Bitcoin Forum
May 12, 2024, 05:33:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: 50 yaşında emekli mi olunur ?  (Read 1433 times)
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
October 27, 2019, 02:53:29 PM

Emeklilikte yaşa takılanlar cumhurbaşkanıyla karşılaşıyor ve emekli olamıyoruz şu yaşı kaldırın diye isyan ediyorlar.
Cumhurbaşkanıda 50 yaşında emekli mi olunuyor yahu.hem emekli maaşı alacaklar hemde başka bir yerde çalışıp ordan kazanacaklar dedi.
Şimdi benim sormak istediğim şey şu.emeklilik yaşını falan geçin.
Bir insan devlet neZdinde emekli olduğunda bir yerde çalışması suç veya ayıp mı?
Emekli olunca 85 bin tl almıyor ki insanlar aylık.
1715491985
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715491985
Reply with quote  #2

1715491985
Report to moderator
1715491985
Hero Member
*

Ignore
1715491985
Reply with quote  #2

1715491985
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715491985
Hero Member
*

Ignore
1715491985
Reply with quote  #2

1715491985
Report to moderator
1715491985
Hero Member
*

Ignore
1715491985
Reply with quote  #2

1715491985
Report to moderator
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
October 27, 2019, 03:39:22 PM
Last edit: October 27, 2019, 03:57:50 PM by mandown
Merited by Blacknavy (1)

bu konuda konuşulması gereken o kadar konu varki anlatamam.
hayvan gibi çalışan asgari ücretli 2000 tl maaş alırken  ne elektrik ne su faturası nede kira ödeyen biri 80+ maaş almasını mı konuşalım
ülkede olan biten herşeyi bir kişinin bilsede bilmese de kafasına göre hareket etmesini mi konuşalım
kanunen verilen hakkı geri alan eyt sıkıntısını mı konuşalım.
suriyelileri ülkeye sokup ekonominin içine sıçıldıktan sonra her şeyin pahallanmasını mı
yada herşey bok gibi giderken ülkenin en az %50 sinin hala ölümüne reis sevdasınımı?
kendisine %9 zam yapanın memura %5 i çok görmesinimi?
söylemlerinin hukuk dışı olmasınımı
khk denen şey sayesinde sadece bir kişi canı ne isterse yapabilir duruma gelmesinimi
600 tane tosuncuğun neden maaş almasını mı? aldıkları maaşlar karşılığında mecliste olmamalarınımı?
hiç meslite fetöcü çıkmamasınımı?
köprüde boğazı kesilen askeri savunmayan devletimi?

konumuza dönüyorum

1. asıl suç devleti yönetenlerde. emekli olup verdiği para yetmiyor emeklinin tekrar işe girmesine sebep olanlarda ancak devleti yönetenler bu konuda ne yapıyor tabiki kendilerine zam çalışana değil. ama vatandaş oy vermekten de vazgeçmiyor.
2. zaten başkanlık geldi geleli bir kişi ne isterse o olmuyor mu?
3. 80+ bin maaş alan biri dediklerini anlarmı sence? yada emekliyi yada 2000-4000 tl arasında maaş alanı

Ekonominin kötü olduğunu bildikleri halde vatandaşa yalan söylüyorlar.
iyi olan ekonomide verilen para ile asgari ücretli bile nasıl geçiniyor mantığım almıyor
1000 lira kira
250 elektrik
100 su
100 2 kişinin telefonu

1450 yaptımı bunun ayakkabısı elbesisi dolabı ee düştünmü kredi kartının eline.
ama bu hesabı devlet yapamıyor çünki onlar en az 20.000 tl maaş alıyor tabi ekonomi iyi ama onlara
devlet yukarıda saydıklarımın hangisini netleştirebilmişki maaş konunda hak hukuk adalet işlesin.

ÜLKEMİZDE OY VERENLERDE CAHİL ÇOK KARDEŞİM

BİR SANATÇI VARDI KÖYDEKİ ÇOBANIN OYU İLE BENİM OYUM BİR Mİ DİYEN SONUNA KADAR HAKLIYDI BU DİNCİ CAHİL KESİM OLDUĞU SÜRECE BU ÜLKEDE HİÇBİRŞEY DÜZELMEZ.

Ülkemizde 20 yıl gece gündüz çalış 1 ev 1 araba alamazsın. gelip kimse emeklilikten bahsetmesin bu ülkede ölene kadar çalışmak var ki saraydakiler  uzun yaşasın

devlet seni beni düşünse SARAY yapmaya yüzü olmaz utanır hocam.asgari ücretin 2000 lira olduğu bir ülkede sarayda yaşayanlar var ne konuşşak boş.

devlet emeklikte yaşa takılanların resmen ellerinden emekliliklerini gasp etti. bunu konuşan yok ama.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
October 27, 2019, 03:39:41 PM

Bence 45 yasindan sonra herkes emekli olmali. Cocukluk, Genclik derken Genclikten > Orta Yas donemine gecisi ben 40-45 civarinda buluyorum. Bir kisinin universiteden mezun olur olmaz ise girdigini dusunelim ve 45 yasina kadar calistigini varsayalim 20 sene civarinda calisma sozkonusu. Az buz bir zaman degil, 20 sene. 20 yil. Arkadaslarinizdan birisi universiteden mezun olunca evlenmis olsa 20 yasinda bir cocugu olabilecek bir zaman diliminden bahsediyoruz.

Hatta belki bazi kisilere gore 45 bile fazla yasli gelebilir, 40 yas ideal diyebilirler. Ama benim icin 45 yasindan sonra bence insan calismamali, gezmeli, gormeli. Dunyayi kesfetmeli.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
October 27, 2019, 03:53:32 PM

Bence 45 yasindan sonra herkes emekli olmali. Cocukluk, Genclik derken Genclikten > Orta Yas donemine gecisi ben 40-45 civarinda buluyorum. Bir kisinin universiteden mezun olur olmaz ise girdigini dusunelim ve 45 yasina kadar calistigini varsayalim 20 sene civarinda calisma sozkonusu. Az buz bir zaman degil, 20 sene. 20 yil. Arkadaslarinizdan birisi universiteden mezun olunca evlenmis olsa 20 yasinda bir cocugu olabilecek bir zaman diliminden bahsediyoruz.

Hatta belki bazi kisilere gore 45 bile fazla yasli gelebilir, 40 yas ideal diyebilirler. Ama benim icin 45 yasindan sonra bence insan calismamali, gezmeli, gormeli. Dunyayi kesfetmeli.

Ah hocam keşke senin dediğin gibi olsa ama nerde diyebiliriz olması gereken bu aslında 50 yaşında emekli olmak lazım ama şartlar ve dönem çok kötü geçinmek ülke şartlarında açıkcası çok zor bunu daha sonrasında işe giren herkes görüyor.

Artık okusan üniverste mezunu olsan bile farketmiyor alım gücü düşük olunca kıt kanaat geçinmeye devam ediyorsun. Anca kendi işinin patronu olacaksın yada bir kaç malın mülkün olacak faizde paran falan anca o şekilde belki gezme şansın olabilir oda zor yinede.
Neo.op
Sr. Member

Activity: 1092
Merit: 254

View Profile WWW
October 27, 2019, 04:07:13 PM

İnsanlar çalışırken gün yüzü göremiyorlar emekli olayım rahat ederim belki diye hayal kuruyorlar ama bazılarının rahatı, lüksü, aç gözlülüğü bitmediği için emekli bile olamıyorlar. Onlar saraylarında keyiflerine bakarken emekli olmaya çalışan insanlar ceset gibi evlerine gidip gelmekten başka ne yapabiliyorlar ki. Ölümden bile vergi alan beyefendilerin ölmeyecekmiş gibi yaşamaları zoruma gidiyor.

LYR▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄█████▓▓▓▓▓▓▓▓█████▄
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄▄████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███▄▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▄▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓█████████▄███
▓▓▓▓▓▓▓██████▀███▄
▓▓▓▓▓▓██████▓▓▓█████
▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓█████
▓▓▓▓██████▄▄▄▄▄██████
▓▓▓██████████████████
▓▓███████████████████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
 ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
LYRA  Loyalty Rewards on Blockchain
══════════════════════[ Main Features ]══════════════════════
Customizable tokens ███NFT███ DeFi███ DEX███ Revenue share
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
October 27, 2019, 04:45:53 PM

Dünyadaki emeklilik yaşlarını incelemek gerekiyor önce. Ne acıdır ki emekli olduktan sonra başka bir yerde daha çalışıp para kazanmaktan söz etmiş. Emeklilik demek devletin sana verdiği bir hediye olmalı, hayatının büyük kısmını insanlar ve ülken için çalışarak geçirdiğin için bir daha çalışmana gerek kalmadan bir aylık kazancın olmalı. O güne dek yaptığın çalışmalar yerine tatile çıkabilmeli, istediğin gibi gezip harcama yapabilmelisin. Bizdeki emekli maaşları o kadar düşük ki insanlar emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda kalıyorlar.
Bir de marifetmiş gibi bu dile getiriliyor.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218

View Profile
October 27, 2019, 05:06:47 PM
Merited by Halab (2)

Süleyman Demirel gibi iş bilmez bir politikacı nedeniyle 1991'de çıkan kanundan sonra yüzbinlerce insan erken yaşta emekli oldu ve o günden beri çalışan insanlardan kesilen vergi ile maaş alıyorlar. Ben de insanların erken yaşta emekli olmasını, yaşlanmadan önceki son keyifli zamanlarını geçirmesini istiyorum fakat günümüz ekonomik sisteminin bize cenneti dünyada yaşatması mümkün değil. Dünya'da emeklilik yaşı ortalama 58 ile 67 arasında değişiyor fakat ortalamanın 65 olduğunu söyleyebilirim. [1] Bu ortalama Avrupa ülkeleri için normal gözükebilir fakat Türkiye için fazladır çünkü Türkiye'deki insan ömrü ile Avrupa'daki insan ömrü bir değildir. Türkiye bir insanın yaşam ömrü açısından dünya ülkeleri arasında 122. sıradadır. Bir Türkiye vatandaşı ortalama 72 yaşına kadar yaşarken, bir Avrupa vatandaşı ortalama 80 yaşına kadar yaşayabiliyor. [2] Bu nedenle Avrupalı bir insan ortalama 15 yılını emekli olarak geçirirken, Türkiye'deki bir insan ortalama olarak ömrünün sadece 7 senesini emekli olarak geçirebiliyor. Bana göre eşitlenmesi için Türkiye'deki emeklilik yaşı 58 olmalı fakat hükümetimiz insanlara verdiği üç kuruş emeklilik maaşının da peşine düşeceği için böyle bir şey bizim için hiçbir zaman mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Bunun dışında Turgut Özal döneminde Süper Emeklilik diye bir fiyasko ortaya çıkmıştır ki ondan hiç bahsetmek istemiyorum. O dönemde insanlar elindeki parayı toplu olarak devlete vererek erken yaşta emekli oldular ve bu yolla emekli olan yüzbinlerce insana bizim gibi çalışan, genç yaştaki insanlar bakmak zorunda kaldılar. Sonra iptal edildi fakat iptal edildiğinde kişilere çoktan çok yüksek miktarda maaşlar ödenmişti, devletin cebinden milyonlarca lira para eksildi ve o eksik yine çalışan insanlardan kapatıldı.

[1] Retirement age
[2] List of countries by life expectancy
TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
October 27, 2019, 05:18:14 PM

BİR SANATÇI VARDI KÖYDEKİ ÇOBANIN OYU İLE BENİM OYUM BİR Mİ DİYEN SONUNA KADAR HAKLIYDI BU DİNCİ CAHİL KESİM OLDUĞU SÜRECE BU ÜLKEDE HİÇBİRŞEY DÜZELMEZ.

Aysun kayacı bu fikri ortaya atan ilk kişi. İşin ilginç tarafı, daha sonra bu teori tartışmaya başlandı. Fakat ciddi anlamda, amerikada ve avrupadaki bazı profosorler insanların verdikleri oyların eğitim seviyesine göre değişiklik göstermesi yönünde tartışmaları başlattı ve şuana kadar oldukça mantıklı bir karar oldugu konusunda konsensus sağlanmış durumda. Bana kalırsa eğitim seviyesi yüksek birisiyle dağdaki çobanın oyu bence de bir olmamalı, eğitim seviyesine göre değişmeli bu görüşe katılıyorum. Burada dağdaki çobanı falan aşağılama gibi bi durum yok altı üstü bizi yöntecek kişiyi seçiyoruz zaten bunun gurur  yapılacak bir tarafı da yok.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 27, 2019, 08:32:56 PM

Emeklilikte yaşa takılanlar cumhurbaşkanıyla karşılaşıyor ve emekli olamıyoruz şu yaşı kaldırın diye isyan ediyorlar.
Cumhurbaşkanıda 50 yaşında emekli mi olunuyor yahu.hem emekli maaşı alacaklar hemde başka bir yerde çalışıp ordan kazanacaklar dedi.
Şimdi benim sormak istediğim şey şu.emeklilik yaşını falan geçin.
Bir insan devlet neZdinde emekli olduğunda bir yerde çalışması suç veya ayıp mı?
Emekli olunca 85 bin tl almıyor ki insanlar aylık.

Kaldı ki 18'inde çalışmaya başlayan bir insan 50 yaşına geldiğinde 32 sene çalışmış oluyor. Bu adamın hiç bir güvencesi olmasın mı yani? Mesele belki bütçeyle ilgili. Ama anlaşılması gereken nokta farklı. Zaten yeni uygulanan sistemle emekli maaşları eridi gitti. Yıllarca yüksekten prim ödeyenlere bile şaka gibi maaşlar bağlanmaya başladı.
Benim korkum şu. 40-50 sene çalışıp emekli olduğumda, alacağım parayı harcayacak halimiz olacak mı?

Daha da önemlisi o kadar yaşayacakmıyız?

Daha daha önemlisi geliyor. Peki ya ben 50 yaşıma gelince beni işten atarlarsa? Neden 25-30 yaşında gencecik adam varken ben 55-60 aralığında adam çalıştırayım. Belki nitelikli işlerde bu farklı olur. Ama sıradan ve düz işlerde birilerinin canı çok fena yanabilir... Ben emekli olsamda, çalışırım kimse karışamaz! Kim 2 yıl çalışıp emekli olabiliyor ona bakmak lazım! Ve 2 yıl çalışıp emekli olanların başka iş yapmalarında engel var mı ona bakmak lazım.
cybernetik7
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
October 27, 2019, 10:21:08 PM

Bence şuanki sistem olması gerektiği gibi. Eskiden 40 yaşında emekli olan insanlar vardı örnek benim annem 40 yaşında emekli oldu. Şu an 64 yaşında ve 24 yıldır emekli maaşı alıyor. Bu devlete de haksızlık. 65 yaş çok yüksek bir yaş emeklilik için fakat 50 de çok erken bir yaş. Devlet içindeki istihdamı arttırması tek çözüm yoksa çok fazla genç işsiz kalacak.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
October 28, 2019, 04:12:40 AM
Merited by Blacknavy (1)

Bunun dışında Turgut Özal döneminde Süper Emeklilik diye bir fiyasko ortaya çıkmıştır ki ondan hiç bahsetmek istemiyorum. O dönemde insanlar elindeki parayı toplu olarak devlete vererek erken yaşta emekli oldular ve bu yolla emekli olan yüzbinlerce insana bizim gibi çalışan, genç yaştaki insanlar bakmak zorunda kaldılar. Sonra iptal edildi fakat iptal edildiğinde kişilere çoktan çok yüksek miktarda maaşlar ödenmişti, devletin cebinden milyonlarca lira para eksildi ve o eksik yine çalışan insanlardan kapatıldı.

[1] Retirement age
[2] List of countries by life expectancy

Yanlış biliyorsunuz, benim babam da süper emekli! O zamanlar neredeyse 1 ev parasına ilave toplu para ödenerek süper emeklilik getirildi. Yani insanlar zaten emekliydi. Özal ekonomiyi canlandırmak için çareler arıyordu ve böyle bir uygulama başlattı. Kimse devlete çökmedi, devlete baskı da yapmadı. kanun çıktı insanlar da devlete güvendi, parasını yatırdı. Hiper enflasyonlu dönemlerde o parayı faize yatırsalar zaten kat kat kazanırlardı. Şimdi bile mevduat faizi ile yüksek getiri elde edebilirsiniz.

1981- 1987 yılları arasında yüzde 45-58 oranları arasında dalgalanan bir yıl vadeli mevduata verilen faiz, 1998 yılında ortalama yüzde 83.9’a kadar tırmandı.
1989 ve 1990 yıllarında yüzde 58-59 oranları arasında gerçekleşen mevduat faizi, 1991 yılından itibaren yüzde 70’lerde bir platoya oturmuştu.

http://arsiv.ntv.com.tr/news/20787.asp

Sadece 15-16 ay ödenen (http://www.memurhaber.com/super-emeklilik-nedir-toplu-paralar-ne-zaman-odenecek-1520112h.htm) bu para daha sonra anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi. O aradaki farkı faiz zaten fazla fazla karşılar, anapara da cebinde dururdu. Şu anda yatırılan bu toplu paraya mukabil alınan fazla ücret ise 200 hadi bilemedin 300 tl ancak vardır. Bu durumdan "onbinlerce insan, devleti dolandırmaya kalkmış" gibi bahsetmeniz gerçeği yansıtmıyor.

Bu ülkedeki insanların derdi birbirleriyle uğraşmaları, sorunlara ve çözümlerine odaklanmak yerine birbirlerine saldırarak rahatlamaları....Arada Selçuk parsadan'ı götürenler yaşıyor.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
sgi02
Sr. Member

Activity: 542

View Profile
October 28, 2019, 07:35:20 AM

İnsanlar haklarını ararken böyle saçma bir soru sormak çok gereksiz. Oradaki adam sana demiyor ki bizi 50 yaşında emekli et. Ben prim sayımı, onu, bunu doldurdum ama yaşa takılıyorum diyor. Çözüm yolu üretmek yerine insanları daha da bilinmez bir çukura itmek yönetim şekli değildir. Ülkenin gençleri işsiz ama yaşlıları sabahın köründe işe gitmek zorunda böyle bir sistem kabul edilemez.
RagingBull
Sr. Member

Activity: 814
Merit: 258

View Profile
October 28, 2019, 09:11:00 AM

Aslında 65 yaş, emeklilik konusunda günümüz türkiyesi için çok fazla. bu biraz da, zamanında 40 yaşında emekli olanlar yüzünden devletin sütten ağzı yanıp yoğurdu üfleyerek yemesi. çalışan koca bir nüfus, bu az çalışarak emekli olmuş insanların masraflarını ödüyor. onlar vefat ettiğinde sistem biraz rahatlayacak. kaynağını şimdi tam olarak hatırlamıyorum ama bir yazıda şöyle diyordu. AB ülkelerinde her 5 çalışana bir emekli düşüyorken bizde durum her 1.5 çalışana bir emekli. Gençlerimize Allah zeval vermesin yoksa devlet emeklilere maaş ödeyemez duruma düşecek.

İkinci ve son olarak, gelecekte türkiye'de insan ömrü uzayabilecek gibi görünüyor. yani şimdi bu 65 yaş mezarda emeklilik gibi duruyor ama, insanların 75-80 yaşına kadar yaşabildiği bir türkiye'de gayet makul bir rakam. ayrıca, bizde 60 hatta 50 yaş bile kimi zaman yaşlı olarak algılanıyor. bu doğru değil. bence işin doğrusu biz tembel bir toplumuz ve bunu kabul etmek istemiyoruz. buradaki tembellikten kasıt, az çalışıyoruz değil. bizim ruhumuz tembel ve yavaş.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 28, 2019, 09:35:00 AM

Bu konuda birde söyle bir durum var çoğu mesleği 65 yaşına kadar yapmak imkansız. hadi yapabiliyorsunuz diyelim gencler gelip işi elinizden çok rahat alabilir. Memur değilseniz bugunun en basarılı personeli olun 60 yasınıza geldiğinizde patron size fazlalık gözüyle bakacaktır.
Şahsi düşüncem 50-55 yaş ve 25yıl sgk ödemesi emeklilik için yeterli olmalıdır. Ama aynı zamanda daha düşük yaşlarda emekliliğede karsıyım, annem 40 yasında emekli olmuştu buda gercekten cok erken.
/GeertJohan
Sr. Member

Activity: 409

View Profile
October 28, 2019, 09:41:24 AM

En ideal emeklilik yaşı bana göre 50-55 arası olmuştur hep. İkinci bahar denebilecek bir dönem. Tabii burada konu hakkı olanı alamayanlar. Onlar için yapılacak bir şey yok gibi görünüyor bana. Hükümet bütün enerjisini açıklarını kapatmak için harcıyor ve bu durumda onların şu an emekli olması ekonomik anlamda çok büyük gedik oluşturacaktır. Bu iş de böylr gelir böyle gider yarın bir gün başka bir yasa çıkar emeklilik yaşı daha da artar anca ölünce emekli oluruz bizlerde.
2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
October 28, 2019, 12:22:03 PM

50 yaş erken gibi gözüksede aslında tam olarak emeklilik yaşı. ülkede çoğu insan 17-25 yaş arasında çalışmaya başlıyor ve en basit hesapla 25 yıl bir şekilde hizmet vermiş oluyorsun şimdi bu yaştan sonra 15-20 yıl boyunca insanları çalıştırmak çok mantıksız geliyor. iş veriminin düşmesi, iş kalitesi gibi şeylerden bahsetmeyeceğim ama insan gibi yaşamamız için aslında gerekli olan limitin bu olması gerekiyor. benim sigorta başlangıcım 1992/3 ay yani net olarak iş günümü doldurursam 54 yaşımda emekli olacağım... olacaktım daha doğrusu ama EYT mağdurlarından biri oldum Smiley
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218

View Profile
October 28, 2019, 01:20:32 PM
Last edit: October 28, 2019, 01:59:19 PM by Blacknavy

Bu durumdan "onbinlerce insan, devleti dolandırmaya kalkmış" gibi bahsetmeniz gerçeği yansıtmıyor. Bu ülkedeki insanların derdi birbirleriyle uğraşmaları, sorunlara ve çözümlerine odaklanmak yerine birbirlerine saldırarak rahatlamaları.

Ben böyle bir şey iddia ettiğimi sanmıyorum, tekrar okuyun. Benim sitemim daha iyi bir hayat yaşamak için erken yaşta emekli olan ya da süper emekli olan insanlara değil, tam tersine koltuk sevdası için günü kurtaran ama ülkenin geleceğini riske atan siyasetçileredir. Bedelli askerlik örneğine gelirsek, ben buna da karşı biriyim çünkü bir devlet insanına maddi imkanı doğrultusunda ekstra avantaj tanıyorsa o devlet artık devletlikten çıkmıştır. Peki bedelli askerlik yapan insanı suçlar mıyım, hayır. Çünkü bedelli askerliği olan ülke zaten uğrunda şehit olunacak bir ülke değildir. Bu benim hayata bakış açım ile alakalı. Ben babanız ve süper emeklileri değil, sadece oy kazanmak için bukalemun gibi dönen siyasetçilere kızıyor ve demokrasi diye bize yutturulan sistemi desteklemiyorum.

Bugün bana verilen trustlardan biri azalmış, senden almıştım diye hatırlıyorum. Trust bir kişinin okuduğunu yanlış anlaması ya da yorumlaması sonucunda değiştirilebileceği bir şey değil ama benim için sorun değil canın sağ olsun.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
October 28, 2019, 01:58:49 PM

EMEKLİ BAŞBAKAN MAAŞI 24 BİN 328 TL
Yeni bütçeyle halen 22 bin 307 lira olan emekli başbakanların aylık net maaşı önümüzdeki yıl 24 bin 328 liraya yükselecek. Yeni zamla birlikte eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım 24 bin 328 lira emekli başbakan aylığı alacak. Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit’in emekli aylığı da 16 bin 728 liradan 18 bin 243 liraya çıkacak.

MİLLETVEKİLİ EMEKLİSİNE 15 BİN 210 TL
Yeni bütçeyle milletvekili emekli maaşları da Cumhurbaşkanı ödeneğine paralel olarak zamlandı. Emekli milletvekillerine, emekli Cumhurbaşkanı aylığının yüzde 45'i oranında aylık bağlanıyor. Buna göre, önümüzdeki yılın başından itibaren milletvekili emeklilerinin ek ödemeler hariç 13 bin 410 lira olan aylıkları 14 bin 625 liraya yükselecek. Emeklilere ayrıca yüzde 4 de ek ödeme yapılıyor. Böylece emekli vekil aylığı 15 bin 210 liraya çıkıyor.

MEMURA, EMEKLİYE YÜZDE 7.6 ZAM
Cumhurbaşkanı, emekli cumhurbaşkanları, emekli başbakanlar ve emekli milletvekillerinin maaş ve aylıklarına ocak ayından itibaren yüzde 9.06 oranında zam yapılırken, memur ve memur emeklileri ocakta yüzde 4, temmuzda da yüzde 4 olmak üzere toplamda yüzde 8.16 zam alacak. Bu zamlara ilave olarak her zam döneminde, geçmiş 6 ayda oluşan enflasyon farkı maaşlara zam olarak yansıtılacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin ocakta alacağı zam son 6 aylık enflasyondaki artışa göre netleşecek. Asgari ücretlilerin 2 bin 20 liralık maaşının ne düzeyde artacağını ise Asgari Ücret Komisyonu belirleyecek.
https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/cumhurbaskani-maasina-yuzde-9-zam-5405956/

başka sözüm yok....

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
October 28, 2019, 02:03:34 PM

EMEKLİ BAŞBAKAN MAAŞI 24 BİN 328 TL
Yeni bütçeyle halen 22 bin 307 lira olan emekli başbakanların aylık net maaşı önümüzdeki yıl 24 bin 328 liraya yükselecek. Yeni zamla birlikte eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım 24 bin 328 lira emekli başbakan aylığı alacak. Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit’in emekli aylığı da 16 bin 728 liradan 18 bin 243 liraya çıkacak.

MİLLETVEKİLİ EMEKLİSİNE 15 BİN 210 TL
Yeni bütçeyle milletvekili emekli maaşları da Cumhurbaşkanı ödeneğine paralel olarak zamlandı. Emekli milletvekillerine, emekli Cumhurbaşkanı aylığının yüzde 45'i oranında aylık bağlanıyor. Buna göre, önümüzdeki yılın başından itibaren milletvekili emeklilerinin ek ödemeler hariç 13 bin 410 lira olan aylıkları 14 bin 625 liraya yükselecek. Emeklilere ayrıca yüzde 4 de ek ödeme yapılıyor. Böylece emekli vekil aylığı 15 bin 210 liraya çıkıyor.

MEMURA, EMEKLİYE YÜZDE 7.6 ZAM
Cumhurbaşkanı, emekli cumhurbaşkanları, emekli başbakanlar ve emekli milletvekillerinin maaş ve aylıklarına ocak ayından itibaren yüzde 9.06 oranında zam yapılırken, memur ve memur emeklileri ocakta yüzde 4, temmuzda da yüzde 4 olmak üzere toplamda yüzde 8.16 zam alacak. Bu zamlara ilave olarak her zam döneminde, geçmiş 6 ayda oluşan enflasyon farkı maaşlara zam olarak yansıtılacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin ocakta alacağı zam son 6 aylık enflasyondaki artışa göre netleşecek. Asgari ücretlilerin 2 bin 20 liralık maaşının ne düzeyde artacağını ise Asgari Ücret Komisyonu belirleyecek.
https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/cumhurbaskani-maasina-yuzde-9-zam-5405956/

başka sözüm yok....

Isin en komik tarafi:
memur ve memur emeklileri ocakta yüzde 4, temmuzda da yüzde 4 olmak üzere toplamda yüzde 8.16 zam alacak.
Zaten daha dusuk bir zam almalari yetmezmis gibi bir de ikiye bolmusler bunu. Yilin yarisini daha az bir parayla gecirirken, diger yarisinda sonunda zam alacak. Uzucu, gercekten cok uzucu. Insanlar 3000 lirayla yasamaya calisirken emekli evde oturanlar 20 bin lira para aliyor.
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
October 28, 2019, 03:28:42 PM

birisi de çıkıp demiyor ki senin başkanlığını yaptığın partide daha 30 yaşına gelmemiş kişiler bir yıl sonra emeklilik hakkına sahip olacak. ve işçi memur gibi de maaş almayacak 1015 bin emekli maaşları olacak. diğer haklarından bahsetmiyorum bile.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: