Bitcoin Forum
September 25, 2024, 05:55:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dikkat: Kripto Para Dolandırıcılarının Yeni Adresi YouTube!  (Read 58 times)
Loskoin (OP)
Newbie
*

Activity: 100
Merit: 0

View Profile
February 17, 2020, 09:53:13 AM

2019’un son aylarından itibaren, kripto para dolandırıcılığı Youtube’a kadar uzandı. Neyse ki, dolandırıcılar aynı ilkel düzeni kullandıkları için dolandırıcılığı tespit etmek oldukça kolay.

Kripto para sektörünün pekçok tanınmış ismini hedef alan dolandırıcılar, şimdi ise Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u hedef aldı. Dolandırıcılar, Garlinghouse’un eski bir röportajını yayınlayan bir kanal oluşturdu.

Videonun altındaki açıklamada, bir XRP airdrop katılma daveti yer alıyordu. Bilmeyenler için airdrop kısaca “yaratılacak koinlerin madencilik süreci öncesi potansiyel kullanıcılara bedava dağıtılması” olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar söz konusu bağlantıyı açtığında, aşağıdakileri belirten bir yazıya yönlendirildi:

“KATILMAK İÇİN SADECE KATKI ADRESİNE 1000 XRP İLE 100000000 XRP ARASINDA GÖNDERMENİZ YETERLİDİR VE 5000 XRP İLE 5000000 XRP ARASINDA HEMEN GÖNDERDİĞİNİZ ADRESE GERİ GÖNDERECEĞİZ.”

Bu şekilde belki de parasını kaybeden pekçok yatırımcı oldu. Benzer bir olay kasım ayında Litecoin Vakfı’nı taklit eden bir kanal oluşturan dolandırıcılar tarafından gerçekleştirildi. Litecoin kurucusu Charlie Lee’nin videosuyla yaptıkları canlı yayında yatırımcıları çekmek için sahte hediye kampanyası oluşturarak 120.000 dolarlık 2000 LTC çalmışlardı.

Bu gibi kripto para dolandırıcılarından kaçınmanız adına bilmeniz gereken temel bir kural var. O da, kripto devlerinin (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance) asla airdrop başlatmayacağı. Bu tarz bedava paylaşımlar farkındalığı artırmak için sadece erken aşama coinleri tarafından kullanılır.

Kaynak: https://www.koinfinans.com/dikkat-kripto-para-dolandiricilarinin-yeni-adresi-youtube/
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
February 17, 2020, 01:50:59 PM

Ben de gördüm bunu ama çok basit geldiği için geçtim gitti, bize göre çok salakça olabilir ama işin acemisi bir sürü insan bu tür oyunlara gelebilir, dikkat etmeleri lazım. Ben de kripto paraları ilk tanıdığım zamanlarda böyle şeylere acaba olur mu mantığıyla yaklaşmıştım, sonradan öğrendikçe bu işlerin yalan dolan olduğunu algılıyorsunuz.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL