Bitcoin Forum
April 26, 2024, 06:36:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?  (Read 294 times)
techman (OP)
Legendary
*

Activity: 1020
Merit: 1027

View Profile
November 25, 2019, 03:07:05 PM
Merited by Blacknavy (1)

Merhaba arkadaşlar,

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş ile ilgili bugün Bloomberg'e röportaj verdim, fikirlerimi paylaştım. Sizce Bitcoin fiyatı neden bu kadar düştü?

https://www.youtube.com/watch?v=fzmP7qLODVg

Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714113404
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714113404
Reply with quote  #2

1714113404
Report to moderator
1714113404
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714113404
Reply with quote  #2

1714113404
Report to moderator
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 25, 2019, 03:55:21 PM

Merhaba arkadaşlar,

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş ile ilgili bugün Bloomberg'e röportaj verdim, fikirlerimi paylaştım. Sizce Bitcoin fiyatı neden bu kadar düştü?

Birçok finansal analistten daha bilgili ve başarılı olduğunu düşünüyorum, fakat sunum medyada çok önemli bir faktör bunu da hesaba katmak zorundayız,

daha etkileyici retorik için "işte, eeeee" vb dolgu kullanımlarını azaltmanı, ve bazı teknik terimleri "liquidity" gibi (liquidation yerine) doğru kullanmanı tavsiye ederim, popüler medyada yer alan arkadaşların profesyonel sunuma özen göstermesi, kriptoların Türkiye'deki prestiji açısından da  faydalı olur.

Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
November 25, 2019, 04:00:52 PM
Last edit: November 25, 2019, 04:40:17 PM by Lachrymose
Merited by Blacknavy (1)

Bitcoin'e de Black Friday indirimi geldi.

• Senin de röportaj sırasında söylediğin gibi elinde yüksek miktarda Bitcoin bulunduran balina diye tabir ettiğimiz kişi ya da gruplar, kripto para piyasası hacimsiz olduğu için fiyat manipulasyonu yaparak short ve long pozisyonlar ile minik düşüşlerde bile kaldıraç sayesinde yüksek miktarda para kazanabiliyorlar
  • Çin'in seneler içerisinde defalarca yaptığı klasik fiyat manipulasyonu
  • Blok ödülü yarılansa dahi, arz/talep dengesi sağlanamayacak kadar yüksek seviyede blok ödülü var. Her gün 1800 BTC üretilen bir ortamda, Bitcoin topluluğunun böylesine yüksek bir madenci satışını karşılaması nasıl mümkün olabilirki? Yarılanmadan sonra 900 adet üretilse bile bu yatırımcıları çok zorlayacak bir seviye hele ki ayı piyasasında.

Bana göre Bitcoin'deki volatilitenin en büyük sebebi Bitcoin fiyatına göre inanılmaz yüksek seviyede olan blok ödülüdür.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
November 25, 2019, 05:27:13 PM

Bana göre Bitcoin'deki volatilitenin en büyük sebebi Bitcoin fiyatına göre inanılmaz yüksek seviyede olan blok ödülüdür.

Bunu biraz açabilirmisin? Buna göre değerinin çok daha fazla düşmesi gereken coin'ler var bence. Mesela ilk aklıma gelen GRIN. Ya da ETH. Bunlarında değerlerinin bu mantıkla düşüyor olması gerekmezmiydi?
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
November 26, 2019, 12:22:26 AM

yeniden yükselmek için düşüyor. Smiley ilerde 1 btc ile 1 ev alınabileceğini düşünüyorum ortalama olarak, o zamana dek inişli çıkışlı grafiğini sürdürecektir.

E tabi bir de bu long-short olayları girdi. Millet oradan binlerce $'ı götürürken madencilere kalır mı iş artık...

Bana kalırsa halving sürecine kadar yükselir ya da yükselmez. Buna bel bağlamak doğru değil.

Long-short olaylarından önce 1x bitcoin varken artık 100x bitcoin var. Fiyat zaten 8-10 bin dolar seviyelerinde dolaşıyor ve bu fiyatın bile yeterince şişmiş olma ihtimali var. İkinci halving'te 650-1000 dolar arasındaydı fiyat. Bunlar hep düşünmemiz gereken hususlar. Sadece spekülatörlerin gazı ile hareket edersek zarar edebiliriz. Siz haklısınız. Zaten bu konuyu da bu ana fikir ekseninde açtım.

İnsanları uyarmak için!!!

şurda güzel bir yorum vardı. long-short, ayrı bir dünya...

Çin dünyanın en büyük kapitalist ya da daha doğru bir ifadeyle kapitalizme hizmet eden otoriter ülkesi, bütün fabrikalar orda, ucuz köleler.."höt" dedi mi olay bitmiştir, tepe noktasına birileri "şunu şöyle yap" demiştir, domino etkisiyle istenen sonuca ulaşılır.
marketi 6 ayda zirveye taşıyan da 6 ayda dibe götüren de (2017-2018) sermaye sahipleri, işine geliyorsa arttırır işine gelmiyorsa süründürür, oyalar...streamrDATA 3 gün önce 130sat'lardayken dün 1750 sat'ı görmüş, piyasayla oyuncakla oynar gibi oynuyorlar. 50 sat'a düşen matic 500'lere çıktı 100'lere düştü şimdi 300'lerde, bu işin doğası bu!

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
November 26, 2019, 08:44:11 PM
Last edit: November 29, 2019, 12:29:36 AM by Lachrymose

Bunu biraz açabilirmisin? Buna göre değerinin çok daha fazla düşmesi gereken coin'ler var bence. Mesela ilk aklıma gelen GRIN. Ya da ETH. Bunlarında değerlerinin bu mantıkla düşüyor olması gerekmezmiydi?

Tabi açıklayabilirim.
Bitcoin all time high noktasından %64.2 oranında değer kaybetti.
Ethereum all time high noktasından %89.7 oranında değer kaybetti.
Grin all time high noktasından %89.2 oranında değer kaybetti.

All time high noktasında elinizde;
Bitcoin olsaydı 358 Türk liranız olacaktı.
Ethereum olsaydı 103 Türk liranız olacaktı.
Grin olsaydı 108 Türk liranız olacaktı.

Blok ödülleri
Bitcoin'in blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 1,800
Ethereum'un blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 246
Grin'in blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 13

Son dönemler piyasaya çıkan kripto paraların tamamının yüksek emisyon oranına sahip olmasının ve sadece çok küçük bir diliminin piyasaya ilk anda salınmış olması tesadüf müdür?
Yoksa Binance'nin başındaki şahıs piyasanın yıllar boyunca yüksek blok ödülü nedeniyle düzelmeyeceğinin farkında ve karşılıksız coin basarak (sahte alım fırsatı görüntüsü vererek) kendilerine uzun vadeli bir finansman sağlamayı mı amaçlamaktadır? Alternatif kripto paralar öldü, gömülmeyi bekliyorlar. Gömülmemelerinin tek sebebi ise market makerlerin sizi emmeye devam etmek istiyor oluşu.

Blacknavy adlı kullanıcının bir tespiti var.

Binance'nin initial exchange offering gerçekleştirdiği kripto paraların dolaşımdaki token oranını inceleyelim;
Bittorrent: %9
Fetch.ai: %11
Celr: %20
Matic: %32
Harmony: %24
Elrond: %37
Wink: %21
Perlin: %25
Band: %17

Binance'nin listelediği son kripto paraların dolaşımdaki token miktarı;
Dusk: %15
Cos: %13
Cocos: %16
Hedera Hashgraph: %4
Algorand: %3

Emisyon oranları;
Beam: %300 emisyon

Bu kripto paralar değer kaybetmeye devam edecek ve emisyonun ne demek olduğunu bilmeyen insanlar bu düşüşleri alım fırsatı sanacağı için her defasında alım yapmaya devam edecek.
Binance kripto para piyasasının parazitidir, kullanmayın.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
November 26, 2019, 08:49:52 PM

Merhaba arkadaşlar,

Bu arada Alp bu CZ ile yaptığın röportaj a alt yazı ekleme fırsatın var mı kardeş? hiçbir şey anlaşılmıyor. Bari bir altyaai eklesdn olur mu ?
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
November 26, 2019, 09:14:20 PM

Blok ödülleri
Bitcoin'in blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 1,800
Ethereum'un blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 246
Grin'in blok ödülü Bitcoin cinsinden günlük 13

yalnız burada şu noktayı kaçırmamak lazım: 18.000.000'da 1800 arz demek günlük 0.0001 emisyon demek, yıllık 0,0365 artış söz konusu
yani yıllık emisyon %3.65, olayı marketcapa oranlamak gerekiyor bence...

altcoinlerin btc tuzağı olduğu doğrudur ancak o tuzak için güzel bir de yeme ihtiyaç var onun adı da >>> https://www.youtube.com/watch?v=ifoy6_nARUc

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
November 27, 2019, 12:25:34 AM

7 Aralıkta ethereum madenciliği bitecek POS'a geçiş yapılacak demişsin ama orada yanlış bilgi var.
Tarih kesin olmamakla birlikte 9,069,000. blokta (7-8 aralık olabilir) ASIC cihazlara karşı ProgPoW'a geçiş yapılacak, Ethereum 2.0 için atılan adımlardan birisi sadece. Ekran kartı madencilerine giren çıkan veya madenciliğin bittiği fln yok yani.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 27, 2019, 12:32:04 AM

7 Aralıkta ethereum madenciliği bitecek POS'a geçiş yapılacak demişsin ama orada yanlış bilgi var.
Tarih kesin olmamakla birlikte 9,069,000. blokta (7-8 aralık olabilir) ASIC cihazlara karşı ProgPoW'a geçiş yapılacak, Ethereum 2.0 için atılan adımlardan birisi sadece. Ekran kartı madencilerine giren çıkan veya madenciliğin bittiği fln yok yani.

3 Ocak’ta PoS’a geçeceklerini soylemişlerdi ve tarih belliydi. Bu gelişmeler ne ara oldu ve kaynağı nedir?
techman (OP)
Legendary
*

Activity: 1020
Merit: 1027

View Profile
November 27, 2019, 07:02:21 AM

Merhaba arkadaşlar,

Bu arada Alp bu CZ ile yaptığın röportaj a alt yazı ekleme fırsatın var mı kardeş? hiçbir şey anlaşılmıyor. Bari bir altyaai eklesdn olur mu ?

Merhaba, CZ ile yaptığım röportaj Türkçe alt yazı içeriyor, ayarlardan alt yazıyı açabilirsiniz.

koinli
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

View Profile
November 28, 2019, 12:13:02 AM

bu gece biraz artış yaşadı aslında şu anda 7500 sınırını aştı, ama bu rakamlar bitcoin için gerçekten çok az, çok daha iyisini hak eden bir koin bitcoin, çünkü blok zincir teknolojisinin bu kadar yayılmasını sağlayan ilk koin bu.
forbidden
Hero Member

View Profile
December 07, 2019, 01:50:50 PM

3 Ocak’ta PoS’a geçeceklerini soylemişlerdi ve tarih belliydi. Bu gelişmeler ne ara oldu ve kaynağı nedir?

https://eth.wiki/en/roadmap

İstanbuldan sonra Berlin, Londra, Shanghai derken 4 GB kartların ömrü bitene kadar POS'a geçip madenciliğin duracağını sanmıyorum. Muhtemelen piyasadan 8 GB kart toplayıp devam etme ümidi olanların elinde patlatacaklar ama.  Grin
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
December 07, 2019, 07:01:06 PM

madencilik daha 3 sene kafadan gider, bir şey olmaz. daha 2018 için son pos tarihi konuşulduğunu hatırlarım 2016 larda 2017 lerde, bu işler kolay değil, avrupa ile vizelerin kalkması gibi düşünün, bu mülteci geri kabul anlaşması yaparken 1 sene içinde vizelerin kalkması da vardı anlaşmada. en geç 2017 de olacak deniyordu. sonra avrupa kendinden sınır dışı ettiği ne kadar afganlı pakistanlı cihatçı suç işlemiş adam varsa bize yolladı. vizelerin kalkması falan işleri de hala devam ediyor.  pos da bu şekilde gidiyor yani
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 11, 2019, 05:46:56 AM

Belki her hafta video çekip crypto konusunda bilgi verdogin için teşekkür ederim Alp hocam. Şubat marta kadar sallanmaya devam

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 11, 2019, 12:30:28 PM

Alp'in videosunu izledim. Anladıklarımdan özet geçiyorum. İzlemeye üşenenler için faydalı olur belki...

- 2017 sonundaki boğa döneminde toplam pazar hacmi 850 milyar dolardı, şimdi ise 200 milyar doların altında.
- Likiditenin az olduğu piyasalarda manipülasyon yüksek oluyor. Balinalar istedikleri gibi at koşturuyorlar.
- 7K USD'nin altına düşüşün sebebi Çin Merkez Bankası'nın uyarı mesajı + Çin'de faaliyet gösteren kripto borsaların ofislerinin kapatılacağı söylentisinin yayılması.
- Kripto paralar konusunda önümüzde duran önemli dönemeçlerden biri Ethereum İstanbul güncellemesi. PoW'dan PoS'a geçilecek.
- Sonraki dönemeç, mayıs 2020'de gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması.
- Altlardaki boğa koşusunu geçtiğimiz yıllarda hep ETH tetikledi. Yatırımcılar buna dikkat etmeli!
- Bitcoin blok ödülü yarılandı diye eski zirvelerin tekrar görülebileceğini söyleyemeyiz.
- Madencilik üzerinden baktığımızda 1 Bitcoin'e sahip olma maliyetini +/- yönünde etkileyen çok fazla değişken var.
- Bu değişkenlerden başlıcaları elektrik ve madencilik cihazları. Bunların fiyatları ülkelere göre çok farklılık gösteriyor.
forbidden
Hero Member

View Profile
December 11, 2019, 05:58:56 PM

Bu arkadaşı dinleyip kartları satsak bir dünya zarar etmiştik, tv'ye çıkıp röportaj yapacak kadar kapasitesi olan adamın, ethereum madenciliği bitecek cüzdandaki bakiye kadar gelir olacak vs şeklinde saçma, tehlikeli ve asılsız cümlelerini görünce, diğer söylediklerinin de bir anlamı kalmadı benim için, hala bir çok koyun da okumadan dinlemeden olumlu yorum yapıyor.
Gatotare
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 261

View Profile
January 09, 2020, 04:31:09 PM

Neden çıktığını neden düştüğünü hiçbir zaman anlayamıyoruz ki, artcak diye bekliyorsun düşüyor, düşcek diye bekliyorsun artıyor çoğu durumda teknik analize bile uymuyor.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: