Bitcoin Forum
July 02, 2024, 06:53:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Forumda Tanıtım Yapmak - Servisler ve Projeler İçin Rehber - İmza Kampanyaları  (Read 171 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
February 26, 2020, 12:44:21 PM
Last edit: February 26, 2020, 02:30:08 PM by Kalemder
Merited by gospodin (1), 2run (1), Blacknavy (1)

Merhabalar, bununla alakalı bir rehber olduğunu hatırlamıyorum. Forumda reklam yapmanın, yeni servisler için kafa karışıklığına neden olabileceğini düşündüm. Hem topluluk hemde servisler yararına böyle bir rehber geliştirmeyi düşündüm. Önerileriniz olursa konuyu genişletebilirim.

Bitcointalk forumunun önemini anlatmama gerek yok, zaten biliyorsunuz. Kısacası; bu forum ilk Satoshi'nin kurduğu bir site. Neredeyse bütün coin toplulukları burada toplanır, tartışır ve paylaşım yaparlar. Türk topluluğu içinde değeri büyüktür. Türkiye'deki ilk coin alışverişleri, servisleri hep bu forumda başlamış ve duyurulmuştur. Şüphesiz bitcointalk topluluğunun parçası olmayan bir kripto para projesinin başarılı olmasını bekleyemeyiz.

Burada reklam kampanyaları iki türde yapılmaktadır. 1- İmza Kampanyaları 2- Forum reklamları

1- İmza Kampanyaları
İmza dediğimiz şey basitçe, kullanıcı mesajlarının altında bulunan alandır. Bir kullanıcı bu alanı kişisel olarak da kullanabilir, reklam için kiraya da verebilir. İmza kampanyalarında servisler/projeler kullanıcıların bu imza alanlarını belli süreler için satın alırlar. Kampanyalarda, kullanıcının rütbesi, aktivitesi, merit sayısına göre (yani yazı kalitesi yada tanınırlığına göre diyebiliriz) sınıflandırarak ödemeler yapılır.

Önce Duyuru: Servisler yada altcoin projeleri için Duyuru bölüme bir tanıtım konusu açan servis yada projeler, hizmetlerini detaylı olarak anlatır. Eğer hizmetleri global ise Service Announcements ve altcoin projeleri için Announcements (Altcoins) bölümüne tanıtım konusu açabilirler.

Ne hizmetler verdiklerini anlatan servisler/projeler, daha sonra forumda hem görünürlük hemde saygınlık kazanabilmek adına İmza Kampanyası oluşturmaya karar verirler. İmza kampanyaları genelde forumdaki kampanya yöneticilerinin escrow'luğu (aracılığı) ile yapılır. Aracılık şart değil ama arada saygın-tanınan bir escrow üyenin olması kampanyalarda +güven veren bir durumdur. İmza kampanyalarında ödemelerin btc cinsinden yapılması +güven/prestij unsurudur. Ödemeleri çeşitli altcoin/token cinsinden veya kendi kripto paralarını dağıtan imza kampanyaları da mevcuttur, onların açıldığı bölüm farklı.

İmza Kampanyalarının örneklerine şu bölümlerden bakabilirsiniz:
Bitcoin cinsinden ödeme yapan global imza kampanyaları: Services
Altcoin cinsinden ödeme yapan global imza kampanyaları: Bounties (Altcoins)
Ayrıca Btc cinsinden ödeme yapan imza kampanyalarının listesi için bakınız: Overview of Bitcointalk Signature-Ad Campaigns
Sadece Türkçe bölüme özgü yapılan fazla imza kampanyası olmadığı için örnek olarak Servisler bölümüne açılmış olan Digilira İmza Kampanyasına ve Bitkapital.com İmza Kampanyası bakabilirsiniz.

Kampanya Yöneticileri: Reklam kampanyalarında yöneticilik yapmasını istediğiniz escrow'larla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Forumda kampanya yöneticisi olabilecek bir çok saygın, değerli üye bulunmaktadır. Kampanya yöneticileri sizin adınıza, katılımcıları seçer, haftalık tüm mesajları okur, elemeler yapar ve ödeme tablolarını düzenler. Bu işleri kendinizde yapabilirsiniz fakat, forumda sürekli kaliteli mesajları takip etmek, kullanıcıları değerlendirmek zor bir iştir. Spam yapan kullanıcılara ödeme yapmak forum yönetiminin kabul ettiği bir davranış değildir. Dolayısıyla kampanya yöneticiliği önemli bir işttir.

İmza Kampanyalarının Yararı: Kampanyanıza katılan kullanıcılar aynı zamanda sizin potansiyel müşterilerinizdir. Ödeme yaptığınız kullanıcılar aynı zamanda verdiğiniz hizmetleri test eder, size güvenmeye başlarlar. Onlar sizin için iyi birer referans kaynağıdır. Ayrıca kaliteli yazıların altında sürekli sizin reklamınız çıkar. Bu size görünürlük, marka tanınırlığı ve tıklama olarak geri döner. Reklamcılıkta hedef kitle çok önemlidir. Kripto paranın hedef kitlesi de bu forumdur. Dolayısıyla elde edeceğiniz kazanımlar; Bilinirlik, Potansiyel Müşteri, Tıklama, Güvenirlik, Prestij.

Çeşitli Bounty Kampanyaları
İmza kampanyası dışında ayrıca yapılan Content (Makale), Video, Translations (Çeviri), Telegram, Sosyal Medya bounty kampanyaları da mevcuttur. Bunlar yine forum kullanıcılarının, farklı platformlarda yaptıkları aktiviteler karşılığında verilen ödül programlarıdır. Bunlar konumuzun dışında olduğu için sadece değinerek geçiyorum.

2- Forum reklamları
2. kısım daha sonra yazılacak...

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 26, 2020, 01:23:23 PM

İmza Kampanyalarının Yararı: Kampanyanıza katılan kullanıcılar aynı zamanda sizin potansiyel müşterilerinizdir. Ödeme yaptığınız kullanıcılar aynı zamanda verdiğiniz hizmetleri test eder, size güvenmeye başlarlar. Onlar sizin için iyi birer referans kaynağıdır. Ayrıca kaliteli yazıların altında sürekli sizin reklamınız çıkar. Bu size görünürlük, marka tanınırlığı ve tıklama olarak geri döner. Reklamcılıkta hedef kitle çok önemlidir. Kripto paranın hedef kitlesi de bu forumdur. Dolayısıyla elde edeceğiniz kazanımlar; Bilinirlik, Potansiyel Müşteri, Tıklama, Güvenirlik, Prestij.

Çeşitli Bounty Kampanyaları
İmza kampanyası dışında ayrıca yapılan Content (Makale), Video, Translations (Çeviri), Telegram, Sosyal Medya bounty kampanyaları da mevcuttur. Bunlar yine forum kullanıcılarının, farklı platformlarda yaptıkları aktiviteler karşılığında verilen ödül programlarıdır. Bunlar konumuzun dışında olduğu için sadece değinerek geçiyorum.

Yazının odağında kalabilmek adına kısalttım.
İmza kampanyaları yıllardır burada prestij gösterisi olmuştur. Hatırlayanlar olacaktır Waves CEO'su Sasha, Waves'in çok değerli olacağını düşünerek BTC ödemeli bounty düzenlemişti. Bence Waves'in tanıtımı için çok güzel bir argümandı. Yıllardır süre gelen imza ve bounty kampanyaları da çok değerli bence.
Bizde de bir kaç örnek oldu. Ama buradan çıkarak globale yayılabilecek bir adımın çok önemli olabileceğini düşünüyorum.

Ve son olarak da bounty için yardım edecek birini arayanlar bu işe girişen forumun güvenilir üyelerinden @Vispilio'ya ulaşabileceğini düşünüyorum.

🍀 Vispilio's Fully Independent Campaign Management Services 🍀
Pages: [1]
  Print  

Jump to: