Bitcoin Forum
May 09, 2024, 11:45:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BMW E39/E46/X3/X5 Yedek Anahtar Yapımı / Kayıp Anahtarları Hafızadan Silme  (Read 206 times)
niko83 (OP)
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
October 21, 2019, 01:42:34 AM

BMW E39/E46/X3/X5 modelleri için yedek anahtar yapıyorum.

Şu an elimde yalnızca HU92 tipinde anahtarlar, ID44 (PCF7935AA) kodlu çipler ve anahtarsız giriş (keyless entry) sağlayan değiştirilebilir pilli uzaktan kumanda devreleri bulunmaktadır. Sipariş üzerine HU58 gibi diğer tipte anahtarlar, çipler ve kendi kendini şarj eden uzaktan kumanda devrelerini 20-25 gün içinde temin edebilirim.

Aracın motor kilidini (immobilizer) okumak için kullandığım cihaz yalnızca EWS tipi entegreler ile uyumlu olduğu için yalnızca yukarıda saydığım modeller için anahtar yapabiliyorum. Elimde anahtar bıçağı kesme cihazı bulunmamaktadır, bu işlemi ücret mukabili olarak anahtarcıda yaptırmanız gerektirmektedir.

Aracınızın anahtarını kaybettiyseniz, kayıp anahtarları motor kilit hafızasından silerek geceleri rahat uyumanızı sağlayabilirim. Bu işlem için immobilizeri yerinden sökmeye gerek duymuyorum; OBDII portu bulunan hemen hemen bütün BMW'lerde INPA veya Rheingold gibi yazılımlar kullanarak kayıp anahtarları devre dışı bırakabiliyorum.

Asıl işim anahtarcılık değil. Bu anahtar mevzusunu kendi aracımla uğraşırken öğrenmek zorunda kaldım çünkü yetkili servisler anahtar için bir kamyon para istiyor, üstüne bir de 2-3 hafta bekletiyorlar. İmmobilizer teknolojisinin nasıl çalıştığını bilen, bilgisayar okuma-yazması olan anahtarcı bulmak da zor.

Edirne ve yakın çevresindeyseniz benden yardım alabilirsiniz. Yakıt paramı ödemeye razıysanız daha uzak mesafelere de gelebilirim. Aracınızın immobilizerini sökerek kargo ile yollamanız durumunda dilediğiniz sayıda yedek anahtar üretme, eski anahtarları hafızadan silme gibi işlemleri 1-2 iş günü içinde tamamlayarak yine kargo ile size teslimini sağlayabilirim. Böylece asgari 3 iş günü, azami 5 iş günü içinde yeni anahtarlarınıza kavuşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen iletişime geçiniz. Talep ettiğiniz işleme göre makul bir ücret üzerinde anlaşırız. Buraya gelip "sakın güvenmeyin hede hödö olur" diye bir ton yorum yapmayın. Evet doğrudur, immobilizerinizi bana yollarsanız bir gece ansızın gelip aracınızı çalabilirim. Güvenmeyen işine baksın; bu kadar basit. Buradan gelecek 150-200 liraya çok ihtiyacım olduğu için değil, pek az insanın becerebildiği bir işi halledebilecek imkanım olduğu için ihtiyaç duyabilecek insanlar ile paylaşıyorum.

1715298350
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715298350
Reply with quote  #2

1715298350
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715298350
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715298350
Reply with quote  #2

1715298350
Report to moderator
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 21, 2019, 07:04:11 AM

Güzel girişim.

Semtimde ki, mahallemde ki anahtarcıya güvenmeyip yaptırmak yerine, sana güvenmemeyi ve yaptırmayı tercih ederdim  Smiley

Tebrik ederim.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 21, 2019, 08:13:03 AM

150-200 liraya bu hizmeti veriyorsanız bu bir bakıma ticaret değil hizmettir. Şahsen bende şehrimdeki anahtarcı yerine size anahtar gönderip yaptırmayı tercih ederim. Sonucta plakayı bilemiyeceksiniz. Kafam rahat edecek. Immobilizerden silme işlemini uzaktanda yapabiliyorsanız o zaman anahtarı kaybeden için muthiş bir hizmet olur.
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
October 21, 2019, 08:01:55 PM

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Edirne / Tekirdağ bölgesine yolunuz düşerse beklerim. Zaman zaman İstanbul'a seyahat ettiğim de oluyor, denk gelirse orada görüşerek bu işleri halletmek de mümkün olabilir.

Anahtar yapımı sırasında motor kilit devresinin (immobilizer) üzerinde bulunan EEPROM'u okuyarak, buradaki bir takım bilgileri anahtar üzerindeki çipe yazmak gerekiyor. Kayıp anahtarları iptal etmek için ise tam tersini yaparak, devre üzerindeki anahtar bilgilerini silmek gerekiyor. Bu işi başka bir yerde yaptıcak olanlar anahtar işi bittiğinde anahtarı yapan kişinin devre üzerinden kopyaladığı bu bilgileri sildiğinden emin olmalıdır. Bunu yaptıkları takdirde rahat olabilirler.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
October 21, 2019, 08:48:11 PM

harbiden ilginç bir hizmet, forumda çok çeşitli işlerden anlayan bir çok insan var, sanayide 150-200 liraya kimseye anahtar oynatamazsınız
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 23, 2019, 05:49:18 PM

F30 var mı dostum benim de yedek anahtarım yok iyi de para istiyorlar?
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 23, 2019, 06:46:12 PM

BMW F30 un sırf kabına 250 lira isterler, yazılımı zaten karmaşık bir iş, yeni nesil bmw lere çok fiyat çekiyorlar bu tip yazılımsal şeyler için,  tuningde de öyle, normal arabaya istediğinin 3 katı istiyor bmw olunca.
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
October 23, 2019, 08:39:08 PM
Last edit: October 24, 2019, 12:24:30 AM by niko83
Merited by forbidden (1)

Maalesef F30 anahtarı için gerekli cihaz elimde yok. Açıkçası saydığım araçların anahtarını yapmak F30 anahtarına kıyasla epey basit ve ucuz bir iş. F30'da bildiğim kadarıyla FEM immobilizer var. Videoda ( https://youtu.be/gu3oICEqLq4) görebileceğiniz üzere motor kilidine belirli noktalardan bağlanarak verileri çipten almak gerekiyor ki motor kilidini sökmek bile başlı başına bir iş.

Kim sorarsa bu alet (https://www.aliexpress.com/item/32935139023.html) lehim yapmadan çipi okuyabiliyormuş ama bu Çinlilerin her dediğine güven olmuyor.
Şu aletin (https://www.aliexpress.com/item/32981053562.html) de lehimsiz okuyabildiğini iddia ediyorlar ama kesin bir bilgim yok. Modül ile birlikte fiyat 400 doları geçiyor.

İşin püf noktası motor kilidinin üzerindeki EEPROM çipindeki bilgileri okumak, gerisi kolay. Anahtarı 100 lira civarında bir ücret ile temin edebilirsiniz (https://www.aliexpress.com/item/4000070778553.html). Günün birinde hemen her türlü immobilizeri okuyabilen VVDI gibi bir cihaz almayı düşünebilirim. Ya da üç beş tane F30 sahibi bir araya gelerek güçlerinizi birleştirmeyi düşünebilirsiniz çünkü anahtarcılar, hele hele servisler hakikaten çok absürd fiyatlar istiyorlar. Cihazı almak her türlü daha ucuza gelir. Cihaz olursa gerisine yardımcı olurum.

BMW F30 un sırf kabına 250 lira isterler, yazılımı zaten karmaşık bir iş, yeni nesil bmw lere çok fiyat çekiyorlar bu tip yazılımsal şeyler için, tuningde de öyle, normal arabaya istediğinin 3 katı istiyor bmw olunca.

Geçenlerde chip tuning fiyatlarını soruşturdum, aynı dükkanın farklı şubeleri bile farklı fiyatlar veriyor. 1000, 1500, 2500... Fiyatları duyunca bir tane KESS 2.47 aldım ama henüz kutusunu açacak vakit bile bulamadım. Birkaç yazılım da buldum ama güvenilir olup olmadığını anlayabilecek kalibreye kendim henüz ulaşamadığım için kullanmadım. O iş de deniz derya bir iş. Yazılım konusunda herhangi bir garanti veremem ama yazılımı araca yüklemek nispeten basit bir iş. Piyasada 5 dolara 200 GB yazılım paketi satanlar da var, araç başı 50-100 euro'ya sizin isteğinize göre yazılım hazırlayan profesyonel firmalar da... İsteyenler cihazı kullanabilirler. İşin teorisini biraz okudum, vaktim olunca map dosyalarını hazırlamak için kullanılan yazılımlara bir göz atacağım.

İlk izlenimlerime dayanarak bu işi yapanların içinde bir sürü hokkabaz olduğunu söyleyebilirim. Gaz pedalının ayarları ile oynayıp turbo basıncını da biraz yükseltince aracın çekişi zaten epey değişiyor. Kim sorarsa çok ünlü çok müthiş firmaların dyno testlerine bakıyorum, düşük devirlerdeki torku artırıp çok büyük iş yapmış gibi hava atıyorlar. Yüksek turbo basıncı + düşük devirde tork demek, iki senede bir debriyaj ve turbo değiştirmek demektir. Bunun nesi mantıklı benim aklım almıyor.

Aracınıza yazılım yükletirseniz %5-10 güç artışı almak mantıklı olabilir. Fabrikada, çeşitli iklim koşulları ve değişken kaliteli yakıtlarla çalışabilecek şekilde daha genel geçer ayarlar yapılıyor çünkü bu araçların Bursa Uludağ'da da Ankara ovasında da sıkıntı çıkarmadan gitmesi gerekiyor. Ama 150 beygir arabayı 220 beygire çıkarıp bir de agresif kullanan insan bence kaşınıyordur.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 23, 2019, 11:59:12 PM

BMW F30 un sırf kabına 250 lira isterler, yazılımı zaten karmaşık bir iş, yeni nesil bmw lere çok fiyat çekiyorlar bu tip yazılımsal şeyler için,  tuningde de öyle, normal arabaya istediğinin 3 katı istiyor bmw olunca.

Aynen öyle  Angry gerçi g20 piyasaya çıktı bizim kasa artık eskidi yavaş yavaş kekoların eline düşer yakında, fiyatlar da çekilir aşağı.

Anladım dostum, yani anladım desem yalan olur aslında da olmayacağını anladım diyelim Smiley Tşkler detaylı da açıklamışsın emeğine sağlık.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
October 24, 2019, 04:13:00 PM

Oldukça bilgili birine benziyorsunuz. Detaylı açıklamanızı okudum ve ben de öğrenmiş oldum.
Anahtar işi çok sıkıntılı. Karşınızdakine güvenmeniz çok önemli. Hırsızlık sırasında eğer anahtar ele geçirilip yapıldıysa kasko ödemeleri çok problemli oluyor. Bu nedenle aynı şehirde bulunduğunuz ve güvenilir görünmeyen yerlerde bu işi yapmamak lazım.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████