Bitcoin Forum
May 28, 2024, 07:14:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Dinlerin Vadettiği Sonsuz Cennet  (Read 542 times)
xpney (OP)
Member
**

Activity: 70
Merit: 16

View Profile
January 08, 2020, 01:59:48 PM

Arkadaşlar siz ortalama insan ömrünün 79 yıl olduğu bir ülkede yaşıyorsunuz. Bu zaman diliminde bir çoğunuzun hayatı monoton geçiyor. Bir çok kişi bu durumdan şikayetçi. İşini değiştirmek isteyen, metropol şehir hayatından kurtulmak isteyen insanlarla dolu etraf.

Siz 80 yılda monoton bir hayat yaşıyorsanız her sabah işinize gidip akşam vakti eve geliyorsanız nasıl olurda sonsuz bir hayatı kabul edebiliyorsunuz? Ben dinlerin vadettiği sonsuz cenneti kabul etmiyorum. Bu herkes için sıkıcı olurdu.

Evet, ölüm üzücü ama ölümsüzlük bence daha kötü.

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1140

View Profile
January 08, 2020, 02:14:36 PM

ölümden sonraki yaşamı kabul etmek bence gayet mantıklı, kendimi düşünüyorum, 10 saniye sonra ölebilirm. ne yani 40 küsür yıldır yaşıyorum, birden yok mu olucam? beeen Cheesy
mesela forumdan banlanırsak yok mu oluyoruz?

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
xpney (OP)
Member
**

View Profile
January 08, 2020, 03:16:11 PM

ölümden sonraki yaşamı kabul etmek bence gayet mantıklı, kendimi düşünüyorum, 10 saniye sonra ölebilirm. ne yani 40 küsür yıldır yaşıyorum, birden yok mu olucam? beeen Cheesy

Doğmadan önce zaten yoktun. Evrenin yaşı 14 milyar yıl bu sürenin %1'inde bile yoksun ki. Öldükten sonraki hayata inanman da buna benzer. Ölümden sonrasını kabul etmemek mantıklıdır.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 08, 2020, 03:20:54 PM
Last edit: January 08, 2020, 03:52:35 PM by lossnet

İnançlı olan herkes kendine cenneti layık görüyor olmalı. Cem Yılmaz'ın bu konuda birkaç skeci vardı hatta, bilenler bilir. Cehenneme gidip orada güzelce yanıcam diye düşünen ya da bunu isteyen insan yoktur! Olanlar da varsa mazoşisttir zaten. Dünyevi hayatında yaptığı kötülükler kadar iyilikleri de sayar insanoğlu. Ve bir şekilde artıları-eksileri dengede tutup cennet yolunu garantilemeye çalışır.

Cennete gitme, ölümsüzlük ya da ölümsüz olma ihtiyacı; kudretli bir hayat sürmüş (örneğin krallar, başkanlar) ve başarılı olmuş kişilerde daha baskındır. Orada da benzer bir başarı kazanmayı ya da gittiğinde ödüllendirilmeyi bekler. Hindularda ise tekamül etmek ya da reankarnasyon inancı daha baskındır. Özellikle de fakir halk için bunun dayatıldığını düşünüyorum. "Şimdi fakirsin ama sabredersen, bir sonraki gelişinde kralsın oğlum!"
Kast sistemini dünya hayatında kırmak neredeyse imkansız olsa da; işin içine "tekrar gelme" inancı girdiğinde, her gelişte kast sistemindeki bir basamağın geçilmesi düşünülmüş olabilir.

Her şey bir yana; sonsuz bir hayatı ne dünyada ne de başka bir yerde istemezdim. İnsan sıkılır be! Düşünsene, "bitsin artık" istiyorsun ama başka bir yerde ve belki de başka bir formda yeniden başlıyorsun! Hafıza sıfırlanırsa daha katlanılır olabilir :) Belki 10 kere gelmişizdir ama farkında değilizdir, olamaz mı yani! Hayır yani bilsek kaçıncı gelişimiz olduğunu ve kaç hakkımız kaldığını, ona göre ölüp yeniden başlarız oyuna...
mandown
Legendary
*

Activity: 1932
Merit: 1296

View Profile
January 08, 2020, 03:27:55 PM

Amaçlar dır insanı yaşatan.

Dostum her insanın kendince bir amacı olmalı ve var kimisi araba almak kimisi ev kimisi yurt dışı gezisi. amacı olmayan insanın beklentisi zaten olmaz beklentisi olmadığı içinde kaliteli bir yaşamı olmaz. amaçsız zaten yaşanmaz

biz bir canlı olarak amaçsız yaşayamıyoruz.

eğitimimiz
hedeflerimiz
dini inançlarımız

hepsi bir amaç uğruna  ee inancın yoksa veya amacın yoksa ne olacak? ne üreteceksin teknoloji nasıl gelişecek hepsi durur

burada dinde böyle ölümdeki amaçsızlığı ölümden sonra sınırsız yaşama inanarak giriyoruz yoksa insan oğlu ölümden başkasını düşünemez sapkın bir hal alırdık nesiller gelişmez biz olmazdık.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
January 08, 2020, 03:32:28 PM
Last edit: January 08, 2020, 03:45:16 PM by dannybrown

kutsal kitaplardaki cennet kavramı indiği toplumun mahrum kaldığı şeyleri içeriyor.
Zaten böylede olması gerekir.Arabistan çölünde 1400 yıl önceye yaşayan insanları düşünün. bu insanın suyu,ırmağı,pınarı,serin bir köşk,lezzetli bir bal, çeşit çeşit sulu sulu meyve istemesinde ne istesin hemde meyveler yattığın yerden dalına uzanıp koparabileceğin kadar uzaklıkta ? Cheesy

Eğer Rab, teşbih yapmasa insanoğlunun daha önce hiçbir şekilde deneyimlemediği bir şeyi nasıl anlatabilirdi ki?
Bu konudaki kişisel görüşüm(aslında hiçbir önemi yok bunun) Cennet diyarının yapılan tüm benzetmelerden farklı olacağını düşünüyorum.
Nasıl tarif edebilirim bilemiyorum ama Ameliyat için anestezi almıştım.Ameliyat esnasında kendimi bir insan olarak değilde kendi vücudumdaki bir kan hücresi olarak hissettim.Damarlarda akıyordum resmen başka bir alemdeydim. Cheesy

-ulan kafayı bulmuşsun sen demeyin.Evet kafayı buldum sanırım ama o anki hislerim başkaydı.
Başka bir evrende gibiydim evren bile değil bir tür sürekli hal durumu.yaşıyormuydum yoksa süzülüyormuydum bilemiyordum.
fiziksel boyutun dışında bir yaşamın olabileceği telkinini içimde hissettim.
ANESTEZİYE MARUZ HERKEZ BU TÜR ŞEYLER HİSSETMEZ.

Doğmadan önce zaten yoktun. Evrenin yaşı 14 milyar yıl bu sürenin %1'inde bile yoksun ki. Öldükten sonraki hayata inanman da buna benzer. Ölümden sonrasını kabul etmemek mantıklıdır.

Ölümden sonrasını kabul etmemek sözü mantıklı görünsede gerçek ve doğru bir sözmüdür ?

Nasıl var olduğumuzu bir kenara bırakıyorum.
Ama şu sorunun cevabı çok önemli.Gıdım gıdım ilerleyen insanoğlunun evrimsel sürecinde küçücük bir zaman diliminde nasıl olduda birden komplike makineler yapmaya başladık ?
bu sorunun cevabını veremediğimiz sürece hiçbir cevap mantıklı olmayacaktır.

xpney (OP)
Member
**

View Profile
January 08, 2020, 03:37:07 PM

Dostum her insanın kendince bir amacı olmalı ve var kimisi araba almak kimisi ev kimisi yurt dışı gezisi. amacı olmayan insanın beklentisi zaten olmaz beklentisi olmadığı içinde kaliteli bir yaşamı olmaz. amaçsız zaten yaşanmaz

eğitimimiz
hedeflerimiz
dini inançlarımız

hepsi bir amaç uğruna  ee inancın yoksa veya amacın yoksa ne olacak? ne üreteceksin teknoloji nasıl gelişecek hepsi durur

burada dinde böyle ölümdeki amaçsızlığı ölümden sonra sınırsız yaşama inanarak giriyoruz yoksa insan oğlu ölümden başkasını düşünemez sapkın bir hal alırdık nesiller gelişmez biz olmazdık.

Ev aldın, araba aldın, dünyayı gezdin sonra ne olacak? Hayattaki amacın bitti.

Bana göre yaşadığımız hayatın anlamı yok.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

View Profile
January 08, 2020, 03:42:52 PM

eğitimimiz
hedeflerimiz
dini inançlarımız

hepsi bir amaç uğruna  ee inancın yoksa veya amacın yoksa ne olacak? ne üreteceksin teknoloji nasıl gelişecek hepsi durur

valla hocam sana bu konularda hiçbir şekilde şu bu demeyeceğim ama.Biraz düşününce manyakça bir yerde manyakça bir haldeyiz Cheesy manyakça kelimesini şaşkınlık ve muhteşem ötesi olarak kullanıyorum Cheesy
abi kocaman bi evren var o evrenlerden de bir sürü olabileceği öne sürülüyor.
 top gibi gezegen var burada  yaşam dediğimiz bir sistem var boru gibi bişeyin içinden katı bişiler sokuyoruz sonra onları çıkartıyoruz.. içimize biraz detaylı  girince bakıyoruz ki içimizde mikro ölçeğe inince komple evren büyüklüğünü görüyoruz.kafayı sıyırmıyoruz he.
Rabbin sayesinde  Cheesy

edit:Ulan sadece insanlardan örnek vereceğim.Bişeyi birbirimize sokup kendimizden üretiyoruz mk Cheesy
ulan bunu üretirkende bu konuda en ufak fikrimiz yok.
ben iptalim arkadaşlar.
xpney (OP)
Member
**

View Profile
January 08, 2020, 04:12:23 PM

eğitimimiz
hedeflerimiz
dini inançlarımız

hepsi bir amaç uğruna  ee inancın yoksa veya amacın yoksa ne olacak? ne üreteceksin teknoloji nasıl gelişecek hepsi durur

valla hocam sana bu konularda hiçbir şekilde şu bu demeyeceğim ama.Biraz düşününce manyakça bir yerde manyakça bir haldeyiz Cheesy manyakça kelimesini şaşkınlık ve muhteşem ötesi olarak kullanıyorum Cheesy
 top gibi gezegen var burada  yaşam dediğimiz bir sistem var boru gibi bişeyin içinden katı bişiler sokuyoruz sonra onları çıkartıyoruz.. içimize biraz detaylı  girince bakıyoruz ki içimizde mikro ölçeğe inince komple evren büyüklüğünü görüyoruz.kafayı sıyırmıyoruz he.
Rabbin sayesinde  Cheesy

edit:Ulan sadece insanlardan örnek vereceğim.Bişeyi birbirimize sokup kendimizden üretiyoruz mk Cheesy
ben iptalim arkadaşlar.

Evreni insanların çözebileceğini düşünmüyorum. Tam olarak hangi konumdayız o bile belli değil. Şu an gozlemlenebilen evreni biliyoruz gozlemlenemeyenleri bilmiyoruz. Çoklu evren teorisi de var ayrıca o daha korkunç.

Hocam Matrix filminde Simülasyon teorisini anlatıyor acaba diyorum böyle bir şey olabilir mi? Elon Musk da simülasyonun içinde olabiliriz demişti.

dannybrown
Legendary
*
artcontest

View Profile
January 08, 2020, 04:15:28 PM

eğitimimiz
hedeflerimiz
dini inançlarımız

Rabbin sayesinde  Cheesy

ben iptalim arkadaşlar.

Evreni insanların çözebileceğini düşünmüyorum. Tam olarak hangi konumdayız o bile belli değil. Şu an gozlemlenebilen evreni biliyoruz gozlemlenemeyenleri bilmiyoruz. Çoklu evren teorisi de var ayrıca o daha korkunç.

Hocam Matrix filminde Simülasyon teorisini anlatıyor acaba diyorum böyle bir şey olabilir mi? Elon Musk da simülasyonun içinde olabiliriz demişti.

ben" HER TÜRLÜ SİMÜLASYONDAYIZ" teorisini kabul ediyorum Cheesy

yani tesadüf ve rastgele ortaya çıktığımıza inanmıyorum tam olarak birşeylere hazır olabilmek için hazırlanmış bir simülasyon.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 08, 2020, 04:25:51 PM

din konusunu duyunca nedense sürekli aklıma şu laf geliyor
Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
çok eskiden bi yerlerden duymuşum hafızama kazınmış sanki. Al Capone nin lafıymış bu arada.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
January 08, 2020, 05:33:20 PM

Ezeli değiliz, ezeli olan Allah. Ama biz de kalu bela denen yerden-zamandan beri var olduğumuza inanırız.
İnanç çok güzel bir şey, son zamanlarda inanç deyince akla işid-el kaide vs gelebilir, geçen yıl hemen her ibadethaneye terör saldırısı oldu ve bunu çeşitli inançlardan insanlar yaptı. Bu tür yanlış inançlardan bahsetmiyorum. Mevlana'dan, yunus Emre'den, hacı Bektaş Veli hazretlerinden bahsediyorum.
Bir bebeği öldüren caniler dünyada sefa sürüyor ama o bebek toprak olacak, hayıııır hayıııır, nasıl ki dünyada kısmen de olsa adalet var, hızlı araba sürünce bile 10 dakika sonra e devlet üzerinden ceza yediğimizi öğreniyoruz. Ebedi ve mutlak adaletin olduğuna bir delildir bu. Nice canilerin mazlumların hesabı öteki tarafta görülecek ve herkes layık olduğunu bulacak.
'Ben cennetliğim sen cehenneme" demiyorum. Belki sen cennetliksin ben cehenneme giderim bilemiyoruz. Ama öyle bir yer var ve hangisine gidersek gidelim can sıkıntısına yer olacağını sanmıyorum 😉

gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
January 08, 2020, 06:18:30 PM

Dünya zaten imtihan yeri. Burada çeşitli dertler sıkıntılar ile imtihan oluruz. Ahirette ölümsüz sonsuz bir hayatı dünya da ki yaşam  gibi düşünürsek  işin içinden çıkamayız.
Aklıma yeşil yol filmi gelir sonsuz yaşam ile ilgili filmin sonunda Tom hanks ölmediği için üzülüyordu. Çünkü çevresinde kendi yaşıtı kimse kalmadığı için sıkılıyordu. Ana ahiret hayatı büyük ihtimalle çok farklıdır dünya ile alakası yoktur. Dünya hayatı ahret hayatının çok küçük bir kesiti olarak biliyorum ben.
Hayırlı sağlıklı ömür diliyorum
mandown
Legendary
*

View Profile
January 08, 2020, 06:21:52 PM

@gumusi ne kadar müslüman olsamda kusura bakma imtihan kelimesi aşırı itici geliyor

neyin imtihanı yaradan can veriyor bir canlı dünyaya geliyor ve kanser hadi diyelim aile imtihan oluyor ya çocuk ya can?

bir imtihan varsa şartlar eşit olmalı.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
yslyv
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
January 08, 2020, 06:29:39 PM

Bu konuya girip de Ömer Hayyam'ın rubailerinden bir iki tane eklemezsek olmaz  Smiley

Haksızlık etmekten sakın, hak yoluna gir;
Yediğin ekmeği başkasına da yedir;
Cana kıyma, kimsenin sırtından geçinme,
Seni cennete sokmak benden: Şarap getir!

Sevgiyle yuğrulmamışsa yüreğin
Tekkede, manastırda eremezsin.
Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada
Cennetin, cehennemin üstündesin.

turn the page
wolwoo
Legendary
*

View Profile
January 08, 2020, 07:08:02 PM

@gumusi ne kadar müslüman olsamda kusura bakma imtihan kelimesi aşırı itici geliyor

neyin imtihanı yaradan can veriyor bir canlı dünyaya geliyor ve kanser hadi diyelim aile imtihan oluyor ya çocuk ya can?

bir imtihan varsa şartlar eşit olmalı.
o da bir "sınav" diyelim o halde Wink bir insan 100 yıl yaşasa 36,525 gün yaşar, 876,600 saat, 52,596,000 dakika, 3,155,760,000 saniye...önemli olan ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız...ebedi olanın yanında buranın değeri yok gibi bişey, cennete gideceğimi bilsem ölmeyi dilerdim. malbuşla, timela, btc'nin-altcoinlerin pohtan hareketleriyle ilgilenmektense Cheesy

Bu konuya girip de Ömer Hayyam'ın rubailerinden bir iki tane eklemezsek olmaz  Smiley

Haksızlık etmekten sakın, hak yoluna gir;
Yediğin ekmeği başkasına da yedir;
Cana kıyma, kimsenin sırtından geçinme,
Seni cennete sokmak benden: Şarap getir!

Sevgiyle yuğrulmamışsa yüreğin
Tekkede, manastırda eremezsin.
Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada
Cennetin, cehennemin üstündesin.

Ömer Hayyam aslında bilimadamı ama ara sıra rubailer de kaleme almış..

Şiirlerinden hareketle Hayyâm’ın şaraba düşkün, sarhoş bir kişi olduğu yolunda bir düşünce geliştirmek istenmişse de şairlerin, özellikle de sûfî eğilimli olanların kullandıkları içkiyle ilgili kelimelerin tamamen sembolik anlam taşıdığı bilinen bir husustur.

https://islamansiklopedisi.org.tr/omer-hayyam

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/omer-hayyam-kimdir-omer-hayyamin-hayat-hikayesi-234679h.htm

şuralardan hayat hikayesi okunursa zaten kafasını kaşıyacak vakti olmadığı anlaşılır.

mandown
Legendary
*

View Profile
January 08, 2020, 07:13:06 PM

dostum bakın buna sınav de ne dersen de ama her 3 saatte 1 çocuk kanser oluyor veya ölüyorsa o çocuk için nasıl bir sınav bu?

https://www.haberturk.com/her-3-saatte-1-cocuga-kanser-teshisi-konuluyor-2373463

mantıklı düşünürsek çoğu şey saçma geliyor o yüzden çok konuşmamak gerekli diye düşünüyorum ve düşünmemeye konuşmamaya çalışıyorum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
wolwoo
Legendary
*

View Profile
January 08, 2020, 07:19:29 PM

dostum bakın buna sınav de ne dersen de ama her 3 saatte 1 çocuk kanser oluyor veya ölüyorsa o çocuk için nasıl bir sınav bu?

https://www.haberturk.com/her-3-saatte-1-cocuga-kanser-teshisi-konuluyor-2373463

mantıklı düşünürsek çoğu şey saçma geliyor o yüzden çok konuşmamak gerekli diye düşünüyorum ve düşünmemeye konuşmamaya çalışıyorum.

işte bunu diyorum, nice insan sefahat içinde hayat sürüyor, kimileri sefalet içinde, melek gibi çocuklar ölüyor, ikinci dünya savaşında ölen 50 milyon insanın suçu neydi?...bu dünyada adalet yok varsa da kısmi - cüz'i adalet var.
eğer ahiret de yoksaaa....ben inanıyorum var.

haa kadere isyan anlamında söylüyorsan herkes "kadersiz" kendi çapında, ona da isyan etmenin anlamı yok onun yerine dünyayı güzelleştirmenin yolunu aramalıyız, bilim üretip hastalıklara tedavi yöntemleri geliştirmeliyiz.

Kara Ölüm, Kara Veba ya da Büyük Veba Salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa'da büyük yıkıma yol açan veba salgınıdır. Asya'nın güney batısında başlayarak 1340'lı yılların sonlarında Avrupa'ya ulaşmıştır. Salgına Yersinia pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı düşünülmektedir.

Amerika'daki Kızılderili Soykırımları'ndan sonra bilinen bütün büyük salgınlardan ve savaşlardan daha fazla can alan salgında[kaynak belirtilmeli] Fransız vakanüvis Jean Froissart'ın gerçeğe yakın olduğu kabul edilen saptamasına göre Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte biri öldü.[kaynak belirtilmeli] Salgın Orta Doğu, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere yaklaşık 75 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS2FyYV_DlmzDvG0
bu arada vikipedia hala yasaklı Huh şimdi giriym desem okey tavla sayfaları full doludur, nası bilim üreteceksek Smiley

trendcoin
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1131

Next Generation Web3 Casino

View Profile
January 08, 2020, 09:53:45 PM

1- yan çarının dışına çıkamıyor olman çok üzücü kardeş! ama reh.eri.tan ve ko.yalı gibi saman yığınlarını "adam" diye döverek, ultra-süper muhalefet yaptığını düşünen bilimci, akılcı, ilerici ve yenilikçi bir topluluktan daha iyisi de beklenemezdi.

2- bir düşünceninin hatalı tarafını eleştirmeden önce kendi düşünceninin argümanlarını ve ispatını oluştur. başlığa dinler bilmem neler diye girip, hume'cu sözler köşkü vari analojiler oluşturman seni merdiven altı düşünce pozisyonun dışına taşımaz.

ek olarak 80 yıldan gerçekten bezmiş ve memnun değilsen, bir binanın tepesinden serbest düşüş yaşayarak ya da altın bir vuruş yaparak eleştirilerinin haklılık payını ispat edip aramızdan ayrılman mümkün; ancak sen iddia ettiğin realitenin aksini yaparak, kendinle derin bir çelişki oluşturmuşa benziyorsun.

...

hocam son paragrafınız için yanlış anlamazsanız öneride bulunmak istiyorum. platon okuyun, okuduysanız bir daha okuyun ve sonra düşüncelerinizi tekrar gözden geçirin. yanlış anlamayın lütfen.

Nasıl var olduğumuzu bir kenara bırakıyorum.
Ama şu sorunun cevabı çok önemli.Gıdım gıdım ilerleyen insanoğlunun evrimsel sürecinde küçücük bir zaman diliminde nasıl olduda birden komplike makineler yapmaya başladık ?
bu sorunun cevabını veremediğimiz sürece hiçbir cevap mantıklı olmayacaktır.

yazının/kağıdın keşfi (evet, benim için öyle. çünkü potansiyel dahilinde olmayan bir şeyin icadı söz konusu olamaz!) sayesinde bildiklerimizi nesilden nesile aktardık ve teknoloji gelişti.

ikinci dünya savaşında ölen 50 milyon insanın suçu neydi?

hitler 24 ayar dindardı hocam! alnı secdeden kalkmazdı ve çok samimi bir dindar olmasından dolayı hac'da tavafı koşarak yapardı. Smiley sonra faydasını maksimize etti ve gitti. maalesef iş buraya girdiğinde kimse objektif değerlendirmelerde bulunmaz.

ya bir din vardır ve ben onu akla en yakın şekilde yorumlayarak varlığımı temellendirebilirim, ki ancak böylece bir şekilde tanrıya ulaşabilmiş olurum. ya da diğer -iki seçenekten biri olarak- seçenek olan materyalizmin serin kollarına kendime bırakmalıyım. üzgünüm ki başka bir seçenek yok! bu bir din/inanç dayatması değil, başka bir seçenek yok. kimin neye inanıp inanmadığı umurumda değil.

not: zamanın a teorisi göreceli bir kavramdır. zamanın b teorisi tıpkı çoklu evrenler gibi popüler hale gelerek geniş kitlelerce kabul görmeye başlayan bambaşka bir şey... nasıllığın ve neliğin hakkındaki ayrımı aşamadığımız bir ortamda, kavramlar üzerine konuşmak hatalı sonuçlar elde etmekten başka bir işe yaramaz.

█████████████▄▄▄▄▄▄▄█████▄
█████████████▄▀███████▄▄
███████▄▄████▀▄██▀▀█▀██▄▄▄██▄▄
█████▄████████████████▄▀█▄██████▄▄
████▀▄█▄█████████████████▄▀█████████▄
░▄█████████████████████▄▄▄██████████
█████████████████████████████████
▀████████████████████▀██████▌████
░▀████████████████████▀▄█▀███▀████
░░▀███████████▀████████▀▄███████
███▀█████████████▀██████████████
████▀████████████████▀██████████
█████▀██▀▀██████████████▀█████▀

██████    ██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████████
       ▄▄▄██▄▄▄
    ▄███████████▄
    █████████████▄
   ███████████████
▄█████████████████▄
▀▀▀▀█████████████▀██
    ▀█████████████▄
    ▄▀█████████████▄
   █▀ ▀▀▀██████████▌
▐███    ▄█████████▀▀
 ▀▀     ▄█████▀▀
       ███▀▀
      ██▀

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
xpney (OP)
Member
**

View Profile
January 09, 2020, 02:46:36 AM

ek olarak 80 yıldan gerçekten bezmiş ve memnun değilsen, bir binanın tepesinden serbest düşüş yaşayarak ya da altın bir vuruş yaparak eleştirilerinin haklılık payını ispat edip aramızdan ayrılman mümkün; ancak sen iddia ettiğin realitenin aksini yaparak, kendinle derin bir çelişki oluşturmuşa benziyorsun.
.

İntihar et iddaanı ispatla diyorsun. Ben öldükten sonra iddaamı nasıl ispatlayım? Ben zaten ölümden sonra hayat yok diyorum benim bunu ispatlamaya çalışmam çelişkili olurdu.

Sen ispatlayabilir misin binanın tepesinden serbest düşüş yapıp cennetin veya cehennemin varlığını?

Asıl sormamız gereken soru şu;

Öteki dünyaya gidip de geri dönen var mı? Sadece Muhammed atla gidip geri dönmüş. Başka kimse var mı? Yok..

Sen kendin Müslüman olmadın. Bunu cahilce savunuyorsun üstüne birde bana yan çar falan diyorsun oturduğun yerde rezil olursun. Annen baban deden Müslüman olduğu için sen Müslümansın. Çoğunluğu hristiyan bir ülkede doğmuş olsaydın Hristiyan olurdun veya Hindistan'da doğsaydın Budist. Önce inandigin dinin aç kitabını oku bana ve forumdakilere saldırmadan önce.

3 din neden Ortadoğudan çıktı? Çünkü bunlar hiç bir zaman Tanrı kelamı ve evrensel değildi.

Amerika ve Avustralya kıtaları 1500 ve 1600'lü yıllarda keşfedildi. Ortadoğu tek tanrılı dinler Evrensel ve Tanrı kelamı olsaydı her şeyi bilen ve yaratan Tanrı böyle büyük bir hata yapabilir miydi? Bu insanlar 1000 yıl dinlerden habersiz yaşadı.

Şu an ilahiyat profesörleri, din hocaları, şeyhler, diyanet İslam'ın tüm zamanlara gönderildiğini ve evrensel olduğunu söylerler ama koca bir yalandır bu.

Ben en büyük çelişkiyi söyledim bunu açıklayabilir misin bizlere.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: