Bitcoin Forum
May 02, 2024, 04:40:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: KYC (Know Your Client) Nedir? Nekadar güvenli ?  (Read 81 times)
Reiju (OP)
Newbie
*

Activity: 79
Merit: 0

View Profile
February 11, 2020, 08:31:22 PM
Last edit: February 11, 2020, 10:08:01 PM by Reiju

daha önce açılmış konular var fakat bilgilendirmeden çok soru tarzında konu başlıklarıydı gördüğüm kadarıyla bende hem oradaki sizlerin yorumlarından hemde google emmiden öğrendiklerimi bir başlık altında topladım ve birde sorum var ,  öncelikle nedir bu KYC ? özellikle bounty programlarına katılanların sürekli yapması istenen bu işlem nekadar güvenli ?

KYC (Know Your Client)
Know Your Client – Müşterini Tanı
Kısa tabiri ile “KYC” olarak bilinen Know Your Client, yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan yatırım endüstrisinde yer alan standart bir formdur.

KYC formları, hem müşteriler hem de yatırım danışmanları için bir koruma sağlar. Müşteriler, yatırım danışmanlarının kişisel durumlarına en uygun yatırımları biliyor olmaları dolayısıyla bir koruma altındadır. Yatırım danışmanları ise müşterilerinin portföyüne neleri ekleyebileceklerini ve neleri ekleyemeyeceklerini bildikleri için bir koruma altındadır.

KYC kuralları, herhangi bir tavsiyede bulunmadan önce her müşterinin temel hususlarını belirlemek için müşteri ile aracı arasındaki ilişkinin başında oldukça önemli bir yer tutar. Bu kurallar içerisindeki temel hususlar, müşterinin hesabını etkili bir şekilde servis etmesi ve hesap adına herhangi bir özel kullanım talimatının farkında olması için oldukça gerekli hususlardır. Bunlara ek olarak ise aracı ile satıcının müşteri adına hareket etme yetkisine sahip olan her bir kişiye aşina olması ve aracı ile birlikte satıcının menkul kıymetler endüstrisinin tüm yasalarına, düzenlemelerine ve kurallarına uyması gerekmektedir.

KYC formunda yer alması gereken bilgiler

Ad soyad
İkamet adresi ve kanıtı fatura dekontu vs.
Vatandaşlık
Doğum tarihi
Resmi kimlik numarası (Ehliyet, pasaport, kimlik kartı)
Sosyal güvenlik numarası veya vergi kimlik numarası - hepsinde istenmiyor
Banka bildirimi - hepsinde istenmiyor
Yardımcı fatura - hepsinde istenmiyor
Banka kartı fotoğraf (fon için gerekirse)

KYC’yi uygulamakla gelen başlıca avantajlar şunlardır:
Dolandırıcıların ICO’lara kötü amaçlı olarak katılmalarını önlemek
Suç eylemleriyle mücadele (kara para aklama) etmek
Yatırımcıların varlıklarının güvenliğini sağlamak
Yasal, vergi ve itibar sorunlarından kaçınmak
Bankalarla güvenilir bir ilişki kurmak

Şeklinde KYC nin aslında güvenin işareti olduğu özelikle kara para aklamanın önüne geçileceği kimlik bilgilerinin başka yerde kullanılamayacağını ifade ediyorlar ve KYC aşamasında istenilen selfie fotoğrafında yollayacağınız borsanın adını ve o günün tarihini yazarak bir nevi ben bu borsada işlem yapmak işin yolladım başka birşey için kullanılmaması ve herhangi bir yasal sorumluluğu üstünüze almamanıza olanak tanıdıkları yönünde açıklamalar var .
Eski konulardaki yorumlarda hemen hemen her kullanıcı KYC olayını şüpheli ve özellikle airdrop veya 5-10 dolarlık bountyler için son derece gereksiz olduğunu düşünüyor

Benim kendimce geliştirdiğim bir yöntem var bunu çoğu yerde de yediler fakat yasal sorumluluk açısından dolandırıcılık kapsamına girermiyiz diyede merak ettim
https://i.imgur.com/lIPd8fM.jpg
kendime bitane kimlik yaptım bunu yazıcıdan çıkarıp birde selfie çektim KYC isteyenlere gönderiyorum kabul ediyorlar Smiley

Altcoinlerde Bounty sezonu BTC/ETH yükselişiyle yeniden canlandı ve sürekli KYC yapmamız gerekiyor bu konuda bilgilendirmek istedim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: