Bitcoin Forum
May 10, 2024, 02:00:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Fork(Çatal) Coin Nasıl Alınır? | Çatal Nedir? | Güvenlik İçin Önemli Detaylar  (Read 176 times)
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 304

View Profile
January 01, 2020, 04:32:16 PM
Merited by LoyceV (4), Blacknavy (4), EFS (1), trendcoin (1), lossnet (1), dannybrown (1), BitcoinTurk (1)

2017 yılında blockchain tabanlı kripto paralar meşhur olduğunda, harfork-softwork gibi kavramlar hayatımıza girdi. En meşhur hardfork yani bitcoin çatalı BCH 1 Ağustos 2017'de ve bir diğeri BTG 24 ekim 2017'de yapıldı. Aslında Temmuz 2016'da yapılan ETH-ETC forkundan dolayı ne olduğuna aşina idik. BTC ile bu durum daha önemli hale geldi.

Daha sonra ardı sıra hardforklar hem bitcoinde hemde altcoinlerde gerçekleştirildi. Bunların bazıları ağı güçlendirmek için yapılan masum forklar idi. Bir çoğu ise insanları dolandırmak için yapılan forklardan ibaretti. Bir çok insan akıl almaz yöntemlerle private key'lerini kaptırdı ve soyuldular. Bu makalenin amacı ve konusu da bu olacak.

Fork Nedir?

Türkçe karşılığı "çatallanma" olarak tabi edilen bu işlem aslında bir blockchain ağının güçlendirilmesi amacıyla yapılan yazılıp güncellemesidir. Geliştirilen güncellemeyi kabul eden node'lar yeni ağı desteklerken, güncellemeyi kabul etmeyen node'lar eski ağı aynı şekilde sürdürürler. Dolayısıyla güncelleme anına kadar iki ağında geçmişi aynı iken, güncelleme anından sonra ortaya iki yeni ağ çıkmış olur. Her iki ağında kendi coini devam eder. Bir orijinal zincir, iki fork zinciri.

Yeni güncellemeyi eğer tüm node'lar, madenciler kabul ederse gerçek coin olarak o kabul edilir, diğeri yaşamaz. Genellikle mutlaka fikir ayrılıkları olur ve iki zinciri de destekleyenler çıkar. Burada önemli olan, elinde o coini tutan kullanıcıların eline iki coininde verilmesidir. Eğer fork (güncelleme) sırasında elinizde o coini tutuyorsanız, fork sonrasında iki coine de eşit miktarda sahip olursunuz.

Bazı hardforklar, eski zincirden değil de, kendi oluşturduğu yeni zinciri sıfırdan başlatırlar. Bu durumda kullanıcılar yeni coini sadece borsadan satın alabilirler yada mining yaparlar. Buna örnek LITECOIN, DOGECOIN, ETHEREUM verilebilir.

Fork-Çatal Coinim Var mı?

Yapılan en meşhur hardforklar ve tarihleri:

Yukarıdaki tablodaki tarihlerde kendi cüzdanınızda ilgili coini tutuyorsanız, yan zincirde sizi bekleyen çatal coinleriniz olabilir. Bu biraz kafa karıştırıcı bir yöntem gibi görünüyor. O zaman alternatif bir yöntem olarak, genel(açık) adresinizi kopyalayın ve ilgili fork zincirine ait explorer servisinde aratın. Eğer çatal coininiz varsa orada görünecektir. Asla özel anahtarınızı, şifrenizi paylaşmayın.

Fork/Çatal Coini Almanın Yolları

1- Borsalardan: Kullandığınız borsa, önceden yeni çatal coinini desteklediğini duyurmuşsa, cüzdanınıza otomatik olarak yansıtılacaktır yeni coin.

2- Donanım Cüzdanından: Donanım cüzdanları genelde private key paylaşmadığı için, borsalar gibi onlarında yeni coine yazılım desteği sağlamış olması gerekir.

3- Kendi Cüzdanınızdan:

Dikkatli olmanız gereken en önemli kısım burası. Kendi cüzdanınızdan çatal coini çekmek istiyorsanız, çatal coinin kendi cüzdan yazılımını indirip, daha sonra private keyinizi orada açmanız gerekiyor. Bu şekilde yeni coininize erişmiş olursunuz. Bu işlemi yapmadan önce orijinal cüzdanınızdaki, orijinal coini güvenli farklı bir adrese taşıdığınızdan emin olun.

Hardforklar yaygınlaşınca, dolandırıcılar kendilerine yeni yöntemler geliştirdiler: Sahte Çatal Cüzdanları ve Sahte Forklar

- Sahte Çatal Cüzdanları: Gerçekleştirilen önemli forklarda, internette her yerde yeni fork ile ilgili reklamlar, tanıtım yazıları görürsünüz. Bunların çoğu dolandırıcılara ait sahte fork cüzdanlarına ait linkler barındırabilir. Hatta google'da ilgili aramalar yaptığınızda en başta sponsorlu çıkabilirler. Bütün bunlara dikkat etmelisiniz. Amaçları sahte cüzdan programını kurmanızı sağlamaktır. Muhtemelen beraberinde virüste getirecek bu yazılımın amacı orijinal cüzdanınıza ait private keyi ele geçirmektir. Yanlış bir cüzdan indirdiğinizde hem orijinal coininiz hem de çatal coininiz anında çalınır.

- Sahte Forklar: Bu tür biraz daha karışıktır. Finansal dolandırıcılık diyebiliriz. Yeni bir fork icat edilir, medya ve para desteği ile pohpohlanır, büyütülür. Daha sonra borsada insanlar almaya başladığında, herkesin eline verirler, exit scam yaparlar. Güncelleme sırasında kendilerine ayırdıkları coinleri dumplayabilirler, güvenilir gibi gösterip private keyleri çalabilirler vs...

Özetle;
Güvenmediğiniz cüzdanları indirmeyin.
Güvendiğiniz bir fork varsa mutlaka kendi sitesinden cüzdanı indirin.
Sanal makine (VPS) üzerinden indirip bakarsanız, virüslerden kaçınırsınız.
Fork cüzdana girmeden önce orijinal cüzdanınızı mutlaka boşaltın.

Kaynaklar: 1 2 3 4 5
1715349621
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715349621
Reply with quote  #2

1715349621
Report to moderator
1715349621
Hero Member
*

Ignore
1715349621
Reply with quote  #2

1715349621
Report to moderator
1715349621
Hero Member
*

Ignore
1715349621
Reply with quote  #2

1715349621
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
January 01, 2020, 05:01:00 PM

Bitcoin in btc cash olarak çatallandigi zaman BTC tutanlar iyi para götürdü. Benim arkadaşım o vakit 1 BTC sahibiydi ve onu da poloniex desteklediği için. Poloniexte 1 btccash geldi ve sonrasında yaşanan pump esnasında arkadaş 1000 dolara sattı. Onun dışında ki forklar cash kadar getirisi olmadı.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 01, 2020, 06:06:47 PM

Bitcoin in btc cash olarak çatallandigi zaman BTC tutanlar iyi para götürdü. Benim arkadaşım o vakit 1 BTC sahibiydi ve onu da poloniex desteklediği için. Poloniexte 1 btccash geldi ve sonrasında yaşanan pump esnasında arkadaş 1000 dolara sattı. Onun dışında ki forklar cash kadar getirisi olmadı.

Fork coin getirisi değil ama fork olayı sırasında ortaya çıkan beklenti ile yükselen coin'leri hatırlıyorum. EMC2 ve NXT en iyi hatırladıklarım. Tabi ki dönem olarak boğa'nın ortasında olmalarının önemli olduğu kesin ama o sırada 5-10 kat artış yaşadılar sadece günler içerisinde. Birde arkasından ETC faciası hatırlıyorum. Calisto forku için çekilen çileleri.

Bu fork olayı ortaya çıktığında, söz konusu fork coin'i alacaksanız, almaya niyetiniz varsa o coin'in sosyal kanallarını mutlaka takip edin. Bazen çok ufak bir ayrıntı o coin'i alamamanızı sağlayabilir.
Aslında sadece fork coin olması değil. Eğer uzun vadeli bir coin'i elinizde tutacaksanız, onunla ilgili her şeyi mutlaka takip etmeniz gerekir. Örnek veriyorum X bir coin'i aldım 3-4 yıl sonra fiyatına bakıcam demek doğru değil. Gelişmelerini mutlaka takip etmelisiniz. Yoksa başınız gerçekten ağrıyabilir. Bugün binlerce dolar eden bir yatırımı sonra bir akşam yemeği parasına çevirebilirsiniz. Tabi bunun tersi de mümkün.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 01, 2020, 06:11:12 PM

Fork coin getirisi değil ama fork olayı sırasında ortaya çıkan beklenti ile yükselen coin'leri hatırlıyorum. EMC2 ve NXT en iyi hatırladıklarım. Tabi ki dönem olarak boğa'nın ortasında olmalarının önemli olduğu kesin ama o sırada 5-10 kat artış yaşadılar sadece günler içerisinde. Birde arkasından ETC faciası hatırlıyorum. Calisto forku için çekilen çileleri.

Bu fork olayı ortaya çıktığında, söz konusu fork coin'i alacaksanız, almaya niyetiniz varsa o coin'in sosyal kanallarını mutlaka takip edin. Bazen çok ufak bir ayrıntı o coin'i alamamanızı sağlayabilir.
Aslında sadece fork coin olması değil. Eğer uzun vadeli bir coin'i elinizde tutacaksanız, onunla ilgili her şeyi mutlaka takip etmeniz gerekir. Örnek veriyorum X bir coin'i aldım 3-4 yıl sonra fiyatına bakıcam demek doğru değil. Gelişmelerini mutlaka takip etmelisiniz. Yoksa başınız gerçekten ağrıyabilir. Bugün binlerce dolar eden bir yatırımı sonra bir akşam yemeği parasına çevirebilirsiniz. Tabi bunun tersi de mümkün.

Nxt yi hatırlıyorum. Galiba ignis diye birşey vereceklerdi. 2017 aralık bogasinda da nxt epey gitti sonra o da gömüldü. Mc2 yine 2017 aralık bogasindan önce iyi gitti ama  sanki orada coinburn olayı vardı. Fork olduğunu hatırlamıyorum.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 01, 2020, 06:19:36 PM

Nxt yi hatırlıyorum. Galiba ignis diye birşey vereceklerdi. 2017 aralık bogasinda da nxt epey gitti sonra o da gömüldü. Mc2 yine 2017 aralık bogasindan önce iyi gitti ama  sanki orada coinburn olayı vardı. Fork olduğunu hatırlamıyorum.

NXT fena gitmişti. Evet IGNIS verdi. Tabi o zaman Binance pek parlamamıştı daha. Bittrex'den aldık ufak bir karda bıraktı ama NXT sonra çok düştü aldığımız kârı orada bıraktık Smiley

EMC2'de forktu sanki ama çok da net hatırlamıyorum şimdi yanlış yönlendirmiş olmuyayım.
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 304

View Profile
February 19, 2020, 03:26:03 PM

fork olayı sırasında ortaya çıkan beklenti ile yükselen coin'leri hatırlıyorum

Fork heyecanlı ilginç bir hype kaynağıdır, haklısınız hocam. Fork olacağı söylenen neredeyse her coin vaktiyle en az 2x yapmıştır.
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
February 19, 2020, 04:44:14 PM

açıklama için teşekkürler fakat bunları buradaki herkesin aşağı yukarı bildiğini düşünüyorum. ama fork için bu sektöre girecek olanlara çok kapsamlı bir açıklama olmuş orası da ayrı bir gerçek.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 19, 2020, 05:27:18 PM

Bir ara ne kadar çok fork oluyordu! Eylül 2017'de başlamıştı galiba. Ayda en az 2 fork yapılıyordu. Listede olmayan 5-6 tane daha vardır BTC forku. Mesele ilk aklıma gelen BitcoinX (BCX). Super Bitcoin (SBTC) ile yakın tarihlerde yapılmıştı. Binance üzerinden yollanmıştı bana. Ne süperi ne de x olanı para etmedi. Zaten trade'e açmamştı bunları Binance. Her ay bir fork listesi yayınlanıyordu o zamanlar forumda. Acaba bu işten iyi para kaldırılır mı diye düşündüğümü hatırlıyorum. Hep öyle devam edecek ve her ay forklar olacak gibi gelmişti o dönem Smiley İçlerinden benim kar ettiğim sadece BCD olmuştu. 2018 ocak ayında ath yaptı, 100 doları falan geçtiğini hatırlıyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: