Bitcoin Forum
May 10, 2024, 03:23:35 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: MimbleWimble | Grin ve Tom Elvis Jedusor  (Read 236 times)
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
November 29, 2019, 04:47:06 AM
Merited by Blacknavy (4), trendcoin (3), PHI1618 (3), teramit (2), Senius (2), LFC_Bitcoin (1), wolwoo (1), forumalacali (1)

Selam, MimbleWimble teknolojisinin ortaya çıkış senaryosu ve anonim bir grup tarafından Grin adı altında değerlendirilişini anlattım. Sorunuz olursa yazabilirsiniz, notifikasyonlar açık.

MimbleWimble

Bitcoin Developer ekibinin konuştuğu chat kanalında Tom Elvis Jedusor adlı anonim bir kullanıcının kanala bıraktığı whitepaper ile ortaya çıkmıştır. Bu anonim kullanıcı MimbleWimble teknolojisinin tüm detaylarıyla anlattığı dökümanı kanala bıraktıktan sonra ortalıktan kayboldu. Bu dökümanı okuyan geliştiriciler, bunun Bitcoin benzeri fakat çok daha farklı bir protokol olduğunu hızlıca anladılar, böylece yeni bir serüven başladı. Bu protokol hakkında tüm detayları okuyan Ignotus Peverell çok etkilenmiş olacak ki hızlı bir şekilde MimbleWimble teknolojisi üzerinde bir kripto para geliştirmeye başladı fakat Grin öyle bir proje ki Ignotus ile başlayan bu serüven aynı Bitcoin'de olduğu gibi koca bir gönüllü yazılım ordusuna dönüşmüştü.

MimbleWimble: Harry Potter'in Deathly Hallows serisinden bir büyü
Tom Elvis Jedusor: Voldemort'un Fransız versiyonu
Grin: Gringott'un büyücülük bankasının adı
Ignotus Peverell: Harry Potter'deki görünmezlik pelerini

Grin

Harry Potter film serisinin içinden bir çıkabilirsek size MimbleWimble teknolojisini ve hangi sorunlara çözüm getirmeyi amaçladığını açıklamak istiyorum. Bildiğiniz üzere, Bitcoin'de adresler her ne kadar anonim olsa dahi yapılan transactionların içerisindeki Bitcoin miktarı, alıcı ve gönderici gibi bilgiler herkese açık olarak herhangi bir node/wallet explorer üzerinden görüntülenebiliyor. Hatta bugün, 2009'da herhangi bir madencinin kazdığı Bitcoin'in bile takibini geçmişe dönelik olarak yapmak mümkün. İran örneğini pek vermek istemesem de hükümetin ne kadar baskıcı olduğunu ve bir çok insanın çeşitli sıkıntılar çektiğini bir Türkiye vatandaşı olarak hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, İran'daki kadınlar ülkemizdeki Van iline gelip sıklıkla alış veriş yapıp ülkelerine geri dönüyorlar. Bunun bir başka örneği ise kadınların 'mal' olarak görüldüğü bazı şeriat ülkeleri. Bu ülkelerde kadınların mal varlığı olmasına izin verilmez çünkü kadının kendisi de toplum tarafından bir mal olarak görülür. Dolayısıyla, kadın maddi özgürlüğe ya da bir banka hesabına sahip değildir. Kadın çalışsa dahi parasını saklamak için yastık altı yapmaktan başka hiçbir çaresi yoktur. Halbuki; Bitcoin, gizlilik açısından daha da iyisi Grin gibi kripto paralar bu soruna çözüm oluyor. Yani gizlilik olayını sadece illegal olaylara çözüm olarak düşünmeyin. Grin'i gizemli yapan en büyük şey ise geliştirici ekibin bilinmiyor olması, hatta öylesine gariptir ki Grin'in konferansına Ignotus text-to-speech teknolojisi ile katıldı. Yani yazılan metni seslendiren bir robottan bahsediyoruz, adamlar tamamen anonim. Bir başka enteresan nokta ise Grin ekibinin herhangi bir şekilde yatırım almadı sadece crowdfunding yolu ile Grin.mw adlı internet sitesi üzerinden gönüllü olarak bağışta bulunabiliyorsunuz. Grin'i geliştirenlere göre Bitcoin değer koruma aracı olarak yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek fakat Grin bir ödeme aracı olarak kullanılacak. Bu çakma Robin Hoodlara Bitcoin whitepaper'inin başlığını hatırlatmak istiyorum; Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.

Grin'in enflasyonist yaratım politikası
Bildiğiniz üzere ve benim bu mesajımda detaylı olarak paylaştığım; Bitcoin Reward Schedule'ye göre Bitcoin her 4 yılda 1 blok ödüllerinde bir yarılanmaya gidiyor. Grin'de ise ne gariptirki halving kavramı ortadan kalkıyor ve sabit olarak aynı hızda artan para politikası izleniyor, kabul edilebilir bir emisyon oranı olan %2'ye ulaşılması ise 2066 yılını buluyor. Grin'in emisyon grafiğine bu linkte tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Grin neden çok popüler oldu?
Bunun birçok sebebi olmakla beraber en büyük iki sebebi ortaya çıkış felsefesinin Bitcoin ile aynı (anonim) olması ve geliştiren ekibin tamamen gönüllü (herhangi bir para toplamadılar) olarak bu işi yapmasıdır.

Grin'i diğer gizlilik odaklı kripto paralardan farklı yapan nedir?[/size]
Fast sync metodu ile geriye dönük son 2000 blok güncelleniyor ve her şey ok, ölümüne ölçeklenebilir bir para birimi.

Grin madenciliği nasıl yapılıyor?
Cuckaroo29 (GPU) ve Cuckatoo31+ (ASIC) olmak üzere zamanla GPU'dan ASIC'e yüzdesel olarak kayan dengeli bir algoritması var. İlgi alanım olduğu için biliyorum: GPU kârlı değil, ASIC şimdilik kârlı.

Sonuç
Hoş, heyecanlı, hatta gelecekte Bitcoin ile beraber anılacak farklı bir teknoloji üstelik Lightning Network gibi farklı bir katman olarak Bitcoin ile birlikte kullanmak da mümkün fakat şu an için işin sadece teknolojisi ile ilgilenip Grin ve Beam gibi yatırımcı düşmanı yüksek emisyona sahip kripto paralara yatırım yapmamak gerekiyor. Grin sabit olarak aynı hızda artan para politikası nedeniyle 2066 yılına kadar yatırım yapılmaya değer bir para birimi değildir. Sevgiler.

[1] Grin.mw
[2] Bitcoin Q&A: MimbleWimble and Dandelion
[3] Bitcoin Q&A: Differences between Grin and Beam?
[4] Sorularla Blockchain (Sağlam kitap, ekstra teşekkür.)
1715311415
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
1715311415
Hero Member
*

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
1715311415
Hero Member
*

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715311415
Hero Member
*

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
1715311415
Hero Member
*

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
1715311415
Hero Member
*

Ignore
1715311415
Reply with quote  #2

1715311415
Report to moderator
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
November 29, 2019, 12:25:35 PM

MimbleWimble'ın anonim bir kişi tarafından gizemlice ortaya atıldığını bende biliyordum. Ancak bir (kitap)film serisine atıfta bu kadar bağlı bir proje olduğunu bilmiyordum açıkçası.
GRIN belli bir süre sonra portfoyüme girebilecek bir coin ancak mevcut emisyon rakamları beni her zaman düşündürüyor. Fiyatı artacak ama toplam GRIN miktarı az sabit kalsa...
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
November 29, 2019, 03:42:54 PM

MimbleWimble'ın anonim bir kişi tarafından gizemlice ortaya atıldığını bende biliyordum. Ancak bir (kitap)film serisine atıfta bu kadar bağlı bir proje olduğunu bilmiyordum açıkçası.
GRIN belli bir süre sonra portfoyüme girebilecek bir coin ancak mevcut emisyon rakamları beni her zaman düşündürüyor. Fiyatı artacak ama toplam GRIN miktarı az sabit kalsa...
grin'in bence de en ama en büyük handikapı emisyon oranları. öyle acayip bi sistemleri var ki akıl sır ermiyor. ben anlamadım amaç ne gaye ne. theymos başgan forumda ödeme için kabul etmişti gerçi ama neye dayanarak nasıl böylşe bi karar aldı hiç anlamış değilim. tamam gizlilik anonimlik iyi güzel de allah aşkına theymos grin ne alaka

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
November 29, 2019, 04:50:20 PM

grin'in bence de en ama en büyük handikapı emisyon oranları. öyle acayip bi sistemleri var ki akıl sır ermiyor. ben anlamadım amaç ne gaye ne. theymos başgan forumda ödeme için kabul etmişti gerçi ama neye dayanarak nasıl böylşe bi karar aldı hiç anlamış değilim. tamam gizlilik anonimlik iyi güzel de allah aşkına theymos grin ne alaka

Grin de bir de ne kadar üreticilegi ile ilgili sorun var galiba. Theymos ödeme aracı kabul edince iyi uçtu ama şuan için o halinden uzak gibi. Miningi yapılıyor ama elektrik parasını karşılıyor mu bilmiyorum?
Senius
Full Member

Activity: 156
Merit: 170

View Profile
January 05, 2020, 09:40:49 PM

Konunun ingilizcesini web üzerinde ararken Türkçe olarak bitcointalk a yönlendirmesi çok ilgimi çekti Smiley Translate yerine böyle okuyup anlamak çok faydalı oldu teşekkür ederim.
bountyfresh
Member
**

Activity: 363
Merit: 17

View Profile
January 06, 2020, 10:22:24 AM

Grin hakkındaki bilgim btt tarafından desteklenmesi sonrası bir pump yaşamış olması dışında yoktu. Bu konu benim için bayağı aydınlatıcı oldu ve Grin'e bakış açım biraz değişti.

Daha fazla detay öğrenmek için Grin'i araştıracağım ve belki bir miktar yatırım da yaparım.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: