Bitcoin Forum
May 07, 2024, 11:07:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: yoneticiye para vermek?  (Read 189 times)
mikadoVer (OP)
Newbie
*

Activity: 21
Merit: 0

View Profile
December 30, 2019, 01:15:23 PM

mrb arkadaslar biz binada giris katta yasiyoruz asansor kullanmamamiza ragmen yonetici gelip asansor bozuldu para topluyoruz diyor, vermek zorunda miyiz? biktik artik boyle her ay kapiya gelip para toplamasindan, bir kere bile kullanmadik o asansoru
1715123244
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715123244
Reply with quote  #2

1715123244
Report to moderator
1715123244
Hero Member
*

Ignore
1715123244
Reply with quote  #2

1715123244
Report to moderator
1715123244
Hero Member
*

Ignore
1715123244
Reply with quote  #2

1715123244
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715123244
Hero Member
*

Ignore
1715123244
Reply with quote  #2

1715123244
Report to moderator
1715123244
Hero Member
*

Ignore
1715123244
Reply with quote  #2

1715123244
Report to moderator
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
December 30, 2019, 01:17:30 PM

ortak kullanım alanlarında malesef vermek zorundasınız diye biliyorum. ona bakarsanız merdivenide kirletmiyorsunuz. ışıkların çoğunu da kullanmıyorsunuz ama ortak kullanım alanı. siz istermiydiniz 2. katta olsa ödemek. yada çatı katı fazla ödesin bir altı daha az Cheesy

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
December 30, 2019, 01:32:09 PM

Hocam bu tip apartman yönetim işlerini forumlarda sormadan önce, bununla alalaklı yönetmelik var gidin onu okuyun,  orada yazan yasal sürece göre ödersiniz ya da ödemezsiniz, orada yazar.  o yazılan maddelere göre sizden başka başka paralar isteniyorsa, ilgili yönetmeliği gösterip bunu vermeyebilirsiniz.

bildiğim kadarıyla asansör apartmanın ortak araç gereci ve malı olduğu için her daire eşit sorumlu oluyor.
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
December 30, 2019, 01:52:44 PM

Apartmanın ortak malıdır o sonuçta. Sizin birazda şanssızlığınız giriş katta olmanız. Asansör için değil binada su patlar elektrik kaçağı olur ampüller yanmaz hepsi ortaklaşa ödenir.
Yönetmeliklerde böyle geçer.
mikadoVer (OP)
Newbie
*

Activity: 21
Merit: 0

View Profile
December 30, 2019, 02:03:37 PM

herkezden 40tl topluyorlar en azindan giristen 10 20 tl alsinlar bu nasil bi sacmaliktir
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
December 30, 2019, 04:01:38 PM

Malesef giriş katların şanssızlığı böyle şeyler. Asansör kullanmaz mervivenleri kullanmaz ama hepsinin ücretini öder. Kanunda ortak ödenir der herkes için. Çünkü sizin mantıkla en üst katta ki en yüksek ödemesi lazım. Ev sahibi olunca pek koymaz da kiracı iken de çok koyar böyle şeyler. Çünkü bazı ev sahipleri bu tip şeyleri de ödemez. Mesela bizim ev sahibi

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
ingiltere
Legendary
*

Activity: 2982
Merit: 1485

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
December 30, 2019, 04:30:05 PM

Giriş katlarında oturanlar yarım aidat ödeyebiliyor. Asansör ile ilgili sorunlarda dışarıda kalıyorlar. Önce apartman yöneticisiyle, uzlaşılamazsa konuya hakim bir avukat ile bu durumu konuşun. Oturduğunuz yere göre farklı uygulamalar olabilir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
December 30, 2019, 04:49:30 PM

Bu biraz şuna benziyor; diyelim ki giriş katındasınız ve bir şekilde binanın önünden sizin evi sürekli su basıyor. En üst katta oturan "banane" derse doğru olur mu? Çatıdan bina su aldığı için orada da tek sorumlu en üst kat olamaz. İşte bu mantıktan dolayı, apartmandaki tüm ortak alanlar için ayrım yapılmaksızın, herkesten eşit şekilde para alınır. Bildiğim kadarıyla sadece dükkanlarda aidat farklı olabiliyor, onların da girişleri dışardan verilmişse eğer yarım aidat durumları olabiliyor.
Senius
Full Member

Activity: 156
Merit: 170

View Profile
December 30, 2019, 04:54:58 PM
Merited by Blacknavy (1)

Apartman içerisinde oturuyor olmanız aslına bakarsanız aidat ve diğer hizmet bedellerini ödemeniz için yeterli. Merdiven ışığı, asansör, kapı otomatı, merdivenleri silen temizlikçi, kapıcı aidatı vs. bütün bunlar aslına bakarsanız yıllık Apartman yöneticisi seçimlerinde konuşulan konulardır. size mantıksız gelen ödemeler varsa bunları diğer apartman sakinleriyle konuşup halledebilirsiniz ancak kabul etmeseler bile sonuç olarak orada yaşayan biri olarak ödeme yapmak zorundasınız.

Apartman yönetmeliği kanununda geçen bir madde :

Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması;

Bütün bunları kabul ediyorsanız Yöneticinin size getirmiş olduğu asansör bakım onarım proforma faturasını inceleyip daha uygun yerlerden teklif alarak veya araştırarak bu konuda boş olmadığınızı göstemeniz lazım. geçmiş bir zaman ama örnek vereyim yangın merdiveni için istenilen 37bin TL tutarı biz araştırarak yine aynı kalitede 19bin TL ye yaptırmıştık. Yöneticin savunması ise çok komikti... Eğer burada bir sorun olursa insanlar zarar görürse sorumluluk kabul etmiyorum vs. diyerek apatman bilgi panosuna yazı asmıştı. neyse sonuç olarak o parayı ödemeniz gerekir ancak mutlaka makbuz isteyin elinizde bulunsun ve yine dediğim gibi yıllık toplantılarda asansör konusunu gündeme getirin.

Yönetmelik kaynak : https://emlakkulisi.com/apartman-yonetimi-kanunu-2015/327662
xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1482

View Profile
December 30, 2019, 06:20:49 PM

Birçok yerde giriş kat aidatın yarısını öder. Yönetmelikteki yerini bilmiyorum ama apartman yıllık olağan kurul toplantısında bunun kararı alınabilir. Sebebi de asansör kullanılmıyor olmasından dolayı daha az elektrik tüketimine sebep olmaktır. Ama apartmandaki bir evi giriş kat da olsa asansörlü bina diye satıyorsak genel giderlerde ortak kullanım alanı olarak görülüyorsa asansör ile ilgili ekstra ücretleri ödemek gerekir mantıken Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 30, 2019, 06:25:03 PM

Daha 10 gün önce bizim binada benzer muhabbet olacaktı. Asansör arızalı bir parçası koptu kopacak dendi. Adamlar fiyat verdi KDV siz 7000 TL ye yakın. Bina 4 katlı . Kimse vermeye yanaşmadı başta ben. Zaten 3. Katta oturuyorum. Kapattık gitti. Giriş kat para vermez 1.kat kullanmıyorum der vermez. Kaldı 3 daire kişi başı 2500 e yakın. Bu devirde nasıl verelim. Kapandı komple şimdi herkes merdivenlerde.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
December 30, 2019, 06:46:21 PM

Daha 10 gün önce bizim binada benzer muhabbet olacaktı. Asansör arızalı bir parçası koptu kopacak dendi. Adamlar fiyat verdi KDV siz 7000 TL ye yakın. Bina 4 katlı . Kimse vermeye yanaşmadı başta ben. Zaten 3. Katta oturuyorum. Kapattık gitti. Giriş kat para vermez 1.kat kullanmıyorum der vermez. Kaldı 3 daire kişi başı 2500 e yakın. Bu devirde nasıl verelim. Kapandı komple şimdi herkes merdivenlerde.

Kötü deneyim. Er geç açtırılır ama bazen olay bunlarla kalmıyor. Ben öğrenci olarak arkadaşlarla kiraladığımız evde yaşarken başımıza çok ilginç bir şey geldi. Arkadaşlarımızla biz zemin katta oturuyorduk ve apartman genel itibariyle yüksek gelirli insanlardan oluşuyordu. Bir anlaşmazlık sonucu yönetici bulunamadı ve apartmanın elektriği kesildi. Yönetici işi bıraktı falan... Günlerce ne temizlik yapıldı, ne elektrik geldi. Bir gün arkadaşlarla karar alıp herkesi toplantıya davet ettik. Geldiler. Ve orada eğer onlar için mahsuru yoksa yöneticilik görevini biz üstlenelim dedik. Önce bir şaşırdılar. ya olur mu falana geldi konu. O kadar adam varken 3 öğrenciye bu işi vermeyi yediremeyip sonunda yönetici seçerek işleri yoluna soktular.

Evet maalesef çatı, kanalizasyon, asansör ve benzeri giderler apartmanın temel harcamalarıdır ve ortak karşılanmalıdır. Bazen anlamsız gibi geliyor ama bu böyle maalesef.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
December 31, 2019, 04:23:22 AM
Merited by lossnet (1)

https://www.milliyetemlak.com/dergi/zemin-katta-oturanlar-asansor-masraflarini-oder-mi/

şurda açıklama yapılmış, profesyonel site yönetimiyle apartman yönetimi arasında fark var. apartman yönetimi ile ilgili şunlar söylenmiş:

"Kural gereği zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıklarını iddia ederek asansör masraflarını ödemekten kaçınamaz. Ancak binanın yönetim planına bağlı olarak bu kural değişebilir. Örneğin; apartmanın yönetim planına zemin katta bulunan dairelerin asansörü kullanma ihtiyacının olmadığı asansörden faydalanmadıkları ve bu nedenle zemin kattaki bağımsız bölüm maliklerinin asansör için yapılan harcamalardan muaf tutulacağı ile ilgili bir madde eklenebilir.

Yani zemin katta oturanlar için aslen ortak gider tanımına giren asansör masrafları yönetim planı ile istisna hale gelebilir. Yönetim planında böyle bir hüküm belirlenmemişse asansörden faydalanmasalar bile zemin katta oturanlar da asansör giderlerine katılmak zorundadır."

yalnız burda şöyle bir durumda var, üst katta oturanlar çatı konusunda da öncelikli sıkıntı çeken gruptalar. "çatıyı da en üstte oturanlar yaptırsın" denirse o iş yaş Smiley
bir de asansör vs yapının tamamına değer katan unsurlar. örneğin üst kattaki 500 istiyorsa girişteki 400 ister ama asansör vs yoksa üstteki ağzını 400'den açar, alttaki haliyle daha aşağısına satar.

https://www.biyos.net/destek/apartman-yonetimi-yonetmeligi-kanunu

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 31, 2019, 06:06:48 AM

Kötü deneyim. Er geç açtırılır ama bazen olay bunlarla kalmıyor. Ben öğrenci olarak arkadaşlarla kiraladığımız evde yaşarken başımıza çok ilginç bir şey geldi. Arkadaşlarımızla biz zemin katta oturuyorduk ve apartman genel itibariyle yüksek gelirli insanlardan oluşuyordu. Bir anlaşmazlık sonucu yönetici bulunamadı ve apartmanın elektriği kesildi. Yönetici işi bıraktı falan... Günlerce ne temizlik yapıldı, ne elektrik geldi. Bir gün arkadaşlarla karar alıp herkesi toplantıya davet ettik. Geldiler. Ve orada eğer onlar için mahsuru yoksa yöneticilik görevini biz üstlenelim dedik. Önce bir şaşırdılar. ya olur mu falana geldi konu. O kadar adam varken 3 öğrenciye bu işi vermeyi yediremeyip sonunda yönetici seçerek işleri yoluna soktular.

Evet maalesef çatı, kanalizasyon, asansör ve benzeri giderler apartmanın temel harcamalarıdır ve ortak karşılanmalıdır. Bazen anlamsız gibi geliyor ama bu böyle maalesef.

Bir apartmanda yönetici olması için galiba 10 hane olmalıymis. Bizim binada ki abi sağolsun kendi özverisi ile yapıyor. Bu yöneticilik işi bile ayrı bir uğraş istiyor.
Zamanında Kemal Sunal bile kapıcılar kralını çektiğinde yöneticinin ne olduğunu orada görmüş olduk.

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
December 31, 2019, 04:06:32 PM

yönetmeliğin uygulanmasından ziyade bence empati de yapmalısınız. en üst katta otursaydınız varsa asansör, merdiven otomatiği vb. ortak kaynakları en fazla siz kullanıyor olacaktınız, aidatın fazla istenmesi sizde nasıl bir his uyandırırdı?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: