Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:37:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kaliteli Yazı Nedir? Forumda Değerli Bir Yazı Yazmanın Püf Noktaları  (Read 411 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
November 07, 2019, 05:11:58 PM
Last edit: May 04, 2020, 08:56:25 AM by Kalemder
Merited by EFS (5), Blacknavy (5), koincik (2), Lachrymose (1), vycl87 (1), Senius (1)

Merit sistemi tepeden aşağı doğru getirildi. Sistemi kaba taslak anlatan başlıkları bulabilirsiniz. Hepsinde merit alabilmeniz ve rütbe atlayabilmeniz için "kaliteli post-yazı" atmanız gerektiği söylenir fakat kimse bunun tam olarak ne demek olduğunu açıklamaz. Kaliteli yazı yazamıyorsanız merit kazanamazsınız, merit kazanamasanız forumda etkin bir payınız olmaz, imza kampanyalarından yararlanamazsınız, bountyler gelmez, söz hakkınız daha az olur. (Malesef öyle...)

Peki kaliteli yazı nedir tam olarak? Gelin bu başlıkta bunu irdeleyelim. Bu tartışmalı ve göreceli bir kavram olduğu için daha önce bu alanda yazılmış başlıklar bulunabilir, onları da inceleyebilirsiniz. Düşüncelerimi yazacağım, sizde kendi düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Bu konuda bir çok üyenin şikayetlerini görüyorum. Bir çok yazar artık yazamamaktan muzdarip. Kaliteli bir yazının ne demek olduğunu öneriler ile tanımlayalım.

Öneriler

* Uzman Görüşleri ve Kanıtlar: Yazılarınızda size destek olacak alanında uzman kişilerden alıntı sözler paylaşabilirsiniz. Bunları alıntı kodu yada tırnak içerisine alın. Bahsettiğiniz olay yada durumlar ile iligli Kaynaklar paylaşın.

* Özgün ve Yenilikçi Olun: Forumu, blockchaini veya kripto paraları geliştirmek için çeşitli deneysel yazılar yazabilirsiniz. Bu alanlarda varsa fikirlerinizi yazabilirsiniz. Özgün, heyecan verici, ufuk açıcı yazılar merit vermeye layıktır.

* Faydalı Konular Açın: Diğer insanlara faydası dokunacak başlıklar açın. Başkalarının yaşayabileceği sorunlara derman olun yada başkalarının kullanabileceği yararlı yöntemler paylaşın. [Kılavuz], [Rehber], [Eğitim] gibi konular hazırlayabilirsiniz. [Liste] konuları da buna dahildir çünkü büyük bir bilgi topluluğundayız. Bilgi üretimi kadar onu arşivlemek ve dizin haline getirmekte önemlidir..

* Olumlu ve Yapıcı Olun: Kaliteli bir yazı için illaki yeni bir konu açmak zorunda değilsiniz. Bir üyenin yaşadığı bir sorunu, yada merak ettiği bir sorusu olabilir. Konu içerisinden ona yardımcı olacak detaylı cevaplar verin.

* Analizler Yazın: Kripto paralar ile ilgili veya başka alanlarda (forum ile ilgili olabilir) detaylı analizler yazmaya çalışın. Analizlerden herkes yararlanır, düşünce en değerli varlığımızdır. Yeterince yararlı analizler paylaştığınızda insanlar size merit vermeye layık görürler.

* Öneri Yazıları Yazın: Öneri konuları özellikle yeni başlayanlar için çok değerlidir. Bu konu gibi öneri konuları yazabilirsiniz. Kullanıcılar forumu sizin sayenizde daha rahat anladıklarında size merit de verirler.

* Kullanıcıları Uyarın: İnternette yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı kullanıcıları uyaran yazılar yazın. Türlü dolandırıcılık yöntemleri, hack sistemleri gelişiyor her gün. Siz topluluğa yardım ederseniz onlarda size değer verirler.

* Sunumuz Güzel Olsun: Konularınızı açarken sunumunu düzgün ve etkileyici yapmaya özen gösterin. Mesaj yazarken imla kurallarına uyun. Vurgulanması gereken yerleri koyu yapabilir bu şekilde okunmayı kolaylaştırabilirsiniz. Capslock açık şekilde yazı yazmayın ve paragraf atlamayı unutmayın. Mesaj yazıyorsanız uzun alıntılar yapmayın. Bunlar estetiği bozar. Yazınızda görseller kullanmanız çok yararlıdır. Fakat görseller kesinlikle çok büyük olmamalıdır. Büyük görselleri küçültmek için şu kodun içerisindeki rakamları değiştirerek kullanabilirsiniz:

Code:
[img width=300]https://   .jpg[/img]

* Nazik Olun: Siz daha bilgili olabilirsiniz ama her halükarda karşınızdakine nazik olun. Kırıcı sözlerden kaçının ve insanları sevin. Onlarda sizi sevecektir. Çok yararlı yazılar yazan ama kırıcı üslup kullanan üyeleri genel olarak diğer üyelerde merit vermek istemezler.

* Göz-Gez-Arpacık: Yazılarınızda giriş gelişme sonuç kısımları olsun. Bu hem estetik katar hem sizin kendinizi ifade etmenizi kolaylaştırır. Her ne kadar yararlı olsa bile kısa yazılara pek kimse merit vermek istemiyor. Çünkü yabancılar profile baktığında Türkçe bilmedikleri için bu durumu yanlış anlıyorlar.

* Kaynaklar: En alta yararlandığınız kaynakları ekleyin. Linkleri direk yapıştırmaktan ziyade kelime linklemeyi kullanın.
Örnek:
Code:
[url=www.google.com]linklemeyi[/url] kullanın. 

* İnsanlara Dokunun: Sadece yararlı bir yazı bırakıp gitmeyin. Aynı zamanda insanlara soru sorun. Onların da fikirlerini yazması için açık kapı bırakın veya onların da sorularına cevap verin. Bu şekilde temas kurup insanlara dokunursunuz. Dokunmanın gücünü keşfettiğiniz de yazı yazmaktan zevk alırsınız Smiley

* Forumda Zorlama Yoktur: Yararlı bir yazı yazarken merit almak kaygısı ile yazmayın. Zorlamayın, baskı yapmayın. İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlık bilir.

* İngilizcede Yazın: İngilizceniz iyi değilse geliştirin. Global bölümlerde de konularınızın ingilizcesini yazın. Daha büyük bir toplulukta değerinizi daha çok insan bilecektir.

* Etkileyici Bir Başlık Atın: İçeriğinizi özetleyecek bir başlık seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda etkileyici olması da önemlidir. Fazla özel karakter kullanmanız önerilmez. Ayrıca güncel bir durum ile ilgili bir konu seçtiyseniz başlıkta zaman belirtmeyi de unutmayın zira üzerinden zaman geçtikten sonra hala başlığa yazılar yazılabilir.

* Uzun Alıntılardan Sakının:
Bir kişinin belirli bir cümlesine atıfta bulunarak cevap vermek istiyorsanız, mesajın tamamını alıntı yapmayın. Böyle yaparak hem esteteği bozarsınız hemde kendi ifadenizi boğarsınız. Alıntı içinde alıntı da pek hoş değildir. Ayrıca alıntılardaki görselleri de kaldırabilirsiniz.

Alıntıda yazının bir kısmını alırken nezaketen, kestiğiniz kısımları "..." yada "sinip" diyerek belirtmelisiniz. Bu şekilde okuyucu isterse mesajın bütününde fazlası olduğunu bilir. Alıntı yaptığınız yer dışarıdan bir kaynak ise, yine quate butonunu kullanabilir, linki içine gömebilirsiniz.

* Plagiarism'e Dikkat:
İntihal yani copy-paste anlamına gelen bu durum hesaplar için çok tehlikelidir. Masumane kopyaladığınız bir metni mesajlarınızda kaynak belirtmeden kullandığınızda hesabınız büyük risk içerisine girmiş olur. Bu durum belki bugün karşınıza çıkarılmaz fakat gelecekte bir gün mutlaka karşınıza çıkarılır. Banlanmanıza, negatif feedbackler almanıza sebep olur. Buna özen göstermenizi ısrarla öneriyorum.
Şahsen bilgi anonimdir benim için çok önemli değil. Fakat globalde yabancı üyeler arasında, bu konuda çok hassas olanlar var. Stratejik bir zamanda, hesabınız değerli olduğunda geçmişten çıkarıp karşınıza çıkartmaları kuvvet ile muhtemeldir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kusur varsa affola...

Sizin önerileriniz nedir? Kaliteli bir yazı sizce nasıl olmalıdır?

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
1714109865
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109865
Reply with quote  #2

1714109865
Report to moderator
1714109865
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109865
Reply with quote  #2

1714109865
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
November 07, 2019, 10:43:06 PM

Üstad epey emek harcamışsın, olması gerekenlerin tamamını güzel bi biçimde özetlemişsin. uzun olmasına rağmen kendisini okutturan bir mizanpaj da var Smiley

ancaaaak bazen tüm kuralları yıkıp farklı yazmak da bir terchtir (aradaki -i'yi bilerek boş bırktım Wink)
örneğin ekşi sözlk karman çorman bi yer ama milyonarca kşi okuyor
yıllar önce bi twitter fenomeni vardı, hatta ilk defa bitcoini ondan duymuştm, "btc 400 dolar oldu falan " yazıyodu bişeyler ben de "bu ne diyip de araştırmamıştım fazla".. Cheesy
her neese adam şurada yazdığımdan daha kötü yazardı imla falan hak getire ne dediğni anlamak için 3-5 defa okurdum sona adamı "deli lan bu" diyip bıraktım takibi yaklaşık 1 yıldır istek yolladım hala kapalı Cool
yani diycem oki kurallar yıkılmadan da ilerleme olmuyor bazen herkesin farklı stili var, meela ben küçük harfle başlamayı sevyorum aslında titiz biri olmama rağmen burayı beynimin diğer yarısıyla o arzu etttiğmi dağınıklığa bir araç olarak kullanabişiyorum.

tabii örnek alınacak kişi ben deelim @Kalemder üztad Smiley saygılar-sevgilerrrrrrrr (mesela bu rrrrrr yapamazsın normalde) Cheesy.......

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 11, 2019, 12:18:00 AM
Merited by Kalemder (1), lossnet (1), vycl87 (1)

* Sunumuz Güzel Olsun: Konularınızı açarken sunumunu düzgün ve etkileyici yapmaya özen gösterin. Mesaj yazarken imla kurallarına uyun. Vurgulanması gereken yerleri koyu yapabilir bu şekilde okunmayı kolaylaştırabilirsiniz. Capslock açık şekilde yazı yazmayın ve paragraf atlamayı unutmayın. Mesaj yazıyorsanız uzun alıntılar yapmayın. Bunlar estetiği bozar. Yazınızda görseller kullanmanız çok yararlıdır. Fakat görseller kesinlikle çok büyük olmamalıdır. Büyük görselleri küçültmek için şu kodun içerisindeki rakamları değiştirerek kullanabilirsiniz:

Code:
[img width=300]https://   .jpg[/img]

Önemli bir başlık olmuş daha çok ilgi görmesi lazım  Wink

Hemen hemen tamamına katılıyorum, görsel düzenlemeyle ilgili bir ilave yapiim:

yüklediğiniz resmin hem genişlik (width) hem de yüksekliğini (height) düzenlemek için şu kodu kullanabilirsiniz (sayıları değiştirerek arzu ettiğiniz boyuta ulaşırken tabii resmin orjinal oranına dikkat etmekte fayda var):

Code:
[img width=250 height=400 alt=image loading...]https://xyz.jpg[/img]

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
November 11, 2019, 10:33:55 AM

@Wolwoo, özgünlük, nev-i şahsına münhasır olmak insanın yazdıklarına lezzet katan bir faktördür. Şimdi bizim yazdıklarımızda çipetpet ama seninkiler gibi lezetli çi-pet-pet'ler değil. : )

@Vispilio, katkı ve düzeltme için çok teşekkürler hocam. Aynen, eğer sadece width kodunu kullanırsak orantılı olarak diğer boyutu da küçültüyor.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
November 11, 2019, 02:47:08 PM

Üstadlar döktürüyordu Smiley Çok güzel başlık ve yararlı postlar olmuş. Yararlı postlar başlığıma ekledim bile...
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
November 11, 2019, 03:31:47 PM

Bu başlığı açarken eksik bir şey bıraktım:

* Etkileyici Bir Başlık Atın: İçeriğinizi özetleyecek bir başlık seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda etkileyici olması da önemlidir. İçeriğinizi özetledikten sonra merak uyandırabilirsiniz bence bunda sorun yok.
Fazla özel karakter kullanmanız önerilmez. Ayrıca güncel bir durum ile ilgili bir konu seçtiyseniz başlıkta zaman belirtmeyi de unutmayın zira üzerinden zaman geçtikten sonra hala başlığa yazılar yazılabilir.

Başlığımı editliyorum bende şimdi Smiley Önce içeriği özetledim, sonra merak uyandırmaya çalışıp etkileyici bir başlık oluşturmaya çalıştım. (Canım isterse sonra değiştiririm: )

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 15, 2019, 03:19:57 PM

Çok güzel, aydınlatıcı bir içerik olmuş. Bence en önemli şey imla kurallarına uygun yazı yazmak. Bunu aştıktan sonra, kelime dağarcığı zenginleştirilerek kaliteli yazmaya başlanabilir. Bol bol kitap okumak bu konuda çok yararlı... Noktayı, virgülü nereye koyacağını bilmeyen; hatta hiç koymaya bile tenezzül etmeyen çok fazla kişi var! Bu da cümlelerin birbirinden kopuk olmasına ve anlam karmaşasına neden oluyor. Mesela -de, -da ayırmayı doğru yerde yapamayanlar var ve gözleri kanatıyorlar resmen. Kaliteli yazmak elbette güzel ama öncelikle "anlaşılabilir" yazılar yazmayı becerebilmek lazım.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 16, 2019, 03:11:43 PM

Öncelikle yazacağı konu hakkında bilgi birikiminin olması lazım. Ondan sonra da yaşın kurallarına iyi hakim olması lazım. Bu konuda @bobita hocam i her zaman taktir ederim. O forum dahi olsa hep dikkatli yazıyor.

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 26, 2019, 07:40:32 AM
Last edit: December 26, 2019, 10:20:51 AM by Kalemder
Merited by Blacknavy (1)

Uzun Alıntılardan Sakının:
Bir kişinin belirli bir cümlesine atıfta bulunarak cevap vermek istiyorsanız, mesajın tamamını alıntı yapmayın. Böyle yaparak hem esteteği bozarsınız hemde kendi ifadenizi boğarsınız. Alıntı içinde alıntı da pek hoş değildir. Ayrıca alıntılardaki görselleri de kaldırabilirsiniz.

Alıntıda yazının bir kısmını alırken nezaketen, kestiğiniz kısımları "..." yada "sinip" diyerek belirtmelisiniz. Bu şekilde okuyucu isterse mesajın bütününde fazlası olduğunu bilir. Alıntı yaptığınız yer dışarıdan bir kaynak ise, yine quate butonunu kullanabilir, linki içine gömebilirsiniz.

Plagiarism'e Dikkat:
İntihal yani copy-paste anlamına gelen bu durum hesaplar için çok tehlikelidir. Masumane kopyaladığınız bir metni mesajlarınızda kaynak belirtmeden kullandığınızda hesabınız büyük risk içerisine girmiş olur. Bu durum belki bugün karşınıza çıkarılmaz fakat gelecekte bir gün mutlaka karşınıza çıkarılır. Banlanmanıza, negatif feedbackler almanıza sebep olur. Buna özen göstermenizi ısrarla öneriyorum.

Şahsen bilgi anonimdir benim için çok önemli değil. Fakat globalde yabancı üyeler arasında, bu konuda çok hassas olanlar var. Stratejik bir zamanda, hesabınız değerli olduğunda geçmişten çıkarıp karşınıza çıkartmaları kuvvet ile muhtemeldir.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
January 05, 2020, 03:28:17 PM

Kaliteli yazı ne yazık ki artık forumda göremez olduk çünkü local forumda, özellikle ''Alternatif Kripto Paralar'' kategorisinde herkes kopyala-yapıştır haber paylaşıyor. Bu paylaşımları yapan üyelerin bir kısmı bu paylaşımlar ile birlikte merit kazanacağını düşünürken diğer kısmı ise ne yazık ki kendi sitelerinin reklamı olması için paylaşım yapıyor. Forumu doğru kullanmak, kaliteli mesaj yazmak ve kaliteli konu içeriği üretmek hiç zor bir şey de değil. Birçok merit kaynağı ve aktif olarak merit dağıtımı yapan üyeler olarak dikkat ettiğimiz ve önem verdiğimiz ortak faktörler şunlardır;
> Kopyala-yapıştır içerik olmaması
> Konu başlığı içerisinde faydalı ve doğru bilgilerin bulunuyor olması
> Kategori ile ilgili olması
> Başlık-içerik uyumunun bulunuyor olması
> Detayların net olarak anlatılmış olması

Kimse, kimseye sırf üyeliği için veya tanıdığı için merit dağıtmıyor. Herkes başarılı makale hazırladığı için merit kazanıyor. Kopyala-yapıştır haber içerikleri ile merit bekleyen üyeler ne yazık ki daha çok bekler.

Kopyala-yapıştır içerikler hiçbir zaman kaliteli değildir!
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 06, 2020, 04:55:29 PM

...

Plagiarism'e Dikkat:

Buradaki bir noktayı hep merak etmişimdir. Bir arkadaşımın hesabı bu sebeple banlandı. Ama baktığımızda hiç böyle bir şey yapmışlığı yoktu.
Yani burada bazı kalıpları kullanmamız gerekiyor. Bu alıntılamadan, kaynak belirtmeden kullanılacak içeriğin bir sınırlaması var mı? Bazen çok meşhur veya o dönem için dilden dile dolaşan bir şey söz, cümle olabilir. Bunu kaynak belirtmeden kullanma olayı nasıl olacak?

Diyelim ki Atatürk'ün çok meşhur uzunca bir cümlesini yazdık buraya. Bu sorun teşkil eder mi? Burada kararı kim veriyor bu da çok önemli. Şimdi EFS veriyorsa kararı tamam Türkçe biliyor ve bir takım şeyleri değerlendirebilir. Ama sadece google üzerinden yapılan bir arama ile çıkan şey banlanmaya sebep olur mu? Çünkü Türkçe bilmeyen birisinin neyin copy-paste olduğunu bilmesi çok zor. Belki o ülkede kullanılan bir kalıptan kaynaklanıyordur...

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
February 12, 2020, 05:10:49 PM

*Burstposting'ten Kaçının: Mesaj patlaması olarak çevirebileceğimiz bu olay, kişinin çok kısa aralıklarda, çok sayıda mesaj atmasıdır. Mevcut algı: "İyi yazılar kısa sürede çıkmaz, o halde kısa sürede yazılan mesajlar kalitesizdir" Bu algıya maruz kalmamak adına çok sık ve kısa sürelerde çok sayıda mesaj yazmaktan sakının. Burstposting bazılarına göre "spam" olarak da adlandırılır.

@vycl87 bu konuyla alakalı çok güzel bir yazı yazmış. Zaten onun konusunu görünce bu maddeyi de eklemek istedim yazıya. Burstposting ile alakalı daha detaylı öneriler için onun açtığı konuyu inceleyebilirsiniz:

Forumda anlayamadığımız, anlatamadığımız bir konu var. Yobit imzasında insanları projeden attıran, bazı bounty manager'lerin bir türlü imzaya sizi almama sebebidir burstposting!
Sanırım ne olduğunu anlatmak için bir konu açmak iyi fikir olacak. Çünkü bunu bir türlü anlamıyor forumdan arkadaşlar.
Forumda gerçekten kaliteli içerik üreten herkesin, kolaylıkla bunun takdir edildiğini fark edeli epey bir süre oldu. Ancak Yobit imzası bitti biteli forumda yine kalite düşmeye ve bizim arkadaşların düzgün içerik üretmemeye başladığını gözlemliyorum. Açıkçası yazı yazacak konu bile bulmakta zorluk çekiyorum son zamanlarda. Sadece belli başlı arkadaşların halen çok iyi yazılar yazdığını görüyorum. Bu kaliteyi yükseltmedikçe Türkçe bölümü olarak takdir göremeyeceğiz sanırım.

Bu kaliteyi arttırmak için burstposting'i azaltmak zorundayız. Kaliteli post nasıl atılır diye bazı arkadaşların çok güzel başlıkları var onları oradan çözebilirsiniz. Ancak ben az önce forumda yazı yazacak, bir şeyler ararken dikkatimi çektiği üzere bu burstpost olayına değinmek istedim.

...~

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄