Bitcoin Forum
May 14, 2024, 07:41:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Türk Telekom ve kopan alt yapi  (Read 240 times)
kartepe (OP)
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 04, 2019, 05:00:02 AM
Last edit: December 12, 2019, 11:35:25 PM by kartepe

Değerli arkadaşlar, 15 Kasım'da evimin karşısında inşaat çalışmaları başladı ve kepçe telefon ile ilgili kabloları ve TT nin altyapı kablolarını kopartmış.  Kasım esnasında aslında dikkatli olması lazım ama neyse.  Türk Telekom bize hasarın büyük olduğunu ve 29 kasıma kadar bitecek dedi.
 Bugün Aralık ayının 4 ve çevrede hala internet yok.
Ne yapabiliriz?

Hergün bilgisayara telefonu bağlıyorum.  4 GB lik kota o da nasıl bittiyse kısa sürede bitti Tcell dururmu! hemen ben mağdur olmayayım diye 24 TL ye 1 GB sokmuş . 😃Bende kızdım Tcell de tarife mi değiştirirdim. Ve bana bu aya gelecek fatura girenler dahil 122 TL

Yeni tarifem 1500 dk 15 GB internet ve 100 SMS 69 TL . ( Reklam olsun diye yazmadım son kısmı yanlış anlama olmasın.)

Edit: tam 26 gün sonra internet geldi. Sağolsun türk Telekom ne kadar hizliymis. Avrupa bizinkesin kıskanır

jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
December 04, 2019, 06:08:16 AM

Türk Telekom kendi altyapı taşeronları var ve böyle kazı, kablo çekimleri saha dolabı aktarımları işini o taşeronlar yapıyorlar. T.T 'nin elinde şu an başka bir bölgenin planlanma durumu hızlı ise maalesef sizin işi sallayacaklardır. Ankara'da ikamet ediyorsanız size yardımcı olabilirim. En azından durumunu öğreniriz işin. Ama bunun işin tabii ki de bazı bilgiler lazım adres , telefon vs gibi bu da ne kadar sizin için anonimlik olur bilemiyorum Smiley
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
December 04, 2019, 07:23:53 AM

Türk telekom mu? Evlerden ırak.

İkamet ettiğim eve ilk taşındığımda sıfır siteydi. İlk oturanlar bizdik. İnternet altyapısı bağlanmamıştı hiç bir firma tarafından. Defalarca dilekçe yazdık aradık 6 ay kimse gelmedi.
7. ay bir tanıdık bulduk TT bölge ofisinden. Dedik böyle böyle aylardır internetimiz yok. Ertesi gün gelip sadece 4-5 metre kazı yapıp hattı çektiler. Dibimizde varmış ama kullanamıyormuşuz düşünebiliyor musunuz?
Aldık 2 yıllık taahhütlü. 16 mbit'e kadar diye aldığım internet hiç 7-8'i geçmedi. Bir süre sonra Türksat altyapısı da geldi, taahhüt'üm bittiği gün Kablonet'e geçtim. Şu an 100 mbit sınırsız kullanıyorum ve 100 mbit alıyorum.

TT pişmanlıktır...

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
December 04, 2019, 08:38:58 AM

Ben çok iyi hatırlarım antalyaya ilk taşındığım zaman da o zaman fiber altyapı hiç yoktu ve Tt ile aradık anlaştık adamlar 3 hafta sonra geldiler evi taşıdık bitti her şey tamam ama internet bağlanıcak portların hepsi boş ama tt çalışanları bir türlü gelememişti.

O zaman da 3 hafta sonra geldiklerinde port bulamayıp yine 1-2 hafta port açılmasını beklemiştik şaka gibiydi açıkcası ama daha sonrasında superonlıne fiber gelince rahatlamıştım o yüzden hakikaten Tt Pişmanlık diyebilirim.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1301

View Profile
December 04, 2019, 10:35:52 AM

Taahhütün varsa çağrı merkezini ara, konuşmaları senin de kaydettiğini baştan belirt ve sorunu tüm süreciyle tekrarlayıp doğrulat, akabinde komşularınla organize olup taahhütü bedelsiz olarak iptal etme talebiyle Tüketici Hakem Heyetine başvuracağınızı ve alternatif servis sağlayıcıya geçeceğinizi bildir. Hemen ukala ukala "onlar da bizim altyapımızı kullanıyorlar" diyecekler (Superonline fiber hizmeti yoksa bu doğru), sen de bunun önemli olmadığını, sonuçta toplu olarak aboneliği bırakacağınızı, hem de bu şekilde diğer taraftan özel fiyat alacağınızı söyle.
Bir çok kişinin zannettiği ve uyguladığı şekilde, çağrı merkezini arayıp bağırmak, çağırmak, ağzını bozmak herhangi bir sonuç vermez, aksine hem sorununuzun doğrudan kaynağı olmayan karşınızdaki kişiye saygısızlık yapmış ve çözüm üretme isteğini baştan engellemiş olursunuz, hem de onlar bu konuda çoktan şerbetlendiği için boşa kürek çekersiniz.
Tecrübeyle sabit, bu gibi görüşmelerde sakin ama net bir ses tonuyla, ne olduğunu ve ne yapacağını bilen, bunu ifade edebilenin sonuç alma olasılığı daha yüksektir.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
December 04, 2019, 11:21:53 AM

Değerli arkadaşlar, 15 Kasım'da evimin karşısında inşaat çalışmaları başladı ve kepçe telefon ile ilgili kabloları ve TT nin altyapı kablolarını kopartmış.  Kasım esnasında aslında dikkatli olması lazım ama neyse.  Türk Telekom bize hasarın büyük olduğunu ve 29 kasıma kadar bitecek dedi.
Ne yapabiliriz?

Hergün bilgisayara telefonu bağlıyorum.  4 GB lik kota o da nasıl bittiyse kısa sürede bitti Tcell dururmu! hemen ben mağdur olmayayım diye 24 TL ye 1 GB sokmuş . 😃Bende kızdım Tcell de tarife mi değiştirirdim. Ve bana bu aya gelecek fatura girenler dahil 122 TL

Yeni tarifem 1500 dk 15 GB internet ve 100 SMS 69 TL . ( Reklam olsun diye yazmadım son kısmı yanlış anlama olmasın.)

Bu işler çağrı merkezinden çözülmez, kepçenin kopardığı kablo olayı benim bir deponun da başına geldi,

Kendim tamir edeyim dedim ama bir kabloda 100 den fazla kanal var çözemedim, telefon + access point ile network internet işini çözdükten sonra müdürlüğe gidip baskı yaparak ekibi getirttim ve kabloyu düzelttiler, bu kadar uzun sürmesi sizin gevşekliğinizden ya da yanlış yerlerde çözüm aramanızdan kaynaklanmış.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
December 04, 2019, 11:23:56 AM

Taahhütün varsa çağrı merkezini ara, konuşmaları senin de kaydettiğini baştan belirt ve sorunu tüm süreciyle tekrarlayıp doğrulat,
Konuşmaları bizim de kaydettiğimizi belirtmemiz halinde bunun yasal dayanağı oluyor mu? İyi bahsi açıldı bunun ben de merak ediyordum bir süredir.
Müşteri temsilcisine "ben de kaydediyorum" dediğimiz zaman bunu resmi kullanabiliyor muyuz?

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1301

View Profile
December 04, 2019, 11:28:06 AM

Ne yapabiliriz?

Bu işler çağrı merkezinden çözülmez, kepçenin kopardığı kablo olayı benim bir deponun da başına geldi,

Kendim tamir edeyim dedim ama 100 tane kablo var çözemedim, telefon + access point ile network internet işini çözdükten sonra müdürlüğe gidip baskı yaparak ekibi getirttim ve kabloyu düzelttiler, bu kadar uzun sürmesi sizin gevşekliğinizden ya da yanlış yerlerde çözüm aramanızdan kaynaklanmış.
Kablo mu değiştirdiler, boncukla mı çözdüler? Kolaya kaçıp boncukla birleştirdiler ve iyi yalıtmadılarsa her yağmurda sorun yaşamanız çok olası.

Taahhütün varsa çağrı merkezini ara, konuşmaları senin de kaydettiğini baştan belirt ve sorunu tüm süreciyle tekrarlayıp doğrulat,
Konuşmaları bizim de kaydettiğimizi belirtmemiz halinde bunun yasal dayanağı oluyor mu? İyi bahsi açıldı bunun ben de merak ediyordum bir süredir.
Müşteri temsilcisine "ben de kaydediyorum" dediğimiz zaman bunu resmi kullanabiliyor muyuz?
Evet kullanabiliriz ama bunun amacı o değil, TT zaten görüşmeleri kaydediyor, saklamak ve istenildiğinde sunmak zorunda, yani bizim yaptığımız kayıt gerekmeyecek ama bu davranış işi ne kadar ciddiye aldığımızın güçlü bir mesajı oluyor.
Önemli not: En baştan belirtmeden telefon veya ses kaydı yapmak suçtur, aman dikkat.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
jopen
Sr. Member

View Profile
December 04, 2019, 11:28:11 AM
Merited by Blacknavy (1)

Ne yapabiliriz?

Kendim tamir edeyim dedim ama 100 tane kablo var çözemedim, telefon + access point ile network internet işini çözdükten sonra müdürlüğe gidip baskı yaparak ekibi getirttim ve kabloyu düzelttiler, bu kadar uzun sürmesi sizin gevşekliğinizden ya da yanlış yerlerde çözüm aramanızdan kaynaklanmış.

Elinde tuttuğun kablo 100'lük telefon kablosu gibi görüyorum yani içinde 50 hat var demek. O iki kabloyu birbirine bağlaman için iki taraftanda 3'er metre kazacaksın sonra 3'er metre kabloyu soyup araya parça kablo atıp her iki tarafından da eklemen lazım bu da yaklaşık olarak 200 ek demek, 200 boncuk demek, 2 adet ek mufu demek ve senin yapabileceğin inanki bir iş değil.

Genel Müdürlüğü gitsenizde bir şey ifade etmez. Erişim Planlama'dan bir adam bulmanız lazım.
jopen
Sr. Member

View Profile
December 04, 2019, 11:31:53 AM

Kablo mu değiştirdiler, boncukla mı çözdüler? Kolaya kaçıp boncukla birleştirdiler ve iyi yalıtmadılarsa her yağmurda sorun yaşamanız çok olası.

Kabloyu değiştirmezler, istediğiniz kadar baskı yapın adam bulun yine bir yerden kablo koptuğu için değişim olmaz. Allah bilir o kablo nerden geliyordur? Ayrıca sırf bakır için değil ana hat fiber hattı kazı esnasında tranşer kopardı fibere ek böyle kolayda olmuyor, o zaman da yapılacak şey şu oluyor hoppp oraya bir kazı yapılıp ek odası konulup orada ekleniyor Smiley Bu sırf T.T için değil diğer tüm firmalar için geçerlidir.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
December 04, 2019, 04:44:27 PM

Türk telekom mu? Evlerden ırak.

İkamet ettiğim eve ilk taşındığımda sıfır siteydi. İlk oturanlar bizdik. İnternet altyapısı bağlanmamıştı hiç bir firma tarafından. Defalarca dilekçe yazdık aradık 6 ay kimse gelmedi.
7. ay bir tanıdık bulduk TT bölge ofisinden. Dedik böyle böyle aylardır internetimiz yok. Ertesi gün gelip sadece 4-5 metre kazı yapıp hattı çektiler. Dibimizde varmış ama kullanamıyormuşuz düşünebiliyor musunuz?
Aldık 2 yıllık taahhütlü. 16 mbit'e kadar diye aldığım internet hiç 7-8'i geçmedi. Bir süre sonra Türksat altyapısı da geldi, taahhüt'üm bittiği gün Kablonet'e geçtim. Şu an 100 mbit sınırsız kullanıyorum ve 100 mbit alıyorum.

TT pişmanlıktır...

keşke o duyguyu biz de yaşayabilsek ama malum Türkiye şartları. TT ye mahkum edilmişiz. servis sağlayıcı başka da olsa altyapı sorumluluğu TT de. kasım başından beri ben de gün aşırı arıza kaydı güncellemekten bıktım. gün içi sürekli kopmalar yaşıyorum ama yapılan/düzelen bişey yok malesef
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
December 04, 2019, 04:52:48 PM

Kablo değişmedi arkadaşın dediği gibi ek yaptılar ve o günden beri sorun yaşamadım 4-5 ay oldu. Ayrıca dikkatimi çeken olay bu ekiplerin birbirinden haberi yok, merkezde yaptığım baskıdan sonra ekip geldi tamir etti, ertesi gün de farklı bir arıza ekibi geldi arıza nerede yapacağız dedi yapıldı dedim yolladım.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
December 04, 2019, 06:39:17 PM

Taahhütün varsa çağrı merkezini ara, konuşmaları senin de kaydettiğini baştan belirt ve sorunu tüm süreciyle tekrarlayıp doğrulat, akabinde komşularınla organize olup taahhütü bedelsiz olarak iptal etme talebiyle Tüketici Hakem Heyetine başvuracağınızı ve alternatif servis sağlayıcıya geçeceğinizi bildir. Hemen ukala ukala "onlar da bizim altyapımızı kullanıyorlar" diyecekler (Superonline fiber hizmeti yoksa bu doğru), sen de bunun önemli olmadığını, sonuçta toplu olarak aboneliği bırakacağınızı, hem de bu şekilde diğer taraftan özel fiyat alacağınızı söyle.
Bir çok kişinin zannettiği ve uyguladığı şekilde, çağrı merkezini arayıp bağırmak, çağırmak, ağzını bozmak herhangi bir sonuç vermez, aksine hem sorununuzun doğrudan kaynağı olmayan karşınızdaki kişiye saygısızlık yapmış ve çözüm üretme isteğini baştan engellemiş olursunuz, hem de onlar bu konuda çoktan şerbetlendiği için boşa kürek çekersiniz.
Tecrübeyle sabit, bu gibi görüşmelerde sakin ama net bir ses tonuyla, ne olduğunu ve ne yapacağını bilen, bunu ifade edebilenin sonuç alma olasılığı daha yüksektir.

Bak bu çok cool hareketmiş. Tüm konuşmalarımız keyfiyetimce kaydediliyor diyerek konuşmaya girebilirim bundan sonra Smiley Bu niye benim aklıma hiç gelmedi. Yani övünmek için söylemiyorum çünkü bazen abartıyorum biliyorum ama bazen epey zorluyorum MH'de çalışanları. Özellikle böyle bir yetkim yok, yapamıyorum, kesin bilgi veremiyorum tarzı cevaplara çok uyuz oluyor hemen tersleşiyorum.

Yani olayın özüne dönersek de bence bu internet dahil bütün hizmet sektöründe genel bir sorun var. Benzeri şeyleri bende kullandığım Türksat Uydunet'te yaşamıştım. Akşam işten çıkığ 6'da eve geliyorum her şey güzel. Sonra 19.00 sularında internet bir gidiyor, gidiş o gidiş. Ertesi gün sabah kalkana kadar yok. Önce haftada 10 günde 1 oluyordu sonra gün aşırıya döndü. Şikayetler falan çözmüyordu. En son o bu derken bölge müdürlüğünden yetkili birisi ulaştı. Ona direk bu ay bana internet faturası çıkmayacak herhalde değil mi dedim. Adam önce bir şaşırdı taahhütünüz var falan dedi. Yahu bana bir hizmet vermediniz ki bu ay boyunca neyin parası deyince adam ilgilenme sözü verdi ve 2 gün içinde net bağlantısı geldi. O gün bu gündür sıkıntı yok.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
December 04, 2019, 09:46:41 PM

Bu adamlar bu kabloyu koparıyor ya, sonra geliyor bir ekip tamir ediyor, ek yapıyor kazıyor, kesiyor, ekliyor biçiyor.

peki sonra koparan kişiye ne oluyor?  oraya verdiği hasarın parası kesiliyor mu?  ya da mala zarar verme,  izinsiz kazı yapmak gibi bir şeyle karşılaşıyor mu?
jopen
Sr. Member

View Profile
December 04, 2019, 10:06:01 PM
Merited by Blacknavy (4), lossnet (1)

Olaya şuradan başlamak istiyorum. Amacım hiçbir kurumu savunmak amacı değildir lütfen yanlış anlaşılmasın.

Yaklaşık olarak en az 15 senedir Altyapı işlerinde çalışıyorum ve neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bende bu işlere başlamadan önce farklı bir sektörde iken kurumların müşteri hizmetleri ile dünya kadar sorun yaşamışımdır. Bazen bizim düşündüğümüz gibi iki kabloyu birbirine bağla ve anında hat gelsin mantığını düşünürdüm.

Sonra Türk Telekom, Superonline , Türksat ve Vodafone firmalarının mütehaatlik işlerini yürütürken saha da bizzat bulunduğum için bu işlerin aslında bizim düşündüğümüzün aksine ne kadar çile olduğunu fark ettim.

Türkiye'de veya aslında çok belli başlı ülkelerde olan yer altı kanalizasyon sistemleri olmadığı için , aslında Amerika da bile belli başlı yerlerde vardır bu sistem. Çoğu zaman her kurum kendi kazısını kendisi yapmak zorunda kalıyor.

Ben en son Superonline ve Türk Telekom işlerini yaparken bize gelen şartname'de yazan kazının ölçüsü en az 60 cm veya 40 cm olacağı şeklindedir. Halbuki senden önce gelen Doğalgaz, Enerji ,Su tesisatı yapan firma onların ineceği minimum değere inmemişse! işte orada sen kazı yaparken şu resimdeki aleti 40 cm ayarlıyoruz ;

Bu alet yer altında ne var , ne yoksa hepsini kesip geçer. O arada eğer Doğalgaz firması kendinin şartnamesinde inmediği yere inmediyse ki onunda şucu yok ondan önceki Elektrik kablosu varsa onu kopartmıştır ve bunun için ceza ödemiştir. O da mecbur 10 cm yukarı çıkar.

Doğalgaz'ın 10 cm yukarı çıktığı yerde senin şartnamende yazan 40 cm hikayesi de yalan olur. Sen 40 cm ayarlarsın hop 30 cm de doğalgaz borusu kopar Smiley Mahalle'de doğalgaz yoktur. O lanet doğalgaz'dan bi gaz çıkar ki. Sen rahat rahat uyurken veya söverken bir firmaya orada işçiler canları ile uğraşır.

Bu iş maalesef böyle arkadaşlar. Türkiye'deki tüm İnternet ve Telekom servis sağlayacıların hepsinin altyapı işlerinde bizzat bulundum. İnanın bunları kurumlar ile alakası yok. Olay sadece çarpık kentleşme ve maalesef doğru dürüst altyapı çalışmasının olmamasından.

Avrupa ve Amerika'da ise bazı bölgelerde bu olay farklıdır. Yer altı kanalizasyon sistemleri vardır, ama dediğim gibi oda belli ve başlı lokasyonlardadır.

xpney
Member
**

Activity: 70
Merit: 16

View Profile
December 05, 2019, 01:03:51 AM

Olaya şuradan başlamak istiyorum. Amacım hiçbir kurumu savunmak amacı değildir lütfen yanlış anlaşılmasın.

Yaklaşık olarak en az 15 senedir Altyapı işlerinde çalışıyorum ve neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bende bu işlere başlamadan önce farklı bir sektörde iken kurumların müşteri hizmetleri ile dünya kadar sorun yaşamışımdır. Bazen bizim düşündüğümüz gibi iki kabloyu birbirine bağla ve anında hat gelsin mantığını düşünürdüm.

Sonra Türk Telekom, Superonline , Türksat ve Vodafone firmalarının mütehaatlik işlerini yürütürken saha da bizzat bulunduğum için bu işlerin aslında bizim düşündüğümüzün aksine ne kadar çile olduğunu fark ettim.

Türkiye'de veya aslında çok belli başlı ülkelerde olan yer altı kanalizasyon sistemleri olmadığı için , aslında Amerika da bile belli başlı yerlerde vardır bu sistem. Çoğu zaman her kurum kendi kazısını kendisi yapmak zorunda kalıyor.

Ben en son Superonline ve Türk Telekom işlerini yaparken bize gelen şartname'de yazan kazının ölçüsü en az 60 cm veya 40 cm olacağı şeklindedir. Halbuki senden önce gelen Doğalgaz, Enerji ,Su tesisatı yapan firma onların ineceği minimum değere inmemişse! işte orada sen kazı yaparken şu resimdeki aleti 40 cm ayarlıyoruz ;

Bu alet yer altında ne var , ne yoksa hepsini kesip geçer. O arada eğer Doğalgaz firması kendinin şartnamesinde inmediği yere inmediyse ki onunda şucu yok ondan önceki Elektrik kablosu varsa onu kopartmıştır ve bunun için ceza ödemiştir. O da mecbur 10 cm yukarı çıkar.

Doğalgaz'ın 10 cm yukarı çıktığı yerde senin şartnamende yazan 40 cm hikayesi de yalan olur. Sen 40 cm ayarlarsın hop 30 cm de doğalgaz borusu kopar Smiley Mahalle'de doğalgaz yoktur. O lanet doğalgaz'dan bi gaz çıkar ki. Sen rahat rahat uyurken veya söverken bir firmaya orada işçiler canları ile uğraşır.

Bu iş maalesef böyle arkadaşlar. Türkiye'deki tüm İnternet ve Telekom servis sağlayacıların hepsinin altyapı işlerinde bizzat bulundum. İnanın bunları kurumlar ile alakası yok. Olay sadece çarpık kentleşme ve maalesef doğru dürüst altyapı çalışmasının olmamasından.

Avrupa ve Amerika'da ise bazı bölgelerde bu olay farklıdır. Yer altı kanalizasyon sistemleri vardır, ama dediğim gibi oda belli ve başlı lokasyonlardadır.

Dediğiniz gibi bencede çarpık kentleşme ve altyapı sisteminin iyi olmamasından dolayı sorunlar yaşanıyor. Amerika'daki bir şehir ile İstanbul'u kıyaslamak doğru olmaz çünkü İstanbul daha eski bir şehir. Gerçek şu ki biz ne kentleşmeden anlarız nede mimariden boş arazi verseler bize yine bir halt olmaz. Aslında 1999 depreminde elimize bir fırsat geçti ama değerlendiremedik kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm oldu.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1616

View Profile WWW
December 05, 2019, 02:21:25 AM
Last edit: December 05, 2019, 02:45:47 AM by Vispilio

...

Doğalgaz'ın 10 cm yukarı çıktığı yerde senin şartnamende yazan 40 cm hikayesi de yalan olur. Sen 40 cm ayarlarsın hop 30 cm de doğalgaz borusu kopar Smiley ...

Çok doğru analizler, bu konuda üst üste yazdığın uzman görüşleri kesinlikle meritleri hak ediyor.

Aslında olay biraz da bizim alt yapı kablo, kazı, şehir planlaması gibi çok basit sanılan teknolojileri ve sistemleri bile yurt dışından taklit ederek elde etmiş olmamızdan kaynaklanıyor.

Örneğin Fiber-optik kabloyu bulan adamlar, ki 20. yüzyılda Atlantik Okyanusu'nun altından ABD ve Avrupa kıtaları da fiber kabloyla birleştirilmiştir, icat ettiği sistemin zarar görmemesi ve veri akışını sağlaması için ne gibi koşullar gerektiğini de doğal olarak içselleştirmiş oluyor, o yüzden bu teknolojiyi üreten veya en azından benzerini geliştirebilecek uzman bilgiye sahip yerlerde bu hatlar döşenirken matematiksel olarak büyük titizlikle hesaplara uyulması daha kolay oluyor...

kartepe (OP)
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

View Profile
December 05, 2019, 03:24:47 AM

Kepçe operatörü ana hatti patlatmis ve şuan tekekom çalışıyormuş ve bitiş tarihi olarak önce 29 Kasım şimdide 31araligi işaret ettiler. Hatta arayıp bilgi isteyen başka kişiye de ocağı bilir demiş. Ulan aq sanki inşaatı yapacaklar ha.😃

xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1483

View Profile
December 05, 2019, 03:28:56 PM

@jopen bu verdiğiniz bilgileri açıkcası bilmiyordum, yazınız için teşekkürler. Biz kullanıcı olarak bize ulaşan hizmete odaklandığımız için bu örnekleri tam olarak göremiyoruz. Sistemde bir sorun olduğu kesin, keşke böyle olmasa ama bütün servis sağlayıcıları benzer sorunlar ile karşılaşıyor.
Konudaki örneğe dönecek olursak 1 ayda bitmeyecek bir iş mi? Bence hiçbir hizmet bu kadar uzun sürmemeli, sıfırdan bina dikiliyor o sürede Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 05, 2019, 04:44:22 PM

İnternetsiz bir gün bile geçmezken, böyle neredeyse 1 ayı bulacak olması felaket. Telefondaki gb'lerle de olacak iş değil ki bu. Geçmiş olsun hocam. Taahhüt cezası ödemeden iptal etmenin bir yolu olmalı. Sonrasında yeni geçeceğin yerin de Türk Telekom altyapısını kullanmıyor olması lazım elbette.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: