Bitcoin Forum
May 13, 2024, 07:35:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BtcTurk yeni platformuyla artık kendi borsasında size rakip bir oyuncu  (Read 119 times)
CapnSparrow (OP)
Jr. Member
*

Activity: 51
Merit: 53

View Profile
March 07, 2020, 05:49:45 PM
Merited by Blacknavy (2)

Merhaba arkadaşlar,

Forumda pek bahsi geçmemiş galiba. Bir tek bitskytr 'nin bir yorumunu gördüm konuyla ilgili. Ayrı bir başlığı hakettiği için burada konuya değinmek istiyorum.

BtcTurk.com artık başka bir platforma dönüştü biliyorsunuz. Yeni platform BtcTurk PRO'daki basit görünüme benziyor ama önemli bir farkla: sadece alıcıyla satıcıyı buluşturmak yerine aralarına girerek satıcıdan satın alıp alıcıya satıyor. 2 adımdan oluşan bu işlemi aynı anda kullanıcıya transparan olarak yapıyor.

Örneğin siz PRO versiyonda 50,000 TL den 1 BTC satış emri girdiniz. btcturk.com'daki bir kişi "1 BTC satın al" dediğinde şirket sizin 1 BTC'nizi sizden 50,000 TL ye satın alıp o kişiye 50200 TL gibi tamamen kendi belirlediği bir fiyata satıyor.

Teknik terimlerle konuşacak olursak, BtcTurk artık kendi borsasında bir market maker. Bir kuyumcu gibi spread farkından yararlanarak, normal komisyonun aksine önceden beyan etmediği oranlarda gelir elde ediyor.

Eğer emir defterinde sörf yapan bir daytrader iseniz BtcTurk şirket olarak artık sizin rakibiniz ve teknik olarak sizin hep bir adım önünüzde olacak.

Dünyada bunu yapan büyük borsalar var mı bilmiyorum. Bu bir tekelleşme sinyali ve rahatsız edici.

Rahatsız edici olan bir diğer detay da bu platformu profesyonel olmayan kullanıcılar için yaptıklarını söylemeleri. Bu bir pazarlama yalanı. Amaç gerçekten bu olsaydı PRO'daki basit görünümle aynı işleyişte olabilirdi (düz market order). Son kullanıcı açısından bu iki arayüzde bir fark yok. Tek fark yeni platformda daha fazla borsa ücreti ödüyor olması.

Pazarlama yalanının bir diğer delili de Basit ve PRO görünümü subdomain'de sunarken kendileri açısından kârlı olan platformu btcturk.com'da sunmaları. Neyin amaçlandığı buradan daha iyi anlaşılıyor. Kripto piyasasında olup da PRO görünümü veya PRO'daki basit görünümü kullanamayanların yüzdesi kaçtır dersiniz? Bir an için BtcTurk'ün vereceği cevabı kabul edip bu yüzdenin yüksek olduğunu farzedelim. Peki BtcTurk'ün bu kişileri arayüz üzerinden eğitmek yerine bizden aldıkları ücretten daha fazlasını o kişilerden alması nasıl bir kâr etme arzusudur?

Regülasyonlar geldiğinde umarım bu tür hamleler için geriye dönük olarak işletilir.
1715585752
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715585752
Reply with quote  #2

1715585752
Report to moderator
1715585752
Hero Member
*

Ignore
1715585752
Reply with quote  #2

1715585752
Report to moderator
1715585752
Hero Member
*

Ignore
1715585752
Reply with quote  #2

1715585752
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715585752
Hero Member
*

Ignore
1715585752
Reply with quote  #2

1715585752
Report to moderator
1715585752
Hero Member
*

Ignore
1715585752
Reply with quote  #2

1715585752
Report to moderator
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
March 07, 2020, 06:13:24 PM
Merited by Blacknavy (2)

Bu tür basit arayüzler ile piyasa hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilerin bir dijital altınmışcasına Bitcoin satın almasını sağlayan platformlar var ki olmasa dahi herhangi bir şirket bu alana yönelik çalışmalar yaparak, istediği gibi alım-satım yapıp/yaptırabileceği bir platform oluşturabilir. Benim bildiğim Bitpanda da bilgisi olmayan kullanıcılar için bu tarz bir arayüz sunuyor. Her şirket gibi Btctürk'ün de amacı kâr etmek olduğu için ben bu durumu normal karşılıyorum. Bu durumdan hoşnut olmayan kişiler, aynı benim yaptığım gibi Binance ya da X borsasını terk edip farklı bir borsaya geçiş yapabilir (görseldeki zaman dilimi sansürlenmiştir, borsa Kraken).

BtcTurk'ün bu kişileri arayüz üzerinden eğitmek yerine bizden aldıkları ücretten daha fazlasını o kişilerden alması nasıl bir kâr etme arzusudur?

Pro versiyonda çoğu paritede %0 komisyon varken kullanıcılardaki bu çaba ne bilmiyorum, normal versiyonun hedef kitlesi siz değilsiniz.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1289
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
March 08, 2020, 07:29:52 PM
Merited by Blacknavy (2)

Merhaba arkadaşlar,

Forumda pek bahsi geçmemiş galiba. Bir tek bitskytr 'nin bir yorumunu gördüm konuyla ilgili. Ayrı bir başlığı hakettiği için burada konuya değinmek istiyorum.

BtcTurk.com artık başka bir platforma dönüştü biliyorsunuz. Yeni platform BtcTurk PRO'daki basit görünüme benziyor ama önemli bir farkla: sadece alıcıyla satıcıyı buluşturmak yerine aralarına girerek satıcıdan satın alıp alıcıya satıyor. 2 adımdan oluşan bu işlemi aynı anda kullanıcıya transparan olarak yapıyor.

Örneğin siz PRO versiyonda 50,000 TL den 1 BTC satış emri girdiniz. btcturk.com'daki bir kişi "1 BTC satın al" dediğinde şirket sizin 1 BTC'nizi sizden 50,000 TL ye satın alıp o kişiye 50200 TL gibi tamamen kendi belirlediği bir fiyata satıyor.

Merhaba, buraya kadar yazdıklarınız doğru. BtcTurk.com yeni iş modeli yeni altyapısı ile hizmete girdi. Kullanıcıların 2 tıkla Bitcoin alıp satabilmeleri için basit bir arayüz ile hizmet veriyor.

Teknik terimlerle konuşacak olursak, BtcTurk artık kendi borsasında bir market maker. Bir kuyumcu gibi spread farkından yararlanarak, normal komisyonun aksine önceden beyan etmediği oranlarda gelir elde ediyor.

Eğer emir defterinde sörf yapan bir daytrader iseniz BtcTurk şirket olarak artık sizin rakibiniz ve teknik olarak sizin hep bir adım önünüzde olacak.

Bu kısım yanlış. Çünkü BtcTurk.com'un hedef kitlesi daytrader değil ve iş modeliyle trade yapanın önünde olmak gibi bir amacı ya da hedefi yok.

Hedef kitlesi, profesyonel olmayan, Bitcoin'i döviz alır satar gibi teferruatlarla uğraşmadan 1-2 tıkla alıp satmak isteyen, ayda bir Bitcoin alıp biriktirmek isteyen, Bitcoin cüzdanı nedir bilmeyen, teknik detaylarla uğraşmak istemeyen ve Bitcoin'i saklamanın güvenlik riskleriyle uğraşmak istemeyen kullanıcıları hedefliyor.

BtcTurk'ün, herhangi bir şekilde, kayıtlı herhangi bir kullanıcıdan avantajı ya da üstünlüğü yok.

Kaldı ki her şeyi bir kenara bırakın, bir platform kullanıcısının işlem yapmasını engellerse, o platformu kim kullanır? Dolayısıyla, BtcTurk'ün trader'ın önüne geçmek gibi bir niyeti yok. Aksine, yeni BtcTurk'ün amaçlarından biri daha geniş bir hedef kitleye ulaşarak sektörü büyütmek ve daha fazla kullanıcının Bitcoin almasına aracılık etmek. Bu, daytrader için daha fazla hacim, daha fazla fırsat demek...

Dünyada bunu yapan büyük borsalar var mı bilmiyorum. Bu bir tekelleşme sinyali ve rahatsız edici.

Bu iş modelinin birebir aynısı olmayabilir, ancak dünyada "ekranda gördüğün fiyattan kriptopara alıp satabildiğin" bir sürü platform var. (Hatta muhtemelen şu an bir kaç tanesinde işlem yapıyorsunuzdur)

Rahatsız edici olan bir diğer detay da bu platformu profesyonel olmayan kullanıcılar için yaptıklarını söylemeleri. Bu bir pazarlama yalanı. Amaç gerçekten bu olsaydı PRO'daki basit görünümle aynı işleyişte olabilirdi (düz market order). Son kullanıcı açısından bu iki arayüzde bir fark yok. Tek fark yeni platformda daha fazla borsa ücreti ödüyor olması.

Pazarlama yalanının bir diğer delili de Basit ve PRO görünümü subdomain'de sunarken kendileri açısından kârlı olan platformu btcturk.com'da sunmaları. Neyin amaçlandığı buradan daha iyi anlaşılıyor. Kripto piyasasında olup da PRO görünümü veya PRO'daki basit görünümü kullanamayanların yüzdesi kaçtır dersiniz? Bir an için BtcTurk'ün vereceği cevabı kabul edip bu yüzdenin yüksek olduğunu farzedelim. Peki BtcTurk'ün bu kişileri arayüz üzerinden eğitmek yerine bizden aldıkları ücretten daha fazlasını o kişilerden alması nasıl bir kâr etme arzusudur?

Herkesi kendiniz gibi profesyonel olarak gördüğünüz için herkes hakkında "insan piyasa emri verip bitcoin almayı beceremez mi?" diye düşünüyorsunuz.

Oysa ki Bitcoin almak isteyip emir nedir bilmeyen, siteye nasıl kaydolunuz, nasıl alınır, nasıl saklanır bilmeyen sandığınızdan çok daha fazla kullanıcı var.

BtcTurk.com'un hedef kitlesi Bitcoin'i ilk defa duyan, nasıl alacağını nasıl satacağını bilmeyen kullanıcılar.

Daytrader için BtcTurk | PRO geçen yıldan beri hizmet veriyor ve büyümeye devam ediyor.

Regülasyonlar geldiğinde umarım bu tür hamleler için geriye dönük olarak işletilir.

BtcTurk, şu an, olası regülasyonlara en hazırlıklı platformlardan biridir. Üye kaydından, alım satım işlemlerine, müşteriyle iletişimden yaptığı pazarlama hamlelerine kadar tüm detaylar uzman bir ekibin kontrolündedir.

BtcTurk.com'un yeni iş modelini bir de babanıza, annenize, amcanıza, teyzenize, dedenize anlatmayı deneyin. Bakalım onlar ne kadar zorlanacak?

Aklınıza takılan sorular olacaktır. Bu gayet normal. Ancak BtcTurk kadar şeffaf çalışan, göz önünde olan ve kullanıcısı ile iletişim kuran bir platformla görüş öneri ve sorularınızı her zaman paylaşabilirsiniz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: