
October 09, 2019, 08:50:37 AM

Hocam bende birde deniz Bonus var. En paranın limitini arttırmak isteyince hep diğer karttan dolayı limite takılıyorum. Deniz bonusu kapattirmak isteyince de aq bin dereden su getiriyorlar. Varsa imkanin diğer kartlarin 1 tanesini kapat. Sonra başvur. Gerçekten kredi kartı olarak 10 numara. Umarım müşteri artınca bunlarda sapitmaz.

Denizbank'a bir kez bulaştım kopmam yıllar sürdü. Saçma sapan bir çalışma mantıkları var. Ödediğimiz ve kapanan kredinin sigortasını yapıp, ödemediğimiz için bir de icra kağıdı falan yolladılar yıllar önce. Aylarca uğraşıp çözdük mevzuyu. Durduk yere icralık oluyorduk onların yüzünden. Enpara müşteri hizmetlerine ulaşmak maksimum 30 saniye sürüyor. Canlı bağlantıda bahsediyorum. Denizbank'da bir yetkiliye ulaşmak aylar sürebiliyor. Bunu göz ardı etmeyin.
Arksun
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 250

View Profile
October 10, 2019, 01:31:37 AM

Ben birçok banka kullanıyorum. Hepsinin ortak özelliği papara bulundurması bitcoin borsalarından da btcturkü kullanıyorum nadiren de koineks ikisinin de ortak özelliği papara kullanmaları. Ayrıca papara kartı da kullanıyorum. Paparadan para çekme tuşuna basıp garanti hesabımı seçtiğim anda para hesabıma geliyor. Ben de paparadan çok memnunum

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 10, 2019, 05:23:28 AM

Enpara her türlü candır, kredi kartı almadım ama hesap yetiyor da artıyor. YK saat 16:45 ten sonra eft yapacağın zaman işlem saati geç oldu size 9 TL iteklemek istiyoruz şeklinde bir mesaj verdikten sonra pılımı pırtımı toplayıp enparaya geçtim kafam rahat..
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
October 10, 2019, 05:54:12 AM

Enpara gerçekten kullanılması gereken bir bankadır. Diğer bankaların aslında ne kadar da çok haksız para aldıklarının kanıtı enparadır. Fatura yatıracağım eskiden 1 TL olan şey şimdilerde farklı farklı kurumlar için farklı fiyat politikası başlamış. Su için 1.5 TL Vodafone 2 TL Elektrik 2.45 TL  civarı para kesiyor, Vakıfbank.

Garanti kullanıyorum ben havale 3 TL civarı eft 6.5 TL her yerden para koparma derdindeler.

Maaşım yatar yatmaz parayı çekiyorum yan ATM'den direk ENPARA hesabıma yatırıyorum.
cybernetik7
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
October 10, 2019, 06:59:37 PM

Ben de bankaların kestiği komisyonlardan muzdaribim. Eskiden yatırım danışmanlığı yaparken hesabıma sürekli para girişi ve çıkışı oluyordu. Sanırım buna istinaden havale ücretimi 0a indirmişlerdi ancak şu an 3 lira veriyorum her seferinde. Enparaya geçmeme çok az kaldı. Fırsat bulup gidip finans bank hesabı açtıramıyorum

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 12, 2019, 01:36:34 PM

Ben de bankaların kestiği komisyonlardan muzdaribim. Eskiden yatırım danışmanlığı yaparken hesabıma sürekli para girişi ve çıkışı oluyordu. Sanırım buna istinaden havale ücretimi 0a indirmişlerdi ancak şu an 3 lira veriyorum her seferinde. Enparaya geçmeme çok az kaldı. Fırsat bulup gidip finans bank hesabı açtıramıyorum

Şubeye gitmene gerek yok enpara.com dan başvuru yap adresine gelsinler, klasik banka teferruatlarını unut Smiley
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
October 12, 2019, 07:19:15 PM

çok işe yarar bir konu olmuş hocam, favorilere ekledim, bilmediğim taktikler de varmış diyorum şimdi baktığımda. internet bankacığında eft yapmak bazen karın ağrısına dönüşüyor.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
October 15, 2019, 12:29:42 PM

Çok güzel bir konu olmuş. Böyle bir şey hiç aklıma gelmemişti.
Enpara'nın ne kadar güzel bir sistem olduğunu biliyordum. Kart aidatı olmaması, hiçbir şekilde bankacılık işlemleri için para talep etmiyor olması, ulaşılabilir müşteri hizmetleri desteği, diğer kartlardaki saçma kampanyalara nazaran Spotify, Netflix gibi uygulamalarda gerçek indirimler sağlanıyor olması gibi durumlar Enpara'yı öne geçiriyor. Hakkında olumsuz konuşan bir kişiye bile rastlamadım.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████