Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:08:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ripple - MoneyGram İlişkisi  (Read 265 times)
funchiestz (OP)
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
February 26, 2020, 10:58:17 AM
Merited by koincik (1)

Birçoğunuzun bildiğini tahmin ediyorum. Ripple 2018 yılında MoneyGram'a yatırım yapmak üzere yüklü miktarlarda para harcamıştı.
Hatta 2019 Kasım'ında ilk aşamasında 20 milyon $'lık yatırımın toplam tahahhüdü olan 50 milyon $'a ulaştığını duyurmuştu.

MoneyGram geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile toplam 323 milyon $'lık gelirinin, 11 milyon $'lık kısmını Ripple ile olan ortaklıktan doğduğunu açıkladı. Biz bir yandan Ripple'ı eleştirsek bile Ripple takımının uygulanabilirlik anlamında çok iyi çalıştığını değerlendirmek lazım. Bence fena değiller ve iyi gidiyorlar.
Ne dersiniz uluslararası ödemeler için iyi bir ara seçenek olabilir mi? En azından kripto paralar daha tanınır hale gelene kadar.
1714853309
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714853309
Reply with quote  #2

1714853309
Report to moderator
Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
February 26, 2020, 07:00:27 PM

Birçoğunuzun bildiğini tahmin ediyorum. Ripple 2018 yılında MoneyGram'a yatırım yapmak üzere yüklü miktarlarda para harcamıştı.
Hatta 2019 Kasım'ında ilk aşamasında 20 milyon $'lık yatırımın toplam tahahhüdü olan 50 milyon $'a ulaştığını duyurmuştu.

MoneyGram geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile toplam 323 milyon $'lık gelirinin, 11 milyon $'lık kısmını Ripple ile olan ortaklıktan doğduğunu açıkladı. Biz bir yandan Ripple'ı eleştirsek bile Ripple takımının uygulanabilirlik anlamında çok iyi çalıştığını değerlendirmek lazım. Bence fena değiller ve iyi gidiyorlar.
Ne dersiniz uluslararası ödemeler için iyi bir ara seçenek olabilir mi? En azından kripto paralar daha tanınır hale gelene kadar.

Ripple artık istesek de istemesek de, doğru düzgün çalışan bir uluslararası transfer sistemi ve düşük maliyetleri nedeniyle satmaya da devam ediyorlar. Buradaki tek sıkıntı XRP ve Ripple firmalarının birbirinden ayrı olması ve aslında iş yapan markanın Ripple olması. Bankalar arası para transferi için kullanıldığından, kullanıcılar private bir zincir üzerinden para transferi sağlıyorlar. Yine de ben de sizin gibi düşünüyorum. Ripple ayrı bir marka da olsa insanların akıllarına bir şekilde kripto paraları getiriyor. En azından blockchain teknolojisinin doğru düzgün çalışıp işe yaradığı alanlardan bir tanesi diyebiliriz. Umalım ki bu tarz kullanım yerleri artsın ki, insanların kripto paralara ilgisi bir tık da olsa daha da artsın.
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 26, 2020, 08:23:36 PM

Ben bu olayı ilk defa duyuyorum. Takip ettiğim haber bültenlerinde falan genelde XRP ile ilgili haberleri pek okumam etkilenmemek için.
Ben her zaman Western Union, MoneyGram, BPN, RIA gibi sistemlerin halen neden kullanılır olduğunu anlamıyorum. Ripple ve/veya herhangi bir başka kriptolar kullanılarak çok kısa sürede global ölçekte ve minimum maliyetle para transferi yapılabilir. Bunun tanıtımının halen yapılmaması çok ilginç.
Örneğin Akbank sisteminin içerisinde Ripple var ama çok kısıtlı bir alana hizmet ediyor. Bunun genişletilmesi lazım.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
pagong0x
Member
**

Activity: 350
Merit: 52

View Profile
February 27, 2020, 01:42:51 PM

Ripple artık istesek de istemesek de, doğru düzgün çalışan bir uluslararası transfer sistemi ve düşük maliyetleri nedeniyle satmaya da devam ediyorlar. Buradaki tek sıkıntı XRP ve Ripple firmalarının birbirinden ayrı olması ve aslında iş yapan markanın Ripple olması. Bankalar arası para transferi için kullanıldığından, kullanıcılar private bir zincir üzerinden para transferi sağlıyorlar. Yine de ben de sizin gibi düşünüyorum. Ripple ayrı bir marka da olsa insanların akıllarına bir şekilde kripto paraları getiriyor. En azından blockchain teknolojisinin doğru düzgün çalışıp işe yaradığı alanlardan bir tanesi diyebiliriz. Umalım ki bu tarz kullanım yerleri artsın ki, insanların kripto paralara ilgisi bir tık da olsa daha da artsın.

Private zincir üzerinden transfer nasıl sağlanıyor? Bu aktarılan sanal paranın birimi nedir? Hangi borsalarda işlem görüyor?

Eğer para fiziken yer değiştirmiyorsa ve sanal olarak taşındığında alıcı bunu bir şekilde fiziki paraya çeviremiyorsa nasıl bir transferden bahsediyoruz.
koincik
Sr. Member

View Profile
February 27, 2020, 06:31:16 PM
Merited by bobita (1), funchiestz (1)

Private zincir üzerinden transfer nasıl sağlanıyor? Bu aktarılan sanal paranın birimi nedir? Hangi borsalarda işlem görüyor?

Eğer para fiziken yer değiştirmiyorsa ve sanal olarak taşındığında alıcı bunu bir şekilde fiziki paraya çeviremiyorsa nasıl bir transferden bahsediyoruz.

Sanırım bu olayı anlamak için en başa dönmek lazım.

XRP ve Ripple Labs şirketi 2018 yılının başında ayrıldı. XRP'nin para olarak adı halen Ripple elbette ama aynı zamanda Ripple isimli ödeme ve finansal sistemler üzerine çalışan farklı bir firmayla aynı adı taşıyor diyebiliriz artık. Elbette aynı kökten doğan iki farklı dal olan bu 2 proje sıklıkla bir olarak görülüyor.

Şahsen bu iki bağın ayrılma sebebinin şu XRP merkeziyetsiz değil muhabbetinden çıktığını düşünüyorum. Bu imajı kırmak adına ödeme sistemi olarak çalışacak olan Ripple firması, merkeziyetsiz olarak devam edecek açık kaynak kodlu XRP'den ayırılmış. Bu şirket ve kripto arasında bağ olursa, eminim ABD kaynaklı bu fikirler SEC'in denetimine tabi olacak ve çok sıkı yönetimi sonucu esnek olamayacağı için zarar görecekti diye düşünüyorum. Ve bu olmaması için Ripple ayrılarak daha yasal bir yola girerken merkeziyetsiz bir ağ gibi görünen XRP yoluna kendi başına devam etmeye başladı.

Şimdi Ripple'ın bankalara sunduğu ortaklık teklifi genel anlamda yankı buluyor çünkü kripto para üzerinden olmasa da dünya üzerinde hızlı ve daha ucuz para transfer imkanı sunuyor.
Ve evet Ripple'ın yaptığı bildiğimiz XRP ağında işlem gören bir şey değil şu anda. Bunun yerine farklı bir teknolojik gelişim olarak yukarda bahsi geçen özel ağ kullanılıyor. Ve tabi ki fiziki bir şeyden bahsetmiyoruz.
Yine bunu anlamanız için mevcut para transfer yöntemlerini biliyor olmanız gerekir. Bugün uluslararası para transfer ağı büyük oranda SWIFT üzerinden yapılıyor. Bu masraflı ve zaman alan ağ bugüne kadar bankaların aktif kullandıkları bir ağ idi. Bildiğiniz gibi bu ağlarda işlemler öyle blockchain'deki gibi yürümüyor. Paranın fon olarak aktarılması için bir takım aracı kuruluşların senkronu gerekiyor. Ayrıca %100 de otomasyona bağlı bir sistem değil. Swiftler her zaman manuel kontrollere ihtiyaç duyabilirler.

Fiziki olmasa da paranın bu ağ üzerinden merkez bankalarının sistemine oradan da ilgili SWIFT kodundaki bankaya aktarımı sağlanır. İşte bu karışık süreç yerine Ripple bir private ağ sağlamayı vaat ediyor. Ripple üzerinden para transferinde alıcı ve kaynak banka bir araya geliyor. Daha hızlı ve ucuz bir yöntem.

Bu ağ üzerinden akan paraya istinaden elbetteki isteyenler paralarını belli bir kurdan istedikleri para birimi olarak alabilirler. Aslında benzer sistemler zaten hayatımızda var. En meşhurlarından birisi Western Union! Kendi ağı üzerinden bankalara entegredir.

XRP ise tamamen farklı bir hikaye, onu da yeri geldiğinde açıklarız.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
pagong0x
Member
**

View Profile
February 28, 2020, 05:44:45 AM

Sanırım bu olayı anlamak için en başa dönmek lazım.

XRP ve Ripple Labs şirketi 2018 yılının başında ayrıldı. XRP'nin para olarak adı halen Ripple elbette ama aynı zamanda Ripple isimli ödeme ve finansal sistemler üzerine çalışan farklı bir firmayla aynı adı taşıyor diyebiliriz artık. Elbette aynı kökten doğan iki farklı dal olan bu 2 proje sıklıkla bir olarak görülüyor.

Şahsen bu iki bağın ayrılma sebebinin şu XRP merkeziyetsiz değil muhabbetinden çıktığını düşünüyorum. Bu imajı kırmak adına ödeme sistemi olarak çalışacak olan Ripple firması, merkeziyetsiz olarak devam edecek açık kaynak kodlu XRP'den ayırılmış. Bu şirket ve kripto arasında bağ olursa, eminim ABD kaynaklı bu fikirler SEC'in denetimine tabi olacak ve çok sıkı yönetimi sonucu esnek olamayacağı için zarar görecekti diye düşünüyorum. Ve bu olmaması için Ripple ayrılarak daha yasal bir yola girerken merkeziyetsiz bir ağ gibi görünen XRP yoluna kendi başına devam etmeye başladı.

Şimdi Ripple'ın bankalara sunduğu ortaklık teklifi genel anlamda yankı buluyor çünkü kripto para üzerinden olmasa da dünya üzerinde hızlı ve daha ucuz para transfer imkanı sunuyor.
Ve evet Ripple'ın yaptığı bildiğimiz XRP ağında işlem gören bir şey değil şu anda. Bunun yerine farklı bir teknolojik gelişim olarak yukarda bahsi geçen özel ağ kullanılıyor. Ve tabi ki fiziki bir şeyden bahsetmiyoruz.
Yine bunu anlamanız için mevcut para transfer yöntemlerini biliyor olmanız gerekir. Bugün uluslararası para transfer ağı büyük oranda SWIFT üzerinden yapılıyor. Bu masraflı ve zaman alan ağ bugüne kadar bankaların aktif kullandıkları bir ağ idi. Bildiğiniz gibi bu ağlarda işlemler öyle blockchain'deki gibi yürümüyor. Paranın fon olarak aktarılması için bir takım aracı kuruluşların senkronu gerekiyor. Ayrıca %100 de otomasyona bağlı bir sistem değil. Swiftler her zaman manuel kontrollere ihtiyaç duyabilirler.

Fiziki olmasa da paranın bu ağ üzerinden merkez bankalarının sistemine oradan da ilgili SWIFT kodundaki bankaya aktarımı sağlanır. İşte bu karışık süreç yerine Ripple bir private ağ sağlamayı vaat ediyor. Ripple üzerinden para transferinde alıcı ve kaynak banka bir araya geliyor. Daha hızlı ve ucuz bir yöntem.

Bu ağ üzerinden akan paraya istinaden elbetteki isteyenler paralarını belli bir kurdan istedikleri para birimi olarak alabilirler. Aslında benzer sistemler zaten hayatımızda var. En meşhurlarından birisi Western Union! Kendi ağı üzerinden bankalara entegredir.

XRP ise tamamen farklı bir hikaye, onu da yeri geldiğinde açıklarız.

Yani diğer yöntemlerde de aslında fiziki para transferi pek olmuyor. Gelen-giden üzerinden senkronluyorlar durumu. Detaylı açıklama için teşekkürler.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 28, 2020, 10:50:52 AM

Geçmişte kafaları çok karıştırmıştı Ripple ve XRP ayrımı. Özellikle şu bankalarla anlaşmalar noktasında Ripple'ın yaptıkları XRP'ye yaramıştı, talep çok yükselmişti. Neyse sonra herkes neyin ne olduğunu anladı zaten... Günümüze bakarsak, sonuç olarak şu anda MoneyGram'ın uluslararası ödemelerde XRP kullanacak olması güzel bir adım. Harcanan paralar ve yapılan çalışmalar karşılığını vermiş şimdilik. Uzun vadede olumlu getirisi olacaktır. Bu yıl pek çok projede güzel gelişmeler görüyoruz. Her şey boğa kıvılıcımının ateşlenmesine bakıyor. XRP de boğadan en çok nasiplenenler arasında zaten.
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
February 28, 2020, 11:54:15 AM

Yani diğer yöntemlerde de aslında fiziki para transferi pek olmuyor. Gelen-giden üzerinden senkronluyorlar durumu. Detaylı açıklama için teşekkürler.

Hocam zaten bütün bir kripto para piyasasının olayı bu. Fiziki para transferi artık bankacılık sisteminde bile kalmadı siz bu konuya neden bu kadar takıldınız anlayamadım.
Olayın fiziki hiç bir yanı yok. Sadece Ripple için de değil, tüm kripto paralar için aynı şey.
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
February 29, 2020, 06:46:39 AM

Kaç yıl oldu belki 2 belki 3 yıl Ripple piyasaya çıktığından beri bir türlü Ripple ısınamadım. Çok güzel adımlar attı. Yine de bir Ripple sahibi bile olmadım. Buna rağmen hala güzel işler yapıyorlar. Fakat Ripple almak istediğim her zaman BTC alıyorum. Belki borsalarda coinlerin Ripple pariberitesi olursa o zaman insanların ilgisini daha çok çekeceğini düşünüyorum. Bu money gram ile olan haber ise gerçekten Ripple ile birlikte umarım kripto borsasına yarar sağlar.
koincik
Sr. Member

View Profile
February 29, 2020, 10:33:38 AM

Kaç yıl oldu belki 2 belki 3 yıl Ripple piyasaya çıktığından beri bir türlü Ripple ısınamadım. Çok güzel adımlar attı. Yine de bir Ripple sahibi bile olmadım. Buna rağmen hala güzel işler yapıyorlar. Fakat Ripple almak istediğim her zaman BTC alıyorum. Belki borsalarda coinlerin Ripple pariberitesi olursa o zaman insanların ilgisini daha çok çekeceğini düşünüyorum. Bu money gram ile olan haber ise gerçekten Ripple ile birlikte umarım kripto borsasına yarar sağlar.

Bu XRP pair ile işlem yapmanın bir esprisi yok. Bu borsalarda hacimi bölmenin dışında pek bir işe yaramayacaktır. Farkındaysanız Binance likitideyi arttırmak için aksine bir çok coin de pariteleri azaltıyor ki hacim bir yerde toplansın. Ben borsa sahibi olsam tüm coinlerin sadece 1 pair ile işlem yapmasını isterdim. O da haliyle BTC olurdu. Belki USDT içinde BTC, ETH, LTC gibi belli başlıları oraya eklerdim o da sadece USD stable coin hamlesi olsun diye. Bunu da BTCTurk'ün yaptığı gibi BTC/USDT çiftinde işlemi ücretsiz yaparsın ki al-sat durumunda insanlar zarar etmesinler olur biter.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

View Profile
February 29, 2020, 11:01:39 AM
Merited by koincik (2), Blacknavy (1)

Hocam zaten bütün bir kripto para piyasasının olayı bu. Fiziki para transferi artık bankacılık sisteminde bile kalmadı siz bu konuya neden bu kadar takıldınız anlayamadım.
Olayın fiziki hiç bir yanı yok. Sadece Ripple için de değil, tüm kripto paralar için aynı şey.
Aynen öyle, sokakta kullandığımız para dışında fiziken mevcut çok az para vardır, diğerleri sanal olarak oluşturulmuş diyebileceğimiz paradır ve buna da "kaydi para" denir.
Şöyle düşünün, bankaların mevduatlar için Merkez Bankası'nda tutmaları gereken karşılık oranları % 1 -21 arasında değişiyor ( https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Temel+Faaliyetler/Para+Politikasi/Zorunlu+Karsilik+Oranlari/ ) , yani ortalama  %10 kabul edersek, 1000 TL lik bir işlem veya hacim için bankanın elinde olması gereken fiziki para 100 TL.
Başka bir deyişle sanal para Bitcoin ve diğer kriptolardan bağımsız bir şekilde zaten hayatımızda uzun süredir yer alıyor.
Bu konu ile ilgili daha ayrıntı isteyen için Mahfi Eğilmez'in aydınlatıcı bir yazısının linkini koyuyorum.
http://www.mahfiegilmez.com/2019/11/piyasada-ne-kadar-nakit-para-var.html

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
February 29, 2020, 07:06:05 PM

Aynen öyle, sokakta kullandığımız para dışında fiziken mevcut çok az para vardır, diğerleri sanal olarak oluşturulmuş diyebileceğimiz paradır ve buna da "kaydi para" denir.
Şöyle düşünün, bankaların mevduatlar için Merkez Bankası'nda tutmaları gereken karşılık oranları % 1 -21 arasında değişiyor ( https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Temel+Faaliyetler/Para+Politikasi/Zorunlu+Karsilik+Oranlari/ ) , yani ortalama  %10 kabul edersek, 1000 TL lik bir işlem veya hacim için bankanın elinde olması gereken fiziki para 100 TL.
Başka bir deyişle sanal para Bitcoin ve diğer kriptolardan bağımsız bir şekilde zaten hayatımızda uzun süredir yer alıyor.
Bu konu ile ilgili daha ayrıntı isteyen için Mahfi Eğilmez'in aydınlatıcı bir yazısının linkini koyuyorum.
http://www.mahfiegilmez.com/2019/11/piyasada-ne-kadar-nakit-para-var.html

Piyasaya ilk girdiğimde öğrendiğim şeylerden birisi kripto para ile sanal paranın farklı bir şey olduğuydu.
Kripto para belli bir algoritma ile korunan, koşulları önceden belli olan ve bunların değişmediği bir para. Ne fiziki ne de hesaben bir karşılığı var. Ancak madencilik (POW veya POS farketmez) ile güvennce altındaki bir sistemdir.
Sanal para ise fiziki bir karşılığı olan para biriminin bağlı olduğu hesabı konudur. Tamamen aracılara tabidir ve basit olarak bir bakkal defteri gibi çalışır. Herhangi ekstra bir özelliği yoktur.
Başlık tahmin ettiğimden daha iyi bir tartışmaya sebep olmuş. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim hepinize.
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
March 02, 2020, 05:18:17 PM

Ripple'ı takip eden ve ilgilenen çok sayıda insan olduğunu bildiğim için bu MoneyGram konusunu güncel tutmaya çalışayım.

Financial Times'da 28 Şubat'ta çıkan habere göre, MoneyGram Ripple'dan aldığı parayı gelir değil, geliştirme ücreti adı altında yeniden isimlendirdi. Yani direkt olarak elde ettiği gelir değil, geliştirdiği bir sisteme dair aldığı ücret kategorisine soktu.

At the time the Company issued fourth-quarter guidance, it assumed Ripple market development fees would be accounted for as revenue, consistent with the third quarter treatment. As a result of the change, the Ripple financial benefit of $8.9 million in the fourth quarter and $2.4 million in the third quarter is now accounted for as offset to operating expenses, in Transaction and Operations Support and is no longer included in revenue. Global Funds Transfer segment revenue was $299.7 million, down 6% from the fourth quarter of the prior year. Within the segment, money transfer revenue was $285.9 million, a decline of 6%, and bill payment revenue was $13.8 million.

Makalenin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://ftalphaville.ft.com/2020/02/26/1582730287000/The-art-of-redefining-success--MoneyGram-and-Ripple-edition/#
(Maalesef üyelik istiyor.)
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 03, 2020, 03:35:18 AM
Merited by Lachrymose (1)

Moneygram'a ödenen paranın Ripple şirketinin elinde boşta duran XRP'lerle ödendiğini hatırlatmak lazım.

İnsanlara anlatılan masalları bir kenara bırakırsak, Ripple şirketinin ana gelir kaynağı elinde bulunan XRP tokenlerini piyasa koşullarına göre yavaş yavaş dumplamaktan başka bir şey değil. Bankalara sunulan hizmetten kazanılan para ise önemsenmeyecek kadar düşük olduğu için bu konuda Ripple şirketinden hiç bir rapor veya açıklama gelmiyor.

Neyseki şirketin halka açılması gündemde. Eğer halka açılırsa gelir gider rakamlarını gizleyemeyecekler ve neyin ne olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

Ben şirketin ve paydaşı olan kan emicilerin önümüzdeki yıllarda son bir defa daha piyasayı manipüle ederek XRP fiyatını şişireceklerini, ve böylece şirketin kendi değerini olduğundan fazla göstererek kripto piyasasında yaptıkları vurgun yetmezmiş gibi birde Amerikan borsasında ciddi bir vurgun yapmaya çalışacaklarını düşünüyorum. Umarım yanılırım.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1138

View Profile
March 03, 2020, 02:37:42 PM
Last edit: March 03, 2020, 02:57:30 PM by wolwoo

Moneygram'a ödenen paranın Ripple şirketinin elinde boşta duran XRP'lerle ödendiğini hatırlatmak lazım.

İnsanlara anlatılan masalları bir kenara bırakırsak, Ripple şirketinin ana gelir kaynağı elinde bulunan XRP tokenlerini piyasa koşullarına göre yavaş yavaş dumplamaktan başka bir şey değil. Bankalara sunulan hizmetten kazanılan para ise önemsenmeyecek kadar düşük olduğu için bu konuda Ripple şirketinden hiç bir rapor veya açıklama gelmiyor.

Neyseki şirketin halka açılması gündemde. Eğer halka açılırsa gelir gider rakamlarını gizleyemeyecekler ve neyin ne olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

Ben şirketin ve paydaşı olan kan emicilerin önümüzdeki yıllarda son bir defa daha piyasayı manipüle ederek XRP fiyatını şişireceklerini, ve böylece şirketin kendi değerini olduğundan fazla göstererek kripto piyasasında yaptıkları vurgun yetmezmiş gibi birde Amerikan borsasında ciddi bir vurgun yapmaya çalışacaklarını düşünüyorum. Umarım yanılırım.
Üstad bunun kısa versiyonunu yazmıştım "Ripple bi halta yaramaz ama yine 3-4 dolar olur" demiştim, biri mesajımı report yapmış sanırsam, sildirmiş, millet nelerle uğraşıyor 😏
Alıntı yapanların mesajlarını da sildirmiş

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
gospodin
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1460

Cashback 15%

View Profile WWW
March 03, 2020, 05:09:15 PM

kısaca kripto para: şifrelenmiş para
sanal/dijital para: para Grin Grin

@hiburak'ın dediği nokta son derece önemli. aman amerikan borsasına gireceği zaman öyle bir hareket yapmaz diye sakın düşünmeyin. benzer değil ama netflix'te yer alan şu belgesele bakabilirsiniz: https://www.netflix.com/title/80221646 at koştururlar yani.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
funchiestz (OP)
Sr. Member

View Profile
March 03, 2020, 06:31:18 PM

Sonuç olarak bir para akışı var. Mesela Ripple, ödemelerini elindeki tuttuğu XRP'ler ile yaptığını açıklıyor. Ama MoneyGram aldığı bir XRP'leri ne yaptığını hiç açıklamamış.
Acaba bu XRP'leri FIAT'a döndürüyorlar mı yoksa projeye inanıp HODL mu diyorlar?
Bu şu yönden önemli.
Eğer XRP'ler satılıyorsa Ripple bu işte MoneyGram'ı paravan olarak kullanıyor diyebiliriz. Kendisi bu kadar çok XRP'yi satsa tepki çekecek. Ama bunu MoneyGram'a sattırıp ortaklıktan para yiyorsa bu şüpheli bir işlem.
Yok eğer XRP'ler mali değer ve kıymet olarak saklanıyorsa o zaman güzel ama bunu paylaşarak güven duygusunu arttırabilirler.

Bu anlaşma kapsamında Ripple firmasını daha epey miktarda yatırım yapmaya devam edeceğini unutmayın, yani güzel bir para aklama da olabilir mi acaba demeden geçemiyorum.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 04, 2020, 04:45:11 AM
Last edit: March 04, 2020, 05:11:03 AM by hiburak

Sonuç olarak bir para akışı var. Mesela Ripple, ödemelerini elindeki tuttuğu XRP'ler ile yaptığını açıklıyor. Ama MoneyGram aldığı bir XRP'leri ne yaptığını hiç açıklamamış.
Acaba bu XRP'leri FIAT'a döndürüyorlar mı yoksa projeye inanıp HODL mu diyorlar?
Bu şu yönden önemli.
Eğer XRP'ler satılıyorsa Ripple bu işte MoneyGram'ı paravan olarak kullanıyor diyebiliriz. Kendisi bu kadar çok XRP'yi satsa tepki çekecek. Ama bunu MoneyGram'a sattırıp ortaklıktan para yiyorsa bu şüpheli bir işlem.
Yok eğer XRP'ler mali değer ve kıymet olarak saklanıyorsa o zaman güzel ama bunu paylaşarak güven duygusunu arttırabilirler.

Bu anlaşma kapsamında Ripple firmasını daha epey miktarda yatırım yapmaya devam edeceğini unutmayın, yani güzel bir para aklama da olabilir mi acaba demeden geçemiyorum.

Eğer MoneyGram, Ripple tarafından insider bilgisi alıyorsa ona göre hareket edecektir, ama satmak yerine XRP karşılığı piyasadan kredi çekmeleri daha muhtemel. Hem böylece vergi yükümlülükleride azalmış olur.  

Zamanında banka ortaklıkları ile kripto yatırımcılarının gözlerini boyadılar. Borsa yatırımcılarının gözlerini boyamak biraz daha zor. Borsa yatırımcısı kuru ortaklıklardan ziyade gelir gider tablolarına bakıyor. Ripple MoneyGram ilişkisini bu çerçevede değerlendirmek lazım.

Bu arada MoneyGram'ın piyasa değeri sadece 135 milyon dolarmış.
pagong0x
Member
**

View Profile
March 04, 2020, 10:21:29 AM

Takıldığım konu şu üstad. Ülkeler arası transfer de olsa, banka şubeleri arasında bir transfer de olsa, bu paralar fiziken de taşınır.

Bankalar arasında sanal olarak geçen kayıtlar, fiziki karşılığı olan paralardır. Fazlası altına, çeşitli yatırım araçlarına dönüştürülür ancak transfer edilen para fiziken bankada olmalıdır. Transfer ettiğin noktada çekmek istediğinde o parayı bankadan alırsın. Ancak o şubede fiziki karşılığı yok ise başka banka şubesinden kaydırılır vs.

Ripple teknolojisi ile transferi yapılan şey de XRP gibi bir coin değil, sanırım yine aynı sanal para kayıtları. Mevcut banka teknolojilerinden daha güvenli olduğu için tercih edilmeye başlanmış olabilir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: