Bitcoin Forum
June 25, 2024, 12:48:04 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Nitelikli ve adrese dayalı olarak girilen okullar.  (Read 133 times)
kartepe (OP)
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 27, 2019, 08:22:15 AM

Yine ben ve eğitim ile alakalı bir başlığım.
Malum bu hükümet olunca bir sürü imam hatip açıldı ve üniversite sınavlarında en dökülen okullar imam hatipler. Bu durumu bildikleri için bundan önceki Milli eğitim bakanı nitelikli okul dedi ve bu okullari sınırlı sayıda açıkladı.
Hatta bu niteliklibokullar olarak meslek lisesi ve imam hatipleri kattı. ( Kim çocuğunu puanla alsa bile imam hatip e ya da meslek lisesine gönderir ki?)

Mesela Bursa'da bir sürü okul var ama şehir merkezinde sınırlı sayıda nitelikli okul var.
Millet tepki koyup çocuğunu imam hatip e göndermeyince bu sefer özel okula göndermek zorunda kaldı ( tabi imkanı olanlar)

Hatta LGS ilk çıktığı zaman illa ki imam hatip tercih edecektin önce ki sonra diğer tercihlerini yapabilesin.. Tepki gelince bu durumu değiştirdiler.
Bu bakandan beklentim sınav yine LGS olsun ama Anadolu liseleri eskiden olduğu gibi seviye seviye ayrılsın. Şuan için eskiden popüler olan ama bu sistemde nitelikli kategorisinde olmayan okulların sınıf mevcudu 45 kişi.

Umarım bu bakan bu durumlara el atar ve bütün okullara öğrenciler seviyesine göre yerleşir. Eğitim çok önemli 45 kişi ile eğitim mi olur sınıfta?

The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
December 28, 2019, 10:22:21 AM

Anadolu liselerinin bütün özelliğini kaybettirdiler. Kaliteli bir ingilizce eğitimi olan ve mezun olunduğunda akıcı bir şekilde ingilizce konuşulabilen bir okul türümüz vardı. Şu anda yabancı dilleri önemsemeyip kendi dilimiz üzerine yoğunlaştıkları bu sistemde her tarafımız dini eğitim veren kuruluşlar haline geldi. Kime sorsan imam hatip mezunu. On yıl önce imam hatiplilere çok daha farklı bir göz ile bakılıyordu.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
December 28, 2019, 11:45:31 AM

Anadolu liselerinin bütün özelliğini kaybettirdiler. Kaliteli bir ingilizce eğitimi olan ve mezun olunduğunda akıcı bir şekilde ingilizce konuşulabilen bir okul türümüz vardı. Şu anda yabancı dilleri önemsemeyip kendi dilimiz üzerine yoğunlaştıkları bu sistemde her tarafımız dini eğitim veren kuruluşlar haline geldi. Kime sorsan imam hatip mezunu. On yıl önce imam hatiplilere çok daha farklı bir göz ile bakılıyordu.
hocam olayı sadece yabancı dil eğitimi olara da düşünmeyin. anadolu liselerinden mezun olan çocuklar gayet donanımlı olurdu benim dönemimde. hatta daha sonra süper lise olayı çıkmıştı orada bile gayet yeterliydi verilen dersler. şu an bakıyorsun eğitim kalitesi yerlerde, öğretmenler yine aynı şekilde. kimse yanlış anlamasın ama benim ilkokuldaki öğretmenim şu an lisede öğretmenlik yapan kişilerden daha iyiydi. bu sırf verilen maaş ile de alakalı değil. sen devlet eliyle eğitimin kalitesini düşürürsen bunu düzeltecek kişiler de aynı sana benzer.

elini sallasan mühendise denk geliyor. ben mühendisim diye ortada dolaşıyorlar ama sınavda çözdükleri net sayısı 20:) okulları dersaneden bozma, doğal olarak hocaları da donanımlı olmuyor. "benim oğlum müyendizz." yarak mühendis afedersin müdürüm. neyse elbet düzelecek bu eğitim sistemi de.
xzone
Legendary
*

Activity: 2618
Merit: 1494

View Profile
December 28, 2019, 12:36:19 PM
Merited by ingiltere (2)

45 kişi ile eğitim tabi ki olmaz. En iyi sınıf mevcudu sayısı 20'dir. Ama malesef şu anki eğitim öğretim işi çok sıkıntılı, LGS ile %10luk dilimi yerleştirelim dediler ve birçok kaliteli liseyi adrese dayalı yerleşilecek okul sınıfına aldılar. Öğrenci kalitesi adres sistemi yüzünden çok düştü ve en azından bir şeyler yapabilecek öğrencilerin olduğu okullar da dağıldı. Herkes adresini bu okulların etrafına taşıdı çocuğunu yerleştirebilmek için Smiley

Eğer çocuğunuz %4-5lik dilime giremiyorsa iyi bir okula gitme şansı kalmadı. Eski anadolu lisesi sisteminde (LGS-OKS-TEOG dönemleri) ortalama bir öğrenci de kendi düzeyinde akranları ile aynı okula gidiyordu. Şu anda ekonomideki orta sınıfın ortadan kalkması gibi eğitimde de orta düzeyde başarılı olanların ortadan kalkmasına sebep oldular. Her mahallede ortalama okullar yaratılsın, seçilmiş okullar dışındaki okulların da eğitim düzeyi yükseltilsin dediler ama sonuç bekleneni karşılamadı. Mahalledeki puansız alan okullar da seviye sınıfları oluşturdu ve ilk 1-2 sınıfa giremeyenler başarısızlığa itilmiş oldu

İmam hatip lisesine hiç girmiyorum, milli eğitimde kadroların yarısı meslek öğretmenleri - dkab ağırlıklı oldu artık Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███