Bitcoin Forum
April 26, 2024, 08:05:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Coinlib.io - Money Flow (Para akış indeksi)  (Read 157 times)
jopen (OP)
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 07, 2020, 09:46:51 AM
Merited by LoyceV (4), Blacknavy (4), PHI1618 (2), EFS (1), bobita (1), gospodin (1), trendcoin (1), Lachrymose (1)

Bugün yeni bir site keşfettim belki bilenleriniz vardır ama bilmeyenler için yararlanabileceği güzel bir siteden bahsetmek istiyorum. Başlıkta yazdığım gibi sitemizin ismi coinlib.com. Çok fazla istatistik ve analiz konularını anlamasam bile Money Flow (Para akış) özelliği hoşuma gittiği için sizlerle paylaşmak istedim.

Sitemiz Coinlib.io

Öncelikle Money Flow basitçe nedir bunu Tradingview sitesinden faydalanarak açıklayalım.

Para Akışı Endeksi (MFI)

Para Akışı Endeksi göstergesi (MFI), teknik analizde alım satım baskısını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu, hem fiyat hem de hacmi analiz ederek yapılır. MFI hesap formulü, daha sonra 0-100 aralığı içinde hareket eden ve osilatör haline getirilip bir çizgi olarak çizilen bir değer üretir. MFI yükseldiğinde, bu satın alma baskısında bir artışa işaret eder. Düştüğünde, satış baskısında bir artışa işaret eder. Para Akışı Endeksi birçok sinyal üretebilir; en önemlisi; Aşırı alım ve aşırı satış koşulları, farklılıklar ve başarısızlık salınımlarıdır.
Kaynak : https://tr.tradingview.com/scripts/moneyflow/

Elbette burada bahsedilen Tradingview.com üzerinden yapacağınız analiz özellikleri içerisindeki MFI fonksiyonunu açıklıyor ama coinlib.com da ise basit bir grafikle herhangi bir borsanın 24 saatlik işlemlerinde para akışının nerelere yapıldığını gösteren güzel bir grafik var.

Coinlib.com'a girdikten sonra üst seklemelerden EXCHANGES bölümüne gelin ve istediğiniz bir borsayı seçin. Örneğimiz Binance için olsun.

Binance.com seçtikten sonra açılan sayfada şöyle bir grafik göreceksiniz

Buradan direkt olarak ulaşabilirsiniz : https://coinlib.io/exchange/binance

Tether bölümü üzerine mouse ile geldiğiniz zaman size şu şekilde bilgi verecektir. 24 Saatlik işlem verileri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Bu tabloda 490.23 milyon dolarlık Tether ⭤ Bitcoin arasında işlem olduğunu görüyoruz.

Yine bir başka örnek için Bitcoin ⭤ Ethereum arasındaki işlemi görmek istersek eğer Mouse ile Bitcoin ⭤ Ethereum arasında yer alan yeşil bant üzerine gelmemiz yeterli.

Farklı sitelerden Money Flow (Para akış indeksi) hakkında bilgileri aktarmadım çünkü bazen konu amacı dışına çıkınca okumak zorlaşıyor. yine Money Flow nedir diye merak edip öğrenmek isterseniz eğer bazı yararlı kaynakları aşağıda belirttim okuyabilirsiniz.

1- İkili opsiyon para akışı endeksi için gösterge (Para Akışı)
2 - Para Akım Endeksi
3 - MONEY FLOW INDEX (MFI)

Not : Konu hakkında eklemek istedikleriniz olursa buraya veya PM olarak iletirseniz ilk mesaja ekleme yapabilirim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: