Bitcoin Forum
April 30, 2024, 12:08:44 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Nazım Hikmet 118 Yaşında  (Read 513 times)
yslyv (OP)
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
January 17, 2020, 10:49:28 PM
Last edit: May 24, 2023, 07:02:21 PM by yslyv
Merited by Vispilio (5), Blacknavy (2), EFS (1), ingiltere (1), wolwoo (1), dannybrown (1), Gencecikmen (1), Hovarda (1), l99l (1)

Güzel bir kış gecesinden merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum.

Birazcık nefes almak isteyenlerin, kavuşmak için çabalayanların, kavuşamayanların veya evinde keyifle kahvesini yudumlayanların keyfine keyif, derdine ortak, yüreğine umut olacak bir yazı ve dinletiler hazırlamak istedim.

118. doğum gününün hemen ertesinde size biraz Nazım Hikmet Ran’dan bahsedeceğim. Elimden geldiğince akıcı yazmaya çalışacağım. Umarım beğenirsiniz.

Hayata bakışıyla, yaşama sıkı sıkıya bağlanmasıyla, alabildiğine umutlarıyla doldurduğu şiirlerinden tanıyoruz kendisini.

Ülkemizin sınırlarını aşmış olan Nazım Hikmet’in; üretken, yaratıcı şiirleri kadar, yaşam hikayesi de acı ve umutlarla doludur. 13 yıl yattığı hapishanede bile hayata sımsıkı tutunmuş ve karanlığı hiç kabullenmemiştir.

“…yazılarım otuz kırk dilde basılır / Türkiye’mde Türkçemle yasak” dediği şiirleri ancak ölümünden sonra basılır ülkesinde…

Şimdi bu şiiri biraz dinleyelim. Sonrasında hakkında yazacak çok şey var zaten. Şiiri; tiyatrocu Mümtaz Sevinç seslendiriyor... Resimlerin üzerine tıklayarak dinletileri başlatabilirsiniz.

(Dinletiyi başlatmak için resime tıklayın)

Yazı biyografi gibi sıkıcı olsun istemiyorum ama kısaca bilgi verelim, kimdir Nazım Hikmet?

Nazım Hikmet 1902 doğumlu ve sanatçı bir aileden dünyaya geliyor.

Kendisi askeriyede eğitim görmüş ama mezuniyetine 3 ay kala geçirdiği bir hastalık nedeniyle bitiremeden ayrılmak zorunda kalmış.

Sonrasında Ankara hükümetinin görevlendirmesiyle bir süre Bolu’da öğretmenlik yapmış, yurtdışı ve yurtiçinde kongrelere katılmış.

Dünyaca tanınmasında, katıldığı uluslararası barış konferansları ve özellikle Hiroşimaya atılan bomba sonrası kaleme aldığı “Kız Çocuğu” şiiriyle savaş karşıtı mesajları etkin rol oynayan Nazım Hikmet; bu şiirinin Türkiye ve dünya çapında şarkılara uyarlanmasıyla büyük ölçüde ün kazanmış.

Aşağıda Türkiye’den de bir örneğini dinletmek isterim sizlere. Sözler muhteşem. Sevingül Bahadır isimli ses sanatçımız çok güzel seslendirmiş. İnsanın içine içine işliyor. Kız Çocuğu’nu dinliyoruz;

Bu şarkıyla alakalı küçük bir anektod paylaşmak istiyorum sizlerle.

Öncelikle Hiroşima’da ölen binlerce kızdan bir tanesi Sadako. Nazım bu şiirini Sadako anısına yazıyor.

Şarkıda adı geçen 7 yaşındaki kız çocuğu ABD'li yazar Eleanor Coerr'in "Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" kitabına ilham kaynağı oluyor. Aslında Sadako 7 yaşında değil 12 yaşında ölüyor.

Hiroşima’ya atom bombası atıldığında yaralanmıyor ve rahatsızlanmıyor.

12 yaşına kadar okuluna gitmeye devam ediyor. Ancak 12 yaşına geldiğinde birdenbire hastalanıyor.

Doktorlar, Sadako'ya 'atom bombası hastalığı' adı verilen kan kanseri teşhisi koyuyor.

Doktorlar hastanede çaresizlik içinde Sadako’nun ölümünü beklerken, Sadako hayat enerjisinden hiçbir şey yitirmeden bütün hastanenin içinde gülmeye ve oynamaya devam ediyor.

Hastanede Sadako’nun çok sevdiği bir yaşlı hasta ölmeden hemen önce Sadako’ya “Benim için çok geç ama, bizim inanışımıza göre; eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul olur. Ben yapamadım ama sen yap ve kurtul” diyor ve ölüyor.

Bunun üzerine Sadako heyecanla kağıttan turna kuşları yapmaya başlıyor. Ancak ömrü ancak 644 tane turna kuşu yapmaya yetiyor. 645’inci turna kuşunu yaparken hayata gözlerini kapatan Sadako, arkadaşları tarafından yapılan yanına koyulan 355 tane kağıttan turna kuşu ile beraber toprağa veriliyor.

Bu acıklı hikaye üzerine, o günden bu yana turna kuşu barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi olmuştur. Ve Sadako’nun kağıttan turnalar için söylediği "Kanatlarınıza 'huzur' yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz." sözleri tüylerimizi diken diken etmeye devam etmektedir.

Çocuk Barış Anıtı / Hiroşima - (Sadako Sasaki ve Hiroşima'ya yapılan atom bombası saldırısı sonucu yaşamını yitiren binlerce çocuğun anısına adanan anıttır.)

Bursa  cezaevinden bir anı

Nazım Hikmet'in Bursa Cezaevi'nde tutsaklık günleri..

Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı'ndan bir müfettiş gelir..

Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre:

- Nazım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der.

Nazım'i odaya getirirler. Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş Nazım'ı tepeden tırnağa süzer ve:

-Demek Nazım sizsiniz, der. Nazım'a oturması için yer göstermez. Kısa bir konuşma sonrası, gidebilirsiniz, der.

Nazım tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe:

-Ömer Hayyam adını duydunuz mu? diye sorar.

Müfettiş hemen atılır:

-Kim duymaz Hayyam'i.

Nazım:

-Hayyam zamanında İran hükümdarı kimdi? diye sorar..

Müfettiş şaşırır. Nazım konuşmasını sürdürür, görüyorsunuz sanatcıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız. Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama dönemin Adalet Bakanı'nı ve sizi kimse anımsamayacak,der çıkar..

Müfettiş yaptığı yanlışı anlar, Nazım'ı geri çağırır ama Nazım koğuşunun yolunu tutmuştur..

Yaşamaya Dair

"Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
                       bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
                       yani bütün işin gücün yaşamak olacak."

Nazım Hikmet – Kuvayı Milliye Destanı

Nazım Hikmet’i anlatıp “Kuvayı Milliye Destanı”ndan bahsetmemek ve Mustafa Kemal Paşa betimlemesinden alıntı vermemek sanırım ayıp olur.

Bildiğiniz gibi Nazım Hikmet parçalanmakta olan bir imparatorluğun çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Vatan sevdasının kıvılcımları çocuk yaştayken düşmüştür yüreğine. Henüz 11 yaşındayken Osmanlı’nın Balkan savaşları yenilgisi üzerine “Feryad-ı Vatan” şiirini yazmıştır. Çocuk yaşlarda memleket sevdasına düşmesi, kurtuluş hareketini en güzel tasvir eden eserlerin başında gelen “Kuvayı Milliye Destanı”nın altyapısını hazırlamıştır.

Nazım, 1939’da Bursa Cevazevinde başladığı “Kuvayi Milliye Destanı”nı 1941’de tamamlamıştır.

Atatürk’ü sarışın bir kurda benzettiği dizeler Genco Erkal’ın seslendirmesiyle:

Kapanış:

Nazım hakkında söylenebilecek o kadar şey var ki…

Toprak çanaklardan güneşi içmeyi, motorları maviliklere sürmeyi hayal ettiren, bizi sınıfsız bir kardeş sofrasına davet eden memleket şairimiz Nazım Hikmet, memleket, memleket Nazım Hikmet.

Nazım Hikmet “Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı”nda bu kadar baskıya ve zulüme neden katlandığının cevapları ayrıca toplumcu bakış açısının yansımaları görülür. Aşağıdaki örnek gibi.

“Hep bir ağızdan türkü söyleyip
hep beraber sulardan çekmek ağı,
demiri oya gibi işleyip hep beraber,
hep beraber sürebilmek toprağı,
ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
yarin yanağından gayrı her şeyde
her yerde
hep beraber!
diyebilmek için…”

Nazım Hikmet, onlarca soruşturma geçirdi. Hakkında defalarca dava açıldı. Şiirleri yasaklandı. Kitapları toplatıldı. 13 yıl hapiste yattı, işkence gördü. Suçu komünizm propagandası yapmak, gizli örgüte üye olmak ve halkı rejim aleyhine kışkırtmaktı. Hiç bir zaman yazmaktan ve mücadeleden vazgeçmeyen Nazım genel aftan yararlanıp hapisten çıktıktan sonra tekrar askere alınmak istenince yurt dışına kaçmak zorunda kaldı. Nazım yurt dışına çıkışını şöyle anlatır:

“13 yıl hapis yattım. İşlemediğim bana yüklenen bir suçun cezasıydı bu. Hapisten çıktıktan sonra 50 yaşımda askere almak istediler. Askere giderdim ancak askere alıp harcayacakları haberini aldım. Kaçıyordu vurduk, deyip öldüreceklerdi. Kaçmak zorunda kaldım.”

Nazım sürgündeyken vatandaşlıktan çıkarıldı. Memleketine bir daha dönemedi. 3 Haziran 1963'te Moskova'da öldü. 2009’da tekrar Türk vatandaşlığına alındı. Mezarı halen daha Moskova’da.

"Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,
öylece gibi de görünüyor
Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse
                  tepemde bir de çınar olursa
                  taş maş da istemez hani."

turn the page
1714478924
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714478924
Reply with quote  #2

1714478924
Report to moderator
1714478924
Hero Member
*

Ignore
1714478924
Reply with quote  #2

1714478924
Report to moderator
1714478924
Hero Member
*

Ignore
1714478924
Reply with quote  #2

1714478924
Report to moderator
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
yslyv (OP)
Hero Member

View Profile
January 17, 2020, 10:51:39 PM
Last edit: May 24, 2023, 07:20:00 PM by yslyv
Merited by EFS (1)

Güneşi İçenlerin Türküsü - Seslendiren: Genco Erkal

Akrep Gibisin Kardeşim - Seslendiren: Genco Erkal

Son Otobüs - Seslendiren: Genco Erkal

Güzel Günler Göreceğiz - Seslendiren: Çetin Tekindor

Dünya Adaletsiz Çocuk - Seslendiren: Çetin Tekindor

Kerem Gibi - Kendi Sesinden

turn the page
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 17, 2020, 11:42:54 PM
Last edit: January 18, 2020, 12:00:36 AM by Blacknavy

Stalin aşığı, döneminde komunizm propagandaları yapmış biridir.
SSCB, Kirim Tatarlarinin %48’inin sürgün sırasında ölmesine sebep olmuş aynı zamanda Ahıska Turklerini 3 farklı yere sürmüştür. Bir gece kapilarini çaldilar, eşya bile almalarina müsade etmediler. Yine ayni SSCB, nükleer denemelerinin tamamını Kazakistan gibi Turki devletler üzerinde yapmıştır. Bu da dönemin komunistlerinden biridir. Varsa rahmeti, Allah rahmet eylesin. Şiirlerini de sevmem.

Bugün Avrupa'nın doğusunda bütün uygarlıkları ve hatta bütün insanlığı tehdit eden yeni bir güç belirmiştir. Bütün maddi ve manevi imkanlarını top yekün bir şekilde, dünya devrimi gayesi uğruna, seferber eden bu korkunç kuvvet, üstelik Avrupalılar ve Amerikalılarca henüz bilinmeyen, yepyeni siyasal yöntemler tatbik etmekte ve rakiplerinin en küçük hatalarından bile mükemmelen istifade etmesini bilmektedir. Avrupa'da çıkacak bir savaşın başlıca galibi ne İngiltere, ne Fransa, ne de Almanya'dır. Sadece bolşevizmdir. Rusya'nın yakın komşusu ve bu memleketle en çok savaşmış bir millet olarak biz Türkler, orada cereyan eden olayları yakından izliyor ve tehlikeyi bütün çıplaklığıyla görüyoruz. Uyanan Doğu milletlerinin düşünce yapılarını mükemmelen sömüren, onların milli ihtiraslarını okşayan ve kinleri tahrik etmesini bilen bolşevikler, yalnız Avrupa'yı değil, Asya'yı da tehdit eden başlıca kuvvet halini almışlardır.
Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 3, s. 94-95
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 17, 2020, 11:57:47 PM

SSCB, Kirim Tatarlarinin %48’inin sürgün sırasında ölmesine sebep olmuş aynı zamanda Ahıska Turklerini 3 farklı yere sürmüştür. Bir gece kapilarini çaldilar, eşya bile almalarina müsade etmediler. Yine ayni SSCB, nükleer denemelerinin tamamını Kazakistan gibi Turki devletler üzerinde yapmıştır. Bu da dönemin komunistlerinden biridir. Varsa rahmeti, Allah rahmet eylesin. Şiirlerini de sevmem.

Bugün Avrupa'nın doğusunda bütün uygarlıkları ve hatta bütün insanlığı tehdit eden yeni bir güç belirmiştir. Bütün maddi ve manevi imkanlarını top yekün bir şekilde, dünya devrimi gayesi uğruna, seferber eden bu korkunç kuvvet, üstelik Avrupalılar ve Amerikalılarca henüz bilinmeyen, yepyeni siyasal yöntemler tatbik etmekte ve rakiplerinin en küçük hatalarından bile mükemmelen istifade etmesini bilmektedir. Avrupa'da çıkacak bir savaşın başlıca galibi ne İngiltere, ne Fransa, ne de Almanya'dır. Sadece bolşevizmdir. Rusya'nın yakın komşusu ve bu memleketle en çok savaşmış bir millet olarak biz Türkler, orada cereyan eden olayları yakından izliyor ve tehlikeyi bütün çıplaklığıyla görüyoruz. Uyanan Doğu milletlerinin düşünce yapılarını mükemmelen sömüren, onların milli ihtiraslarını okşayan ve kinleri tahrik etmesini bilen bolşevikler, yalnız Avrupa'yı değil, Asya'yı da tehdit eden başlıca kuvvet halini almışlardır.
Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 3, s. 94-955

Blacknavy, şairi yerden yere vuruyorsun ama meriti de veriyorsun Cheesy Nazım Hikmet ile ilgili pek bilgim yok ama güzel bir konu açmış arkadaş, emeğe saygı...
bugün bi yerde okudum, sscb 1934-1954 yılları arasında 17-28 milyon insanı çalışma kamplarına göndermiş, bir kısmı da buralarda ölmüş...

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1485

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
January 18, 2020, 05:56:14 AM
Merited by Blacknavy (1)

Blacknavy, şairi yerden yere vuruyorsun ama meriti de veriyorsun Cheesy

Merit like butonu değil, katıldığınız mesaja değil kaliteli mesaja vermelisiniz. Merit kaynağı olma başvurusu yapan biri bunu biliyor olmalı. Smiley

Sanat subjektiftir, beğenileri tartışmanın bir anlamı yok bana göre. Nazım Hikmet Türk edebiyatının en önemli isimlerindendir. Tarihimizde o ve onun gibiler olduğu için şanslıyız.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 18, 2020, 06:06:28 AM
Merited by Blacknavy (1)

Merit like butonu değil, katıldığınız mesaja değil kaliteli mesaja vermelisiniz. Merit kaynağı olma başvurusu yapan biri bunu biliyor olmalı. Smiley

Sanat subjektiftir, beğenileri tartışmanın bir anlamı yok bana göre. Nazım Hikmet Türk edebiyatının en önemli isimlerindendir. Tarihimizde o ve onun gibiler olduğu için şanslıyız.
Hocam cümlenin devamında ve totalde anlatmak istediğim de buydu zaten 🙂 merit kaynakları beğenmese de merit veriyor, "emeğe saygı" 😉

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
January 18, 2020, 06:17:22 AM

en güzel şiiri de şudur sanırım

Seni Düşünmek

Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey,
Dünyanın en güzel sesinden
En güzel şarkıyı dinlemek gibi birşey…
Fakat artık ümit yetmiyor bana,
Ben artık şarkı dinlemek değil,
Şarkı söylemek istiyorum.

bu da en saçmalarından biri bence

Avluda diz boyu kar
lapa lapa da yağıyor
hızını alamadı sabahtan beri bir türlü.
Mutfaktayız.
Masada, muşambanın üstünde bahar
Masada, muşambanın üstünde körpecik bir salatalık
çiçeği burnunda, pütürlü.
Çepçevre oturmuş bakıyoruz ona
şavkı vuruyor yüzümüze yumuşacık
bir tazeliktir kokuyor bir tazelik.
Çepçevre oturmuş bakıyoruz ona
şaşkın,
düşünceli,
iyimser.
Rüyada gibi bir halimiz var.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 18, 2020, 07:17:00 AM
Last edit: January 18, 2020, 07:46:03 AM by Blacknavy

Hocam cümlenin devamında ve totalde anlatmak istediğim de buydu zaten 🙂 merit kaynakları beğenmese de merit veriyor, "emeğe saygı" 😉

Ben senin ne demeye çalıştığını anladım, teşekkür ederim üstad.

Benim bu konuya mesaj atmamın tek nedeni Nazım Hikmet'in askerler beni harcayacaktı yalanını uydurmasıydı. Eğer asker Nazım'ı harcamak isteseydi onu rutubetli ve küflü bir hapishaneye atar hastalıktan 13 senede 13 kere harcardı. Biz objektif bilgiyi sağlayalım da, insanlar neye inanırlarsa inansınlar. Biz objektif olmasaydık eleştirdiğimiz %95lik kesimden farkımız kalmaz, zaten tükenmekte olan umudumuzu da kaybederdik.

Hayat zaten bok gibi, herkes kendi yalanını sıkıyor, yaşamak için 2-3 sebebimiz var onları da çabuk bitmesin diye idareli kullanıyoruz, kendimizi bile bir yalanın içine atarsak %95 oluruz ki bu ölüm demek. Bitcoin bile sevgili tribi çekiyor, 6000 aşağı 9000 yukarı, veriyosan ver uzatma Grin

Neyse fazla off topic olmayalım.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
January 18, 2020, 07:23:28 AM

Dünyadaki en önemli şairlerden biriydi. Yaşadığı çalkantılı hayatı, yazdığı eserleri, verdiği mesajları ile üzerine uzun uzun konuşulabilecek biri. Uğradığı yasaklar olmasa belki şu anda çok farklı bir yerde, çok farklı bir şekilde konuşuyor olabilirdik onun hakkında.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Gatotare
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 261

View Profile
January 18, 2020, 08:13:28 AM

Ülkede çok fazla haksızlığa uğrayan insan var ve hayatını zor şartlarda yaşamak zorunda kalanlardan Nazım Hikmet, böyle büyük adamların böyle haksızlıklara uğraması geçmişimiz adına utanmamızı sağlıyor.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1458

Cashback 15%

View Profile WWW
January 18, 2020, 08:23:35 AM

mezarı çok güzel bir yerde nazım hikmet'in. moskova'ya yolu düşenin mutlaka gitmesini tavsiye ederim. kendisine karşı nötr olmakla birlikte athena yorumunu nedense çok beğeniyorum: https://www.youtube.com/watch?v=980NDQr38n4

sözler:

Geçip gitmiş günler gelin
Rakı için sarhoş olun
Islıkla bir şeyler çalın
Geberiyorum kederden

İlerdeki güzel günler
Beni görmeyecek onlar
Bari selam yollasınlar
Geberiyorum kederden

Başladığım bugünkü gün
Yarıda kalabilirsin
Geceye varmadan yahut
Çok büyük olabilirsin

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 18, 2020, 09:02:14 AM

Ben kitaplarını hiç okumadım ama bir Türk yazarin naaşının Rusya'da olması da ayıp birşey. Keşke Türkiye'ye getirseler. Bir ara akp bu işi sanki gündeme getirdi gibi ama devamı gelmedi.

xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
January 18, 2020, 12:15:14 PM
Merited by EFS (1)

Ben kitaplarını hiç okumadım ama bir Türk yazarin naaşının Rusya'da olması da ayıp birşey. Keşke Türkiye'ye getirseler. Bir ara akp bu işi sanki gündeme getirdi gibi ama devamı gelmedi.

Nazımı sevmezler, sevmedikleri için böyle bir şeye teşebbüs etseler bile altında farklı anlamlar aranır ya da başına bir şey geleceği düşünülür Cheesy

Şuraya da bir kitap önerisi bırakalım madem konumuz Nazım. Genco Erkal'ın sesinden Nazım Hikmet şiirleri, kitap ve CD bir arada çok iyi bir eser Smiley

https://www.dr.com.tr/Kitap/Ne-Guzel-Sey-Hatirlamak-Seni/Edebiyat/Siir/Turk-Siiri/urunno=0000000427764

Hatta CD içeriğinin bir kısmı YouTube üzerinden dinlenebilir halde bulunuyor, aşağıdan dinleyebilirsiniz

https://youtu.be/8Z1DOPJLBrw

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 18, 2020, 04:11:10 PM
Last edit: June 04, 2020, 01:22:10 PM by lossnet
Merited by EFS (1), Bthd (1), yslyv (1)

Başlığı görünce ben de Nazım hakkında birkaç cümle yazmak istedim buraya...
Sevdiğim nadir yazarlardandır Nazım Hikmet. Bende en çok hayranlık uyandıran tarafı; karmaşık konuları birkaç satırda en sade şekilde anlatabilmesi. Aşka, sevdaya, ayrılıklara olduğu kadar; memleket meselelerine de kafa yormuş bir devrimcidir. Fikirlerini hem şiirleri hem de makaleleriyle paylaşmış... Ölümünün ardından adına; kitaplar yazılmış, belgeseller çekilmiş, tiyatrolar oynanmış. Hatta üniversitelerde pek çok tez çalışmasına da konu olmuş.

yslyv (OP)
Hero Member

View Profile
January 20, 2020, 06:57:31 AM
Last edit: January 20, 2020, 11:11:54 AM by yslyv
Merited by Blacknavy (2), EFS (1)

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 3, s. 94-95

Komünist bir şairin komünizmi övmesinde anormal bir durum yok bence.

"ben, bir insan,
ben, türk şairi komünist nâzım hikmet ben,
tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibâret ben..."

Ama belli bir dönemde Stalin aşığı olması konusu beni de hayal kırıklığına uğratmıştır. Bunu da hayatındaki yaşadığı dalgalanmalara veriyorum. Şöyle ki vatan üzerine, kurtuluş savaşı üzerine destanlar yazarken; vatanı tarafından hainlikle suçlanmak, hapiste geçmiş uzun yıllar; vatandaşlıktan haksız yere çıkarılması, SSCB'de yaşanmış yıllar vesaire bu dalgalanmaya sebep olmuş olabilir. Sonuçta Nazım'da bir insan.

Ama ölmeden önceki son zamanlarında Stalin konusunda düşüncelerinin de değiştiğini belirtmeden edemeyeceğim.

Aşağıda, 1961 yılında Stalin'in ölümünden sonra kaleme aldığı bir şiiri aktarayım:

"taştandı tunçtandı alçıdandı kâattandı iki santimden yedi metreye kadar
taştan tunçtan alçıdan ve kâattan çizmeleri dibindeydik şehrin bütün meydanlarında
parklarda ağaçlarımızın üstündeydi taştan tunçtan alçıdan ve kâattan gölgesi
taştan tunçtan alçıdan ve kâattan bıyıkları lokantalarda içindeydi çorbamızın
odalarımızda taştan tunçtan alçıdan ve kâattan gözleri önündeydik
yok oldu bir sabah
yok oldu çizmesi meydanlardan
gölgesi ağaçlarımızın üstünden
çorbamızdan bıyığı
odalarımızdan gözleri
ve kalktı göğsümüzden baskısı binlerce taşın tuncun alçının ve kâadın

Nazım Hikmet, 1962"

turn the page
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1604

View Profile WWW
January 21, 2020, 03:01:51 AM
Merited by yslyv (1)

Kimse mükemmel değildir, Nazım Hikmet Ran'ın bazı hatalı siyasi görüşlere sahip olması onun şiirsel dehasını zedelemez.

Çağdaş Türkçe şiir yazabilen dünya çapında kabul edilebilecek pek az sayıda şair yetişmiştir, bunlardan biri, benim de favorilerimden olan Orhan Veli Kanık'tır,

bir diğeri de Nazım Hikmet'tir, Türkçe başyapıt statüsünde eser verebilen sanatçılara sahip çıkılması gerekir.

yslyv (OP)
Hero Member

View Profile
February 06, 2020, 07:30:51 PM
Last edit: February 06, 2020, 07:55:37 PM by yslyv
Merited by yenerbatmaz (1)

Kimse mükemmel değildir, Nazım Hikmet Ran'ın bazı hatalı siyasi görüşlere sahip olması onun şiirsel dehasını zedelemez.

Çağdaş Türkçe şiir yazabilen dünya çapında kabul edilebilecek pek az sayıda şair yetişmiştir, bunlardan biri, benim de favorilerimden olan Orhan Veli Kanık'tır,

bir diğeri de Nazım Hikmet'tir, Türkçe başyapıt statüsünde eser verebilen sanatçılara sahip çıkılması gerekir.

Başlık çok aşağı düşmüş. Bu kadar süre Nazım Hikmet'den uzak kalınmamalı. Bir sesini duyalım diye başlığı uplamış olayım.

Son postta Orhan Veli denmiş. Orhan Veli'den de alıntı yapmış olalım ve Nazım'ın sesinden Orhan Veli'yi dinleyelim o halde Smiley Pek bilinmeyen bir Orhan Veli şiiri. Sokak Kedisi ve Ciğercinin Kedisi....

İlk önce Orhan Veli aşağıdaki Kuyruklu Şiir adlı şiiri yazmış:

Kuyruklu Şiir

uyuşamayız, yollarımız ayrı;
sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi;
senin yiyeceğin, kalaylı kapta;
benimki aslan ağzında;
sen aşk rüyası görürsün, ben kemik.
ama seninki de kolay değil, kardeşim;
kolay değil hani,
böyle kuyruk sallamak tanrının günü

Sonrasında da ciğercinin kedisinin ağzından cevap şiirini yayınlamıştır:

Cevap

-Ciğercinin kedisinden sokak kedisine-

Açlıktan bahsediyorsun;
Demek ki sen komünistsin.
Demek bütün binaları yakan sensin,
İstanbul’dakileri sen,
Ankara’dakileri sen..
Sen ne domuzsun, sen!

Videonun tamamını izlerseniz Orhan Veli'nin başka bazı şiirlerini de seslendiriyor Nazım. Aşağıdaki link sizi Nazım'a yönlendirecek  Wink

turn the page
yslyv (OP)
Hero Member

View Profile
February 14, 2020, 08:01:58 PM
Merited by Bthd (1), Kalemder (1)

Günlere anlam yüklemek güzel şey. İsteyen ticari amaçlı desin, isteyen anlamsız desin. Varsın onlara göre anlamsız olsun. Yeter ki çok sevilenler yılda bir güncük daha ne kadar sevildiğinin farkına varsın. Hep unutanlar da bu vesileyle unuttuklarının kıymetini bilirler belki.

Sevgililer gününde hasretlerin ve aşkın şairi Nazım Hikmet'i anmadan olmaz.

Şuraya hapiste yazdığı güzel bir dize bırakayım.

"Ne güzel şey hatırlamak seni :
bir mavi kumaşın üstünde unutulmuş olan elin
ve saçlarında
vakur yumuşaklığı canımın içi İstanbul toprağının…
içimde ikinci bir insan gibidir
seni sevmek saadeti…
Parmakların ucunda kalan kokusu sardunya yaprağının,
güneşli bir rahatlık
ve etin daveti :
kıpkızıl çizgilerle bölünmüş
sıcak
koyu bir karanlık…"

turn the page
ibonesesufur
Jr. Member
*

Activity: 40
Merit: 4

View Profile
February 15, 2020, 11:09:04 AM

Nacizane ben de bunu paylaşmak istedim...

Nazım Hikmet
Şiir Sayısı: 93
21-1-924
Aşk Mönüsü
Belki Ben
Ben Sen O
Ben Senden Önce Ölmek İsterim
Beş Satırla
Bir Acayip Duygu
Bir Ayrılış Hikayesi
Bir Cezaevinde Tecritteki Adamın Mektupları
Bir Fotoğrafa
Bir Gemici Türküsü
Bir Küvet Hikayesi
Bulut Mu Olsam
Bulutlar Adam Öldürmesin
Çekilmez Bir Adam
Cenaze Merasimim
Cevap No:2
Ceviz Ağacı
Davet. ..
Dostluk
Durup Dururken
Dünyayı Verelim Çocuklara
Giderayak İşlerim Var
Güneşi İçenlerin Türküsü
Günler
Güz
Gözleri Siyah Kadın
Gözlerin
Gözlerine Bakarken
Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler
Hasret -01
Hasret -02
Hava Soğuk
Haydi Güle Güle Gülüm
Henüz Vakit Varken Gülüm
Her Kitabımın Son Sözü
Hoşgeldin Kadınım
Hoşgeldin...
Kadınlarımız
Kar Yağıyor
Karlı Kayın Ormanında
Karıma Mektup
Kocalmaya Alışıyorum
Kosmosun Kardeşliği Adına
Kız Çocuğu
Kızıl Saçlısına
Masalların Masalı
Mavi Liman
Mazi
Mektuplar - 04
Mektuplar - 05
Mektuplar -06
Mektuplar -07
Mektuplar- 03
Mektuplar- 09
Mektuplar-01
Mektuplar-02
Mektuplar-08
Memede Son Mektubumdur
Nasılsın
Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni
O Mavi Gözlü Bir Devdi
Otobiyografi..
Pencereler
Piraye İçin
Piraye İçin Yazılmış 21-22 Şiirleri
Salkım Söğüt
Saman Sarısı
Sebastıan Bach
Sen Benim Sarhoşluğumsun
Sen.. ..
Seni Düşünmek
Seni Düşünürüm
Senin Resmini Ben Yapacağım
Sensiz Paris
Sesimiz
Sevgilim Yalan Söylersem
Seviyorum Seni
Sofra
Son Otobüs
Son Şiiri
Sıcaklarda
Vatan Haini
Vera Uyandı
Vera İçin
Yaşamaya Dair (1-2-3)
Yine Memleketimin Üstüne Söylenmiştir
Yine Sana Dair
İki Sevda
Yumdum Gözlerimi
Yürümek...
Ölüme Dair
Şaşıp Kalmak
yslyv (OP)
Hero Member

View Profile
March 08, 2020, 09:14:33 AM

Pazar günümüzü Nazım ile güneşlendirelim.

"Bugün pazar.
Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.
Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün
Bu kadar benden uzak
Bu kadar mavi
Bu kadar geniş olduğuna şaşarak
Kımıldamadan durdum.
Sonra saygıyla toprağa oturdum,
Dayadım sırtımı duvara.
Bu anda ne düşmek dalgalara,
Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
Toprak, güneş ve ben…
Bahtiyarım…"

Nazım Hikmet - 1938

Genco Erkal'dan dinle

turn the page
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: