Bitcoin Forum
April 27, 2024, 04:47:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bugün yaşanan Türk Telekom DNS saldırısı ve Erişim problemi olan servisler.  (Read 248 times)
jopen (OP)
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 20, 2020, 05:34:31 PM
Merited by Blacknavy (2), Vispilio (1), Kalemder (1), Senius (1)

Bugün yaşanan Türk Telekom DNS saldıralarından (!) sonra çoğu servislere erişim imkanımız olmamıştı. Bende biraz araştırma yaparken bu siteye denk geldim ve direk sık kullanılanlara ekledim. Burada paylaşmak istedim belki işine yarayan birileri olur düşüncesiyle.

DOWNDETECTOR

Adamlar kendilerini dijital dünyanın hava durumu olarak tanımlıyorlar. İnternetin ,web sitelerini ve servislerin hangi bölgelerden , lokasyonlardan girilemediğini anlık tıpkı hava durumu gibi gösteriyorlar.

Downdetector nasıl çalışır?

Downdetector çesitli kaynaklardan durum raporlarını ve şikayetleri toplar. Yazılımımız bu verileri anlık olarak analiz ederek, arızaları ve hizmet kesintilerini ortaya çıkar çıkmaz otomatik olarak tespit eder. Analiz ettiğimiz kaynaklardan biri de Twitter’daki şikayet tweetleridir.

Sistemimiz, bu şikayetleri toplar ve toplam şikayet sayısı belirli bir ortalamayı geçtiğinde bu şikayetleri öenmli bir sorun/arıza ya da kesinti olarak tanımlar. Her firmanın durumunu ayrı bir sayfada inceliyoruz ve sorun belirlendiğinde bir güncelleme bilgisi yayınlıyoruz. Eski raporlar ise arşiv linkinin altında ya da “Arızalar” başlığının altında bulunabilir.

Siteye girdiğiniz zaman bir çok oyun serverlarından tutun da microsoft , facebook, google gibi web siteleri dahil mail servisleri , netflix , youtube , alışveriş siteleri vs vs hepsi mevcut.

Bugün en çok Türkiye'den Google'a erişim zor olmuştu onun için örnek resim google üzerinden ekliyorum.

It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 20, 2020, 05:49:35 PM
Merited by Vispilio (2), ekiller (1), jopen (1), Blacknavy (1)

Şu güzelim şirketi, öz be öz kamunun malını, arap bir sülaleye satıp, şirketin içini boşaltanlar, üstüne üstlük satın almaları için ucuz kredi verip öyle satın aldırtanların yatacak yeri yok. yazık günah, bir de bunlar komple bütün altyapıyı sattılar, yolları sokakları satmak gibi. biri hesaplamıştı, sırf  bakır kablo parası bile daha çok tutuyor diye. o kadar büyük bir kamu yatırımıydı.

merkezi yerdeki uçuk fiyatlar eden kamu binaları, telekoma ait arazileri vesaire saymıyorum, sırf istanbuldaki ankaradaki binaları satınca şirketi 10 kere satın alacak para ederdi zaten.
jopen (OP)
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 20, 2020, 05:53:42 PM

merkezi yerdeki uçuk fiyatlar eden kamu binaları, telekoma ait arazileri vesaire saymıyorum, sırf istanbuldaki ankaradaki binaları satınca şirketi 10 kere satın alacak para ederdi zaten.

Sana daha acı olan birşeyi söylesem, bırak güzelim binalarını yerin altındaki eski kabloların hurda parası telekomun satıldığı rakamdan fazladır. Zaten revize edeceksin artık o bakır kabloları. Dünya kadar hurda var yerin altında.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 20, 2020, 06:02:08 PM

ilginç bi çalışma.
benim daha önce kullandığım dns ya da bölgesel erişim engellemesi olup olmadığını kontrol ettiğim https://www.isitdownrightnow.com/ sitesi vardı.
2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
January 20, 2020, 06:04:22 PM

Sorun olduğu zaman sağa sola bahane bulanlar çoğaldı Smiley iyi olduğu zaman biz yaptık derler ama işler azıcık yolunda gitmesin ve sorun olsun dış güçler, saldırı şu bu. devir edildiğinden beri abonelerin kanlarını emiyorlar resmen.. bunların yatacak yeri yok vallahi bunları toprak bile kabul etmeyecek kusacak dışarı.
Hc01
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
January 20, 2020, 06:23:07 PM

Aynı sorunu yasadım ama bır ıkı saat sonra duzeldı ben de, bırkac arkadas hala sorun oldugunu soyluyordu arıyorlar heryerı ama sonuc alabılmıs degıller, bugun duzelmezse yarın tekrar denemek lazım genel bır sorun duzelır heralde bugun.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 20, 2020, 08:46:39 PM

Bende eve gelince telefon direkt wifi ye bağlanması lazım. Bağlantı gözüküyor ama internet erişimi yok yazdı. Kapattım açtım baktım hala aynı. İnternet erişimi yok yazısı çıktı ama yine de bağlandı. Sonra haberlere baktım böyle bir durum olduğunu gördüm galiba TTNet te olmuş.

AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
January 20, 2020, 09:31:12 PM

Bu tarz şeyler olabilir ama koskoca Türk Telekom çıkıp, mahallede onu döven çocuklara kızıyormuş gibi bir açıklama yapar mı? Bazı firmalar gözüme kurumsal gözükürken, çıkıp bir açıklama yapıyorlar, lan diyorsun bu koskoca firmada aklı başında bir tane mi adam yok? Çıkıp biri de mi demiyor, arkadaş siz ne yapıyorsunuz?
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
January 20, 2020, 10:16:32 PM

Telefonum ve bilgisayarım aynı wi-fi'a bağlı olmasına rağmen bir tek bilgisayarım girmeyince internete elli defa, aç kapa modem aç kapa bağlantıyı kes bağlan, yaptım. Sonra dns ayarlarını otomatik google yapınca düzeldi girdim ve internete girdikten sonra gördüm olanları. O zamana kadar benim bilgisayarda sorun oldu sandım sinirlendim hatta şimdi bir de bu çıktı başıma diye Cheesy Gerçekten bilgisayar/internet o kadar elim kolum olmuşki dışarıdan gelip giremeyince napsam bilemedim. Herhangi bir işim olmamasına rağmen o sorunu çözüp internetime bağlanınca rahatladım Cheesy

xpney
Member
**

Activity: 70
Merit: 16

View Profile
January 20, 2020, 10:34:16 PM

İstanbul'da yağmur yağar trafik kilitlenir, Ankara'da 5 dakika yağmur yağar alt geçitler sel olur, Telekoma saldırı olur ülkede internet kopar biz altyapı işini beceremiyoruz Japonlara versek şu işi hem kaliteli hizmet görürüz hem de yolsuzluk olmaz.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
January 20, 2020, 11:05:35 PM

Sadece Telekom mu.. Satılan yerleri copy paste yapsam bilgisayarımın ram'i clipboarddaki bilgileri kaldırmaya ancak yeter.
İşin enteresan kısmı da lafa gelince cehape bu memlekete bir çivi bile çakmadı derler. Sattıkları yerleri bize katarlılar hediye etmişti doğru.
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
January 21, 2020, 05:35:10 AM

Aksam niye herkes sikayet ediyor diye dusunuyordum ben de. Sasirmamak lazim, altyapi doseyip sistemi gelistirmek isteyen herkesi red edip zoral Turk Telekom'a yaptirip onlarinda en kucuk bir problem yasamasiyla birlikte ulkedeki butun internet altyapisin tek seferde tamamen cokmesi artik trajikomik bir durum.

Bunlari onlemenin o kadar cok yolu var ki, ama luks makam araclarindan biraz vazgecilmeli, yeni firmalara (ozellikle startuplara) altyapi yetkisi verilmeli, en azindan kucuk, test sehirlerinde olsa bile. Yurtdisindan Turkiye'ye gelen her firmayi "yok biz daha iyisini yapacaz" diyip kovmamali. (Bkz. PayPal, 2016'dan beri yok ve hala "daha iyisi" cikmadi.)

Bu ulkede internet malesef biraz kanser bir durum.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
January 21, 2020, 07:30:12 AM

Dünya internet ve teknoloji anlamında çağ atlıyor. Biz ise her geçen gün geri gidiyoruz. Ülkenin neredeyse tamamının kullandığı bir internet servis sağlayıcı böyle bir durumla karşılaşıyor ve bütün ülke internetten mahrum kalıyorsa bu şirkette ciddi bir problem var demektir. Bu kadarına engel olunması lazımdı.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
January 21, 2020, 07:38:34 AM

2 gün önce Anka neferleri diye bir grup hacker Yunanistan'a siber saldırı yapıp içinde yunan istihbarat teşkilatı, dış işleri bakanlığı ve maliye bakanlığı gibi sitelere erişimi engellemişti. Türk Telekom'a yapılan bu dns saldırısı belki bir misillime olarak yapılmış olabilir. Daha önce ruslar çok daha sağlam saldırılar yapmıştı Türkiye'nin artık bu tarz saldırılara daha hazırlıklı olmasını beklerdim.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 21, 2020, 11:03:08 AM

DOWNDETECTOR

Adamlar kendilerini dijital dünyanın hava durumu olarak tanımlıyorlar. İnternetin ,web sitelerini ve servislerin hangi bölgelerden , lokasyonlardan girilemediğini anlık tıpkı hava durumu gibi gösteriyorlar.

Downdetector nasıl çalışır?

Downdetector çesitli kaynaklardan durum raporlarını ve şikayetleri toplar. Yazılımımız bu verileri anlık olarak analiz ederek, arızaları ve hizmet kesintilerini ortaya çıkar çıkmaz otomatik olarak tespit eder. Analiz ettiğimiz kaynaklardan biri de Twitter’daki şikayet tweetleridir.

İronik olan şu; Eğer türk telekom bağlantısı yoksa downdetector'de yok demek Smiley
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
January 21, 2020, 03:45:53 PM

Dün birkaç arkadaş daha yazmıştı genel bir problem vardır demiştim sebebi buymuş demek ki Smiley
Türk Telekomun eline düşenlere üzülüyorum, hem ev interneti hem cep telefonunda rakipsiz derecede reziller. Kullanmak zorunda olmayan bölgelerdeyseniz alternatifiniz varsa ilk fırsatta kaçın derim Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 21, 2020, 08:41:33 PM

Ben uzun zamandır OPEN ve Google DNS kullanıyorum. Birinde problem çıktığında diğerine geçiyorum. Zaten Telekom'un DNS'leri çoğu yerde yasaklı. Ayrca erişim problemi çok oluyormuş... Siteyi biraz kurcaladım da faydalı bir şeye benziyor. Böyle şık bir grafik üzerinde göstermeleri de iyi olmuş. Teşekkürler hocam paylaşım için.
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
January 21, 2020, 10:30:57 PM

tek işi internet vermek internet sağlamak internet satmak olan bir firma nasıl oluyor da eline yüzüne bulaştırıyor bu işi anlamıyorum. yazıklar olsun sizin gibi firmaya da ISS'ye de. umarım bir gün ya batarsınız ya da çok iyi bir ceo gelir falan da düzelir.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀