Bitcoin Forum
May 28, 2024, 01:10:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hukuki Sorunlar - Düşünceler - Çözüm önerileri  (Read 1973 times)
runomata (OP)
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
March 19, 2014, 02:21:07 AM

Bu iş tüm unsurlarıyla Türkiye'de de iyice oturmaya başladı.. Türkiye'de yatırımlar artıyor, girişimciler yeni çalışmalar yapıyor. Bunların hepsi kesinlikle çok güzel gelişmeler.. Uzun zamandır bu konuyu açmayı planlıyordum. Artık yavaş yavaş bu sistemde karşılaşılan ya da muhtemelen karşımıza çıkacak olan hukuksal sorunlar, yaşanan olaylar, Türkiye'nin durumu ve olası çözüm önerileri ile ilgili tartışmaya başlamak faydalı olabilir.
syslog
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile WWW
March 19, 2014, 10:15:01 AM

Bu iş tüm unsurlarıyla Türkiye'de de iyice oturmaya başladı.. Türkiye'de yatırımlar artıyor, girişimciler yeni çalışmalar yapıyor. Bunların hepsi kesinlikle çok güzel gelişmeler.. Uzun zamandır bu konuyu açmayı planlıyordum. Artık yavaş yavaş bu sistemde karşılaşılan ya da muhtemelen karşımıza çıkacak olan hukuksal sorunlar, yaşanan olaylar, Türkiye'nin durumu ve olası çözüm önerileri ile ilgili tartışmaya başlamak faydalı olabilir.
Merhaba;
benim araştırdığım kadarı ile TR nin henüz bitcoin (altcoinler) paradan saymadığı için şimdilik bir yaptırım yok. Ancak işin içinde  zarara uğratma/zarara uğrama söz konusu olduğundan TCK'ya bir göz atmakta fayda var.

Konunun takipçisi olacağım garanti altında.

eozdem
Full Member

Activity: 227
Merit: 100

View Profile
March 19, 2014, 10:32:56 AM

kesin bilgi olmamakla birlikte, cex.io dan yapilan withdrawal islemlerine gelen confirmation mailindeki linkler filtrelenmis gorunuyor bilginize. Ilgili linklere TOR uzerinden erisim saglanabiliyor. Cex support ekibine gore, cin, italya, turkiye gibi bazi ulkeler, bitcoin ile ilgili sistemlere internet uzerinden gizli filtre uyguluyor. Tam olarak hukukla ilgili olmasa da oncu sinyal olarak algilanabilir.

BTC: 3CK57YEqbkQNAj9UetrK2S2WpBEe8rke4J
Telegram : EttercapDb
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
March 19, 2014, 01:29:17 PM

kesin bilgi olmamakla birlikte, cex.io dan yapilan withdrawal islemlerine gelen confirmation mailindeki linkler filtrelenmis gorunuyor bilginize. Ilgili linklere TOR uzerinden erisim saglanabiliyor. Cex support ekibine gore, cin, italya, turkiye gibi bazi ulkeler, bitcoin ile ilgili sistemlere internet uzerinden gizli filtre uyguluyor. Tam olarak hukukla ilgili olmasa da oncu sinyal olarak algilanabilir.

Evet az önce edenedim. Bir rastlandı değilse linkler çalışmıyor.
runomata (OP)
Full Member

View Profile WWW
March 19, 2014, 03:27:52 PM

Merhaba;
benim araştırdığım kadarı ile TR nin henüz bitcoin (altcoinler) paradan saymadığı için şimdilik bir yaptırım yok. Ancak işin içinde  zarara uğratma/zarara uğrama söz konusu olduğundan TCK'ya bir göz atmakta fayda var.

Konunun takipçisi olacağım garanti altında.

Evet, herhangi bir yaptırım söz konusu değil. Ne cezai anlamda ne de vergisel anlamda. Ancak bunun sebebi para olarak kabul edilmemesi değil. Kriptopara dediğimiz sistem henüz kanun koyucu tarafından tanımlanamıyor. Dünya bu tanımlamayı yapmadan bizde bir gelişme olursa inanın çok ama çok şaşırırım. "İnternet suçları" ve "e-postanın delil niteliği" gibi çok önemli ve içimize işlemiş konuların dahi 2-3 yıl önce yeni yeni ve yarım yamalak şekilde düzenlemeye alındığı düşünülürse daha uzun bir süre bu konu meclisin dikkatini çekmeyecektir.

Bizler, sistem hakkında ne kadar çok bilgi paylaşımında bulunursak hukuksal zemin o kadar sağlam olur. O nedenle karşılaştığımız sorunları burada paylaşmamız gerekiyor. Çözmek zorunda değiliz ama, yasal düzenlemelerin yaratılması sürecinde ciddi faydalar sağlayacaktır her paylaşım.

Hukuksal düzenlemeler "çözülemeyen sorunlar" nedeniyle ortaya çıkar sonuçta...
eozdem
Full Member

Activity: 227
Merit: 100

View Profile
March 19, 2014, 03:56:17 PM

Politikacilarin bu takim teknik islemlerden anlamalari, yani kalifiye (ingilizce bilen, teknik ve finansal acidan donanimli) kadrolarin olgunlasip siyasete girmeleri onlarca yil surecektir, o yuzden bu tarafta problem yok. Bence saldirilar uzak olmayan zamanda banka ve finans kurumlarindan gelecektir. Yani bilmeliyiz ki onumuzdeki birkac yil icerisinde duzenleme olursa, bu duzenlemelerin arkasinda insan kaniyla beslenen banka ve finans kurumlari olacaktir. Tabii onlar da dunyadaki gelismeler sonucu erken onlem almak amaciyla saldiri yapacaklardir, yoksa su an ulkemizde sayilari tahminen 500 u bile gecmeyen kripto para toplulugunu tehlike olarak gorduklerinden degil.

Aslinda bu durum bir anlamda avantaj sayilabilir. Ulkemizde bu gidisatin, yozlasmis parasal sisteme tehdit oldugu anlasilana kadar dunyanin diger bolgelerinde oldukca ilerleme kaydedilmis olacak, yani baska deyisle biz genis kitleler olarak, yari hazir bir sisteme entegre olacagiz. O zaman durdurulmasi gercek anlamda imkansiz olan degisim coktan baslamis ve hizla ilerliyor olacak.

BTC: 3CK57YEqbkQNAj9UetrK2S2WpBEe8rke4J
Telegram : EttercapDb
runomata (OP)
Full Member

View Profile WWW
March 20, 2014, 03:09:42 PM

eozdem, kesinlikle katılıyorum söylediklerine. Ancak bizde kanun yapım süreci malesef özünü anlayalım da faydalı birşey olsun mantığıyla değil de biz önce bir yasaklayalım sonra yavaş yavaş serbest bırakırız mantığıyla yürüdüğü için sıkıntı yaşanabilir. Ne politikacılar ne de Türkiye'de bu sistemle ilgili fikri olan bilim insanları risk almak istemeyecekir. Kriptopara sistemi de özü gereği risk yatırımıdır. Yani bu işi geliştirme konusunda risk almadan başarılı olma imkanı yok. Bazı ülkeler şu anda sessiz sedasız bu riski alıyor.( Kanada, İngiltere..vs.) Ülkeler, yavaş yavaş bu sistemi yok sayamayacaklarını, sırtlarını çeviremeyeceklerini anlamaya başladı aslında. Burda asıl iş bireylere düşüyor. Vatandaş bu sisteme na kadar güçlü sarılırsa devletler de o kadar anlamak zorunda kalacaktır. (Keyifle değil belki ama mecburen)

Bankalar... Onlar ya sistemin en büyük düşmanı olacak ve yok etmek için her türlü faaliyeti yürütecekler, ya da yine devletler gibi risk alıp sistemi kendilerine karlı olacak biçimde şekillendirecekler.. Tabi bunu yapacak olan bankalar dünyanın tepesinde oturan bankalar olacak.. Benim beklentim ilk etapta bankaların, para transfer amacı olarak bu sistemi kullanacakları yönünde.. Yoksa borsasına girelim bitcoini ya da bir altcoini destekleyelim amatörlüğünde değil Smiley
syslog
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile WWW
March 20, 2014, 03:15:21 PM

eozdem, kesinlikle katılıyorum söylediklerine. Ancak bizde kanun yapım süreci malesef özünü anlayalım da faydalı birşey olsun mantığıyla değil de biz önce bir yasaklayalım sonra yavaş yavaş serbest bırakırız mantığıyla yürüdüğü için sıkıntı yaşanabilir. Ne politikacılar ne de Türkiye'de bu sistemle ilgili fikri olan bilim insanları risk almak istemeyecekir. Kriptopara sistemi de özü gereği risk yatırımıdır. Yani bu işi geliştirme konusunda risk almadan başarılı olma imkanı yok. Bazı ülkeler şu anda sessiz sedasız bu riski alıyor.( Kanada, İngiltere..vs.) Ülkeler, yavaş yavaş bu sistemi yok sayamayacaklarını, sırtlarını çeviremeyeceklerini anlamaya başladı aslında. Burda asıl iş bireylere düşüyor. Vatandaş bu sisteme na kadar güçlü sarılırsa devletler de o kadar anlamak zorunda kalacaktır. (Keyifle değil belki ama mecburen)

Bankalar... Onlar ya sistemin en büyük düşmanı olacak ve yok etmek için her türlü faaliyeti yürütecekler, ya da yine devletler gibi risk alıp sistemi kendilerine karlı olacak biçimde şekillendirecekler.. Tabi bunu yapacak olan bankalar dünyanın tepesinde oturan bankalar olacak.. Benim beklentim ilk etapta bankaların, para transfer amacı olarak bu sistemi kullanacakları yönünde.. Yoksa borsasına girelim bitcoini ya da bir altcoini destekleyelim amatörlüğünde değil Smiley

-"Bir daha para saklamak için ayakkabı kutusu kullanmayacaksınız. Gezegeni yolmak için bir hardware wallet yeterli."

Jöleli (Kim olduğunu bilirsin sen) abide reklamlarda oynar Smiley

Yukarıdaki gibi yada benzeri bir motto ile yakalarına yapışsak ne olur ? Gerekli adımları atarlar mı? Cheesy

runomata (OP)
Full Member

View Profile WWW
March 20, 2014, 03:28:58 PM

-"Bir daha para saklamak için ayakkabı kutusu kullanmayacaksınız. Gezegeni yolmak için bir hardware wallet yeterli."

Jöleli (Kim olduğunu bilirsin sen) abide reklamlarda oynar Smiley

Yukarıdaki gibi yada benzeri bir motto ile yakalarına yapışsak ne olur ? Gerekli adımları atarlar mı? Cheesy

Wink
Pages: [1]
  Print  

Jump to: