Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:23:43 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Wszystko jednym butem kopane na lewo i prawo.  (Read 172 times)
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
March 19, 2020, 08:10:21 AM
Merited by malevolent (2), cryptovigi (2)
 #1

Co ma wspólnego kurs S&p500 spadający z ATH, podczas wyczekiwanego krachu po 11 latach hossy, pod presją koronawirusa, bankructw, upadku OPEC, ropy po 25$ co ma ogromny wpływ na gospodarkę USA, dodruki, by ratować kursy, bailout boeinga... z kursem bitcoina chwilę przed halvingiem? Niby nic ... a jednak:



Tak... to są 2 różne wykresy. Góra to bitcoin, dół to S&P500. Oba na interwale m5. Wszystkie oznaczone punkty, a dałbym radę znaleźć ich znacznie więcej na tym i każdym innym urywku wykresu z okresu trwania sesji w USA to zwroty, które odbyły się dokładnie w tej samej minucie zarówno na wykresie bitcoina i S&P500. Zobaczcie tylko:

1- wystrzał, który zostawił po sobie tylko knot, następnie 2 czerwone świeczki do pkt.2
2- próba odbicia i 1 zielona świeczka
3- zostawiony knot i spadki do pkt.4
4- dokładnie w tej samej minucie na obu wykresach startuje rajd do pkt 5
5- lokalny szczyt i spadek 3 czerwone świeczki do pkt.6
6- pierwsza zielona świeczka, po której kontynuowały spadki do pkt.7 Na obu wykresach tuż przed pkt. 7 widać przyspieszenie spadków, które trwało 2 świeczki.
itd.

Podobieństwo jest nieprawdopodobne. Czasem sprawdzam 2 razy czy nie patrzę na ten sam wykres. Całość odbywa się na niskich interwałach.

Jak to jest możliwe, że wykres indeksu amerykańskich firm (który powinien być tylko wypadkową kursów spółek wchodzących w skład) jest aż tak podobny do kursu kryptowaluty - "cyber pieniążka"?

1- "Rothschildowie" wcisnęli guzik i rozgrywają krach 1 algorytmem na wielu niezależnych instrumentach.
2- Inwestor/Grupa inwestorów przenosi każdy widoczny ruch z S&P500 na bitcoina po to, by zajmować na bitcoinie taką samą pozycję co wieloryby z Wall Street na S$P500 w myśl tego, że kto lepiej rozegra krach niż oni ze swoim doświadczeniem i wiedzą insiderską-jeśli tak to ciekawe, jakie to daje zwroty.
3- Oba te kursy są gdzieś ekonomicznie powiązane, jednak tego połączenia, póki co nie jestem sobie w stanie wyobrazić, by działało to aż tak precyzyjnie.

A jakie są wasze typy? Skąd takie podobieństwo?
1714109023
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714109023

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109023
Reply with quote  #2

1714109023
Report to moderator
1714109023
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714109023

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109023
Reply with quote  #2

1714109023
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714109023
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714109023

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109023
Reply with quote  #2

1714109023
Report to moderator
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 19, 2020, 09:47:43 AM
 #2

...Oba te kursy są gdzieś ekonomicznie powiązane, jednak tego połączenia, póki co nie jestem sobie w stanie wyobrazić...

I to chyba będzie najbardziej trafna odpowiedź, jeżeli nie będziemy brali pod uwagę "Rothschildów" i manipulacji giełdą.

Rozumiem, że trwało to, tylko przez chwilę, bo SP500 spadło o 5% od wczoraj, a BTC poszło o 5% do góry?
 
Nie widać godzin ani dat na wykresie, więc sam, nie jestem w stanie odczytać tego za dokładnie.

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
March 19, 2020, 10:04:52 AM
Last edit: March 19, 2020, 10:16:22 AM by Tytanowy Janusz
 #3

Rozumiem, że trwało to, tylko przez chwilę, bo SP500 spadło o 5% od wczoraj, a BTC poszło o 5% do góry?
 
Nie widać godzin ani dat na wykresie, więc sam, nie jestem w stanie odczytać tego za dokładnie.

Załączony fragment to cała sesja wtorkowa (14:30-21:00) 17.03.2020 - przerywana pionowa linia to początek sesji w USA - 14:30. Sytuacja ta jednak ma miejsce cały czas a ja zauważyłem to 3 dni temu i do dziś nic się nie zmieniło. Przenoszony jest każdy zwrot. Zasięg tych ruchów różni się, to fakt, jednak zaczynają się one równo na obu rynkach w tej samej minucie. Jakby jakiś algorytm sprzedawał/kupował za xxx mln na obu rynkach w tym samym momencie a różnice w płynności rynków powodowały różny rezultat. I tu można wyciągnąć kolejne wnioski z początku sesji wczorajszej (14:30 19.03.2020):



Punkty zwrotne nakładają się na siebie co do minuty jednak głęobość ruchów pozostaje inna i tam gdzie punkt 2 i 1 na dolnym wykresie (s&p500) wyznaczają nowe niższe dołki tak u bitcoina nowe wyższe dołki (względem punktu Z - początka sesji). Jakby bitcoin wydawał się relatywnie silniejszy względem S&P500 - przynajmniej w reakcji na presję wywołaną ... no właśnie czym? Wielorybem rozgrywającym tu i tu to samo?
poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 756


Bobby Fischer was right


View Profile WWW
March 19, 2020, 04:55:34 PM
 #4

Moim zdaniem popełniasz tu mały błąd korelowania cen bitcoina-thethera do stoka500.
Skoro thether jest typem stable i wiąże swoją cenę z dolarem to wszystko co wydarzy się w kursach giełdy dolarowej, odzwierciedli nam zachowanie się dolara-thetera a nie bitcoina samego w sobie.
Wydaje mi się, że tutaj należy użyć wykresów dow jonesa, z procentową zależnością gain-loss.
Ale wtedy takich ładnych korelacji już się nie zobaczy, wiem bo sprawdzałem. Natomiast takie porównanie o którym mówię pokazuje nam całkiem wyraźnie, że bitki przez ponad miesiąc były najstabilniejszym "dobrem" na rynku Smiley wyprzedzając nawet złoto przez krótki okres (do crashu). Mam wrażenie, że teraz również stabilność została zachowana chociaż złotko prowadzi o ~3% na plus, tylko ramkę czasową mamy jeszcze za małą by to sprawdzić.

wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 20, 2020, 02:03:39 PM
Last edit: March 20, 2020, 06:41:31 PM by wwzsocki
 #5

Okazuje sie, że faktycznie BTC do tej pory było, jak najbardziej skorelowane z rynkiem SP500 i dopiero od kilku dni, coś zaczyna sie zmieniać, według znanego analityka Willy Woo.

Właśnie przeczytałem o tym artykuł na Bithub.pl: Katapulta BTC | Willy Woo: Zmiana paradygmatu nastąpiła już 3 dni temu


https://bithub.pl/wiadomosci/willy-woo-o-btc-zmiana-paradygmatu-nastapila-juz-3-dni-temu/

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tej zależności BTC od SP500, raczej popularna była teoria, że BTC nie jest w ogóle uzależniony od jakichkolwiek rynków, a jedyne podobieństwo było zawsze sugerowane do złota. Dziwne, że właśnie teraz pokazują się takie komentarze, o których wcześniej nikt nie słyszał i które sugeruja takie zależności i to od tak znanych alityków, jak Willy Woo oczywiście.

Ja trochę obserwuję Williego Woo, czytałem wiele jego artykułów i analiz, nie słyszałem do tej pory, żeby mówił cokolwiek o zależności BTC właśnie od SP500.

Dziwne, ale coś w tym jest  Huh.

poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 756


Bobby Fischer was right


View Profile WWW
March 20, 2020, 03:09:07 PM
 #6

Dziwne, ale coś w tym jest  Huh.
Korelacja nie oznacza przyczynowości. To jest czysty przypadek wywołany paniką i fałszywym przeświadczeniem, że właśnie coś jest na rzeczy, podczas gdy niema nic ;/ Uprasza się o nie rozprowadzanie fejkniusów, w szczególności tak bardzo szkodliwych jak ten o którym mówimy. Nie mam pojęcia kim jest ten pan Woo ale już widzę, że jego herezje perturbują na pół świata i mogą nam przynieść jedynie jakieś wariactwo. Być może zaklinam rzeczywistość i mylę się całkowicie ale proszę was, spójrzcie na wykresy procentowe. Bitcoin jest wyraźnie oderwany, trzyma wartość trzykrotnie lepiej, jest stabilniejszy niż srebro. Nie dajmy się zwariować wuuu pana Woo. Moja hipoteza ostatniego załamania była bardzo prosta. Wieloryb wypłacił ze stabilnego bitka by zarobić krocie na rollercoasterze klasycznej giełdy. Wracamy na 10K koniec kropka  Grin

wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 21, 2020, 02:40:23 AM
 #7

Na Coinmetrics jest wykres przedstawiający dokładną korelację pomiędzy SP500 i BTC.


https://twitter.com/RyanSAdams/status/1240316793824120840

Jak widać w ostatnich dniach SP500 i BTC zachowują się faktycznie tak samo i TytanowyJanusz ma zupełnąrację, że wykresy są praktycznie identyczne, a wcześniej korelacja też była wysoka.

Miejmy nadzieje, że to sie zmieni i BTC uwolni sie od takich zależności.

poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 756


Bobby Fischer was right


View Profile WWW
March 21, 2020, 08:09:34 AM
Last edit: March 21, 2020, 08:27:29 AM by poptok1
 #8

Jak widać w ostatnich dniach SP500 i BTC zachowują się faktycznie tak samo
No tak średnio bym powiedział. Najprostszy wykres cenowy poniżej, sugeruje nam obecnie całkowity rozjazd, w cały świat praktycznie.
I tak jak powiedziałem, a wy panowie zdajecie się ignorować to co wam pod tezy nie pasuje, z bitkojnem może jedynie korelować Dow Jones. Jest to wykres przemysłowy, wchodzący w skład 500. Dlaczego akurat DJ? Gdyż zawiera wartościowanie, uwaga, werble... elektrowni  Roll Eyes
Takie wykresiki jak prezentujesz powyżej, to nic innego jak customowe wygibasy, robione pod tezę, dla sensacji.
Uważam, że takie spekulacje są intelektualnie nieuczciwe a wręcz niebezpieczne.

Ewidentnie widać, że z początkiem nurkowania pięćsetki, bitkojn nie reaguje wcale. Dopiero po 24H następuje reakcja, nie jako septyczna, stąd moja hipoteza o gigancie, który postanowił dorobić na klasycznej giełdzie i spieniężył część swojej przepastnej portmonetki.

wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 21, 2020, 11:22:23 AM
Last edit: March 22, 2020, 11:29:52 AM by wwzsocki
 #9

...wy panowie zdajecie się ignorować to co wam pod tezy nie pasuje...

Zupełnie nie prawda.

Dyskutujemy sobie zależności i korelacje, więc wrzucam sprzeczne opinie, żeby mieć o czym dyskutować. Jak będziemy zawsze się ze sobą zgadzali, to raczej konstruktywnej dyskusji, z tego nie będzie.

W ostatnich dniach czytałem kilka artykułów o tej korelacji i właśnie, kilka z nich zaprezentowałem. Ciężko polemizować z danymi, a te wskazuja, że przez cały czas korelacja pomiędzy SP500 a BTC, była na poziomie 70 - 85%, a już w ostatnich tygodniach nawet 90 do 100%. Niektóre narzędzia do wizualizacji, wskazywały nawet korelację na poziomie 1:1, więc trochę ciężko negować takie fakty.

Ja oczywiście czytam to co piszesz i rozumiem, co najmniej staram się, ale fakty mówią za siebie. Gdybyś wcześniej podlinkował, jakieś dowody na podparcie swojej teorii, to może był bym bardziej skłonny się z nią zgodzić.

...Najprostszy wykres cenowy poniżej, sugeruje nam obecnie całkowity rozjazd, w cały świat praktycznie...

Zgadza się, w ostatnich kilku dniach zaczęło się to zmieniać i koleracja, jest coraz mniejsza. Chodziło raczej o cały czas przed i dwa czy trzy dni po krachu.

Nawet w tym artykule, który podlinkowałem wczoraj czytałem, że  SP500 i BTC zaczynają się rozjeżdżać.

Katapulta BTC | Willy Woo: Zmiana paradygmatu nastąpiła już 3 dni temu.

Na koniec kolejny czart pokazujący wysoką korelację:


https://www.newsbtc.com/2020/03/17/bitcoins-minute-by-minute-correlation-with-stock-market-may-signal-disaster/

Na prawdę nie wyglądają podobnie, co najmniej podczas krachu i zaraz po? Właśnie wtedy koleracja była największa i to przecież dokładnie widać.

poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 756


Bobby Fischer was right


View Profile WWW
March 21, 2020, 12:13:16 PM
 #10

Zupełnie nie prawda.

To się cieszę, takie wrażenie odniosłem głównie z powodu zerowego feedback'u. Może nawet by mnie to nie zadziwiło, negacjonizm popularnych poglądów, które to już zdają się wchodzić do mainstreamu, zawsze spotyka się co najmniej z pobłażliwością.
Trzeba jednak spojrzeć na te wykresy z punktu widzenia cybernetycznego. Jak obydwa te systemy można ze sobą połączyć, aby ta pozorna korelacja stwarzała dla nas pole do jakiejkolwiek interpretacji? Moim zdaniem czynnik jest tylko jeden, będzie nim człowiek.
Istota chaotyczna o nieskończonej głębi potrzeb. Samo to dyskwalifikuje ten czynnik jako wziernik w cybernetyczną przestrzeń wymiany zwrotnej między tymi, odrębnymi systemami. Jako, że nie mamy żadnych innych przesłanek o czynnikach łączących oba systemy, całą hipotezę można uznać za bezużyteczną. I zastanówmy się, co właściwie dała nam ta idea? Nic, publicyści odnotowali fantastyczną korelację i na tym sprawa się zakończyła. Żadnych żywotnych informacji nie da się logicznie wystosować. Można spekulować, tak jak ja o tym gigancie ale to tyle i aż tyle. Staram się tylko przestrzec przed propagacją wątku zależności od ekonomi światowej, głównie z obaw o kolejne spadki btc, które wywołać może panika na potężnie już manipulowanej giełdzie klasycznej.

Co do wykresu jaki zamieściłeś ostatnio, muszę powiedzieć jedno, -yeah right.
Niema w nim żadnej skali, siatki, daty propagacji tylko enigmatyczny procent od... no właśnie czego?
Wydaje mi się, że mamy tutaj do czynienia z próbą ataku i celowego osłabienia btc. Jestem z natury podejrzliwy, co poradzić?
Patrząc na ostre dzidy błękitnej linii i absolutny brak reakcji na linii w kolorze kupy (adekwatnie : ) twierdzę, że oba wykresy żyją własnym życiem.

Nie dajmy się zmanipulować, niema powodów dla których BTC powinien odzwierciedlać ekonomię globalną. Powiem więcej, są tryliony milionów powodów dla których powinno być dokładnie odwrotnie. Teraz pytanie, gdzie są artykuły prasowe o podobnym wydźwięku?

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
March 21, 2020, 01:25:31 PM
Merited by poptok1 (2)
 #11

To się cieszę, takie wrażenie odniosłem głównie z powodu zerowego feedback'u.

Zamilkłem, bo wiem, że mądrze gadasz i praktycznie zawsze podzielam twoje opinie, jednak odpowiedzi w tym wątku kompletnie nie zrozumiałem. Dałem sobie więc czas na przemyślenia i na rozwinięcie się dyskusji. Czas minął a brak aktywności został wypomniany tak więc oto moje przemyślenia:

Moim zdaniem popełniasz tu mały błąd korelowania cen bitcoina-thethera do stoka500.
Skoro thether jest typem stable i wiąże swoją cenę z dolarem to wszystko co wydarzy się w kursach giełdy dolarowej, odzwierciedli nam zachowanie się dolara-thetera a nie bitcoina samego w sobie.
Właśnie z tym miałem największy problem. Mam rozumieć, że korelacja, jaką zauważyłem wynika z tego, że błędnie wziąłem wykres btc/usdt zamiast btc/usd?

Dokleiłem obok wykres z coinbase btc/usd oraz DJI, o którym wspomniałeś później.



Każdy istotny zwrot przeniesiony jest na bitcoina.

Wydaje mi się, że tutaj należy użyć wykresów dow jonesa, z procentową zależnością gain-loss.
Ale wtedy takich ładnych korelacji już się nie zobaczy, wiem bo sprawdzałem. Natomiast takie porównanie o którym mówię pokazuje nam całkiem wyraźnie, że bitki przez ponad miesiąc były najstabilniejszym "dobrem" na rynku Smiley wyprzedzając nawet złoto przez krótki okres (do crashu). Mam wrażenie, że teraz również stabilność została zachowana chociaż złotko prowadzi o ~3% na plus, tylko ramkę czasową mamy jeszcze za małą by to sprawdzić.

Tu mówimy chyba o różnych rzeczach. Ty mówisz o tym jak bitcoin stabilnie się zachowuje w obliczu tego co dzieje się na światowych rynkach (zgadzam się z tobą) i do czego mu bliżej z punku widzenia ekonomicznego -DJI (elektrownie) (również się zgadzam) a ja mówię o tym jak wygląda wykres na 5 minutowym interwale i zastanawiam się czemu, mimo braku powiązań, zachowuje się jakby przemalowywał to, co dzieje się na S&P500. Podobnych fragmentów do tego, co załączyłem jest od groma.

Celem tematu było rozpoczęcie dyskusji i znalezienie przyczyny takiego zachowania a nie udowodnienie, że bitcoin jest podróbką S&P500 na lewarze. Jak sam widzisz, w wymienionych przeze mnie powodach:

Quote
1- "Rothschildowie" wcisnęli guzik i rozgrywają krach 1 algorytmem na wielu niezależnych instrumentach.
2- Inwestor/Grupa inwestorów przenosi każdy widoczny ruch z S&P500 na bitcoina po to, by zajmować na bitcoinie taką samą pozycję co wieloryby z Wall Street na S$P500 w myśl tego, że kto lepiej rozegra krach niż oni ze swoim doświadczeniem i wiedzą insiderską-jeśli tak to ciekawe, jakie to daje zwroty.
3- Oba te kursy są gdzieś ekonomicznie powiązane, jednak tego połączenia, póki co nie jestem sobie w stanie wyobrazić, by działało to aż tak precyzyjnie.

Są tylko czynniki ludzkie. W pkt.3 chodziło mi bardziej o coś w rodzaju funduszu typu ETF, który ma ekspozycję na SP500, bitcoina i inne i otwieranie/zamykanie na nim pozycji powoduje pompowanie/dumpowanie wszystkich jego składowych. To by uzasadniało krótkoterminową korelację, jednak nie kojarzę takiego produktu a pewnie byłoby o nim głośno przy wolumenie jaki jest potrzebny do ruszania kursem w ten sposób. To by uzasadniło różną głębokość ruchów które zaczynają się dokładnie w tym samym momęcie (krótkie interwały!)

...To jest czysty przypadek wywołany paniką i fałszywym przeświadczeniem, że właśnie coś jest na rzeczy, podczas gdy niema nic ;/ Uprasza się o nie rozprowadzanie fejkniusów, w szczególności tak bardzo szkodliwych jak ten o którym mówimy... Być może zaklinam rzeczywistość i mylę się całkowicie ale proszę was, spójrzcie na wykresy procentowe. Bitcoin jest wyraźnie oderwany, trzyma wartość trzykrotnie lepiej, jest stabilniejszy niż srebro.
Tu znów porównujesz dump z 10 000 na 3700 u btc i z 3400 na 2300 SP500. One są różne ... zgadzam się z tobą w tej kwestji jak i w kwestji tego, że bitcoin wygląda lepiej przy uwzględnieniu codziennej średniej zmienności, faktu, że SP500 było ratowane co najmniej 10 razy przez wstrzymanie handlu (Circuit breakers), że SP500 podtrzymywane jest przez "helicopter money".

Zgadzam się również, że dump wynikał wyłączenie z tego, że uruchomiła się panika i wszyscy zaczęli dumpować wszystko bez zastanowienia. Powstało masę artykułów typu: "Bitcoin nie sprawdził się jako bezpieczna przystań" "to dowód, że bitcoin nie ejst cyfrowym złotem". Ktoś tu nie wie czym się różni krach na giełdzie z kryzysem ekonomicznym.


I tak jak powiedziałem, a wy panowie zdajecie się ignorować to co wam pod tezy nie pasuje, z bitkojnem może jedynie korelować Dow Jones. Jest to wykres przemysłowy, wchodzący w skład 500. Dlaczego akurat DJ? Gdyż zawiera wartościowanie, uwaga, werble... elektrowni  Roll Eyes

Tu akurat jestem daleki od twojego podejścia. DJI i bitcoin może i są w skrajnie niewielkim stopniu połączone z uwagi na elektrownie ale nawet jakby były połączone jak KGHM i miedź to i tak wykresy nie zawracałyby co do minuty (na krótkich interwałach). Przyczyny fundamentalne a już na pewno nie tak odległe, z pewnością, nie sa przyczyną krótkoterminowego podobieństwa kursów.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!