Bitcoin Forum
May 08, 2024, 09:41:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Nedir Bu DeFi Yahu? - Gelin Beraber Tartışalım-  (Read 580 times)
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
February 17, 2020, 06:40:11 PM

merkeziyetsiz ortamda, kendi teminatımız oranında, ek kripto para alımı yapmaktan başka bir işlevi olmayan;

Tartışmayı daha fazla uzatmamak adına şu cümleni alıntılayarak sonlandırıyorum.
Koskoca Defi ekosistemini onuda geçtim Ethereumu çöpe atıyor şu cümlen.Ya hiçbir şey bilmiyorsun bu ekosistem hakkında yada öylesine zaman geçsin diye takılıyorsun hocam Smiley
Hotbit ve diğer merkezi projelerle kıyaslamanda gerçekten komikti.
Bankalara olan ihtiyacın ne kadar gereksiz olduğunu kanıtlayan projeler çıkıyor  ve sen yukarıdaki cümleyi yazıyorsun. Cheesy
Benim için tartışma bitmiştir.
1715161316
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715161316
Reply with quote  #2

1715161316
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
February 17, 2020, 06:46:36 PM

merkeziyetsiz ortamda, kendi teminatımız oranında, ek kripto para alımı yapmaktan başka bir işlevi olmayan;

Benim için tartışma bitmiştir Smiley

ek kripto para deyimine mi takıldın, parayı dışarı çıkarabilir meyhane de ezebilir ya da mavi salyangoz işine girebiliriz, bunu dert etme! keşke bir şey söyleyebilmiş olsaydın... yihhuu teknoloji ve yihhu eth dışında.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
dannybrown
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 17, 2020, 06:48:41 PM

Benim için tartışma bitmiştir Smiley

ek kripto para deyimine mi takıldın, parayı dışarı çıkarabilir meyhane de ezebilir ya da mavi salyangoz işine girebiliriz, bunu dert etme! keşke bir şey söyleyebilmiş olsaydın... yihhuu teknoloji ve yihhu eth dışında.
Ethereum bir numaradır.yuppii eth ! bu konuyu zamanı gelince hop hop hoplatıveririz dostum.Zor değil.
Eth değeri  ve defi marketcap artışı ile paralel ezilecek yazdıkların Cheesy
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
February 17, 2020, 06:52:28 PM
Merited by Vispilio (1)

Birde saçma bir düşünce olabilir ama aklıma şu geldi.
ETH kilitleyip DAİ alsam bu DAİ'lerle gidip ETH alsam ve bu ETH'leride Kilitsem ve tekrar DAİ alsam.... bu şekilde sistemin izin verdiği kadar bunu tekralsam ne olur, acaba bir bug olabilir mi Cheesy galiba bu kaldıraçlı işlem yapmaya benzer bir durum oluşturacak. ETH yükselirse DAİ borçlarımı kapatır tüm ETH'leri alırım ve misli ile kazanç ederim. ETH düşerse yapacak bir şey yok. İlk kilitlediğimiz miktarı kaybediyoruz.

Yalan söylemeyeceğim benim de aklıma gelmişti Smiley
1 ETH gibi rakamlarda falan belki iş yapmaz da, örneğin 500 ETH ile bunu yapıyor olsam ciddi miktar ETH kilitlerdim. %80 ile teminat göstererek işlem yapsam 500 ETH (excel ile hesaplamam da bir hata yapmadıysam) 0.25 ETH'ye inene kadar devam ettim yaklaşık 2500ETH'lik DAI yaratmış oluyorum.

Ancak orada şöyle bir şey oluyor;

* ETH fiyatında tatlı bir düşüş kalp krizi geçirmenize sebep olabilir çünkü içeriye koyduğunuz tüm ETH'ler için teminatınızı arttırmanız istenir ki 2500 ETH'lik teminat ciddi rakam tutar.
* Sonuç olarak elinizde hiç DAI kalmaz, bütün hedefiniz ETH'nin yükselmesi olur.
* Bütün emareleri göz önüne aldığınızda zaten olay marjin işleminde belli bir kaldıraçla long açmanın farklı bir versiyonuna döner dünya kadar transaction yapıp fee ödemenize gerek kalmaz. Yani bu sistemi denemenin anlamı çok yok gidin 10-15x kaldıraçla falan long açın daha mantıklı. (Yatırım tavsiyesi değil sistemin nereye gittiğini anlatmak için böyle diyorum)

Yani eğer yanlış anlamadıysam, sistemi kuranlar zaten bizden daha önce bunu düşünmüşlerdir. Burada tek yapacağımız şey ETH talebini arttırmak ve madencilere bolca bahşiş ödemek olurdu.
trendcoin
Legendary
*

View Profile
February 17, 2020, 06:57:07 PM

Ethereum bir numaradır.yuppii eth ! bu konuyu zamanı gelince hop hop hoplatıveririz dostum.Zor değil.

tartışmanın başından beri kullandığın üslubun özeti oldu bu post!

eğer bir konu hoplatmak istiyorsan, geçmişte açtığın catex ve hotbit konularından başlayabilirsin.

ayrıca market cap ve eth fiyatının defi kullanımı ile beraber artması tartışmamızın öznesi değil. farkında değilsin ama yine alakasız safsata yapıyorsun dostum. yazdıklarım benim için bir gurur meselesi değil; ezebilecek olan varsa şimdi de mantıklı şeyler yazarak ezebilir.

dannybrown
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 17, 2020, 07:05:15 PM

tartışmanın başından beri kullandığın üslubun özeti oldu bu post!

eğer bir konu hoplatmak istiyorsan, geçmişte açtığın catex ve hotbit konularından başlayabilirsin.

ayrıca market cap ve eth fiyatının defi kullanımı ile beraber artması tartışmamızın öznesi değil. farkında değilsin ama yine alakasız safsata yapıyorsun dostum. yazdıklarım benim için bir gurur meselesi değil; ezebilecek olan varsa şimdi de mantıklı şeyler yazarak ezebilir.

Nasıl değil ? sana göre 3-4 ay sonra unutulacak bir dalga bu.Eğer 3-4 ay sonra defi marketcapi artmaya devam ederse senin söylediklerin boşa gitmiş olacak.
Bu arada sürekli psikoloji biliminden kelimeler seçip tartışmanın aq be şurda iki yorumlama yapıyoruz:D
Yeni tanıştığın biriyle bir konuda tartışında karşısına geçip bunları mı söylüyorsun gerçekten ?
Rahat ol  biraz.Ortada ne ad hominem,ne safsata var .Sürekli geçmiş konulardan dem vurduğuna göre ad hominem yapan sensin.
Ben bir sürü konu açtım.Çoğunda da çok güzel karlar ettik arkadaşlarla.
O konuları da ben açtım eee .gene bir proje var gördüğüm onuda açacağım.Bir tane daha açacağım .Sanane aq ?
Sana gerçekten gerizekalının bile anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalıştım.
Anlamıyorsan lütfen yazma benim üslubum bu.iyi günler.
trendcoin
Legendary
*

View Profile
February 17, 2020, 07:13:53 PM
Last edit: February 17, 2020, 07:24:01 PM by trendcoin

Nasıl değil ? sana göre 3-4 ay sonra unutulacak bir dalga bu.Eğer 3-4 ay sonra defi marketcapi artmaya devam ederse senin söylediklerin boşa gitmiş olacak.
Bu arada sürekli psikoloji biliminden kelimeler seçip tartışmanın aq be şurda iki yorumlama yapıyoruz:D
Yeni tanıştığın biriyle bir konuda tartışında karşısına geçip bunları mı söylüyorsun gerçekten ?
Rahat ol  biraz.Ortada ne ad hominem,ne safsata var .Sürekli geçmiş konulardan dem vurduğuna göre ad hominem yapan sensin.
O konuları da ben açtım eee .gene bir proje var gördüğüm onuda açacağım.Bir tane daha açacağım .Sanane aq ?

1- psikoloji değil 2- psikoloji bilim değil falan diye tane tane ayıklayacağım da, neresinden tutsam elimde kalacak. Grin  bana, kafan güzelli falan diye cevap veren ilk sensin... konu içinde en başından beri sorduğum tek soru vardı, ona da cevap vermedin ve küfür ettin; üzgünüm ama klavye bomba atmak için kullandığım bir şey değil, seviyeye uyum sağlayamayacağım. bol şans.

ortalama biri şurada ne yazıldığını ya da ne tartışıldığını kolayca anlayacaktır.

EKLEME: BU TİP İNSANLARLA HERHANGİ BİR ŞEY TARTIŞIRKEN MUHAKKAK BİR ŞEKİLDE KONU DIŞINA ÇIKARSINIZ, ZORLAMAYIN!

Ad hominemin tanımısın şerefsizim Cheesy
Ad hominem kavramını ortaya koyan adam seni ve şu saçmalıklarını görse kitabına ÖRNEK olarak yazardı.
Sen kimsinde seninle konuşurken cümleleri tartacağım Cheesy  ? Kendini bu kadar önemseme dostum.
Psikoloji değilmiş,psikoloji bilimi hiç değilmiş.aq kasıntısı seni.Gerizekalı mısın ne demek istediğimi anlamıyor musun ?

dannybrown
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 17, 2020, 07:15:28 PM
Last edit: February 17, 2020, 07:31:47 PM by dannybrown

1- psikoloji değil 2- psikoloji bilim değil falan diye tane tane ayıklayacağım da, neresinden tutsam elimde kalacak. Grin  bana, kafan güzelli falan diye cevap veren ilk sensin... konu içinde en başından beri sorduğum tek soru vardı, ona da cevap vermedin ve küfür ettin; üzgünüm ama klavye bomba atmak için kullandığım bir şey değil, seviyeye uyum sağlayamayacağım. bol şans.

ortalama biri şurada ne yazıldığını ya da ne tartışıldığını kolayca anlayacaktır.
Ad hominemin tanımısın şerefsizim Cheesy
Ad hominem kavramını ortaya koyan adam seni ve şu saçmalıklarını görse kitabına ÖRNEK olarak yazardı.
Sen kimsinde seninle konuşurken cümleleri tartacağım Cheesy  ? Kendini bu kadar önemseme dostum.
Psikoloji değilmiş,psikoloji bilimi hiç değilmiş.aq kasıntısı seni.Gerizekalı mısın ne demek istediğimi anlamıyor musun ?

SON OLARAK
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
February 17, 2020, 07:33:08 PM

Beyler sakin olun milyar dolarlık coin aq😂 siktir edin birbirinizin kalbini kırmayın, ikinizi de severim. İnşallah artar deyin geçin

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 17, 2020, 07:47:23 PM

Bilgilenmek ve gelişmek için bulunduğumuz bu ortamda abartılı iddialarda bulunmanın kimseye faydası olmadığı gibi, kışkırtıcı hareketlerinde kimseye ekstra bir getirisi yok.
Bence olayı ekseninden çıkarmayın arkadaşlar. @dannybrown sadece güvendiği ETH ve Defi konusunda bilgilenmemizi istiyor bildiğim kadarıyla. Tanıdığım kadarıyla da çok sakin ve anlaşılabilecek birisi. @trendcoin'i çok tanımasam da kötü birisi olmadığını görebiliyorum. Sadece mizacı biraz geriyor ortamı.

Bence uzatmayın arkadaşlar tek bir doğru yok. Herkesin bildiği kendine faydalı ve ortada buluşarak ilerleyebilmek çok önemli. Bu konuda uzlaşmanız artık mümkün değil gibi.
Bence @gospodin veya @EFS konuyu kilitlerse en isabetli şey olur.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
February 17, 2020, 07:57:23 PM

Şairin deyişi ile seslenmek istedim bu defa; hayat yada forum ne fark eder...

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
February 17, 2020, 08:00:37 PM

Bilgilenmek ve gelişmek için bulunduğumuz bu ortamda abartılı iddialarda bulunmanın kimseye faydası olmadığı gibi, kışkırtıcı hareketlerinde kimseye ekstra bir getirisi yok.
Bence olayı ekseninden çıkarmayın arkadaşlar. @dannybrown sadece güvendiği ETH ve Defi konusunda bilgilenmemizi istiyor bildiğim kadarıyla. Tanıdığım kadarıyla da çok sakin ve anlaşılabilecek birisi. @trendcoin'i çok tanımasam da kötü birisi olmadığını görebiliyorum. Sadece mizacı biraz geriyor ortamı.

Bence uzatmayın arkadaşlar tek bir doğru yok. Herkesin bildiği kendine faydalı ve ortada buluşarak ilerleyebilmek çok önemli. Bu konuda uzlaşmanız artık mümkün değil gibi.
Bence @gospodin veya @EFS konuyu kilitlerse en isabetli şey olur.

Konuyu kitlemeye gerek yok, sadece olayı çok kişiselleştirmeye gerek yok. Yoksa gospodin güzel bir konu açmış neden kaybolsun.

DeFi henüz emekleme aşamasında, ilerleyen günlerde patlayabilir de, çok iyi yerlere de gelebilir. Bu sistemin sırtında asalak olarak yaşayan, dolandırıcı güruh umarım bir hackleme ya da sistemi kötüye kullanma çabası içerisine girmez. Yavaş yavaş insanlarda, biz neden çok da güvenilir olmayan bu sistemlere sırf aracılık ettikleri için para veriyoruz sorusu oluşmaya başladı. Bu soruların sonunda çıkan yol, kripto para sistemidir.

Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
February 17, 2020, 08:14:07 PM
Merited by gospodin (1), dannybrown (1)

merkeziyetsiz ortamda, kendi teminatımız oranında, ek kripto para alımı yapmaktan başka bir işlevi olmayan; 3-5 ay sonra, ödeme sistemi cihazı furyası tokenleri, bol kepçe temettü dağıtan borsalar ya da diğer pek çok vs. vs. çılgınlık gibi (burası sonsuza kadar doldurulabilir) unutulup gidecek bir şey.

Decentralized finance ile DeFi Lending kavramını birbirine karıştıran bu kadar insan varken, bu ekosisteme erken adapte olabilip yatırımlarını buna göre şekillendiren insanların güzel kazançlar sağlayacağına inanıyorum. Bitcoin'in decentralized finance içinde kullanılması için wrapped BTC adında bir kavram kavram ortaya atıldı, firmaların iddasına göre -Kyber, Ren, and BitGo- 1:1 oranında teminatla Ethereum ağında Bitcoin üretmiş ve bu sayede oluşturulan wBTC'yi ERC20 tokenleri ile birlikte kullanabiliyorsunuz çünkü kendisi Bitcoin'in Ethereum ağındaki hali. Bunun dışında DeFi sayesinde USD Tether tekeline de çözüm bulunmuş oldu. Örneğin, Dai'de üretilen her bir doların karşılığı ağ üzerinde mevcut. Böylelikle gerçekten merkezsiz ve güvenilir bir ekosistem olma yolunda ilerliyoruz.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
February 17, 2020, 08:21:51 PM

merkeziyetsiz ortamda, kendi teminatımız oranında, ek kripto para alımı yapmaktan başka bir işlevi olmayan; 3-5 ay sonra, ödeme sistemi cihazı furyası tokenleri, bol kepçe temettü dağıtan borsalar ya da diğer pek çok vs. vs. çılgınlık gibi (burası sonsuza kadar doldurulabilir) unutulup gidecek bir şey.

Decentralized finance ile DeFi Lending kavramını birbirine karıştıran bu kadar insan varken, bu ekosisteme erken adapte olabilip yatırımlarını buna göre şekillendiren insanların güzel kazançlar sağlayacağına inanıyorum. Bitcoin'in decentralized finance içinde kullanılması için wrapped BTC adında bir kavram kavram ortaya atıldı, firmaların iddasına göre -Kyber, Ren, and BitGo- 1:1 oranında teminatla Ethereum ağında Bitcoin üretmiş ve bu sayede oluşturulan wBTC'yi ERC20 tokenleri ile birlikte kullanabiliyorsunuz çünkü kendisi Bitcoin'in Ethereum ağındaki hali. Bunun dışında DeFi sayesinde USD Tether tekeline de çözüm bulunmuş oldu. Örneğin, Dai'de üretilen her bir doların karşılığı ağ üzerinde mevcut. Böylelikle gerçekten merkezsiz ve güvenilir bir ekosistem olma yolunda ilerliyoruz.
Peki hocam bankacılık sektörünün büyümesinde (ve balon olmasında) türev piyasalar etkili olmuştu. Zannımca trendcoin bunu soruyor, sizin de ifade ettiğiniz gibi üretilen her bir doların karşılığının olması ekosistemi küçük kalmaya zorlamaz mı?

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
February 17, 2020, 08:29:42 PM
Merited by wolwoo (1)

Peki hocam bankacılık sektörünün büyümesinde (ve balon olmasında) türev piyasalar etkili olmuştu. Zannımca trendcoin bunu soruyor, sizin de ifade ettiğiniz gibi üretilen her bir doların karşılığının olması ekosistemi küçük kalmaya zorlamaz mı?

Savaşların yerini soğuk savaş, soğuk savaşın yerini ise versiyon 2 olan 'karşılıklı çıkar' aldı. Halbuki, birilerinin elinde karşılıksız para basma gücü varken iki tarafın birbirine sunabileceği 'karşılık' birbirine eşit değildir. Bir gün herkes içinde bulunduğumuz finans piyasasının bir balon ve küreselcilerin en büyük silahı olduğunu anlayacak. Satoshi'nin hedefinde olan şey merkezi olan finans sistemine merkezsiz bir alternatif yaratmaktı. Peki DeFi nedir? 'Decentralized Finance'. Soğuk savaşın 1991'de bittiği söyleniyor, bu dünya tarihte ne zaman savaşsız kaldı bana söyler misiniz? Yeni savaş bu işte. Biz burada zamanla organik olarak büyüyecek bir ekosistemden bahsediyoruz, aceleye gerek yok ama son kaçınılmaz.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
February 17, 2020, 08:45:45 PM

Savaşların yerini soğuk savaş, soğuk savaşın yerini ise versiyon 2 olan 'karşılıklı çıkar' aldı. Halbuki, birilerinin elinde karşılıksız para basma gücü varken iki tarafın birbirine sunabileceği 'karşılık' birbirine eşit değildir. Bir gün herkes içinde bulunduğumuz finans piyasasının bir balon ve küreselcilerin en büyük silahı olduğunu anlayacak. Satoshi'nin hedefinde olan şey merkezi olan finans sistemine merkezsiz bir alternatif yaratmaktı. Peki DeFi nedir? 'Decentralized Finance'. Soğuk savaşın 1991'de bittiği söyleniyor, bu dünya tarihte ne zaman savaşsız kaldı bana söyler misiniz? Yeni savaş bu işte. Biz burada zamanla organik olarak büyüyecek bir ekosistemden bahsediyoruz, aceleye gerek yok ama son kaçınılmaz.

o halde önümüzdeki günlerde ripple'dan da bir atak bekleyebiliriz. İYİ'nin ve KÖTÜ'nün (!) savaşında merkezi finance geride kaldı, şu anda ethereum, ripple'ı ikiye katladı solladı. batık krediler, devletlerin yardımı-sübvansesi gibi ayak oyunlarıyla zengin olma döneminin bitmesini büyük oyuncular istemeyecektir.

SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
February 17, 2020, 10:37:02 PM

İşte arayıpta bulamadığım ender ve güzel yazılardan birisi. Daha geçen gün Defi ile ilgili bir postta keşke önce Defi nedir ne işe yarar bunu açıklasaydın iyi olurdu diye bir yorum yazmıştım. Tam onun üzerine böyle bir yazı açmış olman gerçekten çok harika oldu. Yani hakkaten biliyorum dememek gerekir araştırmak ve öğrenmek gerekiyor.
gospodin (OP)
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1461

Cashback 15%

View Profile WWW
February 18, 2020, 05:26:15 AM

Caanim konunun içine etmişsiniz lan. Yazdıklarınızı silin yoksa valla report ederim. Efs de hiç şikayet gelmemesinden şikayet ediyordu zaten:)

Şimdi arkadaşlar aranızdaki muhabbetin dışarıdan görülme şeklini özetleyeyim mi:

2 tane 15 yaşında ergen bebe "benim elim seninkinden daha büyük." diyor, diğeri de "hayır, benimki daha büyük." diyor. Ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır. Trolluk yapmak isteyen konu dışına gitsin. Kripto paralara güvenmeyen bir zahmet tarayıcının sagcust köşesindeki çarpı tuşuna bassın. Bitcoin den başkası yalan diyen imza tokeni tasimasin. Sadece parama bakarım diyen trade konularında cirpinsin. Lütfen ama lütfen bu forum beni çok fazla yormaya başladı. 10 tane yan hesabıyla yarak kürek etrafta dolaşıp milleti enayi yerine koyduğunu zanneden tiplerle doldu burası. Globaldekilerin sizlerle ugrasmama nedeni sizin zeki olmanız değil her boka aglamaniz. Bu son yazdıklarım konuyla alakalı değil ama içimi diledim geldi amk!

Gelelim asıl boka:

Defi, çekirdek citlemek gibi ether kitlemek değil. Merkezi olmayan finansal dünyası. Ortada finans denilen bir kavram var ve bu kitleme de bu araçlardan birisi sadece. Son günlerde popüler olduğu için millet defi yi defipulse sitesindeki bilgilerden ibaret sanıyor. Belki de ethereum bundan sonra sadece bu sistem üzerinden yürüyecek. Yani merkezi olmayan finans. Öyle auu boktan bisiii diyecek kadar basit bir olay değil. Lütfen on yargıyla yaklaşmayın. Daha önce yaşadığınız hayal kirikliklari düşüncelerinizi etkilemesin. Muhalefet etmek için de muhalefet etmeyin.

Bu demek değil ki defi geldi ether 500000 dolar oldu. Yani o hacı babalar öyle bir dünya. Kim ne kadar izin verirse o kadar olur ether. Saygılarımla edebinizle yazısın lan. Burada ancak ben küfür ederim. !!!:))

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
trendcoin
Legendary
*

View Profile
February 18, 2020, 08:32:45 AM
Merited by Blacknavy (2), Bthd (1), Lachrymose (1)

konu başlığı "tartışma" ve "konuyu tartışmak" sizin de belirttiğiniz gibi güzel kazançlar elde etme imkanı sağlayabilir, kesinlikle aynı fikirdeyim. bu yüzden biraz rasyonel ilerleyebilecek bir "tartışma" (fikir tartma) sadece benim için değil; konuyu "defi lending zannedenler" için de muhakkak yarar sağlayacaktır.

platform "trade", "lending" ve "kredi kullanma" (borç alıp verme) sisteminden oluşuyor. trade'te sizin de belirttiğiniz gibi, bitcoin'in sc ile tokenize edilmiş hali kullanılıyor. bu zaten aynı ağ üzerinde çalışan bir sistem olduğu için, merkeziyetsiz olarak kullanımı bugüne kadar gerçekleşmemiş olan yeni bir durum değil.

usdt tehlikesini kabul ediyorum; ama defi'nin ortaya koyduğu sistemde, problem tam olarak biraz da burada başlıyor.

1- küresel sermayeye karşı üretilmiş alternatif sistem, yine küresel sermayenin para birimini ağ üzerine taşıyor. alım satımlar, küresel sermayenin para birimi ile gerçekleştirildikten sonra, finans sisteminin adının ya da şeklinin bir önemi kalıyor mu?

dao yine de makul bir alternatif, güvenli işlem ve trade imkanı oluşturuyor, bunu kesinlikle kabul ediyorum.

2- insanlar neden kredi kullanır? kredi teminatı olarak ne gösterilir?

detaylı yazacaktım ama gereksiz yoruldum. acil para ihtiyacı, uygun fiyatlı bir taşınmaz, araç ya da herhangi bir değerin alım fırsatı veya sağlık problemleri gibi temel ihtiyaçlar için, "ellerinde olmayan keş parayı" elde edebilmek amacıyla, "anında satamayacağı" "hızlı bir şekilde ederini bulamayacağı" taşınmaz ve araç teminat olarak gösterilerek kredi kullanılır. kredi de, faiz ödeyerek ek yük alındığı için, biraz da zorunlu bir ihtiyaçtır. fazladan para ödemek zorunda kaldığımız bir şeydir.

defi'de ise, elimizde zaten keş sayılan para var, sisteme teminat olarak gösteriyoruz ve sistem üzerinde, kendi paramızdan borç alıyoruz?!?!?!?

pozitif yanı
aldığımız borç ile istersek yine eth alalım ya da başka şekilde para kazanma fırsatı arayalım; ama ben konu içinde eth aldığımızı farzedeceğim, maksat konu dağılmasın. yine eth alırsam, fiyatın yönüne göre artı ya da eksi kazanç sağlayacağım. aslında bir nevi merkeziyetsiz vadeli işlem gerçekleştirmiş olacağım.

negatif yanı
benim için curcuna burada kopuyor. küresel sermayeden kaçış planı olan defi ve dao, aslında bir çeşit türev piyasası oluşturuyor:

100 dolar ile eth kilitliyorum, 66 dolar borç alıyorum; 66 dolar ile eth alıp kilitliyorum, 44 dolar borç alıyorum; 44 dolar ile eth alıp kili..... suyuna suyu katmaya erişiyorum ve bu işlem teknik olarak sonsuza kadar gidebilir. bu durum piyasada sürekli olarak eth talebi oluşturur. türev ve balon bir piyasaya hoş geldiniz! bunu da dao nimeti ile yapmış oluyorum, burasını atlamamak gerekir çokomelli.

sistemin merkeziyetsiz bir ekonomi modeli ortaya koyduğunu düşünmüyorum, aksine manipülatif olarak değerlendiriyorum. sistemin manipülatif olması, eth fiyatının artmayacağı anlamına gelmez, aksine ico çılgınlığı döneminde olduğu gibi yeni bir koşuya hazırlanıyor olabiliriz.

millet olarak whataboutism hastasıyız ve maalesef bazen seviye problemimiz olabiliyor. şu yazılan kısım haricinde;

bana getirilen eleştirilerin tamamı amaçtan sapmaktan başka bir şey değildir. benim, nereye neyi yazacağımı, defi ya da dex'i eleştirip eleştirmemem gerektiğini söylemek isteyen de smf'den scripti indirip, bedavahostingnoktakom'a talkaboutbtcnoktakom'u kurabilir. "iyi-kötü insan nedir?" ve "ifade özgürlüğü" gibi konulara da burayı meşgul etmemek için girmeyeceğim. belki daha sonra konu dışına eklerim. geçmişte olan, bırakalım orada kalsın; konu ve tartışma defi üzerinden devam etsin lütfen arkadaşlar.

anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
February 19, 2020, 08:15:39 PM

Niye borç alayım ? Niye para kilitleyim ? Borç almak istesem gider bankadan alırım her yer kredi kartı kredi zaten.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: