Bitcoin Forum
May 25, 2024, 03:43:33 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi  (Read 227 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 23, 2019, 08:08:54 PM
Last edit: June 04, 2020, 12:46:49 PM by lossnet
Merited by wolwoo (4), Vispilio (1), BitcoinTurk (1), Blacknavy (1), gumusi (1), kartepe (1)

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Kutlayan diğer ülkeler: Azerbaycan, Avustralya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, İran, Malezya, Peru, Slovakya.

Kaynak: tr.wikipedia.org/Öğretmenler_Günü

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyorum.

Forumda yazan tüm öğretmen arkadaşlarımızın günü kutlu olsun. Daha iyi şartlarda çalışarak; daha sağlıklı ve kültürlü nesiller yetiştirmelerini dilerim.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1140

View Profile
November 23, 2019, 10:44:26 PM

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım. Zor bir meslek hakikaten...Allah yardımcıları olsun.
*forumdan @kartepe hocamı da ayrıca kutlarım.

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 24, 2019, 08:15:58 AM
Merited by otto_diesel (1)

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım. Zor bir meslek hakikaten...Allah yardımcıları olsun.

Teşekkür ederim hocam. Bende sizin sayenizde başta Ulu Önder' imiz olmak üzere tüm Öğretmenlerimizin, öğretmenler  günü kutlu olsun.

vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
November 24, 2019, 08:43:10 AM

Teşekkür ederim hocam. Bende sizin sayenizde başta Ulu Önder' imiz olmak üzere tüm Öğretmenlerimizin, öğretmenler  günü kutlu olsun.

Bu konuya çok takığım. En kutsal mesleklerden olan öğretmenlik icrasının bir toplumun geleceğini şekillendirdiğini düşünenlerdenim. Zaten M. Kemal Atatürk'ün bu konuda özel sözler söylemiş olmasının önemi de budur.
İzlenimlerime göre, Türkiye'de 50-60'lı yıllara kadar geçen sürede öğretmenlerin performansı çok başarılı bir nesil yetişmesine sebep olmuş aslında. Ama 60 ve 80'lerde yaşanan siyasal bozulmalar toplumda da kötü etkiler bırakmış.

Maalesef kendi eğitim sürecimi değerlendirdiğim zaman, beni eğitmekle görevli anaokulundan, üniversite'ye kadar onlarca öğretmenim arasından bugün onun değerini anlamak ve kutlamak için bir elin parmaklarını kadarını sayabilirim. Kendini mesleğine ve o mesleğin gerekliliklerini sağlamaya çalışan öğretmenlerin gününü kutlamak gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak bazı mesleklerin sadece para kazanmak için yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar zaten genelde kariyer mesleklerdir. Doktor, avukat, hakim, savcı, imam, öğretmen, asker... Bu meslekleri icra edenler elbette vermiş oldukları hizmetin karşılığını alacaklar. Ancak bu meslekler sadece para kazanmak için yapılmamalı. Öğretmenlik o kadar önemli ki...

Neyse,

Hakeden, layıkıyla öğretmenlik yapan ve çocuklarımıza dolayısıyla da tüm insanlığa gelecek sunan gelecek sunan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun...
xzone
Legendary
*

Activity: 2590
Merit: 1490

View Profile
November 24, 2019, 10:04:53 AM

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bütün öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

Toplumumuzun daha iyiye gitmesi, bilimin ışığında aydın bir nesil yetiştirilmesi için her öğretmenin çok önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor.
Bir çocuğun ailesinden sonra gördüğü, model aldığı ve fikirlerini benimsediği ilk kişi öğretmenidir. Eğer iyi bir öğretmen ile yetişirse bütün dünyaya faydalı bir birey olur. Öğretmenler de bunun farkında olmalı, her hareketi ile yetiştirdiği çocuklara ve gençlere örnek olmalıdır.
Daha iyi bir gelecek inşa edebilmemiz için öğretmen arkadaşlarımıza çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
November 24, 2019, 10:21:56 AM

Eğitimin içinde olan herkesin öğretmenler günü kutlu olsun. Eğitmek ve öğretmek en kritik meslek gruplarından biri. Öğretme çeşitli müfredatlarla yapılabilir ama eğitim özveri isteyen, yapılan işe kendini adamakla mümkündür.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
November 24, 2019, 11:52:31 AM

Bugün onlar için önemli bir gün diyebiliriz aslında çünkü amaçları bir nevi eğitmek den ziyade onların güvenlerini de kazanabilmek ve onları bir yerlere getirebilmek. Tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun...
kartepe
Full Member

View Profile
November 24, 2019, 12:01:15 PM
Last edit: November 24, 2019, 06:51:08 PM by kartepe
Merited by Vispilio (1)

Teşekkür ederim hocam. Bende sizin sayenizde başta Ulu Önder' imiz olmak üzere tüm Öğretmenlerimizin, öğretmenler  günü kutlu olsun.

Bu konuya çok takığım. En kutsal mesleklerden olan öğretmenlik icrasının bir toplumun geleceğini şekillendirdiğini düşünenlerdenim. Zaten M. Kemal Atatürk'ün bu konuda özel sözler söylemiş olmasının önemi de budur.
İzlenimlerime göre, Türkiye'de 50-60'lı yıllara kadar geçen sürede öğretmenlerin performansı çok başarılı bir nesil yetişmesine sebep olmuş aslında. Ama 60 ve 80'lerde yaşanan siyasal bozulmalar toplumda da kötü etkiler bırakmış.

Maalesef kendi eğitim sürecimi değerlendirdiğim zaman, beni eğitmekle görevli anaokulundan, üniversite'ye kadar onlarca öğretmenim arasından bugün onun değerini anlamak ve kutlamak için bir elin parmaklarını kadarını sayabilirim. Kendini mesleğine ve o mesleğin gerekliliklerini sağlamaya çalışan öğretmenlerin gününü kutlamak gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak bazı mesleklerin sadece para kazanmak için yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar zaten genelde kariyer mesleklerdir. Doktor, avukat, hakim, savcı, imam, öğretmen, asker... Bu meslekleri icra edenler elbette vermiş oldukları hizmetin karşılığını alacaklar. Ancak bu meslekler sadece para kazanmak için yapılmamalı. Öğretmenlik o kadar önemli ki...

Neyse,

Hakeden, layıkıyla öğretmenlik yapan ve çocuklarımıza dolayısıyla da tüm insanlığa gelecek sunan gelecek sunan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun...

Bütün  dedikleriniz yüzde yüz doğru. Zaten özel okulda çalışan birisi ancak ev gecindirebilir. Benim maaş matematikçi olmam ve öğrenci ile de veli ile de ilgilendiğim için 4000 TL( patrona iyi dilek ve referanslar veliler tarafından gittiği için) . Bunu devlet okulunda ki bir öğretmen ilk yılında 4500 e yakın alıyor. ben 35 saat derse giriyorum ve 16 yıllık öğretmenim.  Çok şükür geçiniyoruz şimdilik. Ucu ucuna. Ev kredisi var ve hanım çalışmıyor.
Öğrenci için elimden geleni her türlü yapmaya çalışıyorum. Ağladığı zaman üzüldüğü zaman başarısız olduğu zaman hep yanındayım. Ağırlık LGS öğrencileri tabi ki de.
Diğer öğretmenler çok ucuza çalışıyor maalesef. Böyle olmamalı devlet bu durumu duzeltmeli ama nerdeeeee!!!!
Herkese hayırlı kazançlar dilerim..

The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
November 24, 2019, 12:35:47 PM

Bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun. Yaptığınız meslek çok zor. Sabahtan akşama çocuk gürültüsü çekip mobbinglerle uğraşarak, ülke şartları için fena sayılmayacak olsa da yapılan işin karşılığını almaya yetecek parayı kazanamamanıza rağmen uğraşıyor olmanız çok güzel. Canını dişine takarak çalışan bütün öğretmenler çok değerli. Özel sektör ve devlet arasındaki uçurumun aza indiği, gerçek eğitimcilerin görev aldığı bir eğitim sistemi görmek dileğiyle.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
November 24, 2019, 01:50:00 PM

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin, öğretmenler günü kutlu olsun. Ara ara Twitter'da. Dayak yiyen ya da haberlerde lince uğrayan öğretmenler varken. Kötü anılar olarak akla geliyor ama 24 Kasım olunca herkesin aklına iyi dilekler geliyor.
Başarılar dilerim tüm öğretmenlerimize....
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
November 24, 2019, 04:52:24 PM

Yukarıda konuşulduğu gibi...
Haketmeyene söyleyecek laf yok...
Çok yakınımda öğretmen arkadaşlarım, akrabalarım olduğu için sektöre dair bir takım bilgilerim var.
Devlette çalışan öğretmen ile özel sektörde çalışan arasındaki o bariz fark da malum.
Yine de enerjisini, bilgisini, sağlığını, bazen özel hayatını bile öğrencilerin önünde tutan o güzel insanlara, mutlu günler... Allah iyi öğretmenlerimizi korusun başımızdan eksik etmesin... Gününüz kutlu olsun.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
November 24, 2019, 08:29:44 PM

Ben de herkes gibi burdan başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun nezdinde tüm emek veren öğretmenlerin öğretmenler günün kutluyorum. Ve umuyorum ki meslek şartları en kısa sürede iyileştirilir. Özel okul şartlarının, mobbing yüzünden intihar eden öğretmenlerin, atama takvimi bekleyen atanamamış öğretmenlerin olmadığı bir eğitim sektörü oluşurulabilse tüm ülke çok daha ileri gider. Mustafa Kemal'in de dediği gibi "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır."

Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
November 29, 2019, 03:35:05 PM

Öğretmen gibi öğretmenlerin günü kutlu olsun tabi. Başta Ulu önder Atatürk ün. Ama bi de 90 lar çocuğu olarak doksanlar romantizminden uzak öğretmen şiddetine maruz kalmış biri olarak herkes öğretmen değildir. Bazıları yalnızca devlet memurudur. İlk okul öğretmenimizden yıllarda fiziksel ve ruhsal şiddet gördük sınıfça. Bende çok ağır ruhsal kalıntılar bıraktı. Yıllar sonra yalnızca bu ruhsal durum yalnızca bende mi var diye facebook tan ilkokul arkadaşlarımızı bulduğumuz zamanların birinde bi arkadaşımı buldum ve sohbet sırasında sordum bu durumu. Anında çıktı sohbetten. Anlayacağımı anladım tabi. Diyeceğim o ki herkes öğretmen olamıyor...

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
kartepe
Full Member

View Profile
November 29, 2019, 08:33:11 PM

Geçen gün bir okul müdürü ile karşılaştım. Anlattığı olay çok garip. Okulda matwmatikci bir ogretmen var ama konuşması problemli ve bu kişiye , kibarca hocam MEB in başka birimlerinde görev alsaniz vs demiş adam ile mahmekelik olmuş. Düşünün dilinden dolayı sosun yaşayan kişi faydalı olup olmadığını düşünmeden hala devam etmek istiyor. İşte devletin bu gibi durumlara hep çare üretmesi lazım. Daha anlatılacak çok şey var. Mesela parası olmayan bir vatandaştan kim ister bu hocanın çocuğunun dersine girmesini.
Metamatikte özellikle ortaokul çok önemli.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: