Bitcoin Forum
May 07, 2024, 02:18:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kriptoda Ringelmann Etkisi  (Read 170 times)
forumalacali (OP)
Full Member

Activity: 294
Merit: 193

View Profile
December 25, 2019, 07:25:10 AM
Merited by PHI1618 (2), EFS (1), wolwoo (1), Heisenberg_Hunter (1), jopen (1), Lachrymose (1)

Nedir bu Ringelman Etkisi ? Normal yazılar Terim iken kalın işaretliler kriptoya uyarlamam dır bununla ilgili görüşlerinizi beklerim...

Ringelmann etkisi, basitçe bir gruptaki eleman sayısı arttıkça her elemanın katkısının azalmasını ifade eder. Örneğin ip çekme müsabakasında her yeni eleman kendisinin etkisinin azaldığını düşünerek daha az dikkat ve emek sarf eder. Diğer bir ifadeyle, gruba üye olan bireyler, ipi tek başına çekmesine göre daha az emek harcar.

Projede sosyal medyada ne kadar pofpoflanırsa ve takip eden sayısı artarsa kişiler birbirine güvenmekte ve bu kadar kişi yanılıyor olamaz diyerek kişisel araştırması azalmakta. Örneğin bir gem fark ettiniz bununla ilgili kendi başınızaysanız eğer Dikkat ve Emek (araştırma) had safhada iken , başkalarının işe dahil olması ile bu emek ve çabanın azalması..

Klasik yaklaşımda grup sayısı arttıkça grubun etkisinin artması beklenirken Ringelmann ilk kez (1913) bunun tersi yönde bir etkiden bahsetmektedir. Daha sonraları literatürde “olumsuz ölçek ekonomileri” (diseconomies of scale) olarak geçen kavramın çıkmasına ön ayak olmuştur. Bu yaklaşımda ekonomik ölçek büyüdükçe ilk başlarda olumlu yönde etkisi olan büyüklük tam tersi yönde olumsuz etkiye dönmektedir. Bu durum aşağıdaki gibi bir ters çan eğrisi ile gösterilebilir:

Bu grafiği sanırım hepimiz daha iyi anlayacağız diye düşünüyorum.. Burada toplum ne kadar genişlerse olumsuz olarak size geri dönüyor.. İlginç bir veya yaratıcı bir fikir olarak çıkan şeyler  küçükken daha değerli durumda oluyor o dip nokta filizlenme noktası mevzu zaten sanırım bu

Burada Çıktıyı biz kripto olarak üye sayısı veya holder diyebiliriz... Buna göre kurun kafanızda..

Şöyle bir Paint çalışması yapalım..

Buradaki giriş noktamızı iyi ayarlamamız elzemdir. Artan kullanıcı sayısı ve artan maliyetler lehimize işleyeceğini unutmayalım.. Olası bir manipülasyon da yüksek maliyetten ve bir sürü kişinin elinden mal toplanması olumsuzluk olarak bize geri dönecektir...

Bir hissenin veya emtianın çoğunluğu sizde ve maliyeti düşük seviyede ise bu size ileride müşteri bulmanız durumunda olumlu yansıyacaktır. Burada giriş noktası yüksek maliyetli olmayan ve daha fark edilmeyen yerdir..

Kaynak : Şadi Evren ŞEKER yazısından alıntılar yapılmıştır...

Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715091530
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715091530
Reply with quote  #2

1715091530
Report to moderator
1715091530
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715091530
Reply with quote  #2

1715091530
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
December 25, 2019, 11:05:52 PM

ha ben bu Vite'yi gem diye aldım, düştükçe düştü, Binance'a girdi artar dedik, topluluk büyüyünce daha da düştü. şu an ilk resimdeki "en iyi noktalarda" olduğunu umuyorum. eğer gerçekten bir gem olursa müthiş olur.
bir nebze de olsa farklı konulardan kripto ile korelasyon kurmak bazen yol gösterici olabilir.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 26, 2019, 01:45:55 PM

ha ben bu Vite'yi gem diye aldım, düştükçe düştü, Binance'a girdi artar dedik, topluluk büyüyünce daha da düştü. şu an ilk resimdeki "en iyi noktalarda" olduğunu umuyorum. eğer gerçekten bir gem olursa müthiş olur.
bir nebze de olsa farklı konulardan kripto ile korelasyon kurmak bazen yol gösterici olabilir.

Ama zaten bunu anlatıyor Ringelmann etkisi topluluk büyüdükçe düştü işte :/   Burada en iyi nokta holderın az olduğu ve maliyetinin en düşük olduğu nokta..

Malum ico lar 5 dolardan borsaya girip dipliyorlar yada bounty veya airdropu fazla kaçıranlar  eğer proje sağlam ise dipte tutunuyorlar bilinirlik az  veya tam rağbet yoksa alınacak en iyi zaman orası. Sonrası proje olarak fomolanıyor ve çoğu kişinin dikkatini çekiyor ve holder sayısı çoğalıyor artık eski atikliği kalmıyor...

Hc01
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
January 12, 2020, 10:41:33 AM

Hot da oyle, bılınmezken cok guzel katladı sonra herkes holderı oldu, coın bır gram bıle ılerlemıyor sımdı ne holoport ne bısey etkı etmıyor fıyata vs, oyuzden holderı az olan coınler dah guzel gelıyor bana.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 13, 2020, 08:49:50 AM

Hot da oyle, bılınmezken cok guzel katladı sonra herkes holderı oldu, coın bır gram bıle ılerlemıyor sımdı ne holoport ne bısey etkı etmıyor fıyata vs, oyuzden holderı az olan coınler dah guzel gelıyor bana.

Özellikle dikkatimi çekti ve paylaştım bir tek hot değil çoğu token öyle durumda...
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 13, 2020, 12:21:49 PM

HOT için böyle diyorsunuz da Github'da 100'den fazla kod yazılmış Holo'da. Bence önemli bunlar, SCAM diyen çok da arkasını bilmeden konuşuyorlar. Gelecek ne gösterecek kestirmek zor ama projelere sallarken dikkat etmek lazım. Ben hiç HOT almadım bugüne kadar ama yakında radikal bir karar değişikliği yapabilirim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: