Bitcoin Forum
April 24, 2024, 05:19:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: ÖNEMLİ ÖNEMLİ ...Fulcrum bzx gene manipüle edildi 600 bin dolarlık eth gitti.  (Read 165 times)
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
February 18, 2020, 09:39:53 AM
Last edit: February 18, 2020, 09:52:20 AM by dannybrown
Merited by vycl87 (2), Vispilio (1), Blacknavy (1)

Geçen lendinge koyduğum 10 eth sabah kalktığımda buhar olmuştu.
Ama matemask bağladığım hesabımda 10ieth durduğu için platform kapanmadığı sürece ethlerimi çekebileceğimi düşündüm.
Sanırım ortak bir havuzdan ethler çekilmeye devam edilebiliyor.
Size tavsiyem şimdilik bu platformdaki ethlerinizi kendi hesaplarınıza çekmenizdir.

@bobita reisin dediği gibi büyük merkezi platformlar bu tür merkezsiz defi projelerine saldırmaya başladılar.
Hepsinin bilinçli yapıldığını düşünüyorum.

Edit.Çabuk olun lending kazanç oranı iyice artmaya başladı.Eth çekiyor herkes.
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713979172
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979172
Reply with quote  #2

1713979172
Report to moderator
1713979172
Hero Member
*

Ignore
1713979172
Reply with quote  #2

1713979172
Report to moderator
1713979172
Hero Member
*

Ignore
1713979172
Reply with quote  #2

1713979172
Report to moderator
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1279

View Profile
February 18, 2020, 09:51:47 AM

hocam kurtarabildiniz mi merak ettim arkadaş bu piyasada kime güveneceğimizi şaşırdım bu durum eth ye zarar verecektir etkileri ilerileyen zamanlar ortaya çıkacaktır umarım zararsız kurtulursunuz. her geçen gün teknoloji gelişiyor bu defi projeleri kimin yaptığı veya hangi yazılımcı grupların yapıtğı önem kazanmaya başlayacak resmen eth üzerindeki defiler üstünden dolandırıcılık yapılır oldu enteresan şeyler oluyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
February 18, 2020, 09:53:06 AM

hocam kurtarabildiniz mi merak ettim arkadaş bu piyasada kime güveneceğimizi şaşırdım bu durum eth ye zarar verecektir etkileri ilerileyen zamanlar ortaya çıkacaktır umarım zararsız kurtulursunuz. her geçen gün teknoloji gelişiyor bu defi projeleri kimin yaptığı veya hangi yazılımcı grupların yapıtğı önem kazanmaya başlayacak resmen eth üzerindeki defiler üstünden dolandırıcılık yapılır oldu enteresan şeyler oluyor.

Bu tür saldırıların şuan ki gibi emekleme aşamasında olması bence olumlu.Güzel çözümler bulunacağına inanıyorum. Bu tür manipülasyonları engelleyeceklerdir.
İlerleyen zamanlarda yüz milyarlarca dolarlık bir saldırı olduğunu düşünün.O zaman piyasada, ethereum da patlar işte.

not:Ben kurtardım.
Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
February 18, 2020, 10:11:55 AM

Şunu merak ediyorum. Bu platform para yatıranlara oldukça yüksekten faiz ödemeyi (oranlar sabit olmasada yine de yüksek) taahhüt ediyor. Peki bu platformu kredi almak için kullanan kaç kişi var. yani taahhüt ediği faiz ödemesini yapabilmek için kredi kullanmak isteyenlerden de bir o kadar faiz kazancı sağlaması gerekiyor. Gerçekten yapabiliyor mu. kredi kullandırım faiz oranı kaç mesela. Bu tarz bilgileri gösteren bir gösterge tablosu veya incelenebileceği bir kaynak var mı? 
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1293

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 18, 2020, 10:17:04 AM
Merited by dannybrown (1)

Finans sektörünün tartışmasız en karlı ayağı borçlandırmadır, hatta belki de tüm yapı bu direğe dayanarak ayakta durmaktadır, dolayısıyla statükonun en zor teslim edeceği (belki de asla etmeyeceği) kale de borçlandırmadır. Şu anki yaşanan problem böyle bir durumuma mı dayanıyor bilinmez ama sık karşılaşılacağı kesin.
Danny imzadan aylarca süründün, borsada paran kaldı, kurtarana kadar akla karayı seçtin, burada da sıkıntı yaşarsan yuh derim artık, bir kobalt döktür (kurşun kurtarmaz Grin )  !!!

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
February 18, 2020, 11:03:25 AM

Hocam birisine borç verirken belirli kriterleriniz olur. Arada banka gibi bir aracı varsa da faiz düşük olsa da ana parayı kaybetmeyeceğiniz neredeyse kesindir. Eğer paranızı kaybetmek için çok küçük bir risk varsa bile bu işe girmezsiniz çünkü kazanç çok büyük değil. Eğer kayıp yaşarsak kayıp borç verenler arasında bölüştürülecektir cümlesini kurarsan ki senelik ortalama alındığında en fazla %10 çıkacaktır kimse bu işe girmez. Hele şu son 3-4 gündeki 2 hadiseden sonra zor toparlar bu platform. Diğer başlıkta daha detaylı bahsetmiştim çok kapalı kutular.

Bir smart contrat onu programlayan adam kadar zekidir. Yazılımlar onu geliştirenin bilgisini, tecrübesini yansıtır.
Bu bağlamda istediği kadar merkezisiz olsun, smart kontratların da kul yapısı olduğunu unutmayalım.

Hocam zaten güvenilir olan kontrat kısmı kontratın sonuçları her zaman suistimale açık hale getirilebilir.
O arkadaşın muhtemelen yapma şekli şöyle:

Sistem merkeziyetsiz olsa da eth fiyatlarını bir yerden  almak zorunda yada yapısındaki arz-talep dengesine göre dengelemek zorunda çünkü bu sistemin bir de margin işlem kısmı var merkeziyetsiz olarak. Eth fiyatı merkeziyetsiz uniswapa(https://uniswap.exchange/swap) bağlı fulcrum'un. Çokta hacimli bir alan değil yani.

Hacimdeki sıkıntıyı gören kullanıcı gelir borcunu alır ki olayda bahsedilen 10000 eth bir miktar. Bu aynı zamanda platformun verdiği yüksek faizinde açıklamalarından biri oluyor. Yarısını altyapısı başka platformdan satıp btc'ye çevirir. Elde kalan diğer yarıyla uniswaptaki eth fiyatını manipule ederek elde kalan btc ile düşükten toplama yapar ve arada kalan fark 350k dolar olur Smiley Yani aslında yaşanan durum bir hack yada kontrattaki bir açık değil kontratın doğal sonucu ve hacimsiz borsalarda gördüğümüz pump dump olayının benzeri, bunda uniswap'ın hacimsizliğinin yanı sıra fiyat oluşturma şeklinin de etkisi var.

Platformdaki faizden yararlanma kısmına gelirsek %30 %20 arasında seyretti gece boyunca denemek için tam 1000 dolarlık eth attım. Transfer ücreti 0.14 dolar şu anda 15 saat oldu getiri 0.43 dolar.. Muhtemelen 1000 dolar için 24 saatte ortalam %25 ile yaklaşık 0.62 dolar gibi bir rakam edecek. 0.62 * 365 ten 226 dolar gibi bir rakam çıkıyor. Bu da senede %22.6 demek bu yüksek oranda bile. Ben faiz için işlem süresini 28 gün gibi okumuştum ancak belli ki değil. Bahsettiği oranlar senelik oranlara denk geliyor hesaplama yaptığınızda ve platform zarar ettiğinde ihaleyi borç verenlere yıkacağı için son derece mantıksız bence. Yatırdığınız eth'yi geri alacağınız %100 olsa evet ama bu haliyle bence hayır.

Bu sözde yüksek faizden bile günlük 1000 dolara 1 dolar getiri için alınacak bir risk değil.

Platformu değerlendirmek gerekirse bence başarız net bilgi edinmek çok zor. En baştan beri faiz oranı hangi süre için bilgisini bile bulamadım. Duyuru hesabında yayınlanan yazılar 2 satır forum mesajları gibi sadece duyurular sayfası kalabalık görünüyor hiç birinin altında net bilgilendirici bir yazı yok.

0.14 *2 transfer ücretini düştükten sonra 0.14 dolar karla ben ayrıldım an itibariyle Smiley

edit: Yeterince açık seçik bilgi yok dedim ya mesela biri de şu; benim başıma bir şey gelirse veya ben lending'i bozmayı unutursam otomatik olarak cüzdana dönecek mi ? Süreç olarak 28 günlük bir süreçten bahsedilmiş ama bitişte ne oluyor bilmiyorum. Ben eşime eth cüzdanıma v.b. nasıl giriş yapacağını öğrettim ama bunu öğretmem cüzdana otomatik dönmeyecekse Smiley

Edit: Bu arada hızlı özel mesaj için teşekkür ederim.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 18, 2020, 11:16:15 AM

Bu bize aslında bariz bir şekilde doğru platform kullanmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.
Ben şuna da inanıyorum. Arkadaşlar getiri imkanı ne kadar fazlaysa, risk o kadar büyüktür. Projenin kendisi çarpamıyorsa başkası çarpacak belli bu. Maker DAO bu konuda çok daha sağlıklı bir platform. Ama tabi ki bu onda risk yok demek değil. Bugün burada böyle sorun oluyorsa, yarın orada da olacak demektir.

Sanırım burada mhanbostancı'nın şu dediği doğru anlamı çıkıyor;
Bir smart contrat onu programlayan adam kadar zekidir. Yazılımlar onu geliştirenin bilgisini, tecrübesini yansıtır.
Bu bağlamda istediği kadar merkezisiz olsun, smart kontratların da kul yapısı olduğunu unutmayalım.
Çünkü merkeziyetsiz bir platformun hack'lenebilmesini bu kadar kolay olmaması gerekir.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1040

View Profile
February 19, 2020, 01:14:20 AM

İşi bilmeyen kişiler de girip lan şu kadar eth e şu kadar lending oranı var dur atayım deyip cukka kucağa düşebilirdi danny adamdır. Uyarıların için teşekkürler danny. Ayrıca bu kriptopara sektörünün en sevmediğim yönü de bu mutlaka bir şekilde saldırı oluyor. Fikir harika ama kötü insanlar bu sektörü de baltamakta ve insanların güvenini bir türlü sektör olarak sırf bu yüzden kazanamamaktayız

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
February 19, 2020, 06:18:42 AM

İşi bilmeyen kişiler de girip lan şu kadar eth e şu kadar lending oranı var dur atayım deyip cukka kucağa düşebilirdi danny adamdır. Uyarıların için teşekkürler danny. Ayrıca bu kriptopara sektörünün en sevmediğim yönü de bu mutlaka bir şekilde saldırı oluyor. Fikir harika ama kötü insanlar bu sektörü de baltamakta ve insanların güvenini bir türlü sektör olarak sırf bu yüzden kazanamamaktayız

Kötü insanlar her yerde var ve sürekli bir saldırı halindeler. Her gün bankacılık sistemlerine o kadar çok saldırı oluyor ki... Paranın olduğu yerde bu saldırılar her zaman olacaktır. İzlediğim bir filmde her gün Vegas'daki kumarhaneleri soymaya çalışan insanlar olduğunu söylüyordu. Yani bu tarz kötü niyetli eylemler önceden de vardı, şimdi de var ve gelecekte te var olmaya devam edecek. Burada @dannybrown'un dediği gibi erken çağda oluşan böyle sorunlar gelecek için daha umut verici.

Belki fulcrum bu saldırılara kurban gidecek ama diğer defi uygulamaları bu saldırılardan ders alacak ve sonrasında bu açıkları kapatacak. gelecekte milyonlarca $'ın vurguna kurban gitmesine engel olacak.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: