Bitcoin Forum
April 25, 2024, 08:57:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Forum'da Güven (Trust) Konusu.  (Read 154 times)
vycl87 (OP)
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
November 16, 2019, 08:34:50 PM

Başlık zaten her şeyi yeterince anlatıyor. Öncelikle forumda Trust konusu nedir, nasıl çalışır öğrenmek isteyenleri üstadların yazdığı şu postları okumaya davet ediyorum;

Bu konuları bilenler zaten vardır aramızda, bu konular dünkü konular değil.

Bende son dönemde bu Trust olayının önemini farkettim. Peki kaçımız bu sistemi doğru kullanıyoruz ki? Hepimiz merit kazanmak, rank atlamak istiyoruz bu çok normal. Ancak bunun için ne yapıyoruz? Merit kaynağı olabilmeleri için forumun saygıdeğer üyelerine destek oluyormuyuz? Hatta sadece saygıdeğer üyelere de değil, kimlere trust verileceğiyle ilgili @Vispilio üstadın şu üstüne bastığı noktayı okuyalım;

Genel olarak, sadece güvendiğiniz değil, forumdaki yargılarına ve kararlarına da inandığınız kişileri Trust listenize eklemeniz tavsiye ediliyor,
ki bu görüşe ben de katılıyorum.

ve son olarak @Kalemder üstadın bir gönderisini de önemli bulduğum için paylaşıyorum;

Ben kendime şöyle bir liste çıkarttım aklıma gelen bazı üyeleri ekledim,
Aklıma gelmeyenler için güncelleyeceğim bu mesajı.
Forum aktifliği, yorumlarından aldığım fayda, samimiyet, kişisel olarak tanıdıklarım vs...
Ayrıca en kısa sürede güvendiğim üyelerle alakalı detaylı feedback'leri bırakacağım profillerine.

Trust sisteminin daha sağlıklı işleyebilmesi adına herkesin kendi trust listini, kendi değerlendirmesine göre doldurmasını tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak, güveninizi ortaya koyun ki, globalde kimin ne olduğu anlaşılsın. Trade yaptığınız herkesi zaten ekliyorsunuz ama diğer konuya da özen gösterin. Kim hakediyorsa güven listenize ve pozitif trust'ı verin ve devam edin. Zaten istediğiniz zaman bu güven konusunda değişiklik yapabiliyorsunuz. Trust cimrisi olmayın, olmayalım...

Umarım daha çok merit kaynaklarımız ve güvenilir insanlarımız olur forumda... Kalın sağlıcakla...
1714035466
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714035466
Reply with quote  #2

1714035466
Report to moderator
1714035466
Hero Member
*

Ignore
1714035466
Reply with quote  #2

1714035466
Report to moderator
1714035466
Hero Member
*

Ignore
1714035466
Reply with quote  #2

1714035466
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714035466
Hero Member
*

Ignore
1714035466
Reply with quote  #2

1714035466
Report to moderator
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
November 23, 2019, 05:37:58 PM

Önceden Türkçe bölüm aktif olsa bile, globalde ve yönetim katında çok önemsenmiyor gibiydi. Trust sisteminin uygun şekilde kullanılması ile birlikte Türkçe bölüme karşı daha dikkatli davrandıklarını görüyoruz.

Bakın mesela;
Bir çok aktif Türk DT üyelerinin seçilmesi ve kontenjanın artması,
Yeni merit kaynağı ve kaynaklara yüksek sayıda smerit tahsis edilmesi,
Irkçılık yapan bir üyeye karşı yabancı DT üyelerinde bizi savunması,
Önde gelen yabancı üyelerin, yerel üyelerle sıcak ilişkiler kurması (bakınız dt1 log),
Vs...Vs... Ön yargılar kırılmakta, buzlar erimekte.

Sanat yarışması ile birlikte bölüme daha fazla güven oluşacak ve öne çıkacaktır bölüm. Bunlarla birlikte zamanla ileride Türkçe bölüm parlayacak. Normal kullanıcı için bunun anlamı nedir? Mesela en basitinden değerli imza kampanyaları yerel bölüme de kontenjanlar açabilir. Veya servisler türk kullanıcılara özel çalışmalar yapabilir vs...

Her açıdan baktığımızda herkesin Trust listesini kendi uygun gördüğü şekilde güncellemesi önemlidir. İtimat ettiğiniz, kararlarına güvendiğiniz en azından 10 kişi eklemenizde yarar var. Listenizde en az 10 kişi bulunduğunda sizinde DT seçilme şansınız olur.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
November 23, 2019, 07:14:48 PM

Önceden Türkçe bölüm aktif olsa bile, globalde ve yönetim katında çok önemsenmiyor gibiydi. Trust sisteminin uygun şekilde kullanılması ile birlikte Türkçe bölüme karşı daha dikkatli davrandıklarını görüyoruz.

Bakın mesela;
Bir çok aktif Türk DT üyelerinin seçilmesi ve kontenjanın artması,
Yeni merit kaynağı ve kaynaklara yüksek sayıda smerit tahsis edilmesi,
Irkçılık yapan bir üyeye karşı yabancı DT üyelerinde bizi savunması,
Önde gelen yabancı üyelerin, yerel üyelerle sıcak ilişkiler kurması (bakınız dt1 log),
Vs...Vs... Ön yargılar kırılmakta, buzlar erimekte.

Sanat yarışması ile birlikte bölüme daha fazla güven oluşacak ve öne çıkacaktır bölüm. Bunlarla birlikte zamanla ileride Türkçe bölüm parlayacak. Normal kullanıcı için bunun anlamı nedir? Mesela en basitinden değerli imza kampanyaları yerel bölüme de kontenjanlar açabilir. Veya servisler türk kullanıcılara özel çalışmalar yapabilir vs...

Her açıdan baktığımızda herkesin Trust listesini kendi uygun gördüğü şekilde güncellemesi önemlidir. İtimat ettiğiniz, kararlarına güvendiğiniz en azından 10 kişi eklemenizde yarar var. Listenizde en az 10 kişi bulunduğunda sizinde DT seçilme şansınız olur.

Evet, Kalemder hocanın dediklerine aynen katılıyorum. Hatırlarsanız geçmişte, Türkiye'den yatırım kabul etmeyen ICO'lardan tutun da, Türkçe dil desteğini büyük lutuf gören çok coinler gördük. Bugün bu tarz ırkçı davranışlarda bulunanların hepsi battı. Türkiye, kripto para yatırımı konusunda gerçekten büyük potansiyel, bu potansiyel büyüdükçe, bize özel imzalar, destekler, girişimler artacaktır.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 966

View Profile
November 23, 2019, 08:05:49 PM
Last edit: November 24, 2019, 06:19:36 PM by Lachrymose

Ben forumu takip ettiğim sırada trust sisteminin kullanıcılar arasında güvenilirlik sıralamasına göre değil, sevgi sıralamasına göre kullanıldığını fark ettim. Bir kişiyi karakteristik olarak sevmeniz ya da onun forum üyeliğine duyduğunuz saygı tam olarak onun güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle, seçim yaparken daha dikkatli olmak ve gerçekten güvenilir üyelerin tespit edilmesi gerekiyor. Bir başka husus ise plagiarism yapan ve banlı üyelerin trust listenizde bulunması ya da geçmişte adı dolandırıcılığa karışmış kişilerin hala trust listenizde bulunmasıdır.

[1] Forumdan uzaklaştırılmış bazı üyelerin hala güvenilir olarak görüldüğü liste
[2] Geçmişte birçok insanın parasını kaybetmesine sebep olan bir kişinin hala güvenilir olarak görülmesi
2. madde hakkında biraz daha fazla detay vermek istiyorum çünkü yanlış anlaşılmak istemiyorum. Kişinin geçmişte yönettiği bir fonu batırıp ödemeleri yapamaması onun dolandırıcı olduğu anlamına gelmiyor ama forumdaki trust sisteminin kullanımına göre bu kişi güvenilir sayılmıyor. Yani örneği kişiselleştirmezsek sevinirim, kişilerin ne yaşadığı ya da nasıl bir durum içerisinde olduğunu ben bilemem. Trust sistemi kişisel olduğu için pek karışamasak da biraz daha dikkatli olmakta fayda olur.

Bunun dışında, default trust üyeleri ve merit kaynakları forumdaki özel kullanıcılar değiller hatta başta globaldeki üyeler olmak üzere güvenilir bile değiller.

Bu linkten trust depth'i 0'a çekerek aynı benim yaptığım gibi DT üyelerinin tekelini görmezden gelebilirsiniz.

Code:
Trust depth (max 4): 0
Pages: [1]
  Print  

Jump to: