Bitcoin Forum
May 30, 2024, 05:17:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Sıfır Araç Sıkıntısı Büyüyebilir  (Read 208 times)
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 07, 2020, 07:08:45 PM

Arkadaşlar ülkemizde Sahibinden diye bir gerçek var.
Sahibinden de satış fiyatı olarak görülen rakamlar insanlar tarafından ekstra normal olarak görülüyor bu da işi bu boyuta getiriyor. 
Arkadaşım 1 ay önce aldığı arabayı 7000TL fazlaya satınca sevinmişti. Sonra araba ararken 1 ay geçmeden aynı aracı aynı fiyatlara tekrar aldı. O dönemde arabasız kalması da cabası.

Dedikodu olarak dönüyor ama bazen bir araç satmak isteyenler kendilerine benzer özellikteki araçların fotolarını ayarlayıp fiyatı yüksek yazarak ortalamayı yükseltiyorlar ve o özellikteki araçların sahiplerini fiyatı yukarı çekmeye ikna ediyorlarmış. Sonra bakıyorlar ki fiyatlar artıyor bu yazdığım organizasyonu yapan arkadaşlar listedeki yükselen fiyatların biraz altına çekip ciddi yüksek rakama araba satıyorlarmış. Doğru mudur yapılabilir mi bilmiyorum ama bir kaç yerden duydum bunu. Ve gerçekten sahibinden'in verileri bağlayıcı gibi çünkü hangimiz araç bakarken sahibinden'e bakmıyoruz ki?
Captainowl
Full Member

Activity: 266
Merit: 106

View Profile
March 08, 2020, 10:30:06 AM

Btcyi altını bırakıp araç mı alsak 2 sene önce aldığım aracı kaza yapmama rağmen aldığım fiyatın üstünde satıyorum bindiğim de üstüne kar kalıyor. Paranın değer kaybından daha fazla miktarda artış gösteriyor gayet mantıklı gibi  Grin
xzone
Legendary
*

Activity: 2604
Merit: 1490

View Profile
March 10, 2020, 07:59:43 PM

Arkadaşlar ülkemizde Sahibinden diye bir gerçek var.
Sahibinden de satış fiyatı olarak görülen rakamlar insanlar tarafından ekstra normal olarak görülüyor bu da işi bu boyuta getiriyor. 
Arkadaşım 1 ay önce aldığı arabayı 7000TL fazlaya satınca sevinmişti. Sonra araba ararken 1 ay geçmeden aynı aracı aynı fiyatlara tekrar aldı. O dönemde arabasız kalması da cabası.

Dedikodu olarak dönüyor ama bazen bir araç satmak isteyenler kendilerine benzer özellikteki araçların fotolarını ayarlayıp fiyatı yüksek yazarak ortalamayı yükseltiyorlar ve o özellikteki araçların sahiplerini fiyatı yukarı çekmeye ikna ediyorlarmış. Sonra bakıyorlar ki fiyatlar artıyor bu yazdığım organizasyonu yapan arkadaşlar listedeki yükselen fiyatların biraz altına çekip ciddi yüksek rakama araba satıyorlarmış. Doğru mudur yapılabilir mi bilmiyorum ama bir kaç yerden duydum bunu. Ve gerçekten sahibinden'in verileri bağlayıcı gibi çünkü hangimiz araç bakarken sahibinden'e bakmıyoruz ki?

Acı ama gerçek, sahibinden bu işlerin tekelleştirilmesindeki en büyük etken. Karşısına rakip olarak nitelendirilebilecek bir site çıkamıyor, diğer sitelerin kullanılmasının tek sebebi sahibinden ilan hakkı bulunmaması.
Bir kişi aracının fiyatını yüksek koyuyor, bunu gören benim arabam daha temiz diyip fiyatı yükseltiyor. 50 bin liralık arabalara 70 bin yazılınca 65'i gören ben satın alayım bunu fırsat aracı diyor. Bir de bakmışız ki uçmuş gitmiş.

3 ay önce 100 bin lira olan arabalar şu anda 170'ten satılıyor. 30 bin liraya satılan yüzüne bakılmayan arabalar 50-60 bin lira oldu. Paranın değersizleşmesinin yanında piyasanın gittikçe büyüyen bir balon olması da var yani

Eski favori ilanlarıma bakıyorum, o kadar düşük fiyatlıymış ki baktığım arabalar şimdi o fiyatlara inse 2-3 tane alırım kenara koyarım muhtemelen Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 10, 2020, 08:14:08 PM

3 ay önce 100 bin lira olan arabalar şu anda 170'ten satılıyor. 30 bin liraya satılan yüzüne bakılmayan arabalar 50-60 bin lira oldu. Paranın değersizleşmesinin yanında piyasanın gittikçe büyüyen bir balon olması da var yani

Şu cümleye aynen katılıyorum valla. Geçen sene kuzenim 2001 model Palio aracını 22,000 TL'ye satmıştı. Kilometresi biraz fazla ama temiz bir araçtı. Hatta bu fiyata sattığı için de sevinmişti. Geçen gün sahibinden'in ilanlarına bakmış. Benzer araçların fiyatı artık 30.000 TL civarındaymış. 1 yılda acayip bir yükseliş! Parayı bankaya koymuş, şimdiye kadar 1,000 lira falan getirmiş galiba. Satmayıp bekletseymiş 8,000 lira ekstra getirisi olacakmış. Durduğu yerde fiyatları uçtu eski modellerin...
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
March 15, 2020, 07:32:08 AM

Nisan Mayıs aylarından sonra bayiler sıfır araba sıkıntısı olmayacağını söylüyorlar. Ama bu virüs olayı ve giderek de artması yedek parça üreten Çin gibi bir ülkeden almadıkları için bence nisan mayıs gibi sıfır arabalar gelmeyecektir.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 15, 2020, 12:56:20 PM

su nakit sıkısıklıgında parayı arabaya baglıcak gerızekalıdır. araba satısları dusecektir. su donemde en onemli sey nakit bu corona krizi mayısa kadar surecek gibi gorunuyor
mandown
Legendary
*

Activity: 1946
Merit: 1298

View Profile
March 15, 2020, 01:25:59 PM

@cabsav ben arabadan anlamam etmem ama şuan ne kadar tanıdığım varsa araba arıyor satıcı yok alıcı çok durumunda.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 15, 2020, 02:51:45 PM

@cabsav ben arabadan anlamam etmem ama şuan ne kadar tanıdığım varsa araba arıyor satıcı yok alıcı çok durumunda.

su kriz 2 hafta daha devam ederse heryer satıcı alıcı yok haline donecek.
sahsen 5 aydır araba bakıyorum son 3 aydır ise beleme kararı aldım. piyasa bir şekilde duzelecek ama suan heryer sıfır araba olsa yine gidip almam nakit daha önemli.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 15, 2020, 03:04:44 PM

Araba işinde beklemek hiç işe yaramıyor. Ya dovizden dayak yiyorsun, ya da yüksek talep kaynaklı fiyat artışından. Ama hiç bir türlü uzun vadeli beklemek doğru değil.
Yani bu noktada işlerin nereye gideceğini kestirmek güç. Corona virüs olayı bildiğimiz ticaret anlayışını askıya aldırmak üzere. Ülkeler önlemler kapsamında yavaş yavaş kapıları kapatıyor. Önce yaşamsal şeyler önemli elbette ama bu konularda da dikkatli olmakta fayda var.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: