Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:41:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Emekli olmak için minimum ne kadar kazanmış olmanız lazım?  (Read 522 times)
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1615

View Profile WWW
October 19, 2019, 09:03:38 AM

1 milyon dolar nakit parasi olan insanin zaten TaliskerDarkStorm'un dedigi gibi cokta Turkiye'de kalmasina gerek yok. Rahatca yurt disina gider ve orada da yasayabilir Smiley

@Vispilio biraz fazla olmamis mi miktar, Turkiye bazinda dusunursek zaten ayda 10k USD harcayanlar Acun Ilicali segmentine falan giriyor olmasi lazim.

Acun Ilıcalı'nın sadece Şeyma Subaşı denen gold digger'a verdiği nafaka zaten onun 2 misli diil mi, 125,000 TL miydi aylık Smiley

yani 100,000 USD bile diyen arkadaşlar olmuş ama, şu anda devlet - birey arası rekabet öyle sert noktalara geldi ki (dünyanın bir çok yerinde böyle), örneğin "bir ev bir araba alıp mütevazı bir hayat sürerim" deseniz, vergiler faturalar sigortalar pullar derken bir anda o paranın eridiğine şahit olursunuz... (sadece 1-2 kuşak önce havuzlu villa + jip falan standart amerikan rüyasıydı o yüzden değişen dinamikleri vurgulamak için 1 ev + 1 araba örneğini verdim)...

1715020901
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715020901
Reply with quote  #2

1715020901
Report to moderator
1715020901
Hero Member
*

Ignore
1715020901
Reply with quote  #2

1715020901
Report to moderator
1715020901
Hero Member
*

Ignore
1715020901
Reply with quote  #2

1715020901
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715020901
Hero Member
*

Ignore
1715020901
Reply with quote  #2

1715020901
Report to moderator
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1254

View Profile
October 19, 2019, 09:19:22 AM

100k dolar derken yıllık pasif gelirden mi bahsediyorsunuz? Tek seferlik 100 bin dolar ile bırakın emekliliği, 5 sene sonrasını göremezsiniz. 60 yaşında değilseniz bu miktarın ömrünüzün sonuna kadar yetmesi imkansız. (Yaşlandıkça sağlık harcamalarının artacağını da düşünürsek çok daha fazlasına ihtiyacınız var. O yaşta bile imkansız.)
Herkesin hayat tarzı farklı ama Türkiye'de hiç çalışmadan ortalama bir hayat yaşamak için en az 1 milyon dolar nakit para ve kira ödemeden kalınabilecek bir ev şart.

1 milyon dolar nakit parasi olan insanin zaten TaliskerDarkStorm'un dedigi gibi cokta Turkiye'de kalmasina gerek yok. Rahatca yurt disina gider ve orada da yasayabilir Smiley

@Vispilio biraz fazla olmamis mi miktar, Turkiye bazinda dusunursek zaten ayda 10k USD harcayanlar Acun Ilicali segmentine falan giriyor olmasi lazim.

1milyon dolarım olsa zaten malta gibi bir ülkeden vatandaşlık alırdım avrupa istedigim yerde oturur,amerikaya vizesiz giriş cıkış yapabilirdim.Geri kalan paraylada zaten kendimi döndürürdüm.500bin dolar,1milyon dolar beni emekli etmez ama top seviyeye çıkarır.Hazıra dağ dayanmaz onuda yer bitirir insan.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
October 19, 2019, 09:38:56 AM

1 milyon TL'm olsa bana yeter  geçen boğa sezonunda ucundan döndüm çok içim acıyor Embarrassed
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 19, 2019, 10:53:42 AM

100k dolar derken yıllık pasif gelirden mi bahsediyorsunuz? Tek seferlik 100 bin dolar ile bırakın emekliliği, 5 sene sonrasını göremezsiniz. 60 yaşında değilseniz bu miktarın ömrünüzün sonuna kadar yetmesi imkansız. (Yaşlandıkça sağlık harcamalarının artacağını da düşünürsek çok daha fazlasına ihtiyacınız var. O yaşta bile imkansız.)
Herkesin hayat tarzı farklı ama Türkiye'de hiç çalışmadan ortalama bir hayat yaşamak için en az 1 milyon dolar nakit para ve kira ödemeden kalınabilecek bir ev şart.

1milyon dolarım olsa zaten malta gibi bir ülkeden vatandaşlık alırdım avrupa istedigim yerde oturur,amerikaya vizesiz giriş cıkış yapabilirdim.Geri kalan paraylada zaten kendimi döndürürdüm.500bin dolar,1milyon dolar beni emekli etmez ama top seviyeye çıkarır.Hazıra dağ dayanmaz onuda yer bitirir insan.

Bu şekilde 1milyon dolar hayat seviyesini çok değiştirir. işte çalısırken kenarda 300-400bin tl niz bile olsa onu değerlendirseniz o bile insanı çok rahatlatıyor. Ama burada emeklilik bahsi geçmiş 1m dolar ile çalışmadan da güzel bir hayat geçirilir.
TaliskerDarkStorm (OP)
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
October 19, 2019, 12:57:11 PM

"Emeklilik"ten kasıt bu hayatta bir daha çalışmaya ihtiyaç duymayacak kadar servet elde etmek ise dünyanın her yerinde aylık 10k USD harcamayı göze alan biri şikayet etmeyeceği lükste bir hayat sürebilir.

Bu bütün dünyada sizi finansal olarak özgür kılacağı için 10k yazdım özellikle belli bir ülkeyi tercih eden birisi için daha düşük olabilir elbette,
10,000 USD * (şu an yetişkin olan biri için tahmin edilen yaşayacağı ay sayısı), mevcut teknolojiler baz alınarak farazi 100 yıl desek,

1200*10,000 = 12,000,000 USD, ama gerçekten sevdiği işleri yapan insan için emeklilik ömür boyu söz konusu olmaz bence.

Katılıyorum, insan sevdiği işi yaparsa emekli olmasına gerek yok ama başka birisinin yanında çalışarak da emeklilik olmaz, insanın kendi işi olmalı altında çalılanları olmalı işi stressiz ve başında durmayı gerektirmeyen bir iş olmalı, yani iyi bir sermaye ile güzel bir iş fikri ile az çalışarak uzun yıllar güzel para kazanabilmeyi kapsamalı.
TaliskerDarkStorm (OP)
Sr. Member

View Profile
October 19, 2019, 01:26:50 PM

Acun Ilıcalı'nın sadece Şeyma Subaşı denen gold digger'a verdiği nafaka zaten onun 2 misli diil mi, 125,000 TL miydi aylık Smiley

yani 100,000 USD bile diyen arkadaşlar olmuş ama, şu anda devlet - birey arası rekabet öyle sert noktalara geldi ki (dünyanın bir çok yerinde böyle), örneğin "bir ev bir araba alıp mütevazı bir hayat sürerim" deseniz, vergiler faturalar sigortalar pullar derken bir anda o paranın eridiğine şahit olursunuz... (sadece 1-2 kuşak önce havuzlu villa + jip falan standart amerikan rüyasıydı o yüzden değişen dinamikleri vurgulamak için 1 ev + 1 araba örneğini verdim)...

Yine eskiden kim milyoner olmak istemez  yarışmasında kazanılan paranın bir değeri vardı, gerçekten tüm hayatın hatta akrabalarının eşinin dostunun hayatı da kurtuluyordu. şimdi 1 milyondan vergiler kesilince cebe kalan para 800.000, istanbulda o paraya 3+1 bile alamazsın, normal bir iç anadolu veya akdeniz şehrinde bile ancak 2 tane ev alabilirsin, birinde sen otursan birinde kiraya versen asgari ücretlinin aldığı parayı bile alamazsın. ülkede inanılmaz bir türk parası erezyonu var, gerçekten paramız çok değersiz.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1615

View Profile WWW
October 19, 2019, 04:23:33 PM

Yine eskiden kim milyoner olmak istemez  yarışmasında kazanılan paranın bir değeri vardı, gerçekten tüm hayatın hatta akrabalarının eşinin dostunun hayatı da kurtuluyordu. şimdi 1 milyondan vergiler kesilince cebe kalan para 800.000, istanbulda o paraya 3+1 bile alamazsın, normal bir iç anadolu veya akdeniz şehrinde bile ancak 2 tane ev alabilirsin, birinde sen otursan birinde kiraya versen asgari ücretlinin aldığı parayı bile alamazsın. ülkede inanılmaz bir türk parası erezyonu var, gerçekten paramız çok değersiz.

Çok doğru bir analiz, özellikle emlak piyasası tam bir soygun bence İstanbul'da, evi kazara makul fiyata bıraktıklarında da aidattan geçiriyorlar,
yeni binalarda örneğin 1+1, 2+1 ev alan genç profesyoneller bir yandan mortgage bir yandan 400-500 TL aidat ödeyerek devam ediyor,

finansal bağımsızlığın bence en temel kriterlerinden biri müstakil ev sahibi olmaktır, emeklilik hesaplarınıza bence bunu da katın arkadaşlar.

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
October 19, 2019, 04:25:16 PM

Çok uzak bir zaman değil 2000-2001 de loto oynandığı zamanlarda genelde gençlerin hayali ferrari almaktı.. Loto çıktığı zaman ferrari alıp gazlamak isteyenler, 20-30 daire alıp kirasını yerim diyenler...  Şimdi loto ne kadar vermiş diye baktım 15milyon lira o da 7 hafta devir etmiş ondan sonra Smiley normal haftasında verdiği 1.1milyon lira yani 190.000 dolar Smiley
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
October 19, 2019, 05:24:04 PM

Çok kompleks bir durum bu. Tam manasıyla yaşamak da var bu emeklilikte yaşamak zorunda olmamak da. Bulunduğum şehir için bir ev bir araba artı bankaya bir miktar nakit ve var olan tüm borçları ödemek şeklinde hesap yaptığımda 260 bin dolar tam yeten miktar bana. aylık 10 bin lira gibi bir faiz getirisi 1 orta halli villa 1 premium araç sıfır borç.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
October 19, 2019, 05:28:06 PM

0 borç bile yeter aslında yıllardır borç içinde sürükleniyorum iğrendim nefret ettim.

en az 1-2 yılım daha var bitmesine yeterki borcum bitsin fazla birşey istemiyorum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 1

View Profile WWW
October 19, 2019, 05:37:45 PM

Bugünün Türkiyesinde 1 milyon lira gayet sınıf atlatır. Öğrenciyseniz sermaye sahibi olarak mezun olursunuz çalışansanız zaten iyi kötü birikiminiz vardı sizi seviye atlatır. Emeklilik diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum emekli depresyonu diye bir şey var dilediğiniz kadar paranız olsun yine bir şeyler yapmak isteyeceksiniz. O yüzden istediğiniz işi veya işleri yapabileceğiniz miktar olarak düşünmeniz gerekir. Sıfırdan başlayan birine içinde bulunduğu şehirde orta üst bir ev alacak sıfır bir araç 10-15 binlik pasif gelir (Faiz kira temettü vb) ve kafanızdaki işi yapmak için gerekli sermaye. İşte bunların toplam tutarı emeklilik dediğimiz şey için gerekli olan para.

The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
October 19, 2019, 07:00:21 PM

50 k  dolar kaybetmiş biri olarak 20k dolar yeterli görüyorum Cheesy

20K dolar ile emeklilik mi düşünüyorsunuz? Muhtemelen yaşınız oldukça ileri. Arabanız, eviniz ve yazlığınız çoktan alınmış durumda. Ya da orman içerisinde insanlardan uzak bir hayat geçirmek ve şehre inmek istemiyorsunuz.
Başka türlü bir açıklaması olamaz. Yirmi bin dolar ile hayatınızın geri kalanını sürdüremezsiniz. Hedeflerinizi biraz daha yüksek tutmanızı öneririm.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
October 19, 2019, 08:52:19 PM

Geçmiş dönemden buna benzer bir başlık ya da böyle bir muhabbet hatırlıyorum, daha önce de konuşulmuştu. Tabi herkesin hayatını iyi şartlarda devam ettirebilmek için kendine göre bir finansal beklentisi var. Kişilerin beklediği yaşam standardı epey değişkenlik gösteriyor. Ortalama 1 milyon usd benim için yeterli olurdu herhalde, gayet keyifli olurdum.
TaliskerDarkStorm (OP)
Sr. Member

View Profile
October 19, 2019, 10:00:21 PM

Çok doğru bir analiz, özellikle emlak piyasası tam bir soygun bence İstanbul'da, evi kazara makul fiyata bıraktıklarında da aidattan geçiriyorlar,
yeni binalarda örneğin 1+1, 2+1 ev alan genç profesyoneller bir yandan mortgage bir yandan 400-500 TL aidat ödeyerek devam ediyor,

finansal bağımsızlığın bence en temel kriterlerinden biri müstakil ev sahibi olmaktır, emeklilik hesaplarınıza bence bunu da katın arkadaşlar.

istanbulda millete ataşehirde ağaoğlu 2+1 80m2 kare evleri milyon tl'lere sattı. adam çıktı iki PR yaptı sonra 20 tane ferrarisini 30 tane chevroleti, boğazda yalısı altında karısı her şeyi vardı. bu aptal insanlar sayesinde oldu  hepsi, adam yoktan var oldu, 1 milyon tl kredi çekip 30  yıllarını ipotek ettiler, oturdukları evde kumdan yapılmış altyapısı zayıs en ufak bir depremde yok olacak apartmanlar. birisi voleyi vurdu yine enayiler sayesinde, bu ülke bu zihniyette oldukça ne ağaoğlusu biter ne tosunu biter ne fadılı biter Smiley
tmlksck
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile WWW
October 20, 2019, 12:15:55 AM

Bir milyon dolara hayır diyecek biri yoktur burada. Tamam emekli saymazsınız kendinizi ama sadece trade veya sadece 1 işe odaklanırsınız onu da mecburiyetten değil keyfi yaparsınız.

ScarletSunshine
Jr. Member
*

Activity: 230
Merit: 9

View Profile
October 20, 2019, 10:02:03 AM

50 k  dolar kaybetmiş biri olarak 20k dolar yeterli görüyorum Cheesy

20K dolar ile emeklilik mi düşünüyorsunuz? Muhtemelen yaşınız oldukça ileri. Arabanız, eviniz ve yazlığınız çoktan alınmış durumda. Ya da orman içerisinde insanlardan uzak bir hayat geçirmek ve şehre inmek istemiyorsunuz.
Başka türlü bir açıklaması olamaz. Yirmi bin dolar ile hayatınızın geri kalanını sürdüremezsiniz. Hedeflerinizi biraz daha yüksek tutmanızı öneririm.

tek yanıldığın yer yaşım ileri değil  ; üniversite son sınıfta iken son model araba orta sınıf aynı zamanda çiflik  dublex daire  + 2 araba daha  pickap  bir sürü arsa ve   bankada hatrı sayılır para   üniversiteden sonra emekli hayatı yaşadım 4  yıl dünya turu felan  . İnsan arzuları sever aruzladıklarını değil   , paranın çok olması  çevrenizde ki asalak ve parazitlerin  beyin kapasitelerini ortaya serer  o sevdiğiniz insanların ne mal olduğu ortaya çıkarır ; burası benim durumum yani elit kesimde  büyümedim para ile işim olmadı  hiö ihtiyaç dahi duymadım  hayatımda olup olması değil olduğu  kadar neyse o , 20k dolar  beni emekli yapmaz ama hedefim o  ben emekli hayatı yaşıyorum zaten  şimdi başka bir ülkede başka insanlar ile yaşayacağım  çok paraya ihtiyaçım  yok başka yan gelirlerim  var btc  sadece olsada olur olmasada olur .

$CBM ERC20 token can be traded at @UniswapProtocol

https://uniswap.info/token/0x95efd1fe6099f65a7ed524def487483221094947

https://giphy.com/gifs/
garop
Newbie
*

Activity: 104
Merit: 0

View Profile
October 20, 2019, 10:41:08 AM

bana 1m dolares yeter 150k tl borcum var geri kalanıyla yaşarım ben Grin
akgandalf
Member
**

Activity: 812
Merit: 14

FRX: Ferocious Alpha

View Profile
October 20, 2019, 10:59:11 AM

Bana 1 milyon lira yeter . Hemen 2-3 tane ev alırım. Ya da 1-2 kiraya veririm . Arta kalan paramın 100 bin TL lik kısmı ile de crypto işine girer ve BTC ye Ethereum a yatırım yapardım.

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 20, 2019, 06:48:25 PM

Burada yazılanları görünce ya benim hayat beklentilerim çok yüksek yada burada aza kanaat edebilcek çok insan var. Yada emeklilik ne demek bilmiyor. Mojitonu eline alıp şezlonga uzanıp birdaha hiç çalışmamak emeklillik benim için. 1 ev 1 araba tabii yeter ama yanında saglam nakitinizin olması lazım.
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
October 20, 2019, 06:53:39 PM

Bence belli bir miktar söylenmesi zor olur. İnsanın dünyaya bakışına rahatlık anlayışına göre değişir. Gözü yükseklerde olan birisi için 10m dolar az gelir. Ama çok minimalist bir hayat seven biri için 50k dolar fazla gelir. Bu tamamen kişinin kendisiyle alakalı.

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: