Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:38:48 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Altcoin Cüzdan Adetleri + Zenginler Listesi + İstatistikler  (Read 469 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 23, 2019, 04:43:00 PM
Last edit: June 04, 2020, 12:49:03 PM by lossnet
Merited by Vispilio (2), dannybrown (2), BitcoinTurk (2), Blacknavy (2), EFS (1), ingiltere (1), gospodin (1), ekiller (1), wolwoo (1), vycl87 (1), koinsever (1), kriptokar (1), kartepe (1)

Yukarıdaki tabloyu https://bitinfocharts.com/ sitesinden aldım. Tablodaki önemli noktaları özetlemek istiyorum:

1. Elinde 1 - 10 adet Bitcoin tutan cüzdanların sayısı 626,259. Bu cüzdanlardaki toplam BTC miktarı 1,649,428. Toplam sirkülasyona oranı %9.14.
2. En fazla Bitcoin'e sahip olan cüzdanlar 1,000 - 10,000 BTC tutanlar. Bu kategoride 2,027 cüzdan bulunuyor. Bu cüzdanlardaki toplam BTC miktarı 4,836,546. Bunların toplam BTC sirkülasyonundaki oranı ise %26.79.
3. En fazla cüzdan adresine sahip olan grup, elinde 0 - 0.001 arasında BTC tutanlar. Bunlar sadece 2,792 Bitcoin'e sahipler.
4. En az cüzdan adresine sahip olan grup ise elinde 100,000 - 1,000,000 arasında BTC tutanlar. Bunlar da 337,960 Bitcoin'e sahipler.

• Listenin bir numarasındaki adres Huobi cold wallet'a ait ve 226,102 BTC'ye sahip. 2-5 aralığındaki cüzdanlar şahıslara ait görünüyor.
• Bir kişiye ya da gruba (borsa harici) ait olan en yüksek miktarlı cüzdanda 111,858 BTC görünüyor.

Aynı tablonun DOGE coin için olanı da var. Merak edenler, sitedeki "Rich List" bölümünden görüntüleyebilirler. Her coin için eklememişler bu tabloları.
https://bitinfocharts.com/top-100-richest-dogecoin-addresses.html

Ayrıca 1-8 yıl aralığında uyuyan cüzdanların görüntülendiği bölüm, tablonun hemen altındaki "Top Dormant" linkinde.
https://bitinfocharts.com/top-100-dormant_5y-bitcoin-addresses.html

Sitede, popüler coinler için madencilik hesaplamaları ve tüm coin/tokenler için CMC'den çok daha ayrıntılı bir bölüm de bulunuyor.
1714109928
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109928
Reply with quote  #2

1714109928
Report to moderator
1714109928
Hero Member
*

Ignore
1714109928
Reply with quote  #2

1714109928
Report to moderator
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714109928
Hero Member
*

Ignore
1714109928
Reply with quote  #2

1714109928
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 24, 2019, 02:25:33 AM

Bitcoin dağılımını görmemiz açısından hoş bir konu. Bu adreslerin birçoğunun üzerinde yazmasa bile borsaların hot ve cold walleti olduğunu belirtmekte fayda var. Hocam birdahaki sefere font içeriğinde tek bir renk kullanırsanız, okumakta zorlanan bazı kullanıcılar için daha faydalı olabilir. Teşekkür ederim.
lossnet (OP)
Legendary
*

View Profile
November 24, 2019, 10:58:57 AM

Bitcoin dağılımını görmemiz açısından hoş bir konu. Bu adreslerin birçoğunun üzerinde yazmasa bile borsaların hot ve cold walleti olduğunu belirtmekte fayda var. Hocam birdahaki sefere font içeriğinde tek bir renk kullanırsanız, okumakta zorlanan bazı kullanıcılar için daha faydalı olabilir. Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim hocam, beğendiğiniz ve yorumunuz için. Sitedeki grafiğin altında borsa adresleri belirtilmiş ama borsa olduğu halde gizli tutulmuş olanlar da var mıdır sizce? Mesela şu 2 numarada görünen 111,858 Bitcoin'e sahip adresi merak ediyordum ben.

Font renkleriyle ilgili olarak da; aslında çok fazla rakam olduğu için daha rahat okunur diye öne çıkartmak amacıyla renk ve kalınlık eklemiştim. Çünkü uzun metinlerde önemli yerler gözden kaçabiliyor. Eğer böyle daha zor okunuyorsa düzeltirim elbette.

Merit veren herkese de ayrıca teşekkür ederim.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
November 24, 2019, 06:28:15 PM

aslında bu tablo bize elinde BTC tutanların önemini gösteriyor. çok miktarda BTC tutulan adresler eğer bozdurulmadan saklanırsa dolaşımda bulunmazsa o zaman satışa daha az BTC çıkacapı için bu değeri artıracak. zaten 8 haneye kadar bölünebilen BTC rahatça dolaşımda kullanılmaya devam edecek. bu tabloyu takip etmeyi düşünüyorum. bu tablodaki bazı değişiklikler bize bir şeyler anlatabilir.

For rent...
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1481

View Profile
November 27, 2019, 01:00:30 PM

"Top Dormant" asıl önemli liste bence burada. Sirkülasyonda hesaba katmamamız gereken miktarı görmüş oluyoruz, ilerleyen yıllarda iyice önem kazanacak. Buradakilerin büyük kısmı sahip olduğu bitcoinden haberdar değil ya da cüzdana erişimlerini kaybetmiş olanlar. Tabi cüzdan sahipleri ölmüş ya da benzeri durumlar da olabilir Cheesy listeye bakınca yüzlerce milyon doların yatıp beklemede olduğunu görüyorsunuz Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
lossnet (OP)
Legendary
*

View Profile
November 27, 2019, 04:01:15 PM
Last edit: November 27, 2019, 09:19:50 PM by lossnet

aslında bu tablo bize elinde BTC tutanların önemini gösteriyor. çok miktarda BTC tutulan adresler eğer bozdurulmadan saklanırsa dolaşımda bulunmazsa o zaman satışa daha az BTC çıkacapı için bu değeri artıracak. zaten 8 haneye kadar bölünebilen BTC rahatça dolaşımda kullanılmaya devam edecek. bu tabloyu takip etmeyi düşünüyorum. bu tablodaki bazı değişiklikler bize bir şeyler anlatabilir.

Ben ekran görüntüsünü aldıktan sonra yazıyı yazarken değerlerde az da olsa değişme olmuş. Yani burası dinamik bir tablo, sayfayı her yenilediğimizde o andaki cüzdan adetlerini ve miktarları hesaplıyor. Haftalık ya da aylık olarak takip etmekte fayda var.

"Top Dormant" asıl önemli liste bence burada. Sirkülasyonda hesaba katmamamız gereken miktarı görmüş oluyoruz, ilerleyen yıllarda iyice önem kazanacak. Buradakilerin büyük kısmı sahip olduğu bitcoinden haberdar değil ya da cüzdana erişimlerini kaybetmiş olanlar. Tabi cüzdan sahipleri ölmüş ya da benzeri durumlar da olabilir Cheesy listeye bakınca yüzlerce milyon doların yatıp beklemede olduğunu görüyorsunuz Cheesy

Uyuyan cüzdanlar bence de çok önemli. Bununla ilgili ayrı bir konu açmayı düşünüyorum. Sitede, uyuyan cüzdanlara ilişkin yeterli grafik yok. Miktarlar her cüzdan için tek tek görünüyor ama onların da toplamı belirsiz. Ben excel üzerinde bir grafik hazırlıyorum buradaki verilerle. Bittiğinde yine "Türkçe" bölümüne açarım konuyu.

Edit: Uyuyan cüzdanlar konusunu açtım. Grafik ve istatistiki bilgileri ekledim: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5205113.0
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 29, 2019, 03:57:25 AM
Merited by lossnet (1)

Güzel siteymiş, önemli istatistikler var,

10,000,000 USD değerinin üzerindeki 1196 hesaba dikkat edilmesi gerekiyor,

bu kripto piyasalarına yön verici güçte hesapların da aşağı yukarı 10%'u dormant durumda, 5 yıllık uyuyan hesaplar listesinden anlaşılacağı üzere,

2000'in biraz üzerinde hesap BTC arzının 40%'ını kontrol ediyor şu anda, piyasadaki "balina" etkisi bu dağılımdan kaynaklanıyor...

lossnet (OP)
Legendary
*

View Profile
February 15, 2020, 07:51:53 PM
Last edit: June 04, 2020, 12:53:10 PM by lossnet
Merited by EFS (3), Deathwing (2), Vispilio (1), Blacknavy (1), yslyv (1)

Bu konuyu 3 ay önce açmıştım. Geçen zaman içerisinde nelerin değişmiş olduğunu göstermek ve kıyas yapabilmek için aynı tablonun şimdiki halini paylaşıyorum. Eski halini görmek için konu başındaki grafiğe bakabilirsiniz.

• İlk dikkat çeken şey, toplam cüzdan sayısındaki artış. Özellikle 0.001 - 1 BTC aralığında düşük bakiye bulunan cüzdan sayılarında artış olmuş. Bu da piyasaya yeni giren küçük yatırımcılar olduğunu gösteriyor bize.

• İkinci dikkat çeken, 10 - 100 BTC bulunduran cüzdanların sayısı 135,689 adetten 137,959 adete yükselmiş. Bu gruptakilerin profesyonel yatırımcı olduklarını ve piyasaya çok daha önceden girdiklerini düşünebiliriz. Sahip oldukları BTC miktarı 4,399,213 adetten 4,446,731 adete yükselmiş. Yani 47,518 adet artmış.

• Üçüncü dikkat çeken, BTC karşılığı 1 milyon USD'nin üzerinde olan cüzdan sayısı 11,204 adetten 17,281 adete yükselmiş. Elbette ki bunun ana sebebi Bitcoin'de yaşanan fiyat artışı. 3 ay önce 1 milyon USD altındaki gruplarda yer alanlar, fiyat artışıyla üst gruba geçmişler.

• Son olarak; BTC karşılığı 10 milyon USD'nin üzerinde bulunan cüzdan sayısı neredeyse 2 katına ulaşmış görünüyor. 1,196 adetten 2,245 adete yükselmiş.

Tabloyu https://bitinfocharts.com/ sitesinden aldım. Cüzdan adreslerini ve daha fazla detayı görebilmek için https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html adresine bakabilirsiniz.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
February 17, 2020, 06:14:13 AM
Merited by Vispilio (1)

Aynı ekranda görebilmemiz için izninizle şöyle bir şey yapıyorum. Yoksa aşağı yukarı bakması büyük iş oluyor.

Üstteki eski, alttaki yeni.
Çok büyük değişiklikler olduğunu söylemek zor. Yüzdesel olarak ufak farklılıklar ortaya çıkmış. Şahsen tek dikkatimi çeken şey bir cüzdanın daha 100K barajını aşması.
Açıkçası hiçç 100K BTC sahibi olamadım ama olsam bile bunu farklı cüzdanlarda, bölebildiğim kadar çok bölerdim. Tahminimce bir cüzdan da 10'dan fazla BTC tutmazdım herhalde. İstediği kadar zor olsun ne kadar bölebilirsem o kadar rahat ederdi içim.

Zaten bu verilerin de dayanarak çok sağlıklı bir sonuç elde etmek mümkün de değil. Benim dediğim gibi birisi varlıklarını onlarca farklı adrese bölmüşte olabilir.
lossnet (OP)
Legendary
*

View Profile
February 17, 2020, 03:58:52 PM
Merited by Vispilio (1)

Aynı ekranda görebilmemiz için izninizle şöyle bir şey yapıyorum. Yoksa aşağı yukarı bakması büyük iş oluyor.

Böyle iyi olmuş hocam, teşekkürler :)
Büyük değişiklik yok ama piyasaya yeni giren yatırımcılar artmış görünüyor. Mevcuttaki gruplardan da adet arttıranlar var. Elbette bazı cüzdanlar tek kişiye de ait olabilir, onu bilemiyoruz maalesef. Ben olsam mesela 10 BTC'yi bile 3 farklı cüzdana bölerdim. Ama adamlar 100'lük halde bile bölmeyi tercih edebiliyorlar... O 100K üzerinde BTC bulunduran cüzdanlar borsaların aslında. Sitedeki linke girildiğinde tüm cüzdanlardaki bakiyeler sıralı şekilde görünüyor. Borsa olanlar da belirtilmiş. "Huobi wallet" 255,501 adet BTC ile başı çekiyor şimdilik. Hemen arkasından Bitfinex geliyor. Arada isimsiz bir cüzdan var, sonra da Binance takip ediyor.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
February 17, 2020, 04:50:12 PM
Merited by Vispilio (1)

Böyle iyi olmuş hocam, teşekkürler Smiley
Büyük değişiklik yok ama piyasaya yeni giren yatırımcılar artmış görünüyor. Mevcuttaki gruplardan da adet arttıranlar var. Elbette bazı cüzdanlar tek kişiye de ait olabilir, onu bilemiyoruz maalesef. Ben olsam mesela 10 BTC'yi bile 3 farklı cüzdana bölerdim. Ama adamlar 100'lük halde bile bölmeyi tercih edebiliyorlar... O 100K üzerinde BTC bulunduran cüzdanlar borsaların aslında. Sitedeki linke girildiğinde tüm cüzdanlardaki bakiyeler sıralı şekilde görünüyor. Borsa olanlar da belirtilmiş. "Huobi wallet" 255,501 adet BTC ile başı çekiyor şimdilik. Hemen arkasından Bitfinex geliyor. Arada isimsiz bir cüzdan var, sonra da Binance takip ediyor.

Bu konuda büyük bir değişiklik var diyebiliriz aslında. Geçtiğimiz boğa öncesi dönemde yavaş yavaş Binance'a akan bir BTC sürüsü vardı. Şu ara aynı şeyi Huobi'de gözlemliyoruz aslında. Huobi düzenli şekilde en büyük hacimlere doğru koşuyor. E peki nasıl oluyor da halen herkes Binance'da diyebilirsiniz. Bence bu da psikolojik etki. Geçen boğa öncesi de herkes Poloniex ve Bittrex gibi borsalardaydı. Bitfinex değişik yapısı ve piyasa etkisi nedeniyle hep üstlerde ama major bazen değişiyor. Huobi bir sonraki kilit borsalardan birisi olabilir. Şahsen yeni yeni keşfetsem de gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hacim gelmeye başlarsa piyasaya eminim Huobi'de sağlam hareketler göreceğiz bu kez.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 17, 2020, 07:24:02 PM

Büyük ihtimalle aynen öyle. En büyük aralıkta yani 100K ve üstü cüzdanlar büyük ihtimalle büyük borsalara ait. Bunu anlamakta bende zorluk çekmişimdir hep. Borsaların cüzdanlarında binlerce BTC duruyor. Tamam kolay bir şey değil bu cüzdanların içinin boşaltılması ama böyle bir ihtimal milyarlarda bir de olsa var neden yine de bu gösteriş yapılıyor ki?
Şahsen bu soğuk cüzdanları parçalasalar benim için daha çok rahat eder. MTGox olayını biliyoruz. Ne gerek var ki.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: