Bitcoin Forum
May 21, 2024, 11:53:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: USD/TL Nereye Gider?  (Read 254 times)
muslol67 (OP)
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 08, 2019, 09:24:38 AM

Son dönemlerde MB'nin yaptığı faiz indirimlerinin USD'yi yükseltmesi ihtimali vardı ama bu ihtimal gerçekleşmedi. Sonrasında acaba piyasalar düzeliyor mu derken, ekonomik sebeplerle yükselmeyen USD yine spekülatif hareketle ABD- TR arasındaki siyasal meselelerle tırmanmaya başladı. Eylül sonu 5,65TL seviyesinde kapatan USD dün 5.84TL'ye kadar yükseldi.

MB'nin yıl sonu USD tahmini 6.25TL'den Ağustos ayında yaptıkları güncellemeyle 5.90TL'ye geriledi. Durum buyken sizce yıl sonu USD ne olur? MB'nin tahminin üstünde kapatacağı bence çok açık ama ucu açık bir yorum olacağı için ben 6.50-7.00TL arasında bir fiyata çıkabileceğini düşünüyorum. Bu askeri harekat ve sonrasında siyasal gelişmeler bence yönü belirleyebilir.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 08, 2019, 10:30:20 AM

Genel anlamda eylul gibi turizm yavaşlar ve ekim ortasından sonra dovize hep hareketlenme olur. Bu sene ise dovizi aşırı baskıladılar. ben sahsen doların 6.5 civarında olması gerektiğini ama baskıyla bu seviyede tuttuklarını düşünüyorum. kasım gibi her ihtimalde mecbur kendini salacaktı. yıl sonu 7 görürsek hiç şaşırmam ama tahminim 6.20-6.5 arası yılı kapatırız.
MB 6.25 tahmini iyimser bir tahmin olarak görülürken şuan 5.80 olmasına yükseldi diyoruz. Algıyı güzel yönetiyorlar.
caseystephenson
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
October 08, 2019, 03:29:29 PM

Trump rahat bırakırsa düzeltme yapar işimize bakarız ama sürekli bize sataşıyor.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
October 08, 2019, 04:04:33 PM

Ben Eylül de okulların açılması ile birlikte piyasanın hareketleneceğini ve bundan dolayı TL likiditesi arttığı için dolar fiyatının TL olarak baskı altında kalacağını düşünmüştüm ve öyle de oldu. Anlık siyasi gerginlikler ile 6 TL ye yaklaşsa da ben fiyatın yeniden aşağı çekileceğini düşünüyorum. RTE güçlü TL politikasına geçiş yapmaya çalışıyor.
Eni sonu 2020 de 8 - 10 TL leri göreceğiz o vakte kadar inişler çıkışlar olacak elbette.
andyge
Sr. Member

Activity: 509
Merit: 253

View Profile
October 08, 2019, 04:28:35 PM

Trump rahat bırakırsa düzeltme yapar işimize bakarız ama sürekli bize sataşıyor.

Şu video sanırım:

https://www.youtube.com/watch?v=FYoS_3NVwqk

Adam eskiden biraz üstü örtülü tehdit ediyordu. Artık alenen haddini aşıyor. Pkk'ya açıkça verdiği destekle zaten Türkiye düşmanı olduğunu ortaya koyuyor Amerika daha ne yapmaları gerekiyor ki? Türkiye sadece bu gerçeği kabullenmek istemiyor. Amerika gibi bir düşman edinmek pek iyi sonuçlar doğrumaz tabi.

Umarım diplomasi ile bu iş çözülür.
/GeertJohan
Sr. Member

Activity: 409
Merit: 250

View Profile
October 08, 2019, 04:43:37 PM

Usd/TL üzerinde olması gerekenden çok daha fazla baskı var bunun sonucu olarak şuan 5.80 ler görüyoruz. O baskının kalkmasıyla daha da yukarı çıkacağını herkes biliyor ama lafını etmiyor. Bitmiş bir ekonomiyle dolara karşı ya da diğer paralara karşı dayanmak çok zordur. İyi günleri yaşıyoruz şuan için, ipin ucu kaçtığında bugünlere dönüp yazık oldu diyeceğiz.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 08, 2019, 08:08:49 PM

Şuan için ne yapıp edip doları tutuyorlar ama bu kadar zamma ve enflasyona karşı TL nin dolar karşısında çok daha fazla direnebilecegini düşünmüyorum. 2020 yılında 8-10 TL gibi rakamları görmemiz mümkün. İşin ehli uzmanlarin beklentisi de bu yönde. Tek farklı düşünen kişi yiğit bulut denilen Angus

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
October 08, 2019, 08:18:46 PM

Ortam gerildikçe bir şekilde dolara etki ediyor. Türk lirası her şartta zaten değer kaybediyor aslında olaya sadece dolar olarak değil yabancı döviz olarak bakarsak zaten sıkıntıyı görebiliriz. Trump açıklamaları piyasalara 0.20 0.30 TL civarında etkiledi ama sürtüşme devam ederse ben yine bir tarihi rekor geleceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde 4 milyon kişinin banka hesabına e-haciz uygulaması yapıldığı açıklanmıştı ve bugün bu haciz uygulamasının başlatılmadığı resmi kurumlarca açıklandı. Bu konuyla ilgili Ekşi sözlük üzerinde bir yazar arkadaşımız şöyle paylaşımda bulunmuş açıkcası öncesinde kafama yattı ama sonra gelir idaresi başkanlığından açıklama gelince umursamadım. Kısa ve net olarak doların durumu gerçekten ABD-Türkiye ilişkilerine bağlı. 5.50 seviyesinden aşağı düşmez ama yukarısı meçhul durumda şimdilik.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
October 08, 2019, 09:23:55 PM

TL nin kırılganlığını önleyecek bir siyasi atmosfer malesef yok. TL usd paritesindeki TL nin hareketi, btc usd paritesindeki usd gibi. tek farkı sert düşüşler göremiyoruz Smiley
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
October 09, 2019, 12:23:09 AM

Amerikayla papaz olmak bizim içimizden geçiyor bildiğin. Başlarında trump gibi kafayı yemiş faşist ırkçı bir adam varken bizim işimiz kolay değil. Baskılamalarla 5.8de tutuyorlar. Ya elimizdeki paralar da bitince ne olacak? Zaten dünyanın yarısından kredi aldık. Taşıma suyla değirmen mi döner?

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
massguru
Sr. Member

Activity: 364

View Profile
October 09, 2019, 12:31:53 AM

Trump 2008 krizinden sonra olan dolar basımıyla birlikte ithalat ve ihracatta işine yaradığının farkında. Doları daha değersizleştirerek Çin ile yarışmanın peşinde. Yani tl bu yüzden uzun vadede düşüşe geçebilir. Ancak onun düşüşü kadar bizim siyasi iktidarın saçma işleri var ve bu tlyi daha yukarılara itebilir. Kısa vadede daha da yükseleceğe benziyor. Ben yılı 6 ile kapatacağımızı düşünüyorum

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
kimkibu
Sr. Member

Activity: 561
Merit: 274

View Profile
October 09, 2019, 02:18:36 AM

Son zamanlardaki siyasi konjöktürün kötüleşmesi adeta bir kartopu etkisi yarattı ve ekonomiyi doğrudan etkiledi. Ülkemizde neredeyse yabancı yatırımcı kalmadı yani döviz musluğumuz kesildi. Katma değerli ürünler de yapamadığımız için ekonomimiz dibe doğru gidiyor. Bunda iki neden var inşaat sektöründe duble yolların yanında güzel YAN YOLLAR dönüyor. Diğer sebepte eğitim sistemi. #imamhatiplerkapatılsın ve her bulunan boşluğa bir üniversite dikip vasıfsız mühendisler bilim insanları yetiştirmemiz. Eğer bu ikisi böyle devam ederse USD/TL bokun da bokuna gidecek. Brezilya gibi Arjantin gibi krizle yaşamaya alışıcaz ve içimizden söküp atamıcaz. Gece gece uyku tutmadı forumda siyasetçi olup ülkeyi kurtarıyorum
Neo.op
Sr. Member

Activity: 1092
Merit: 254

View Profile WWW
October 09, 2019, 08:50:08 AM

Zor günler geride kaldı önümüzde daha zorları var dedirtmeye gider artık ancak. Ülkede gelir getirecek olan alanlar ya yabancılara verilmiş ya da yok edilmiş durumda bize bir fayda sağlamaktan ziyade yük olmaya başlıyor. Uygulanan politikaların büyük çoğunluğu hatalı ve yanlış durumda. Burnumuzun ucunu kurtarmaya bile gücümüz kalmamış durumda. TL kırılma yaşarsa daha da toparlayamaz. Şuan bu seviyede durmasının sebebi de hatalı ekonomik politikalarını doğruymuş gibi göstermeye çalıştıkları için yaptıkları baskılama sonucundan başka bir şey değil.

LYR▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄█████▓▓▓▓▓▓▓▓█████▄
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄▄████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███▄▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▄▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓█████████▄███
▓▓▓▓▓▓▓██████▀███▄
▓▓▓▓▓▓██████▓▓▓█████
▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓█████
▓▓▓▓██████▄▄▄▄▄██████
▓▓▓██████████████████
▓▓███████████████████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
 ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
LYRA  Loyalty Rewards on Blockchain
══════════════════════[ Main Features ]══════════════════════
Customizable tokens ███NFT███ DeFi███ DEX███ Revenue share
muslol67 (OP)
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 09, 2019, 10:20:43 AM

Yorumların hemen hepsi dış yapıya ve siyasi gerilimlere bağlanmış. Bir de yaz dönemi ekonomi canlılığına. Sizce bu kadar kısıtlı sorunlarımız mı var?

Ülkede pamuk ve mısır dışında yetişen tarım ürünleri yokken, tarım bile endüstriyele dönmüşken, bilim ve teknolojide bir türlü ilerleme kaydedemiyorken, diğer sorunların küçük olduğunu düşünüyorum. Kendi kendine yetemeyen bir ülkenin yabancı devletlerle politikası nasıl yürütülmezin ayaklı kanıtıyız sanırım. Dünya üzerinde az olan ve çoğunun TR'de üretildiği ürünleri niye pazarlayamıyoruz anlamış değilim. Fındığın kilosu sadece 10TL bile değil daha altında bu nasıl kabul edilebilir?

Neyse ki sonunda Turizm bakanlığından biraz atılım geldi. Yeterli mi değil?

8 tanıtım filmi; (Turizm bakanlığınca hazırlandı)
https://www.youtube.com/watch?v=gieesd5l86o

Tabi bunu dünyaya duyurmakta iş. Ayrıca tarihi eserleri ve bölgeleri korumayı da öğrenmek gerek.
Ekonomik gücün turizmden geldiği noktayı da anlatayım biraz.

Bugün bizde bile her 100 kişiden en az 15-20'si parası bizden 5-6 kat değerli olmasına rağmen Avrupaya gitmeyi istiyor veya gidiyor. Bu durumda bile yurtdışına gitmek isteyen insanları ne cezbediyor?

Avrupa'da ortalama gecelik şehir vergisi 3-4€. Şehir vergisi ne biliyormusunuz? Ayak bastı parası! Avrupa'da tüm şehirlerde turistlerden kaldıkları gece başına ekstra bir ücret tahsil edilir. Ve bunlar vergi alındısıyla belgelendirilip, devlete ödenir. Örnek veriyorum Avrupa'da bir otel veya ev kiralama yaparak 3 gece konakladınız. Sizden çıkışta veya girişte bir şehir vergisi tahsil edilir. 1 kişi için 3 gecede ortalama 10-12€ ödeme yaparsınız. O şehirde ayak basma ücreti olarak 12€!

Avrupa'da bazı şehirlere aylık ortalama 1-2 milyon arası turist geliyor. 2 milyon üst rakamını ve 3€ ortalamayı alsak bu ülkeler sadece bir şehirden aylık 6 milyon € ayak bastı parası alıyor!  6 MİLYON €!

Roma, Paris, Madrid, Barcelona, Milano, Venedik, Munih, Köln, Budapeşte, Viyana, Cenevre... düşünün bunlar sadece bazıları. Adamların tüm şehirlerini baz alsak aylık sadece ortalama 10 milyon şehir vergisi topluyorlar. Nasıl? Bundan 1000-1500 sene önce yapılmış tarihi eserlerle... Bizde neredeyse her şehirde tarihi eserler var. Durumlarını benim anlatmama gerek yok. Ankara'da kale var mesela bir tane. Geçen bir gezmeye gidelim dedik. Kalenin burcunun birinde 3-4 tane gecekondu vardı yahu. Adamlar turistler gezinirken kapının önünde çekirdek çitliyolar! Ciddimisiniz yahu!
nrttngnbz
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
October 09, 2019, 11:36:45 AM

bizim ülke en nihayetinde askeri bir operasyona giriyor bu kuşkusuz bizi olumsuz etkileyecektir. bundan gerisi operasyonda söz dinleyip dinlemeyeceğimize bağlı.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1616

View Profile WWW
October 09, 2019, 02:19:16 PM

Post apocalyptic dünyada geçen bir oyun var, Wasteland 2 diye (Orjinal Fallout serisinin yapımcılarından),

orada post nükleer ortamda insanları köle gibi çalıştırıp sadece temel ihtiyaçlarını borç içinde ve ucu ucuna karşılayacakları başka hiçbir yerde geçerliliği olmayan çok değersiz bir para birimiyle ödeme yapıyorlardı,

şu anda bence dünya hızla o noktaya gidiyor çünkü müthiş bir nüfus patlaması ve doğal kaynak sıkıntısı var, 3. dünya ekonomilerine ve para birimlerine biçilen rol de bu, sürekli ve düzenli değer kaybı ve o para birimiyle kazanan insanların köle gibi sömürülmesi...

jaypete
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 257

View Profile
October 09, 2019, 03:13:02 PM

orada post nükleer ortamda insanları köle gibi çalıştırıp sadece temel ihtiyaçlarını borç içinde ve ucu ucuna karşılayacakları başka hiçbir yerde geçerliliği olmayan çok değersiz bir para birimiyle ödeme yapıyorlardı,

@Vispilio, hocam eskiden dünyada kölelik sistemi vardı. Şimdi herkes o sistemi eleştiriyor ayrı bir konu ama o sistem aslında ama detaylı incelendiğinde bugünki sistemden çok daha insaflı bir sistemdi kölelik.

Kölenin sahibi olan kişi, kölesinin bütün ihtiyaçlarını gidermek zorundaydı. Yeme, içme, barınma, evlendirme, evlendikten sonra eşini çocuklarını geçindirme gibi akla gelebilecek bütün ihtiyaçlarını sahip karşılıyordu. Bunun karşılığında da köle tarla işlerini yapıyor, ev işlerini düzenliyordu.

Bugün ise bize verdikleri asgari ücretle bırakın temel ihtiyaçlarımızı, karnımızı bile doyuramıyoruz.
OmarGsPools
Sr. Member

Activity: 392

View Profile
October 09, 2019, 11:04:36 PM

Dolar kesinlikle yükselecek şu an türkiye ekonomisi hacı yatmaz gibi bir sağa bir sola gidip duruyor. Dünden bugüne 7 kuruş yukarı çıktı bu kadar oynak bir para birimine kim neden güvensin de parasını tutsun. Yıl sonuna kadar 7ye bile çıkabilir bu askeri hareket ekonomimizi çok etkileyecek. Çünkü avrupa komitesi bu harekatı maddi açıdan karşılayamayız gibi açıklamalarda bulunuyor.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
kimkibu
Sr. Member

Activity: 561
Merit: 274

View Profile
October 09, 2019, 11:17:48 PM

Dolar kesinlikle yükselecek şu an türkiye ekonomisi hacı yatmaz gibi bir sağa bir sola gidip duruyor. Dünden bugüne 7 kuruş yukarı çıktı bu kadar oynak bir para birimine kim neden güvensin de parasını tutsun. Yıl sonuna kadar 7ye bile çıkabilir bu askeri hareket ekonomimizi çok etkileyecek. Çünkü avrupa komitesi bu harekatı maddi açıdan karşılayamayız gibi açıklamalarda bulunuyor.
Avrupanın bize yardımına ihtiyacımız mı var ya? Biz suriyeli din kardeşlerimiz için her şeyi göze alırız. Onlara bölgede bir safe zone yaratalım yeter ki. Olan yine bizim askerimize bizim emekçilerimize olacak. Orada yapılan her şey bizim cebimizden çıkacak istesekte istemesekte. 7 olacağını düşünmüyorum ama 6.20 civarında olacağını düşünüyorum
CoinMegaStock
Member
**

Activity: 630
Merit: 12

Stock

View Profile
October 10, 2019, 07:19:43 PM

abd yaptırım kararı alıp uygulamaya koyarsa işin sonu 10 tl de soluklanır görünen bu.

Bitcoin
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: