Bitcoin Forum
May 02, 2024, 08:41:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Borsa Tokenleri Kendi Ağlarına Geçiyor  (Read 183 times)
koincik (OP)
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 15, 2020, 09:01:17 PM
Merited by Blacknavy (2), gospodin (1), trendcoin (1), lossnet (1), BitcoinTurk (1), funchiestz (1)

Bildiğiniz gibi Ethereum yol geçen hanı. Bugünün büyük coin'lerinin çoğu ve hatta Ethereum'un rakiplerinin bir kısmı başlangıçta ETH tokeniydi. Gelişim süreci devam ederken bu yönteme başvurulduğunu sıklıkla görüyoruz.
Bu konuda en son ilginç adımı Binance atmış ve BNB tokeni, Binance Coin olarak güncellemşti.

Bugünlerde Binance kadar olmasa da piyasa da bir takım etkiye sahip Okex, Huobi ve Gate.io'da mainnet hazırlığı yapıyor.

Görselde gördüğünüz üzere yakın zamanda 3 borsa da kendi ağını kuracak. Sizce iyi tepkiler gelir mi?

Okek'in LEO'su ve Huobi'nin HT'sini şahsen biliyordum ama Gate.io'yu hiç duymamıştım.
Sadece coin olarak bakmamak lazım güzel fikirlerde var projelerinde. Örneğin Okex'in ağının DeFi içi kullanılacağını beyan ediyor.
Ben şahsen HT'den epey umutluyum. Ama bekleyip göreceğiz birlikte.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714682497
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714682497
Reply with quote  #2

1714682497
Report to moderator
1714682497
Hero Member
*

Ignore
1714682497
Reply with quote  #2

1714682497
Report to moderator
1714682497
Hero Member
*

Ignore
1714682497
Reply with quote  #2

1714682497
Report to moderator
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
February 15, 2020, 09:18:12 PM

Yani ETH tabanlı olmaları aslında kötü bir şey değil. Fakat tabi kendi blockchain tabanlarını kurmaları ise borsanın etkili olduğu ve gelişmek için çaba sarf ettiği anlamına geliyor. Buda şuna işaret bence bu borsa ile işlemler bir nevi başka borsalara göre güvenli olabilecektir. ETH ağıda güvenli tabiki ondan şüphe yok. Bunun yanı sıra kötü yanı şu olabilir ağda müdahale yapabilecekler mi? Yada şuanki fiyatı ne olacak gibi sorular akla gelmiyor değil.
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
February 16, 2020, 10:18:05 PM

kendi ağlarına geçmesine ne gerek var. bence gereksiz. eth üzerinden inşaa edip eth'ye güç vermeleri gerekir.
ben eth cüzdanı kullanıyorum eğer bnb erc20 olsaydı onuda hold cüzdanının içine ekleyebilirdim. 
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
February 17, 2020, 07:07:07 AM

Borsalar için değişen birşey olmayacak bence. Neticede tokende olsa coinde olsa. Başka borsa da listelenmedigi sürece ya da kendi zincirinde ieo çıkarmadığı sürece kendi zincirine geçmesinin bence cazip bir yanı yok.
Kucoin geçmiyor galiba kendi zincirine?
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
February 17, 2020, 08:10:14 AM
Merited by trendcoin (1), Blacknavy (1)

Kendi ağı olan, madenciliği yapılabilenlere coin derken, farklı ağlarda listelenenlere token diyoruz.
Coin olması ve kendi ağına geçmesi elbette çok bir önem arz etmiyor ancak bir güven unsuru olduğunu göz ardı etmemek lazım.

Şimdi bunu yargılayabilmek için aslında görselde yer alan bazı noktalara bakmak lazım;

OKChain, DeFi uygulamlarını, akıllı kontratları, çapraz BTC zincirini ve büyük ölçekli ticari ağları blockchain'inde işlemeyi vaat ediyor.
Aynı zamanda Binance gibi kendi ağında bir DEX kuruluyormuş ve bununla işlem yapılacak. DPOS algortiması ile node kurulabilecek.

HuobiChain ise Nervos ortaklığıyla kurulmuş bir public chain. Aynı şekilde Binance'a benzer lending (yani borçlanma) servisi, DEX'ler, stable coin'ler ve Binance'da şimdiye kadar göremediğim bir hedef olarak reel ödeme yöntemi olmak gibi bir hedefi var. Yine Binance Chain gibi çoklu ağ desteği olacak ve bunun yanı sıra Binance'da olmayan akıllı kontrat desteği ile yan ağ desteği sunabilecekmiş.

GateChain ise daha çok hesap güvenlikleri ve DEX'ler üzerine odaklanmış ve POS algortiması üzerine kurulu bir sistem. Görseldeki metinde bahsedildiği üzere üst düzey güvenlik sağlayabileceğinden bahsediliyor.

Bunlar takımların yapmaya çalışacakları şeyler. Bir de gelelim gerçeklere. Okex ve GateChain bazı bölgelerde büyük borsalar olsalarda global ölçekte henüz çok ileri gittiler diyemeyiz.
Ancak Huobi genel olarak bir adım önde sayılabilir diğer ikisine göre. Huobi'den şahsen beklentim yüksek.
Ancak hepsi için akla gelen aynı soru! Gerçekten buna ihtiyacımız var mı? Ethereum ağında stabil çalışan bir token olması bu kadar kötü mü? Hepsinin hedefi Binance DEX gibi bir DEX kurmak aslında. Bunu yapmak için illa kendi ağları mı olmalı? Bunu Ethereum ağında yapmak mümkün değil mi?

Şahsen Huobi'nin ne başardığını görene kadar çok ümitli olmayacağım. OKex'in çapraz BTC zinciri fikri de ilginç duruyor. Bir kaç projede daha bunu gördüm. Ama sanırım tam başarılı bir örnek yok henüz.
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
February 17, 2020, 08:21:48 AM

Kendi ağlarına geçmeleri son derece mantıklı bir hareket, zaten bu işlerle uğraşmaya başladığım ilk günden beri kendi ağı olmayan projelere çok güvenmedim, kendi ağlarının olmaması da zaten kripto paraların mantığına aykırı, bence doğru karar almışlar ve mutlaka olumlu yansıyacaktır.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
funchiestz
Sr. Member

View Profile
February 17, 2020, 09:05:39 AM

Kendi ağlarına geçmeleri son derece mantıklı bir hareket, zaten bu işlerle uğraşmaya başladığım ilk günden beri kendi ağı olmayan projelere çok güvenmedim, kendi ağlarının olmaması da zaten kripto paraların mantığına aykırı, bence doğru karar almışlar ve mutlaka olumlu yansıyacaktır.

Yanlış anlaşılma olmasın, tabi ki kendi ağlarının olması doğru bir tercih olabilir ama binlerce proje ve her birinin kendi ağının olmasının bir anlamı yok. Zaten @blacknavy'nin blockchain'in her alanda kullanımının mümkün olmayacağı konusuna geliyoruz sonunda. Yüzlerce gereksiz projeye bağlanmış, yüzlerce gereksiz kendi ağı olan coin var. Doğru düzgün olmayacaksa hiç olmasın demek istediğim. Yoksa elbette faydalı bir proje, kendi ağında gerçek potansiyeline erişebilecektir.
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
February 17, 2020, 10:55:37 AM

hem hız olarak hem işlevsellik olarak kendi ağları çok daha iyi tercih.

trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
February 17, 2020, 05:39:00 PM

borsalar bu alanın her koşul ve şartta istinasız kazanını; bu yüzden elde ettikleri geliri, yine kripto para dünyası ve onun gelişimi için harcamalarını olumlu karşılıyorum. sonucu etkisini önemli bir değerlendirme olarak görmüyorum.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
funchiestz
Sr. Member

View Profile
February 17, 2020, 07:54:55 PM

borsalar bu alanın her koşul ve şartta istinasız kazanını; bu yüzden elde ettikleri geliri, yine kripto para dünyası ve onun gelişimi için harcamalarını olumlu karşılıyorum. sonucu etkisini önemli bir değerlendirme olarak görmüyorum.

Tabi ki her şartta kazananlar borsalar. Önce başlangıçta biraz token satıp para kazanıyorlar. Sonra o tokenleri fee diye geri alıyorlar, dolaşım azaldığı için değer yükseliyor sonra tekrar aynı süreç. Nasılsa alım satım için bir sınır yok. Ellerinde çok büyük miktarlarla token de bulunduğundan hiç zorluk yaşamadan fiyatı ayarlayabiliyorlar. Tek önemli nokta insanları borsaya çekebilmek. Ne kadar çok insan trade yapıyorsa o kadar potansiyel fazla demektir.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 17, 2020, 08:36:15 PM

Geçmelerinde elbette bir sakınca yok. Hatta olgunlaşan projelerin kendi ağlarını kurmasını hep daha doğru bulmuşumdur. Kontrol hakimiyetleri daha fazla olur böylelikle. Ayrıca kendi eko-sistemlerini de oluşturmaya başlayabilirler. Binance bunu yaptı ve gayet başarılı oldu. Pek çok projeyi kendi ağına dahil etti. Böyle şeyler prestij kazandırdığı kadar "ortak çalışma grupları" kurmak için de elverişli bir ortam sağlıyor. Fiyata olumlu etki edeceğini zaten söylemeye gerek yok.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: