Bitcoin Forum
April 25, 2024, 01:59:37 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: “İran’da Bitcoin 30.000 Dolar Oldu” Yalanı!!!  (Read 325 times)
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
January 06, 2020, 06:45:48 AM
Merited by Blacknavy (2), mandown (1)

Ne zaman İran’da bir siyasi sorun çıksa btc fiyatı hemen uçuyor haber sitelerine göre. Kripto para haber siteleri ve twitter fenomenleri İran’da btc fiyatının uçtuğunu söylüyorlar. Bunu da localbitcoins sitesine dayandırarak yapıyorlar.

Örnek haberler

https://www.coinkolik.com/bitcoin-fiyati-iranda-29-bin-500-dolara-ulasti/
https://u.today/bitcoin-price-reaches-29000-in-iran-as-mike-novogratz-calls-btc-digital-gold
https://es.cointelegraph.com/news/bitcoin-selling-for-24-000-per-btc-in-iran-as-us-tensions-escalate

Nasıl 30.000 dolar rakamı ortaya çıkıyor?

https://localbitcoins.com/ ‘da İran ve para birimi olan IRR’yi seçince 1 milyar IRR görülüyor 1 btc karşılığı satışta olan. Bunu da google’dan çevirince evet 30 bin dolara denk geliyor.

Fakat aynı sitede İran seçip para birimi için USD seçince güncel kura yaklaşıyoruz. Şu anki güncel kurdan bi kaç yüz dolar fazla hatta aynı olanalar da var.

Peki bunun sebebi ne?

Sebebi İran’da 2 farklı kur olması. Birisi resmi. Devletin açıkladığı ve kabul ettiği kur. Google veya diğer kurumlar da buna göre belirliyor ve 1 milyar IRR=30.000 dolar diyor.
Fakat karaborsa kur yani halk arasında geçerli kur bunun 4’te biri. Devletin ilan ve kabul ettiği kur aslında dışarıda geçerli kurdan 4 kat daha yüksek yani. İşin özü bu.

Birisi bu haber sitelerine ve kripto fenomenlerine haber versin lütfen! Bu saçma haberlerden bir an önce vazgeçmeleri temennilerimle.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
1714010377
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714010377
Reply with quote  #2

1714010377
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714010377
Hero Member
*

Ignore
1714010377
Reply with quote  #2

1714010377
Report to moderator
1714010377
Hero Member
*

Ignore
1714010377
Reply with quote  #2

1714010377
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 06, 2020, 07:02:29 AM

Kağıt üzerinde de olsa adamlar zenginliğin tadını çıkartıyor desene üstad 🙂 bizde de dolar 1.5 TL olsa-ilan edilse aynı sonuç çıkar. Tabii o fiyattan alabilirseniz..

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
forumalacali
Full Member

Activity: 294
Merit: 193

View Profile
January 06, 2020, 07:17:03 AM

Ne zaman İran’da bir siyasi sorun çıksa btc fiyatı hemen uçuyor haber sitelerine göre. Kripto para haber siteleri ve twitter fenomenleri İran’da btc fiyatının uçtuğunu söylüyorlar. Bunu da localbitcoins sitesine dayandırarak yapıyorlar.

Örnek haberler

https://www.coinkolik.com/bitcoin-fiyati-iranda-29-bin-500-dolara-ulasti/
https://u.today/bitcoin-price-reaches-29000-in-iran-as-mike-novogratz-calls-btc-digital-gold
https://es.cointelegraph.com/news/bitcoin-selling-for-24-000-per-btc-in-iran-as-us-tensions-escalate

Nasıl 30.000 dolar rakamı ortaya çıkıyor?

https://localbitcoins.com/ ‘da İran ve para birimi olan IRR’yi seçince 1 milyar IRR görülüyor 1 btc karşılığı satışta olan. Bunu da google’dan çevirince evet 30 bin dolara denk geliyor.

Fakat aynı sitede İran seçip para birimi için USD seçince güncel kura yaklaşıyoruz. Şu anki güncel kurdan bi kaç yüz dolar fazla hatta aynı olanalar da var.

Peki bunun sebebi ne?

Sebebi İran’da 2 farklı kur olması. Birisi resmi. Devletin açıkladığı ve kabul ettiği kur. Google veya diğer kurumlar da buna göre belirliyor ve 1 milyar IRR=30.000 dolar diyor.
Fakat karaborsa kur yani halk arasında geçerli kur bunun 4’te biri. Devletin ilan ve kabul ettiği kur aslında dışarıda geçerli kurdan 4 kat daha yüksek yani. İşin özü bu.

Birisi bu haber sitelerine ve kripto fenomenlerine haber versin lütfen! Bu saçma haberlerden bir an önce vazgeçmeleri temennilerimle.

Biri bana attı bende baktım olum dedim en fazla 200 dolar bak 7300 dolar btc 7500 dolar burda bıde burası serbest pıyasa kafasına göre adam 100.000$ istese buna engelmi olacaksın ? didim sende bu konuya değinmişsin iyide etmişsin...
yslyv
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
January 06, 2020, 07:21:50 AM

Açıkladığınız gibi 2 farklı kur olmamış olsa bile bu tür şeyler özellikle hacim olmayan lokal borsalarda ve kripto paraların yaygın olmadığı ülkelerde ara sıra yaşanıyor. Hatta önceden türkiye'deki lokal borsalarda da kısa süreli yükselmeler yaşanıyordu.
Bizim için önemli olan bu değişikliklerin normal kullanıcılara arbitraj imkanı verip vermemesi. Zaten arbitraj imkanı vermesi demek yükselmenin kısa süreyle sınırlı kalmasıyla sonuçlanır   Smiley

turn the page
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 06, 2020, 08:03:13 AM

Biri bana attı bende baktım olum dedim en fazla 200 dolar bak 7300 dolar btc 7500 dolar burda bıde burası serbest pıyasa kafasına göre adam 100.000$ istese buna engelmi olacaksın ? didim sende bu konuya değinmişsin iyide etmişsin...
İşin tabi serbest piyasa boyutu da var. Localbitcoins'te isteyen istediği fiyatı yazıyor çünkü. 1 milyar IRR yerine 2 milyar IRR yazsalar "Bitcoin İran'da 60 bin dolar oldu" diye haber yapacak haber siteleri var...

Uzmancoin işi anlamış düzgün bir haber gelmiş sonunda.
https://uzmancoin.com/iran-bitcoin-gercekleri/

GrinZ
Legendary
*

Activity: 1572
Merit: 1002

View Profile
January 06, 2020, 08:10:50 AM

Uzmancoin sayfasında ki haberi inceledigimde olayı düzgünce acıklamışlar sagolsunlar. Bir yandan da 1 milyon  aktif bitcoin kullanıcısının olması da şaşırttı beni. En iyi hacimli borsaları ise  Exir.io ama bu borsanında hacimleri düşük Türkiye piyasasına göre.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
January 06, 2020, 08:27:50 AM

Ne farkeder ki üstad? Sanırım aramızda kimse buradan BTC alıp, İran'da satıp parayı oradan çıkarabileceğini düşünmez Smiley
Düşünen varsa da kafayı yemiştir derim. Reza'yı bile altın kaçırdığı için bütün dünya da kovaladı bu adamlar. İran'lıların psiko hallerini biliyoruz ki şu günlerde çıldırmış durumdalar.
Şahsen 1 BTC, İran'da 1 milyon $ deseniz ben olsam İran'dan para çıkarmak üzere böyle bir şey yapmam. Yapana da helal olsun derim.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
January 06, 2020, 08:41:59 AM

bazı ülkelerde resmi ve piyasa kuru vardır. Bu tarz durumlarda resmi kurda para birimi dolara karsı herzaman daha degerli olur. en ucuk fark venezuelada resmi kurla piyasa kuru arasında 1000 kat fark var.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 06, 2020, 09:49:19 AM

Gerçekten zaten bu kadar farklı fiyat olması mümkün değil.
Yani @vycl87'nin dediği gibi bu tarz ülkelerde para sokmak, çıkarmak riskli olabilir ama mümkün olsa da olmasa da bir yerde 7500$ olan bir şey diğer bir yerde 30000$ nasıl olabilir? Bu çok makul değil.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 06, 2020, 11:36:13 AM

Ne farkeder ki üstad? Sanırım aramızda kimse buradan BTC alıp, İran'da satıp parayı oradan çıkarabileceğini düşünmez Smiley
Düşünen varsa da kafayı yemiştir derim. Reza'yı bile altın kaçırdığı için bütün dünya da kovaladı bu adamlar. İran'lıların psiko hallerini biliyoruz ki şu günlerde çıldırmış durumdalar.
Şahsen 1 BTC, İran'da 1 milyon $ deseniz ben olsam İran'dan para çıkarmak üzere böyle bir şey yapmam. Yapana da helal olsun derim.
30 bin dolar gerçek rakam olsa çok farkeder. Reza gibi makro işler değil mikro işler olacağı için el altından bir sürü iş yapan çıkar. Şu anda bile İran'dan İstanbul'a para getirip ticaret yapanlar var. Her yasak bir şekilde deliniyor, yakalanır yakalanmaz bilemiyoruz tabi.

gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
January 06, 2020, 12:06:09 PM

30 bin dolar gerçek rakam olsa çok farkeder. Reza gibi makro işler değil mikro işler olacağı için el altından bir sürü iş yapan çıkar. Şu anda bile İran'dan İstanbul'a para getirip ticaret yapanlar var. Her yasak bir şekilde deliniyor, yakalanır yakalanmaz bilemiyoruz tabi.

Ben para ticaretinin Almanya versiyonu ile karşılaştım. Birisi yurt dışına çıkacak ise yanında 10 bin eurodan fazla götüremiyor galiba.  Bunu da ticarete dönüştürüp delenler var. Aksaray da belli yerler varmış. Oraya örnek 40-50 bin euro veriyorsun. Adamlar komisyon kesip Almanya yi arıyor ve falan ca kisiye şu kadar para verin diyor. Bankaları devre dışı bırakıp bu yol ile bile bir sürü para kazanan var
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1293

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 06, 2020, 12:07:37 PM

Katılıyorum, her koşul ne kadar zorlu olursa olsun illa kendi piyasasını yaratır, bir milyona falan gerek yok, btc İran'da "hacimli bir şekilde" gerçekten 30K etsin, öyle bir trafik oluşur ki Binance'e rakip olur. Şu hususu da göz önünde tutmak lazım, her ne kadar Farslar Araplar gibi kaypak bir ırk olmasa da coğrafya belli, bizim de dahil olduğumuz bu coğrafyada doğru yerleri yemlersen her şeyin bir yolu kısa sürede bulunur.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
January 06, 2020, 12:43:07 PM

öyle bir yalan olduğunu haberi okuyunca gördüm.

olsa ne olmasa ne?
venezulleda btc 292929 dolar olmuş bize ne.

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 06, 2020, 04:58:26 PM

iranda dolara erişim ne durumda acaba? rahatlıkla bankadan döviz bürosundan ya da tezgahüstü piyasalardan resmi oranlardan irr karşılığı dolar alabiliyosan sıkıntı yok da, ya usd de karaborsa olduysa? tamam sen 1 btc yi 7500 usd ye satıyon ama piyasada usd yoksa resmi rakamların üzerinde karaborsadan erişeceksen o rakamlara çıkmış olması muhtemel olabilir.

venezuela da sanki devletin resmi kuru ile piyasada alım satımda kullanılan usd kuru arasında epey fark vardı diye hatırlıyorum
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
January 06, 2020, 05:39:56 PM

Dün bende bu haberi Twitter'da gezindiğim sıralarda görmüştüm ve bana pek inandırıcı gelmemişti. Daha sonra bu paylaşımı Alp Işık da yaptı ve bu sebeple doğru olabileceğini düşünmüştüm. Sonrasında ise tweet altına yazılan cevaplara baktığım zaman gördüm ki olay ülke içerisinde iki farklı kurun bulunmasından kaynaklanıyordu. Aslında fiyat 30.000 USD seviyesine hiç çıkmamıştı, sadece normal fiyatın 100 USD üzerinde seyir ediyordu. Bu olay gerek sosyal medyada gerekse basın bülteninde çok konuşuldu fakat ne yazık ki aldatıcı çıktı.
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
January 06, 2020, 05:48:23 PM

son dönemlerde ne popülerse insanlar onun üzerinden konuşmayı onun üzerinden paylaşımlar yapmayı seviyor, buda onlardan birisi bana göre bunlarda geçer.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
January 06, 2020, 08:50:20 PM
Last edit: January 06, 2020, 11:31:31 PM by trendcoin

bizim twitter finomeni ahalisi tetikleme usülü çalıştığı için, ortaya atılan yanlış haberin elde ele, kulaktan kulağa yayılması ile işin sonunda koca bir yanılgı
ortaya çıkmış.

iranda dolara erişim ne durumda acaba? rahatlıkla bankadan döviz bürosundan ya da tezgahüstü piyasalardan resmi oranlardan irr karşılığı dolar alabiliyosan sıkıntı yok da, ya usd de karaborsa olduysa? tamam sen 1 btc yi 7500 usd ye satıyon ama piyasada usd yoksa resmi rakamların üzerinde karaborsadan erişeceksen o rakamlara çıkmış olması muhtemel olabilir.

venezuela da sanki devletin resmi kuru ile piyasada alım satımda kullanılan usd kuru arasında epey fark vardı diye hatırlıyorum

iran'da amerikan ambargosu bulunuyor; mastercard ve visa gibi teknoloji hizmetlerinin alt yapılarını kullanan bankalar bu sebeple yok, keş para girişleri kendi devlet bankalarında iran'ın resmi parasına dönüştürülüyor. hem kara borsa var hem de devlet bankasında dönüşüm imkanı, kur farkının çok olmadığını hatırlıyorum ama emin değilim. durum venezuela kadar olmasa da kötü.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 06, 2020, 08:51:46 PM

Daha önce bir video izlerken bir gezgin İran'a gidiyor ve sokak ortasında doları bozdurup iran parası falan alıyordu. Adamlar balya balya para ile dolaşıyorlar. O video'da @phi dediği gibi iki farklı kur olduğunu öğrenmiştim.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 07, 2020, 06:34:28 AM

Ben para ticaretinin Almanya versiyonu ile karşılaştım. Birisi yurt dışına çıkacak ise yanında 10 bin eurodan fazla götüremiyor galiba.  Bunu da ticarete dönüştürüp delenler var. Aksaray da belli yerler varmış. Oraya örnek 40-50 bin euro veriyorsun. Adamlar komisyon kesip Almanya yi arıyor ve falan ca kisiye şu kadar para verin diyor. Bankaları devre dışı bırakıp bu yol ile bile bir sürü para kazanan var
Dediğim gibi, her yasak bir şekilde deliniyor.
İran'da parası olan getiremiyorum diyen varsa Tahtakale'yi bi gezsin, bir kaç kişiye sorsun fikir alsın anında çözerler. Güvenilir kişiler bulmak lazım tabi. Aksi taktirde dolandırılmak çok kolay bu işlerde.

ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1478

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
January 07, 2020, 05:41:21 PM

Zamanının önder haber platformu olan Coinkolik bile bu haberi yayınlamış.
Localbitcoins sitesinde fiyatı satıcı istediği gibi belirleyebiliyor. Küçük piyasalarda bu tarz manipülatif sonuçlar da çıkabilir. Ülkenin lider yasal borsasında yüksek hacimle bu rakamlara ulaşılmadığı sürece bu tarz haberleri fazla ciddiye almamak gerekir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x