Bitcoin Forum
June 24, 2024, 03:19:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Özbekistan kripto para yasağı başlattı  (Read 96 times)
teknokupur (OP)
Jr. Member
*

Activity: 178
Merit: 3

View Profile
December 24, 2019, 04:35:56 PM

Dünyada ülkelerin kripto paralara olan ilgisinin arttığı şu günlerden Özbekistan'dan tam tersi bir hamle geldi. Özbekistan kripto para yasağı başlattı. Ülkelerin kripto para çalışmalarını neredeyse birbirleriyle yarıştığı şu günlerde Özbekistan'dan bu hamlenin gelmesi herkesi şaşırttı.

Özbekistan kripto para yasağı başlattı

Özbekistan lisanslı kripto para borsalarının kripto para satın alımını yasakladı. Sadece bünyelerinde bulunan kripto paraları alıp satmalarına izin verildi. Özbekistan'ın böyle bir karar alması daha önceki olumlu yaklaşımıyla karşılaştırıldığında insanları şaşırttı. Çünkü 6 Aralık 2019 tarihine kadar olumlu bir yaklaşımı bulunan Özbekistan borsalara lisanslar vererek her şeyi yasallaştırmıştı. Ancak 6 Aralık 2019'dan sonra kripto paraların karşısına geçti ve karşı çıkmaya başladı. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Özbekistan'ın bu kararı almasına sebep olduğu düşünülüyor.

Ülkemizdeki Çalışmalarda 2020 Yılında Başlayacak
Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2020 planlarına göre yerli dijital para basımına başlanacak. İlk aşamada testleri yapılacak olan proje'nin ismi ''Dijital lira'' olacak. Testlerin 2020 yılının sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor. Blockchain (blok zincir) tabanlı dijital lira'nın çalışmalara başlanacağı T.C Resmi Gazete'de 4 Kasım'da yayınlanan bildiriyle resmiyete kavuştu.

https://teknokupur.net/ozbekistan-kripto-para-yasagi-baslatti/
2run
Hero Member

Activity: 1904
Merit: 795

View Profile
December 25, 2019, 06:09:17 AM

Kara para denildiği zaman sadece bitcoin anılması gerçekten çok tuhafıma gidiyor artık. adam internete kütük siparişi veriyor 8 bin liraya da kapıda ödeme diyip kütüğü alıyor Smiley hala bitcoin ile kara para aklama muhabbeti ortalarda dolanıyor. Bana göre çok hızlı alınmış bir karardır ileride mutlaka düzenlemeye gidilecektir.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
December 25, 2019, 12:05:44 PM

İlginc bir haber zaten dünyada bazı devletlerin seve seve bu dünyadan faydalandığını görüyorduk, öte yandan kabullenmeyenlerde vardı ama  ben bundan sonra böyle yasak kabul edecek ülkenin olmayacağını düşünmüşdüm. Özbekistan sizinde haberde belirtdiğiniz gibi kriptoya sıcak olan ülkelerdendi, şimdi neden böyle bir karar verdiğini anlamadım.

Kripto paraları en çok önemsemesi gereken devletler gelişmekte olanlar ya da sosyo ekonomik düzeyi düşük olanlar. Bunun gibi yasaklamalar devlet bazında ekonomiye zarar verir. Bu kararı almada asıl etkili olan nedir bilmiyorum ama sadece kara para aklanmasının önüne geçileceği düşünülerek böyle bir harekette bulunulduysa büyük bir hata yapılmıştır.
Kara para ile ilgilenen kişiler zaten işlem yapmanın bir yolunu da bulur.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Expecto
Member
**

Activity: 980
Merit: 12

View Profile
December 25, 2019, 07:22:54 PM

Yani sebebine baktığım zaman gerçekten inanılmaz diyorum. Kara para aklamaya yönelik önlem almak için kripto paraları yasaklamak nedir lütfen ya.  Grin O kafayla normalde kullandıkları para birimini de kullanmasınlar ve hatta direk takas sistemine geçsinler. Arkadaş sanki itibari paralar ile bir ton kara para aklama olayı dönmüyor ha.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: