Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:48:11 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: DEFI ... Fulcrum Üzerinden ETH lending yüzde 35 veriyor.  (Read 425 times)
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
February 16, 2020, 04:23:00 PM
Last edit: February 16, 2020, 06:23:54 PM by dannybrown
Merited by vycl87 (3), gospodin (2), Blacknavy (2), Bthd (1), Vispilio (1), 2run (1), funchiestz (1)

Dün zeki bir kafa bu platformda arbitraj  ve diğer başka işlemleri uygulayarak,oha mk diyebileceğimiz bir hınzırlık yaptı ve 350 bin dolar değerinde eth kazancı elde etti.Platform kullanıcıların eth lerinde bir kayıp olmayacağını kendi fonlarından karşılayacağını belirtti.

Şuan platform likidite sorunu yaşıyor.yüzde 35 gibi bir lending ödemesi yapıyor.Platforma giren eth miktarı arttıkça bu oran ciddi anlamda düşecektir.
Ben erken davranıp biraz kazanmak istedim.
Dediğim gibi her şey merkezsiz olsa da platformlardaki likidite problemi yüzünden bazı zehir kafalar şimdilik manipüle edebiliyorlar.
Defi ekosistemi iyice büyüdükçe bu tür şeylerin olasılığı da azalacaktır.

Buraya girin.
https://app.fulcrum.trade/#/lend

Matemask bağlayıp LEND diyin.her salise kazandığınız oran yatıyor.

OLUŞABİLECEK HER TÜRLÜ RİSK VE KAYIPTAN KİŞİSEL OLARAK SİZ SORUMLUSUNUZ.
BU KONUYU AÇMAMDA Kİ SEBEP TÜRK FORUMUNUN BAZI ŞEYLERDEN HIZLI HABERDAR OLMASINI SAĞLAMAKTIR.
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 16, 2020, 04:40:32 PM

10 ethereum attım .oran iyice düşene kadar bekleyeceğim.Ben zaten ethereum 117 dolardan beri holder durumda olduğum için pek al sat yapmadığım için böyle bir işlem yapıyorum.
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
February 16, 2020, 05:26:51 PM

10 ethereum attım .oran iyice düşene kadar bekleyeceğim.Ben zaten ethereum 117 dolardan beri holder durumda olduğum için pek al sat yapmadığım için böyle bir işlem yapıyorum.

Bu DeFi platformlarımda bildiğim kadarıyla koyduğunuz oran sabit kalıyor bir süre boyunca. Yani şu an %35 olan oran dinamik olarak değişime uğruyor mu yoksa sizin kontrat tarihiniz itibariyle verilen oran sabit mi kalıyor?
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 16, 2020, 06:22:00 PM

Bu DeFi platformlarımda bildiğim kadarıyla koyduğunuz oran sabit kalıyor bir süre boyunca. Yani şu an %35 olan oran dinamik olarak değişime uğruyor mu yoksa sizin kontrat tarihiniz itibariyle verilen oran sabit mi kalıyor?

Değişime uğruyor hocam.Şuan yüzde 33.20 mesela.
Keşke sabit kalsa ama platform çöker Cheesy ben çünkü asla bu oranda bozmam.yüzde 33 müthiş bir rakam.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 16, 2020, 06:58:37 PM

Çok bir bilgim yok bu konuyla ilgili ama bildiğim kadarıyla en çok tercih edileni DAO maker. Orada da oran düşük bildiğim kadarıyla.
Sanırım defipulse'da geriden geliyor ya da güncel değil. Çünkü şurada lending için Fulcrum'da %13,5 gösteriyor: https://defipulse.com/defi-lending
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2142
Merit: 1066

View Profile
February 16, 2020, 08:50:55 PM

Localboard da takıldığımız için genelde bu tür haberler iyi oluyor uzun zamandır foruma girmiyordum dannybrown yine iyi işler çıkartıyor tebrikler

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Bthd
Legendary
*

Activity: 2254
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
February 16, 2020, 09:14:57 PM
Merited by Vispilio (2), Blacknavy (1)

Hocam evet şu anlık çok karlı gibi görünüyor ama gözden kaçırılmaması gereken noktalar var. Büyük kazanç büyük risk demek her zaman için buradaki riskte aynen şöyle;

Platformun bir nakit havuzu var bZx sigorta fonu diyorlar. Eğer bir borçlu borcunu ödemezse yada başka bir sıkıntı olursa bu miktar bu cüzdandan ödeniyor. Eğer ki o cüzdandaki para yeterli gelmezse bütün borç verenler zararı ortaklaşa ödüyorlar. Şu an oranın o kadar yükselmiş olmasının sebebi fondaki miktarın dünkü olay sebebiyle azalması olabilir. Eğer ki yeni bir darbe daha gelirse muhtemelen lending yapanlara da zarar yazma olasılığı var bu yüzden millette eth borç vermek istemiyor. Ha bu hem büyük risktir hem de aynı anda büyük fırsattır. Ben güzel kazanacağınızı düşünüyorum.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
funchiestz
Sr. Member

View Profile
February 17, 2020, 08:32:18 AM

Değişime uğruyor hocam.Şuan yüzde 33.20 mesela.
Keşke sabit kalsa ama platform çöker Cheesy ben çünkü asla bu oranda bozmam.yüzde 33 müthiş bir rakam.

Evet bir miktar bende dün akşam kilitledim ve bende de değişiklik görünüyor gibi.
Yalnız ben şu yiğidin nasıl 350K'lık ETH vurduğunu anlayamadım. Bunu smart contract'lar yürütmüyormu? Nasıl sistemi patlatabilmiş ki bu arkadaş?
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
February 17, 2020, 09:09:19 AM

Bir smart contrat onu programlayan adam kadar zekidir. Yazılımlar onu geliştirenin bilgisini, tecrübesini yansıtır.
Bu bağlamda istediği kadar merkezisiz olsun, smart kontratların da kul yapısı olduğunu unutmayalım.
funchiestz
Sr. Member

View Profile
February 17, 2020, 10:38:57 AM

Bir smart contrat onu programlayan adam kadar zekidir. Yazılımlar onu geliştirenin bilgisini, tecrübesini yansıtır.
Bu bağlamda istediği kadar merkezisiz olsun, smart kontratların da kul yapısı olduğunu unutmayalım.

Hocam yalnız bu söylediğinizde akıllı kontrata güvenmenin çok anlamlı olmadığına getiriyor konuyu ki projeyi hazırlayan bir kişi isterse bunu önceden planlayabilir demek. Şahsen bu beni rahatsız etti. Çok teknik bilgim olmadığı için yorum da yapamıyorum ama bu kontratlara güvenemeyeceksek zaten tamamen boşluktayız demektir.

Ne fark eder ki bugün dünyanın en zeki adamı hazırlamış olsun, illa ki bunun üzerinde çalışan birisi bu kontratı bozabilir o halde.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
February 17, 2020, 10:50:19 AM

@Mhan hoca haklı. Kul yapısı hiç bir şeye tamamıyla güvenmemek lazım. Şimdi bir star wars alıntısı ile cevap vermek istiyorum çünkü tam yeri geldi kondurmadan yapamam.

Bitcoin networkü kontratı bile zamanında hacklenmiş, satoshi müdahalesi ile düzeltilmiş. Yeni çıkan bir projenin akıllı kontratı hacklenmiş ne ki? Güven zamanla kazanılan bir şey, kötü badireler, tecrübeler atladıkça güvende derinleşir. Söz konusu Defi projesi için değil bu yazdıklarım. Onun detayına çok net bakmadım. Yeni olan her şeye kuşku ile yaklaşmak, olması gereken yaklaşımdır. Tek önerdiğim genel tavsiye bu.

Güven sizinle olsun...

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
February 17, 2020, 10:53:36 AM

yüzde 20 altına düşmüş.

Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
February 17, 2020, 01:12:53 PM
Last edit: February 17, 2020, 01:24:06 PM by Bthd
Merited by Blacknavy (2), Vispilio (1)

Hocam zaten güvenilir olan kontrat kısmı kontratın sonuçları her zaman suistimale açık hale getirilebilir.
O arkadaşın muhtemelen yapma şekli şöyle:

Sistem merkeziyetsiz olsa da eth fiyatlarını bir yerden  almak zorunda yada yapısındaki arz-talep dengesine göre dengelemek zorunda çünkü bu sistemin bir de margin işlem kısmı var merkeziyetsiz olarak. Eth fiyatı merkeziyetsiz uniswapa(https://uniswap.exchange/swap) bağlı fulcrum'un. Çokta hacimli bir alan değil yani.

Hacimdeki sıkıntıyı gören kullanıcı gelir borcunu alır ki olayda bahsedilen 10000 eth bir miktar. Bu aynı zamanda platformun verdiği yüksek faizinde açıklamalarından biri oluyor. Yarısını altyapısı başka platformdan satıp btc'ye çevirir. Elde kalan diğer yarıyla uniswaptaki eth fiyatını manipule ederek elde kalan btc ile düşükten toplama yapar ve arada kalan fark 350k dolar olur Smiley Yani aslında yaşanan durum bir hack yada kontrattaki bir açık değil kontratın doğal sonucu ve hacimsiz borsalarda gördüğümüz pump dump olayının benzeri, bunda uniswap'ın hacimsizliğinin yanı sıra fiyat oluşturma şeklinin de etkisi var.

Platformdaki faizden yararlanma kısmına gelirsek %30 %20 arasında seyretti gece boyunca denemek için tam 1000 dolarlık eth attım. Transfer ücreti 0.14 dolar şu anda 15 saat oldu getiri 0.43 dolar.. Muhtemelen 1000 dolar için 24 saatte ortalam %25 ile yaklaşık 0.62 dolar gibi bir rakam edecek. 0.62 * 365 ten 226 dolar gibi bir rakam çıkıyor. Bu da senede %22.6 demek bu yüksek oranda bile. Ben faiz için işlem süresini 28 gün gibi okumuştum ancak belli ki değil. Bahsettiği oranlar senelik oranlara denk geliyor hesaplama yaptığınızda ve platform zarar ettiğinde ihaleyi borç verenlere yıkacağı için son derece mantıksız bence. Yatırdığınız eth'yi geri alacağınız %100 olsa evet ama bu haliyle bence hayır.

Bu sözde yüksek faizden bile günlük 1000 dolara 1 dolar getiri için alınacak bir risk değil.

Platformu değerlendirmek gerekirse bence başarız net bilgi edinmek çok zor. En baştan beri faiz oranı hangi süre için bilgisini bile bulamadım. Duyuru hesabında yayınlanan yazılar 2 satır forum mesajları gibi sadece duyurular sayfası kalabalık görünüyor hiç birinin altında net bilgilendirici bir yazı yok.

0.14 *2 transfer ücretini düştükten sonra 0.14 dolar karla ben ayrıldım an itibariyle Smiley

edit: Yeterince açık seçik bilgi yok dedim ya mesela biri de şu; benim başıma bir şey gelirse veya ben lending'i bozmayı unutursam otomatik olarak cüzdana dönecek mi ? Süreç olarak 28 günlük bir süreçten bahsedilmiş ama bitişte ne oluyor bilmiyorum. Ben eşime eth cüzdanıma v.b. nasıl giriş yapacağını öğrettim ama bunu öğretmem cüzdana otomatik dönmeyecekse Smiley

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
February 17, 2020, 02:47:26 PM

bunda uniswap'ın hacimsizliğinin yanı sıra fiyat oluşturma şeklinin de etkisi var.
...

Tokenların, akıllı zamazingoların asıl cortladığı noktada burası değil mi?: Referans Sorunu

Bir kontrat ne kadar akıllı olursa olsun, oraya giren veriyi bir şekilde maniple etmek mümkün. Dünde coronatoken ile alakalı konuda değinmiştim bu detaya. Ölü sayısı, nüfus sayısı gibi referanslara dayanması etik değil bu ayrı bir konu ama o referans değerleri aldığı kaynağın maniple edilmesi asıl sorun bir token arzı için. Ki muhtemelen bu tarz açıklar, en nihayetinde onu yazanların da bir şekilde sistemi maniple etmesini sağlıyordur.

Dex'lerde ki gibi kapalı sistem, kapalı ağda çalışacaklara sözüm yok. Fakat böyle dışarıdan veri çeken akıllı kontratlar insani yozlaşmaya açık. Hele ki decentralized finance kurduğunu iddia eden bir sistemin daha başta hacim sorunu yaşaması... :/

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 17, 2020, 05:08:02 PM

Dediğim gibi lending getirisi yüzdesel olarak fena düştü Smiley
İnsanlar akın akın eth kitlemeye geldiler.Neyse ben holder olduğum için burada tutmaya devam edeceğim.Riski kabul ediyorum.

Çok bir şey olmasada 1 günde biriken eth nin değeri 1,66 $

funchiestz
Sr. Member

View Profile
February 19, 2020, 09:05:09 AM

gayet başarılı bu gibi konularla gelin araştırmaya koyulacağımda şu işlerimi bir türlü bitiremedim ki başlayayım, valla vakti olan arkadaşlar kazanıyorlar bizde izliyoruz. vakit nakittir diye boşuna dememişler.

Hocam gelişmeleri kaçırmayın. @dannybrown yeni bir başlıkta konuyu anlattı. Şu an nakitten ziyade zarar olabilir girişmek.

Fulcrum'da sıkıntılar devam ediyormuş: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226661.0
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
February 20, 2020, 07:52:02 AM

2 günde 2 kere hacklendi. ilk hackten sonra faizler arttı. herkes buraya koştu. sonra tekrar hacklendi. şu anda unlend yapılamıyor. paralar içeride kaldı.
her ne kadar takım paralar güvende dese de, havuz açılır açılmaz herkes alabildiğini alıp kaçma derdinde

Kalemder
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
February 20, 2020, 01:21:47 PM

Burada dönen mevzu ile alakalı olarak, linkteki yazar güzel bir anlatım yapmış. Flash loan dedikleri mevzunun basit anlatımı diyebiliriz. Mevzunun uzmanı @Blacknavy belki bize bunun olası çözümlerini de anlatabilir.

https://muhabbit.com/defi-flashloanlar/

Burada olan şey bir hack değil ama en nihayetinde öngürlemeyen bir açık. Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için çok daha büyük hacimler gerekiyor anladığım kadarıyla. Düşük hacimde manipülasyon kolay oluyor.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Teos
Member
**

Activity: 202
Merit: 17

View Profile
February 26, 2020, 03:12:19 PM

Bende deneme amaçlı bir miktar ether lend yaptım fakat unlend yapıp geri çekmek istediğimde tamamını çekemiyorum, farklı zamanlarda farklı maksimum unlend miktarı gösteriyor, yeterince likit olduğu zamanımı beklemek gerekiyor tamamını çekmek için?
Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
February 26, 2020, 04:39:24 PM

Bende deneme amaçlı bir miktar ether lend yaptım fakat unlend yapıp geri çekmek istediğimde tamamını çekemiyorum, farklı zamanlarda farklı maksimum unlend miktarı gösteriyor, yeterince likit olduğu zamanımı beklemek gerekiyor tamamını çekmek için?

Ben hiç öyle bir sorun yaşamadım hocam platformdaki eth miktarı çok azaldığı için öyle bir yönteme geçmiş olabilirler desem merkeziyetsiz bir platformda önceden belli sözleşme üzerinde nasıl değişikliğe gidecekler ki.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
February 26, 2020, 04:59:22 PM

Arkadaşlar platformda likidite problemi yaşanıyor.Konuyu kitliyorum.
Şimdilik burada lending yapmanızı tavsiye etmem.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: