Bitcoin Forum
April 30, 2024, 10:32:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Doları 3-4 liraya sabitlemek ?  (Read 658 times)
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 19, 2019, 01:12:57 PM

Teknik olarak o konun arkası şu. Devlet sabit kurdan doviz satabilmek zorunda kalır.
Sabit doviz kuru nedir?
Devlet merkez bankası ve dolayısıyla kamu bankaları aracılığıyla USD için belirlediği rakam üzerinden sınırsız dolar alıp-satacak demektir. Piyasada fiyatı ne olursa olsun devlet nezdinde 3TL dersek, 3 TL'den istediğin kadar USD götür karşılığında devlet bunu alacak. Aynı şekilde sen 3TL ile gittiğinde sana 1$ satacak.
İmkansızlığını daha nasıl özetleyebilirim bilemedim Smiley
Bugün 3TL'den USD satan olsa kuyruğu İzmir'den Kars'a uzar herhalde Smiley
Sabit kura geçtikten sonra şunu yapar Alış 3 tl satış: 3.05 tl ama dolar aldığım kadar dolar satarım diyebilir. Rezervlere dokunmam diyebilir. Ha bunu yaparsa bir bakıma kendi kendisini yalanlamış gibi olur.
Yoksa dediğiniz gibi yaparsa maksimum birkaç saat dayanabilir.
1714473146
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714473146
Reply with quote  #2

1714473146
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714473146
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714473146
Reply with quote  #2

1714473146
Report to moderator
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
October 22, 2019, 08:10:20 AM

üretmedikten sonra çözüm değil. kilometrekarelerce alan boş duruyor. tarım, hayvancılık, fabrika kurulmadıkça kurla oynamanın hiç bi etkisi olmaz. serbest piyasa en iyisi aslında.

For rent...
pokerjet
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
October 24, 2019, 12:16:26 PM

Doları sabitleyebilmen için elinde dolar basma makinesi olmalı. Hatta çok büyük bir tane! O da yetmeyecektir ondan onlarcası olması gerekir.

Çünkü dolar talebi olduğunda insanlar tl verip dolar almak isteyecek. Bir çok kişi istediğinde sen doların fiyatını koruyabilmen için sürekli dolar vermen gerekir o alıcılara. Peki senin stokun sonsuza kadar sürer mi? Eğer amerika merkez bankası değilsen sürmez. Elindeki döviz bitince batık bir devlet olursun ortada kalırsın.
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
October 26, 2019, 06:58:39 AM

kim diyor bunu ya abi nereye sabitliyorsun hayırdır ya Smiley sabitleyemezsin ki bu açık ve net , bunların yerine neden üretim yapmıyoruz da ülkemize dolar girmiyor demek daha mantıklı dolar ülkeye girdikçe o sabitlenir zaten Cheesy
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
October 26, 2019, 05:01:34 PM

kim diyor bunu ya abi nereye sabitliyorsun hayırdır ya Smiley sabitleyemezsin ki bu açık ve net , bunların yerine neden üretim yapmıyoruz da ülkemize dolar girmiyor demek daha mantıklı dolar ülkeye girdikçe o sabitlenir zaten Cheesy

Aslında kim diyor bunu demektense biraz araştırmak gerekli diye düşünüyorum.Ben araştırdım ve böyle birşeyi türkiyede istese yapabiliyor.Ama bir arkadaşında dediği gibi çok fazla ithalat yapan bir ülke olduğumuz için bu karar alınırsa ciddi anlamad ticari bir bozulma ve çöküş yaşanır.Dışa bağımlı olmasaydık bu kadar çok da rahat yapılabilecek bir şey bu.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 29, 2019, 07:21:09 PM

Teknik olarak o konun arkası şu. Devlet sabit kurdan doviz satabilmek zorunda kalır.
Sabit doviz kuru nedir?
Devlet merkez bankası ve dolayısıyla kamu bankaları aracılığıyla USD için belirlediği rakam üzerinden sınırsız dolar alıp-satacak demektir. Piyasada fiyatı ne olursa olsun devlet nezdinde 3TL dersek, 3 TL'den istediğin kadar USD götür karşılığında devlet bunu alacak. Aynı şekilde sen 3TL ile gittiğinde sana 1$ satacak.
İmkansızlığını daha nasıl özetleyebilirim bilemedim Smiley
Bugün 3TL'den USD satan olsa kuyruğu İzmir'den Kars'a uzar herhalde Smiley
Sabit kura geçtikten sonra şunu yapar Alış 3 tl satış: 3.05 tl ama dolar aldığım kadar dolar satarım diyebilir. Rezervlere dokunmam diyebilir. Ha bunu yaparsa bir bakıma kendi kendisini yalanlamış gibi olur.
Yoksa dediğiniz gibi yaparsa maksimum birkaç saat dayanabilir.

Bunu dediği zaman sabit kur olmaz ki  Grin
Talep artarsa fiyat artar. Bunu yapabilmesi için bankaların ve diğer finans kuruluşlarının doviz alım satımını yasaklaması gerekir. İşin içine serbest piyasa girerse fiyat dalgalanır. Dengeye gelene kadar dalgalanır. Yani dediğiniz gibi kısıtlayamaz teknik olarak. Sabit kurda alacam diyene dolar, satacam diyene TL bulmak zorunda. Bunu yaparken de sabit fiyat uygularsa bunu dikte etmesi çok zor. Böyle olsa bile kayıt dışı ekonomiyi arttırır. Sağda solda millet dolar alıp satmaya başlar kendi arasında, istediği fiyatta.

Dediğiniz şöyle zor. Gümrükten belli bir miktara kadar nakit geçirebiliyorsunuz. TL/USD normalde 5TL olacakken, 3TL ile sabit kurdan satarsanız dediğim gibi kuyruk olur ve alıp yurtdışına gidip bozdurup geri döner. Şahsen ben yaparım Smiley
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
October 29, 2019, 10:29:07 PM

Doları sabitlemek düşüncesi yerine TL yi serbest piyasa içerisinde güçlendirmeyi düşünmek gerek .Baktığınız zaman ekonomisi global piyasanın dışına atılmış ülkeler doları sabitleme yoluna gidiyorlar yani bu artık ekonominin son durağı anlamına geliyor onun yerine üretiminizi ve sanayinizi geliştirip dünya çapında kabul görmüş ürünleri yaratmaya çalışıp TL yi değerli kılmak daha sağlıklı olurdu. Ülkemizde Dolar-TL paritesi nasıl belirleniyor bunu bilmek herşeyi anlatır.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 05, 2019, 08:40:14 AM

Hocam benim aklıma gelen şu neden 3 TL
Mesela ben kendimden bir örnek vereyim geçenlerde çocuğa ayakkabi aldım. 349 TL ye. Benim hanım bubfiyati duysa kafayı yer.  Ben de mecburen yalan attım.☹️
Fiyatını 200 desem yalan olacak günaha  gireceğim neden 200 deyipte bu günaha gireyim madem yalan bende 149 TL dedim 😄😄😄

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
November 05, 2019, 09:36:25 AM

Bir ürün satıyorsanız ve maliyetleri sizi karşılıyor + üzerine kar ediyorsanız doları sabitlemeniz mantıklı olabilir ancak devletin dolar üzerinden bir şey sattığı olmadığı gibi dışarıdan ne getirirsek hepsi dolar ve euro ile. Dolar 3 TL ye sabitlediniz diyelim alım yaptığınız ürünün maliyeti 5 TL olduğunu düşünürsek bunu 3 TL ye insanlara satmanız mümkün değil. Dolar konusu sadece bizim başımızda olan bir bela değil genel olarak tüm dünyada ekonomiler dolar üzerinden hesaplanıyor veya etkileniyor diyelim. Şimdi dolar, Euro ve Sterlini biz bugün hayatımızdan çıkarsak bu sefer arap paraları hayatımıza girecek, onlar inanın dolardan daha kötü durumda. Arabistan riyali 1.53 TL, kuveyt, umman, bahreyn riyal fiyatları doların bugünkü durumuna şükür ettiren cinsten.
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
November 05, 2019, 01:02:42 PM

Mesela ben kendimden bir örnek vereyim geçenlerde çocuğa ayakkabi aldım. 349 TL ye. Benim hanım bubfiyati duysa kafayı yer.  Ben de mecburen yalan attım.☹️
Fiyatını 200 desem yalan olacak günaha  gireceğim neden 200 deyipte bu günaha gireyim madem yalan bende 149 TL dedim 😄😄😄

149a ayakkabı kalmadı ki yalanınız kolayca ortaya çıkabilir Cheesy malesef her şeyin fiyatı her geçen gün daha da artıyor, çocuğa alınan bir ayakkabı 350, kışlık bir bot 1000 lira olmuş durumda.
Doların sabitlenmesi mümkün değil. Ne rezervlerimiz yeter ne ekonomimiz buna müsaade eder Sad

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 05, 2019, 08:36:28 PM

Mesela ben kendimden bir örnek vereyim geçenlerde çocuğa ayakkabi aldım. 349 TL ye. Benim hanım bubfiyati duysa kafayı yer.  Ben de mecburen yalan attım.☹️
Fiyatını 200 desem yalan olacak günaha  gireceğim neden 200 deyipte bu günaha gireyim madem yalan bende 149 TL dedim 😄😄😄

149a ayakkabı kalmadı ki yalanınız kolayca ortaya çıkabilir Cheesy malesef her şeyin fiyatı her geçen gün daha da artıyor, çocuğa alınan bir ayakkabı 350, kışlık bir bot 1000 lira olmuş durumda.
Doların sabitlenmesi mümkün değil. Ne rezervlerimiz yeter ne ekonomimiz buna müsaade eder Sad

Hocam, aslında şöyle bir laf vardır. Çocuğun yediği helal giydiği haram diye. Hanım gidip 50-60 TL ye FLO dan ayakkabı alıyor. Bunlarda iki topa vuruyor ayakkabı gümluyor. Bende kızdım gittim ne de olsa tek çocuk diye Nike in halısaha ayakkabısıni aldım. Hanım duysa 349 TL yi kafayı yer 😄😄😄
Birde üstüne üstlük değiştir geri ver der. İstemeye istemeye attık yalanı 😜

Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
June 07, 2020, 07:10:44 AM

Mesela bulgaristanin para birimi ile euro sabitlenmis durumda, 1 leva 0.5 euro gibi bir rakama isabet ediyordu, umarim hala oyledir.
Dovizin sabitlenme fikri benim de olumlu baktigim bir dusuncedir, onbinlerce firma zaten dolar stogu yapiyor.

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███   ██████       ██████   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
█████                ██████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
June 08, 2020, 09:07:37 PM

Piyasa nasıl arapsaçına döner, uygulamalı olarak görmek için kur sabitlemeye gidilebilir elbette. Önümüzde bir Arjantin örneği duruyor mesela. Hiç de parlak değil şimdiki durumları!
Uygulamaya devem eden ve memnun olan birkaç istisna ülke var sanırım. Fakat birkaçına uydu diye hepsine uyacağını düşünmek yanlış olur. Her ülkenin dinamikleri ve kabiliyetleri farklı sonuçta.

İstisnalar dışından bakarsak, serbest piyasanın çöküşüne ve yabancı yatırımcının kaçısışına sebep olur. Ayrıca döviz, karaborsada kendine bir yer bulacağından; bu usulsüzlükleri takip edip cezalandırabilmek için çok fazla insan gücüne ve denetime de ihtiyaç vardır. Sonuç olarak sağlıklı bir şey değildir. Dışa kısmen kapalı bir ekonomi yaratılmasına sebep olur.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1042

View Profile
June 09, 2020, 06:39:46 AM

Benim yazacağım şeyleri arkadaşlar zaten yazmış eğer dolar 3 TL ye sabitlense emin olun daha kötü olur şuan 7 TL diyelim kara borsa da direkt 10 TL derler 1 dolara bu da paranın değerini daha çok düşürür iş beyaz eşyaya tv ye elektroniğe hatta diş fırçasına diş macununa benzine herşeye yansır hayat pahalanır dolar 3 TL görünür ama bir yolunu bulup enflasyonu yine yüzde 3 falan çıkarırlar  Grin

.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1287

View Profile
June 09, 2020, 07:09:15 AM

Ekşide gördüm bir tane mal diyorki doların şuanki fiyatı zaten 2 tl üyelik olmadığı için diyemedim lan dolar para birimi fiyatımı olur.

devlet bile 6,99 da tutabilmek için kıçını yırttı yine tutamadı o fiyatlara sabitleyebilecek bir ekonomi yok ve olamaz.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1604

View Profile WWW
June 09, 2020, 07:11:03 PM
Last edit: June 10, 2020, 11:10:10 AM by Vispilio
Merited by EFS (1)

Böyle bir politikanın dünyaya açık serbest piyasada sürdürülebilmesi mümkün değildir,

Modern zamanlardaki kur "çıpalama" (currency peg) örneklerinin tamamı referans alınan para birimini basan merkez bankasının doğrudan enjeksiyonuyla ve finansal yardımıyla olur, ancak sizin para biriminiz serbest piyasada çıpa kurundan daha değerliyse bağımsız olarak böyle bir karar alabilirsiniz (soft vakalar için Çin Yuanı ve Japon Yeni'ni ayrıca değerlendirebiliriz).

Örnek: İsviçre EU ekonomik ilişkilerinin bir uzantısı olarak uzun süre EURO'ya (1 EUR = 1.20 CHF olarak) sabitliydi, İsviçre ekonomisi biraz daha otonom olmak istediği için merkez bankası bu çıpayı kaldırdı, saliseler içinde CHF çok sert yükseldi EUR ve USD karşısında:

Bulgaristan örneğinde de yine EU üyesi olduğu için ECB'nin yoğun desteğiyle suni bir kura sahip olabiliyor...

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
June 09, 2020, 10:50:29 PM

Doları belli bir kura sabitleyerek acı gerçeklerden kurtulamayız.   Türkiye 2001 de yanlış hatırlamıyorsam dalgalı kur sistemine geçti.
2001 öncesinde  sabit kur sistemi vardı.  Ama sabit kur bizi enflasyondan, fakirleşmekten kurtarmaz.  

TL den  6  sıfır atmak ne ise  ona benzer.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1042

View Profile
June 11, 2020, 08:32:40 AM

Doları belli bir kura sabitleyerek acı gerçeklerden kurtulamayız.   Türkiye 2001 de yanlış hatırlamıyorsam dalgalı kur sistemine geçti.
2001 öncesinde  sabit kur sistemi vardı.  Ama sabit kur bizi enflasyondan, fakirleşmekten kurtarmaz.  

TL den  6  sıfır atmak ne ise  ona benzer.

Aynen öyle hocam dolar 10 TL olsun 1 sıfır atalım 1 dolar 1 TL olsun demi  Cheesy