Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:25:06 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Takip Edilemeyen Monero, “Triptych” ile Daha da Gizli Olacak  (Read 115 times)
TaliskerDarkStorm (OP)
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
January 09, 2020, 11:09:40 AM

Sunduğu gizlilik ile bilinen Monero, 6 Ocak 2020 tarihinde tanıtılan Triptych ile bunu bir kademe daha arttırıyor. Monero Research Lab (MRL) tarafından geliştirilen Monero Triptych, XMR’nin güvenliğini eşi benzeri olmayan bir noktaya taşımaya aday.

Monero Triptych ile Daha Fazla Gizlilik

Diğer kripto para birimlerinde takip edilebilen işlemler, Monero’nun halka imza yöntemi sebebiyle bu ağda takip edilemiyor. Halka imza yönteminin takip edilememesini sağlayan unsurlarından birisi de sahte veya yem olarak ifade edilebilecek işlemleri barındırması şeklinde açıklanabilir. Monero, göndericinin gerçek kimliğini gizlemek için blok zincirine birçok sahte işlem gönderiyor. Monero şu an için tek bir işlemde 24 adet sahte işlem kullanıyor. Kullanıcılar işlemin masrafını etkileyen bu sayıyı isterlerse düşürebiliyorlar.

Kaynak: https://beincrypto.com.tr/takip-edilemeyen-monero-triptych-ile-daha-da-gizli-olacak/
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
January 10, 2020, 06:12:00 AM

Biraz daha alıntı yapsaydınız da Triptych'in ne olduğunu az daha anlasaydık. Haber içinden direk alıntı yapıyorum;

Halka imzalar şu an için doğrusal bir boyutlandırma ve ölçeklendirme ile çalışıyor. Monero Triptych ise halka imzaların boyutunu logaritmik olarak ölçeklendirmeyi hedefliyor. Bu sayede halka imza boyutu performanstan ödün vermeden ciddi bir şekilde arttırılabilecek. Buna rağmen işlem onaylama mekanizması hala doğrusal modelde çalışıyor ve büyük boyutlar, işlem doğrulama esnasında ağ düğümlerinde yoğun bir etki yaratabilme riskine sahip.

Yeni mekanizma, teoride işlem onay süresini 45 mili-saniyeye düşürmeyi hedefliyor. Monero’nun bu güncelleme öncesindeki mevcut değeri ise 100 mili-saniye seviyelerinde yer alıyor. Bu %50’den bile daha büyük bir iyileştirme olarak gözüküyor. Triptych oldukça büyük bir gelişme vaat etse de bu teknoloji, hâlâ test aşamasından geçmedi. Triptych şu an için sadece bir teori olarak gündemde yer alıyor. Doğal olarak Monero’dan Triptych’in uygulanacağı tarihle ilgili bir açıklama da yapılmadı.

Monero bu piyasanın en iyi gizlilik coini bence. Hem kullanım açısından, hem performans açısından çok iyi yerlerde. Ve sürekli geliştirilmeye de devam ediliyor. Devletler bir gün kripto paraları kabul ederse gizlilik coinlerini yine reddedecekler asıl sorun burda.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
GrinZ
Legendary
*

Activity: 1572
Merit: 1002

View Profile
January 10, 2020, 09:42:21 AM

Böyle haberler monero tarafından iyi olabilir fakat topluluk bundan bir yerde şüphe duyar. Zaten hali hazırda gizlilik yüzünden bir davaları sürüyor diye biliyorum. Bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gelişmeler duyuracaklar.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 10, 2020, 10:11:35 AM

Biraz daha alıntı yapsaydınız da Triptych'in ne olduğunu az daha anlasaydık. Haber içinden direk alıntı yapıyorum;

Halka imzalar şu an için doğrusal bir boyutlandırma ve ölçeklendirme ile çalışıyor. Monero Triptych ise halka imzaların boyutunu logaritmik olarak ölçeklendirmeyi hedefliyor. Bu sayede halka imza boyutu performanstan ödün vermeden ciddi bir şekilde arttırılabilecek. Buna rağmen işlem onaylama mekanizması hala doğrusal modelde çalışıyor ve büyük boyutlar, işlem doğrulama esnasında ağ düğümlerinde yoğun bir etki yaratabilme riskine sahip.

Yeni mekanizma, teoride işlem onay süresini 45 mili-saniyeye düşürmeyi hedefliyor. Monero’nun bu güncelleme öncesindeki mevcut değeri ise 100 mili-saniye seviyelerinde yer alıyor. Bu %50’den bile daha büyük bir iyileştirme olarak gözüküyor. Triptych oldukça büyük bir gelişme vaat etse de bu teknoloji, hâlâ test aşamasından geçmedi. Triptych şu an için sadece bir teori olarak gündemde yer alıyor. Doğal olarak Monero’dan Triptych’in uygulanacağı tarihle ilgili bir açıklama da yapılmadı.

Monero bu piyasanın en iyi gizlilik coini bence. Hem kullanım açısından, hem performans açısından çok iyi yerlerde. Ve sürekli geliştirilmeye de devam ediliyor. Devletler bir gün kripto paraları kabul ederse gizlilik coinlerini yine reddedecekler asıl sorun burda.

Ben artık bu dış bağlantılara hiç tıklamıyorum. Reklam kokan hiç bir şeyi kabul etmiyorum çünkü. Özellikle süreklilik arz ediyorsa.
Bu nedenle senin sayende içeriği de öğrenmiş olduk. Monero bir şekilde piyasada tutunmaya çalışıyor. Ve sürekli kendini geliştirme arzusunda olan az sayıda projeden birisi bence. Ama nedense en son delist dalgasının kurbanlarından olup bazı borsalardan çıkarılmıştı.
Ben şahsen bu gelişmesi olmasa da seviyordum bu XMR'ı. Yine de sevmeye devam edeceğim. Bence bir çok muadiline göre çok daha anlamlı ve başarılı. Yani GRIN ne kadar büyütülmeye çalışılsa da nedense XMR daha iyi gibi geliyor bana.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: