Bitcoin Forum
September 21, 2020, 01:57:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hacklenmeye karşı önlem olarak BTC adresinizi buraya çivileyin - İmza Zinciri  (Read 148 times)
niko83
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 319
Merit: 195


View Profile
March 12, 2020, 09:26:54 AM
Last edit: March 12, 2020, 10:43:27 AM by niko83
Merited by Blacknavy (4)
 #1

Arkadaşlar şurada da izah edildiği üzere çalınan bir hesabı geri almak için söz konusu hesap ile ilişkilendirilmiş bir Bitcoin veya PGP anahtarı ile bir mesaj imzalayarak, anahtarın ve dolayısıyla ilgili adresin sahibi olduğunuzu ispatlayabilmeniz bekleniyor. Hesabınızı size ait bir Bitcoin adresi ile ilişkilendirmek için özel mesaj yollamak mümkün olsa da bunun en güzel yolu bir başlığa bu adresi içeren bir mesaj yazmak gibi görünüyor, çünkü böylelikle kamuya açık bir alana dileyen herkesin kolayca sağlamasını yapabileceği bir kanıt bırakmış oluyorsunuz.

Nitekim şu başlık altında tam olarak bunu yapıyorlar, siz de oraya imzalı bir mesaj bırakabilirsiniz. Benzer bir başlığı Türkçe bölümünde başlatmanın iyi bir fikir olabileceğini düşündüm. Teknik detaylara hakim olmayanlar için öncelikle fazla detaya girmeden imza olayının nasıl çalıştığını izah etmeye çalışacağım:
  
Bitcoin ve PGP temelde aynı teknolojiye yani açık anahtarlı ya da asimetrik şifreleme dediğimiz tekniğe dayanıyorlar. Bu şifreleme yöntemi ile birisi gizli tutulması gereken, diğeri ise doğası gereği kamuya açık olan iki tane şifre (anahtar) üretilir. Açık anahtar kullanılarak şifrelenen bir mesaj yalnızca gizli anahtar tarafından çözülebilir. Gizli anahtar ile şifrelenen bir mesaj ise kamuya açık olan anahtar kullanılarak dileyen herkes tarafından doğrulanabilir.

Herkes tarafından kolayca sağlaması yapılabilecek şekilde gizli anahtar ile yani bitcoin private key ile bir mesajı şifrelediğimiz zaman o mesajı imzalamış oluyoruz. Mesela Electrum kullanarak dijital imza atmak için Araçlar menüsünden Mesajı imzala / İmzayı doğrula seçeneğini açıyoruz. Mesaj kısmına herhangi bir şey yazmak mümkün fakat kötüye kullanımı engellemek için tarih ve saat gibi birkaç değişken eklemek doğru bir uygulama olacaktır. Adres kısmına Bitcoin adresimizi yazıyoruz ve İmza butonuna bastığımızda İmza adlı kutuda mesajımızın imzalanmış halini elde etmiş oluyoruz.Herhangi birinin imzaladığı bir mesajı doğrulamak için ise Doğrulandı (sic, kötü çeviri) butonuna basıyoruz. İnternet üzerinde şu veya şu gibi birçok adreste de doğrulama işlemi yapmak mümkün. Tüm bunları PGP'nin açık kaynaklı versiyonu olan OpenPGP kullanarak yapmak isterseniz, Gpg4win paketindeki Kleopatra adlı programı kullanabilirsiniz.Verileri PGP mesaj formatı ile şu şekilde yazabiliriz:

Code:
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
İmzalanacak metin, Bitcointalk UID, Tarih Damgası
-----BEGIN SIGNATURE-----
Bitcoin Adresi
İmzalanmış (şifreli) metin
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

İmzalanmış metnimi buraya ekliyorum. Bunu şablon olarak kullanabilirsiniz ya da kendinize has bir metin hazırlayabilirsiniz. İmzalarını ekleyecek olan arkadaşlar kendilerinden bir önceki kişinin metnini alıntı yaparlarsa bir zincir oluşturmuş oluruz ve hesabı ele geçiren kişi mesajı değiştirse dahi orijinal metin alıntı içinde korunmuş olur. Lürfen yalnızca bir önceki kişinin imzasını alıntılamaya dikkat edelim ki kartopu etkisi ile iç içe bir labirent oluşmasın. Ben zaman zaman konuyu gözden geçirip imzaları doğrulamaya ve alıntı yapılmayan mesajları alıntılayarak güvence altına almaya çalışacağım.

Code:
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
Niko83 @ bitcointalk.org, UID - 866954, 12 Mart 2020
-----BEGIN SIGNATURE-----
1Niko83AnexWVJ38AbcAv5QVkgfeUyg1DT
G5tKL428cpbA6ZskSJd8PnthYr420K2VuKDmG1OK7wKkRxwY/P+jxgBUu7orBEQKrA2pavElKdJSkwrLeaof8Z4=
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
AWARD-WINNING
CASINO
CRYPTO EXCLUSIVE
CLUBHOUSE
1500+
GAMES
2 MIN
CASH-OUTS
24/7
SUPPORT
100s OF
FREE SPINS
PLAY NOW
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
Lachrymose
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 500View Profile WWW
March 12, 2020, 09:46:03 AM
 #2

Benzer bir başlığı Türkçe bölümünde başlatmanın iyi bir fikir olabileceğini düşündüm. Teknik detaylara hakim olmayanlar için öncelikle fazla detaya girmeden imza olayının nasıl çalıştığını izah etmeye çalışacağım.

Bu başlığın benzeri için Bitcoin Adresleriniz -Hesap Kurtarma Süreci- burası kullanılıyor.

Code:
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
I'm Niko83 @ bitcointalk.org, UID - 866954, today is March 12, 2020
-----BEGIN SIGNATURE-----
1Niko83AnexWVJ38AbcAv5QVkgfeUyg1DT
GylxeEmj6FD6N3JOAaA4/tONHJ3exyAA6/cB39PYOvr/SsQr/G/YMmOYQ68TPvokHfFzt9MOL6QhoCtqRsCNyyo=
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

Bilgilerin hepsi hesap güvenliği ve ticaret için çok önemli ve konu özenle anlatılmış ancak verdiğiniz imzayı doğrulayamadım.

niko83
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 319
Merit: 195


View Profile
March 12, 2020, 10:50:08 AM
 #3

Göz gezdirdim ama o başlığı görmemiştim. Zaten mevcut başlık olduğuna göre bunu görmezden gelebilirsiniz. Olayların gelişimine göre gerekirse konuyu silerim.

Mesajı doğrulayamamanız normal çünkü bütün gece çeviri yaptığım için kafam kazan gibi oldu. Ekran görüntülerindeki veriler doğru ama nasıl becerdiysem metni yazarken işleri karıştırmışım. Uyardığınız için teşekkür ederim, verileri düzelttim.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!