Bitcoin Forum
May 15, 2024, 07:23:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Coin360.com İnceleme  (Read 131 times)
yslyv (OP)
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
February 15, 2020, 08:45:35 AM
Merited by Blacknavy (4), fillippone (2), trendcoin (1), 2run (1), Kalemder (1), lossnet (1), BitcoinTurk (1), Lachrymose (1)

Merhaba, gospodin'in açtığı Coingecko Sitesi başlığını görünce ben de kripto para piyasasını takip ettiğim coinmarketcap harici bir siteyi kısaca tanıtayım dedim. Amacım reklam yapmak değil. Siteyi bilmeyenler vardır belki diye yazıyorum. Sitenin adı Coin360.com

Siteyi açınca şöyle bir arayüzle karşı karşıya kalıyoruz:

Kripto paraların renklendirmesi Heatmap diye tabir edilen bir sistemle yapılıyor. Kırmızı ve yeşil tonlamalar artış azalışları gösteriyor. Renklerin koyuluk ve açıklıkları da değişimin derecesini gösteriyor. Kripto paralar, hash algoritmalarına göre güzel bir şekilde tasnif edilmiş. Siteyi açar açmaz piyasanın son durumu, harita gibi karşımızda beliriyor yani.

Coin360'daki en kullanışlı özelliklerden bir tanesi Liquidity Book. Liquidity Book bize istediğimiz pair için likiditenin hangi borsada daha yüksek olduğunu söylüyor. Elimizdeki kripto para miktarına veya kafamızdaki işlem miktarına göre hangi borsada işlemimizi yapmamızın daha karlı olacağını (veya daha kısa süreceğini) buradan kolayca kestirebiliriz. Ona göre de cüzdanlardan doğru borsaya aktarım yapabiliriz. (Likidite coinmarketcap'de de var ama bu denli kapsamlı değil) Özellikle yüklü işlemlerde faydalı bir özellik. Gene bu özelliğin nasıl çalıştığını ve hesaplamalarını burada anlatıyorlar. İlginiz varsa buraya da bir göz atabilirsiniz.

Mesela aşağıdaki tabloya göre XEM/USDT işlemi yapmak istiyoruz. Elimizde 100 USDT varken işlemimizi Huobi'de yapmamız gerekirken eğer 500 USDT'lik işlem yapacaksak HitBTC de likidite daha iyi olduğu için işlemi orada yapmamız daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki şekilde de gene pair bazlı borsa işlem hacimlerini görüp karşılaştırabiliriz. Burda da zaten grafik aynı şeyi söylüyor. Küçük işlem için Huobi, büyük işlem için HitBTC. Ben anlaşılır olsun diye grafiğe sadece 2 borsa ekledim. isterseniz diğer borsaları da ekleyebilirsiniz.

Diğer özelliklerden bahsetmeyeceğim, chart kısmını, exchange kısmını kurcalayarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sadece son olark şunu belirteyim; eğer coinmarketcap'ın arayüzünü beğeniyorsanız, yani kripto paraların liste çeklinde gözükmesini istiyorsanız gene sağ üstte viewden görünüşü komple değiştirebilirsiniz:

turn the page
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 15, 2020, 04:00:40 PM

Geçen sene bu siteyi biraz kurcaladığımı hatırlıyorum. Fakat tarayıcımın bookmark'ına almadığım için unutmuşum. Hatırlattığınız iyi oldu hocam; bu sefer ekledim. Özellikle exchange ve watchlist kısımlarını çok beğendim. Kendimize göre istediklerimizi ekleyip çıkartabiliyoruz. Değişimleri bu şekilde takip etmek çok kullanışlı görünüyor. Likidite alanı da gayet detaylı hazırlanmış. Pek çok kişinin işine yarayabilir bu site.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: