Bitcoin Forum
May 05, 2024, 06:34:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Nexo (Lend/Borrow) Platformu İncelemesi (Nexo Token)  (Read 170 times)
Bthd (OP)
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
April 03, 2020, 11:15:46 PM
Last edit: December 10, 2020, 08:03:18 AM by Bthd
Merited by Blacknavy (4), EFS (3), Halab (3), trendcoin (1)

Tüm incelemeler için: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5234947.0

Merhabalar, incelemenin 4. ayağı Nexo'yu kendisi gibi merkezi olan Blockfi ile kıyaslamayı daha doğru buluyorum. Diğerlerinden en büyük farkı kripto temelli değil. 2007'den beri fintech v.b. işlerle meşgul Credissimo'nun kripto dünyasına girişi olarak tanımlayabilir. Bir diğer fark olarak halktan yatırım toplanmış token adı Nexo (https://coinmarketcap.com/currencies/nexo/) eth bazında 3x btc bazında 1.2x durumunda ico'dan beri. 52 milyon dolar yatırım almışlar kripto dünyasından. Tokenin faiz gelirleri konusunda v.b. ekstra bir özelliği yok ancak sahipleri yüzdelerine göre kar payından %30 alıyorlar.

Platformun klasik incelemesine girmeden önce bahsetmem gereken bir nokta var. Platforma kayıt olmaya çalıştığımda zaten kayıtlı olduğumu fark ettim meğer 2018 de airdropun'a katılmışım ve bir miktar göndermişler ancak bakiyemde aktif görünmüyordu. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçtiğimde beni bir bot karşıladı klasik sorulara cevap verebiliyor ama i need live support deyince direk canlı bağlantıya geçti. 2FA yapmadığım için süresi geçmiş normalde böyle durumlarda avucumu yaladığım çok olmuştur ama siz yapın ben yinede hesabınıza tanımlatacağım dedi destek görevlisi. Destek süreci oldukça da hızlıydı.

Klasik merkezi platform olarak KYC istiyor bir not da buraya düşmem gerek Blockfi'de üzerindeki bilgilerin bir kısmını değiştirdiğim pasaportumla kyc'yi geçebilmiştim ancak Nexo'da 3 kere deneyip geçemedim gerçekten kyc yapmak zorunda kaldım. Bu bağlamda güvenlik testinde daha üstün çıktı. 20 dakika içinde geri dönüş yapmalarına rağmen oynanmış pasaportla geçemediğim nadir platformlardan oldu.

Bunlar dışında android ve google play üzerinde mobil uygulaması mevcut. Kişisel fonlar 100 milyon dolara kadar sigortalanmış durumda, sigorta için Bitgo ve İngiltereli sigorta şirketi Lloydla anlaşmışlar. + Sigorta blockfi'deki gibi sadece belli bölgeyi değil herkesi kapsıyor. Fiat para için isviçreli bir banka ile anlaşmaları var. Nexo transferlerden işlem ücreti almıyor ama bankanız alırsa karışmayız demişler.

Faiz verilebilir / borç alınabilir birimler: Stabil Usd türevleri, DAI, Dolar, Euro, Sterlin (BTC-LTC-Ripple yakında eklenecekmiş)

b]Ödeme yapma - Vade seçenekleri: [/b] Euro yada dolar üzerinden yükleme yapmak istiyorsanız minimum tutar 1000 birim olarak belirlenmiş ancak yanına yakında düşürülecek diye not düşmüşler. herhangi bir kilitleme süreci yok ancak borç alacağınız zaman kriptolar üzerinden borç almak istiyorsanız anında ödeme yapıyorlar. Dolar yada Euro için 3 iş günü içerisinde.

Teminat olarak kabul edilen birimler - Teminat özellikleri: Borç almak için teminat gösterme kısmında yelpaze oldukça geniş ancak bazı birimler için LTV oranı oldukça düşük. (BTC, ETH, XRP, BCH, BNB, LTC, NEXO, EOS, XLM, WBTC, KNC, MKR, SNX, DAI, USDC, LINK, ZRX, REP, BAT, TUSD) %15-%55 arasında LTV oranlarına sahipler genel anlamda BlockFi'nin oranlarından %5 daha iyi oranlar.

Kyc gerekliliği: Zorunlu

Faiz tipi: Bileşik faiz, açıklamaya gerek duymuyorum artık Smiley

Platform tipi: Merkezi

Sigorta durumları: Bitgo ve İngiliz Lloyd sigorta şirketleri tarafından 100 milyon dolarlık

Güvenilirlik / Platformun arkasındaki şirket yada fonun genel özellikleri: Credissimo AD merkezi sofya'da 2007 yılında kurulmuş fintech şirketi ancak Nexo'nun kripto olarak merkezi malta'da muhtemelen yasal çerçeveyle ilgili olaylar yine.

Faiz gelir oranları: Usd ve türevleri, Euro ve Sterlin için %8 faiz alabiliyorsunuz. Blockfi'de fiat paranız bir tokene cevrilip onun üzerinden faiz geliri elde ederken Nexo direk olarak fiat üzerinden yapıyor işlemi. Faiz alma konusunda Blockfi yıllık %8,6'idi usd türevleri için, bir tık gerisinde kalıyor. Borç alma konusunda ise çok daha iyi oranlara sahip.

Faiz gelir oranları oynaklığı: Oldukça düşük

Platformun ekstra özellikleri - Gelecek planlaması:

- BTC-LTC v.b. kriptolara faiz ödemesi
- Çektiğiniz krediyi anında harcayabileceğiniz kredi kartı
- Euro, Dolar yükleme limitlerinin düşürülmesi
- İçerisinde para yükleme işlemi öncesi kullanabileceğiniz çok güzel bir hesaplayıcı barındırıyor + bu hesaplayıcı ile alabileceğiniz günlük aylık yıllık faizi de hesaplamanız mümkün. Bileşik faiz uyguladığı için bu işlemi oturup hesaplamak çok kolay değil. Örneğin 10000 euro için senelik 864 Euro faiz alıyorsunuz.
- Mobil uygulama

Kullanım kolaylığı: Kullanım açısından bir sorun yaşamadım, Türkçe dil desteği mevcut. 2FA zorunlu seçenek.

Genel bağlamda sigorta olayının bizim için geçerli olması büyük avantaj ve faiz gelirleri de hiç fena değil. Borç alma konusunda da doğal olarak merkeziyetsizlerden kötü ancak Blockfi'den daha iyi. Blockfi kullanmak yerine Nexo kullanmak daha makul görünüyor.

https://nexo.io/

*Yararlanılan kaynaklar

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
1714890872
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714890872
Reply with quote  #2

1714890872
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
kastoriante
Member
**

Activity: 160
Merit: 10

View Profile
December 23, 2021, 03:14:43 PM

Uzun vade için tuttuğum coinler var, cüzdanda duruyor. Faiz için buraya yatırsam nasıl olur? Forumdaki ustalar, ne tavsiye verirsiniz bana?
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
December 23, 2021, 06:54:55 PM
Merited by Vispilio (1)

Nexo, KYC yapıp 100 dolar ile 1 ay Nexo'da stake yapanlara 25 dolar ödül verecekmiş. Detaylar: https://nexo.io/referral#info Ref yok, yalnızca detay var. Ödül için para yatırılmaz. Ama düşünenler için teşvik olur. Ben yüksek oranlardan korkuyorum. Cheesy Güven problemi yaşıyorum. Merkezi platformlar kriptopara felsefesine de aykırı.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL