Bitcoin Forum
April 24, 2024, 05:02:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Datacenter kurmak istiyorum, fikir almak istiyorum.  (Read 597 times)
Pythonz (OP)
Jr. Member
*

Activity: 35
Merit: 2

View Profile
April 23, 2020, 05:42:46 PM
Last edit: April 23, 2020, 05:54:32 PM by Pythonz
Merited by Vispilio (1), Blacknavy (1)

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 8-9 senedir yazılım ile yakından ilgileniyorum. Bu süre içerisinde hosting/vds/vps alıp sattığımda oldu kısacası o konular hakkında da (çok iyi olmasa da) bilgim var(linux bilgim üst seviye denecek kadar mevcut.)

Bir süredir biriktirdiğim bi bütçem var = "130.000 TL". Bir proje üzerine bu biriktirdiğim bütçeyi yatırmak istiyordum ve fikirler düşünüyordum. Bundan 2 hafta öncesi kafamda datacenter olayını kurgulamaya başladım. Hep hayalimde güzel bir datacenter sahibi olmak vardı. Saçma bir hayal gibi gelebilir Smiley ama bu işleri küçüklüğümden beri sevdiğim için nedense hoşuma gidiyor.

Forumda gördüğüm kadarıyla donanımsal bilgisi/tecrübesi olan arkadaşlar mevcut, burada cevap bulabileceğimi düşündüm. Soruma gelirsek Bu bütçe ile bir datacenter kurabilir miyim ?
bütün her şeyiyle, internet altyapısı, racks, soğutma sistemi, sunucular,kablolar ve yazılım lisansları, küçük-orta/küçük bir datacenter kurulabilir mi ? Hiç böyle bir tecrübesi olan veya öngörü yapabilen biri var mı aranızda ?

Barındırma yeri olarak yeni bir muhit almama gerek yok 2-3 farklı yerde kullanabileceğim boş arazim var. Şimdiden yardımcı olup beyin fırtınası yapacak arkadaşlara teşekkür ederim.
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713978127
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713978127
Reply with quote  #2

1713978127
Report to moderator
1713978127
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713978127
Reply with quote  #2

1713978127
Report to moderator
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
April 23, 2020, 09:53:45 PM
Merited by Bthd (1), ekiller (1), Vispilio (1)

İşin yazılım ve güvenlik olayından anlamam ama bildiğim çok iyi birşey var ki altyapısını kurmak Smiley bu zamana kadar Türkiye'de büyük kamu kurumların sistem odalarını kurduk.

Gözünü korkutmak gibi olmasın ama 130.000 TL ile bu iş bana göre imkansız.

Öncelikle kuracağın yerde Fiber internet hattının olması gerekiyor. Boş bir arazim var demişsin ama orada elektrik ve internet yoksa zaten kafadan biter bu datacenter olayı kurma. Metro Ethernet istiyorum dersen sana inan dünya kadar fatura çıkartır Türk Telekom ve Superonline. Elektrik altyapının iyi olması lazım öyle basit 220 V yetmez.

Ayrıca 1 Adet UPS, 1 Adet Jeneratör şart. Orta ölçekli datacenter'larda bile 2'şer adet oluyor ki yedekli çalışıyorlar, ne olur ne olmaz bir ups giderse jeneratör 10 -15 sn arasında devreye gireceği için o kısa sürede sistemde kesinti olmaması lazım.

Rack kabinler , yükseltilmiş döşeme ve ayrıca iyi bir soğutma sistemine ihtiyacın olacak yine. Alanın durumuna göre güzel bir klima alman lazım zaten onlara şu kadar metrekare yer var ve sistem odası dediğinde sana kaç BTU olacağını söylerler.

Aklıma gelenler şu an bunlar ilerde tekrar yazabilirim daha güzel bir yazı hazırlarım Smiley
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 23, 2020, 10:00:04 PM
Last edit: April 24, 2020, 11:41:16 AM by lossnet
Merited by Blacknavy (4), Vispilio (2), mhanbostanci (1), Bthd (1), ekiller (1), jopen (1)

Uzun sayılabilecek sürelerde çeşitli projeler için -küçük-orta-büyük boydaki- data center'lar ile çalıştım. En büyüklerinden biri Radore'du. Veri merkezlerinin özelliklerini şuradan inceleyebilirsiniz: https://radore.com/data-center
Girişimcilik düşüncenizi takdir ediyorum. Fakat belirttiğiniz bütçe ile bir veri merkezi kurmanız mümkün görünmüyor maalesef.

1. Barındırma yerinizin olduğunu söylediğiniz için buranın maliyetini geçiyorum...
2. Piyasada en fazla tercih edilen ve kendini kanıtlanmış Dell marka sunucuların çıplak fiyatları 10,000 TL'den başlıyor. Bunlar asgari özelliklere sahip olanlar. Orta seviyeler ise 40 bin TL civarından başlıyor. Başka markalar da var elbette ama fiyatlar aşağı-yukarı bu civarlarda. PC'den hallice olan sunucuları pek tavsiye etmiyorum. Müşteriler bunlara sunucu gözüyle bakmıyorlar.
3. Bu sunucular için satın alınması gereken yazılımlar var. İşletim sistemi, donanımsal/yazılımsal firewall, raid kart, ssd-hdd ve bellek. Bunları hazırda bulundurmak ve müşterilere opsiyon olarak sunmak gerekiyor.
4. Sunucuların muhafaza edileceği kabinetlerin maliyetleri var. 42U 19" dikili tip rack kabinet fiyatları ortalama 5.000 TL'dir.
5. Yüksek kapasiteli internet ağ omurgası yerleştirmeniz lazım.
6. Elektrik kesintileri için yük dengeleme sistemi olan yedekli ups kullanmanız gerekiyor.
7. Arızalar için bakım-onarım giderlerinizin olacağını da hesaba katmalısınız.
8. Veri yedekleme ünitesi + kabinet bazlı ve merkezi soğutma sistemi de olmazsa olmazlardan!
9. Afet durumlarına yönelik güvenlik tedbirleri de yasal zorunluluk kapsamında.
10. Bu sunucuların yönetimi ve müşteri hizmetleri için en az 3 personel ile yola çıkmanız lazım.

Elektrik tüketiminiz ve internet kullanımınız sonucunda faturalarınız da bir hayli yüksek olacaktır. Veri merkezi işletmeciliği, hem başlangıç maliyeti hem de sürdürebilirlik maliyetleri oldukça yüksek olan bir iştir. Lütfen yola çıkmadan önce hesaplarınızı bu doğrultuda yapın!
jopen
Sr. Member

View Profile
April 23, 2020, 10:33:45 PM
Merited by mhanbostanci (1)

TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ
VERİ MERKEZİ ALTYAPISI STANDART TASLAĞI

https://statik.tse.org.tr/upload/tr/dosya/icerikyonetimi/2222/17032015164319-3.pdf

SERKA KALKINMA AJANSI tarafından hazırlanmış güzel bir sunum daha

https://www.serka.gov.tr/assets/upload/dosyalar/3553a946e1153d227319bbdb05c12067.pdf
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
April 24, 2020, 12:03:31 AM

şimdiden hayırlı işler, umarım senin için kazançlı olur ve sevdiğin mesleği yaparsın ancak bahsettiğin bütçe ile sadece kabin kiralama hizmeti alır ve sunucu kiralayabilirsin.. datacenter kurmak ciddi bir iş, milyon dolarlık yatırım gerektirir. ayrıca, bu piyasalarda bence ya hep ya hiç çok önemli.. düzgün miktar basmadığın sürece geri dönüşü 0 olur.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
April 24, 2020, 12:26:18 AM

Düz hesap yazıyorum, orta halli 2 tane sıfır server alsan kablo alacak paran kalmaz. Bu işi bu parayla yapacaksan daha çok kişisel/gaming ürünlerden seri sistemler toplayıp xeon işlemcilerle donatıp ufak çaplı center kurman. İlla server almaya gerek yok bence. 7/24 çalışmaya müsait X serisiyle başlayan anakartlar kaliteli bileşenleriyle zor şartlara müsait..

mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1279

View Profile
April 24, 2020, 07:17:01 AM

hocam hevesini kırmak istemem ama dolar olmuş 7 tl 130.000/7
18 bin usd yapar ki bu parayla datancenter kurma şansın imkansız hoş masaüstü bilgisayardan bozma donanımlarla yapablirsiniz zaten ups ve jeneratör ve 7/24 destek için de eleman ve kesintisi internet olacakk buda yedekli olacak.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Pythonz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 25, 2020, 06:49:31 PM

Uzun sayılabilecek sürelerde çeşitli projeler için -küçük-orta-büyük boydaki- data center'lar ile çalıştım. En büyüklerinden biri Radore'du. Veri merkezlerinin özelliklerini şuradan inceleyebilirsiniz: https://radore.com/data-center
Girişimcilik düşüncenizi takdir ediyorum. Fakat belirttiğiniz bütçe ile bir veri merkezi kurmanız mümkün görünmüyor maalesef.

1. Barındırma yerinizin olduğunu söylediğiniz için buranın maliyetini geçiyorum...
2. Piyasada en fazla tercih edilen ve kendini kanıtlanmış Dell marka sunucuların çıplak fiyatları 10,000 TL'den başlıyor. Bunlar asgari özelliklere sahip olanlar. Orta seviyeler ise 40 bin TL civarından başlıyor. Başka markalar da var elbette ama fiyatlar aşağı-yukarı bu civarlarda. PC'den hallice olan sunucuları pek tavsiye etmiyorum. Müşteriler bunlara sunucu gözüyle bakmıyorlar.
3. Bu sunucular için satın alınması gereken yazılımlar var. İşletim sistemi, donanımsal/yazılımsal firewall, raid kart, ssd-hdd ve bellek. Bunları hazırda bulundurmak ve müşterilere opsiyon olarak sunmak gerekiyor.
4. Sunucuların muhafaza edileceği kabinetlerin maliyetleri var. 42U 19" dikili tip rack kabinet fiyatları ortalama 5.000 TL'dir.
5. Yüksek kapasiteli internet ağ omurgası yerleştirmeniz lazım.
6. Elektrik kesintileri için yük dengeleme sistemi olan yedekli ups kullanmanız gerekiyor.
7. Arızalar için bakım-onarım giderlerinizin olacağını da hesaba katmalısınız.
8. Veri yedekleme ünitesi + kabinet bazlı ve merkezi soğutma sistemi de olmazsa olmazlardan!
9. Afet durumlarına yönelik güvenlik tedbirleri de yasal zorunluluk kapsamında.
10. Bu sunucuların yönetimi ve müşteri hizmetleri için en az 3 personel ile yola çıkmanız lazım.

Elektrik tüketiminiz ve internet kullanımınız sonucunda faturalarınız da bir hayli yüksek olacaktır. Veri merkezi işletmeciliği, hem başlangıç maliyeti hem de sürdürebilirlik maliyetleri oldukça yüksek olan bir iştir. Lütfen yola çıkmadan önce hesaplarınızı bu doğrultuda yapın!

Oldukça yararlı ve kafada soru işareti bırakmayan fikir verici bir yazı olmuş. @Blacknavy, @alpsea, @mandown yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkürlerimi sunarım.
Evet konuya gelirsek buraya thread açtıktan sonra şans eseri arkadaşımla konuşurken onunda bir arkadaşı varmış bu işi yapan hemde aynı şehirde. Saolsun numarasını attı ve onunla da konuştum. Dediğiniz gibi bu bütçeyle datacenter'a girişilemeyeceğini ancak başka datacenterlardan kiralayıp müşterilere öyle sunulabileceğini belirtti. Daha doğrusu bu işi önermeyeceğini bile belirtti. Anladığım kadarıyla uğraşına karşılık bir değeri alamıyorsunuz yani bu işi sıfırdan kurmak yerine çok daha farklı işler ile başınızı yormadan elle tutulur gelirler yapabilirsiniz.

Hani belirttiğim gibi hep hayalimde vardı fakat malum yaşadığımız ülkede bir iş kurulacaksa çok çok fazla gideri çıkıyor. Belki ileride Allah nasip ederse yeniden düşünülebilir.
Yeniden teşekkürler.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
April 26, 2020, 12:23:58 AM
Merited by Blacknavy (10), Vispilio (2), lossnet (1)

Öncelikle konu sahibi ne amaçla bir veri merkezi kuracağını söylemedi. Belki kendi ihtiyaçları için iptidai bir veri merkezi kurma düşüncesinde.
Sizler direk hizmet verecek veri merkezi özelliklerini, yatırımlarını saydınız arkadaşa.

Daha bir iki ay önce bir danışmanlık verdiğimiz bir firma için mini mini bir veri merkezi kurulumu için çalışma yaptım.
Firma kendi binasında. Bize grup şirketlerine hosting hizmeti verecek yedekli bir sistem odası kurun dediler.
Firmanın kendi ihtiyaçları için zaten bir jeneratörü var idi.
Hal hazırda 35 Mbps VDSL  bağlantıları var idi. Bununla hizmet verilmez birebir bağlantı yani metro ethernet almanız lazım dedik.
bir fiber sağlayıcı ile anlaştılar aylık 1370 TL ye 10 Mbps metro ethernet aldılar.
VDSL nin DMZ ini sistem odası ile ilişkilendirip sadece mail sunucu ve DNS için yedekli İnternet yaptık.

Kendilerine şöyle bir sistem odası hazırladık, sistem odası 16 metre kare
* 1 adet 42U kabin tüm aksesuarları ile kdv dahil 4000 TL
* 9000 btu duvar tipi klima, montaj dahil 3000 TL
* 3 adet rack sunucu : Dell R230 Intel Xeon E3 1240V6 32GB RAM 2x512GB SSD sunucu 36000 TL
* 1 adet iscsi NAS : 4 adet 10TB disk var RAID 10 ile 20 TB kullanılabilir alan oldu 16000 TL
* 1 adet FW olarak kullanılacak 3 ethernet mini pc 1700 TL
* elektrik ve ethernet kablolaması, sunucu montajları vb gibi işler için toplam 4000 TL
63.000 TL ye gayet cici bir sistem odası yaptılar.

Ürünleri ben söyledim kendileri aldılar. (Biz ürün satışı montajı gibi işler yapmıyoruz.)

Firewall pfsense : https://www.pfsense.org
Sanallaştırma Proxmox : https://www.proxmox.com/en/proxmox-ve/pricing
Yerel destek : www.para.com.tr

Sanal sunucular;
Web / DNS / MYSQL sunucu : Debian 10 üzerinde Apache2 / bind9 / Mariadb
Posta sunucu : Debian 10 üzerinde postfix hibriti
Eski ortak sunucu : windows+ Sharepoint hede hödö..
Yeni ortak sunucu : Debian 10 üzerinde Nextcloud + ONLYOFFICE

25 grup şirketine ait,
60 alan adı
34 web sitesi
600 e-posta kullanıcısı

Yazılım lisansı maliyeti sıfıra yakın.
Pythonz (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 29, 2020, 08:32:43 PM

Öncelikle konu sahibi ne amaçla bir veri merkezi kuracağını söylemedi. Belki kendi ihtiyaçları için iptidai bir veri merkezi kurma düşüncesinde.
Sizler direk hizmet verecek veri merkezi özelliklerini, yatırımlarını saydınız arkadaşa.

Daha bir iki ay önce bir danışmanlık verdiğimiz bir firma için mini mini bir veri merkezi kurulumu için çalışma yaptım.
Firma kendi binasında. Bize grup şirketlerine hosting hizmeti verecek yedekli bir sistem odası kurun dediler.
Firmanın kendi ihtiyaçları için zaten bir jeneratörü var idi.
Hal hazırda 35 Mbps VDSL  bağlantıları var idi. Bununla hizmet verilmez birebir bağlantı yani metro ethernet almanız lazım dedik.
bir fiber sağlayıcı ile anlaştılar aylık 1370 TL ye 10 Mbps metro ethernet aldılar.
VDSL nin DMZ ini sistem odası ile ilişkilendirip sadece mail sunucu ve DNS için yedekli İnternet yaptık.

Kendilerine şöyle bir sistem odası hazırladık, sistem odası 16 metre kare
* 1 adet 42U kabin tüm aksesuarları ile kdv dahil 4000 TL
* 9000 btu duvar tipi klima, montaj dahil 3000 TL
* 3 adet rack sunucu : Dell R230 Intel Xeon E3 1240V6 32GB RAM 2x512GB SSD sunucu 36000 TL
* 1 adet iscsi NAS : 4 adet 10TB disk var RAID 10 ile 20 TB kullanılabilir alan oldu 16000 TL
* 1 adet FW olarak kullanılacak 3 ethernet mini pc 1700 TL
* elektrik ve ethernet kablolaması, sunucu montajları vb gibi işler için toplam 4000 TL
63.000 TL ye gayet cici bir sistem odası yaptılar.

Ürünleri ben söyledim kendileri aldılar. (Biz ürün satışı montajı gibi işler yapmıyoruz.)

Firewall pfsense : https://www.pfsense.org
Sanallaştırma Proxmox : https://www.proxmox.com/en/proxmox-ve/pricing
Yerel destek : www.para.com.tr

Sanal sunucular;
Web / DNS / MYSQL sunucu : Debian 10 üzerinde Apache2 / bind9 / Mariadb
Posta sunucu : Debian 10 üzerinde postfix hibriti
Eski ortak sunucu : windows+ Sharepoint hede hödö..
Yeni ortak sunucu : Debian 10 üzerinde Nextcloud + ONLYOFFICE

25 grup şirketine ait,
60 alan adı
34 web sitesi
600 e-posta kullanıcısı

Yazılım lisansı maliyeti sıfıra yakın.

Yazınızı okudum yönlendirici, güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Evet topic açarken daha detaylı açmam gerekirdi. Datacenter kurma hedefimde ki amaç kendim için değil direkt olarak datacenter servisi vermekti. Yukarıda ki postta belirttiğim gibi arkadaşların yazılarını ve araştırmalarım ile şimdilik bu bütçe ile böyle zor ve maliyetli bir işe girmekten vazgeçtim.
lossnet
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 10:36:06 PM

Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Datacenter servisi vermek için bu bütçeyle işe girişmeniz çok zor olacaktı; ben de yukarıda anlatmaya çalışmıştım. @mhanbostanci'nin verdiği detaylı örnek de konuya güzel bir katkı yapmış.

Sonuç olarak, vazgeçerek en doğru kararı vermişsiniz. Umarım bütçenizi, geri dönüşü daha faydalı olacak bir yatırımda kullanabilirisiniz. Başarılar diliyorum şimdiden...
wolqen
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
June 16, 2020, 01:21:07 AM

birkaç cevabı okudum olumsuz  olanlar ön planda nedense,

kardeşim öncelikle resmi olarak şirketini kur yada temiz derdi tasası olayan bir şirket devir al
sonrasında bütceni sermaye olarak şirket hesabına yatır, ( bundan sonrası kişisel beceridir)
ister kamu bankalarından yada ister özel bankalardan (daha öncesinden projesini hazırlamış olduğun) datacenter için kredi talep et
minimum x3- x4 kredi imkanın olacaktır ve bu total bütçe ile küçük ama seni idare edecek bir veri merkezi kurabilirsin
ayrıca devletin teşvik ve hibe programlarınıda zorla,

sana bu bütçe DC için imkansız diyen arkadaşlar, emin ol sadece çalışan, ömrü boyunca da çalışmaya mahkum insanlardır, 130k tl peşini bırakma 500k ile küçükde olsa bi işletme açar süregelen zamanda işletmeni büyütürsün..

saygılar

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
June 16, 2020, 09:44:45 AM
Merited by bobita (2)

sana bu bütçe DC için imkansız diyen arkadaşlar, emin ol sadece çalışan, ömrü boyunca da çalışmaya mahkum insanlardır

Bütçe planlamayı bilmeyen insanlar batmaya mahkumdur, olmayan para ile iş dönmez isteyen buyursun denesin.
jopen
Sr. Member

View Profile
June 16, 2020, 03:41:39 PM

sana bu bütçe DC için imkansız diyen arkadaşlar, emin ol sadece çalışan, ömrü boyunca da çalışmaya mahkum insanlardır, 130k tl peşini bırakma 500k ile küçükde olsa bi işletme açar süregelen zamanda işletmeni büyütürsün..

Aslında bir bakıma dediğin doğru evet Ticaret'e girmek risk ister. Riski alanlar ve almayanlar arasında fark illa ki olacaktır. Şu an içinde bulunduğumuz durumda ise RİSK almak eldeki parayı kaybedeceği gibi üstüne bir de kredi borcu vs gibi işlerle uğraşmasına yol açabilir.

Şartlar tam oluştuğu zaman Ticarete atılmak bence daha doğru bir yoldur. Ama şöyle bir durum var. Mesela datacenter kurmak isteyen kişi halihazırda bir müşteri portföyü vardır ve kurduğu zaman anında müşteri elde edecekse o zaman olabilir.

Bu işin kurulumdan sonra bir de Reklam olayı var ki onun bütçesi bile dünya para tutabilir. Şu an için bir veri merkezinde bir yer kiralasam ve memnunsam niye başka bir firmaya taşıyayım verilerimi? Müşteri için yeni bir veri merkezi her zaman büyük RİSK taşır. Bu adamlar kim, ne gibi sistemleri var, benim verilerim yedeklimi saklıyorlar vs vs.
Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
June 28, 2020, 07:44:28 AM

Datacenter kurmaya niyet etmek bile buyuk cesaret cunku herkes bu ise niyetlenemez, sahsen bu kadar bilgi sahibi olsam datacenter kurarmiydim bilmiyorum.
Ama sagda solda ne is yaptiginiz soruldugunda "datacenter sahibiyim" dersiniz cok havali gercekten, teknik bilgim yok, ama kulaga cok iyi geliyor.
Devir internet devri neticede...

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
June 29, 2020, 09:55:43 AM
Merited by Granxis (2)

Datacenter kurmaya niyet etmek bile buyuk cesaret cunku herkes bu ise niyetlenemez, sahsen bu kadar bilgi sahibi olsam datacenter kurarmiydim bilmiyorum.
Ama sagda solda ne is yaptiginiz soruldugunda "datacenter sahibiyim" dersiniz cok havali gercekten, teknik bilgim yok, ama kulaga cok iyi geliyor.

Bilgi sahibi adam veri merkezi kurmaz.
Bilgi sahibi kişi, adam gibi veri merkezi oluşturmanın ne kadar meşakkatli ve maliyetli olduğunu bilir. Bu nedenle, veri merkezi kurmaz.
Bu kadar bilgi ile yatırımı yapacak parası olan patronun elemanı olur.  Grin
Genelde böyledir.

Bursa - Kayseri - Konya - Gaziantep de özel sektörün kurduğu veri merkezcikleri var. Sahiplerinin havasından geçilmediği doğrudur.
Bu arkadaşlar çok havalı olmalarına rağmen, gerçek veri merkezi (bakınız : TTidc , sadecehosting vb.) gördüklerinde çok bozulurlar.
Memleketlerine döndüklerinde bir kaç ay kendilerine gelemezler.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1285
Merit: 591

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
June 29, 2020, 04:50:54 PM
Merited by Vispilio (1)

Param olsa veri merkezi kurar mıyım bilmiyorum ama veri merkezim olsa gözüme uyku girmeyeceği kesin. Acaba internet mi gitti, elektrik mi kesildi, voltaj mı dalgalandı. Elektrik kesinlince UPS devreye girdi mi? UPS devreye girince jeneratörün yakıtı yeterli mi vs. epey dert.

Bundan 10-11 sene önce bir film/reklam yapım firmasının teknik sorumlusuydum. UPS'ten ses stüdyosuna giden dip sesi çözene kadar 1 ay uğraşmıştık.

Ondan sonra, elektrik kesildiğinde, UPS'in 1 saniye sonra devreye girmesi sorunu çıktı. Onu çözdük derken, UPS devredeyken bahçedeki büyük jeneratörün uğultusunun stüdyoya girdiği ortaya çıktı. Sizler için muhtemelen anlamsız ama stüdyonun çalıştığı saate göre para kazanan bir işletme için büyük problemler...

Kısacası, kıyıda köşede fazladan bir kaç milyon dolarınızı yoksa, pek bulaşılacak iş değil.

Madencilik için de yıllardır söylüyorum: Donanımı sen üretmiyorsan, elektriği çalmadan ucuza mal edemiyorsan, madencilikten para kazanmak pek mümkün değil. Bu da ona benzer bir iş. Kullanacağın tüm cihazlar yurt dışına bağımlı. İnternet altyapısı desen evlere şenlik. Her an diken üstünde olmak da cabası...
niko83
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
July 06, 2020, 04:03:03 AM
Last edit: July 06, 2020, 04:25:41 AM by niko83
Merited by Vispilio (5)

İşin içindeki vatandaşlar pratik yönlerini izah etmiş. Ben felsefi açıdan yaklaşayım: Türkiye gibi internete, teknolojiye, yeniliğe düşman bir ülkede veri merkezi kurulmaz. Teknolojiyi dışarıdan alıp, aldığın adamla rekabet mi edeceksin? Üstelik hepsi soğuk memleketlerde yaşıyor. Bilgisayara verdiğin para kadar soğutma masrafın olacak. Yenilenebilir enerji yok, teşvik yok, kalifiye eleman yok, YOK YOK YOK. Yarın öbür gün müşterilerini internete çıkarmak için rakiplerinden sunucu kiralayıp VPN altyapısı kurmak zorunda kalabilirsin. Kaderin bir tane cahilin iki dudağı arasından çıkacak söze bağlı. Paypal'dan binlerce insan ekmek yiyordu, tak diye emrettiler, şak diye bitti.

Edit: Bir feryat etsem karşıki dağlar yıkılır. Elin gavuru elektriği kesse bile üç fazın ikisi gidiyor bir fazdan halen elektrik geliyor ki fabrikası, veri merkezi sıkıntı yaşamasın. Tedarikçi hepsini kesince ceza ödüyor çünkü adamların memleketinde kanun var, nizam var, akıl var, yordam var. Sen üç faz vardı ikisi gitti biri nerede desen, affedersin ama sana götleriyle gülerler. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Geçen sene iki dolap dolusu yiyeceğim gitti, kime hesap sorayım? 10 santim kar yağdı, 4 gün elektrik gelmedi.

Üniversitedeyken Yakut Türkü bir arkadaşım vardı. Bir gün elektrikler gitti, herif şaşırdı, ulan ne oluyor kıyamet mi kopuyor dedi. Yakutistan dediğin yer... aç haritadan bak. Buz, başka bir şey yok. Herif hayatında kesinti görmemiş. Yaa, sana bana sorsalar ilkel deriz, herif elektrik kesintisini burda gördü, şaşırdı. Anlayan anladı.

Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
July 07, 2020, 10:19:58 AM

Bilgi sahibi adam veri merkezi kurmaz.
Bilgi sahibi kişi, adam gibi veri merkezi oluşturmanın ne kadar meşakkatli ve maliyetli olduğunu bilir. Bu nedenle, veri merkezi kurmaz.
Bu kadar bilgi ile yatırımı yapacak parası olan patronun elemanı olur.  Grin
Genelde böyledir.

Bursa - Kayseri - Konya - Gaziantep de özel sektörün kurduğu veri merkezcikleri var. Sahiplerinin havasından geçilmediği doğrudur.
Bu arkadaşlar çok havalı olmalarına rağmen, gerçek veri merkezi (bakınız : TTidc , sadecehosting vb.) gördüklerinde çok bozulurlar.
Memleketlerine döndüklerinde bir kaç ay kendilerine gelemezler.
Hocam anlasilan datacentercilardan cok cekmissiniz, ben sahsen sunucu ve domain islerimi yaparken bu sirketlerden uzak kaciyorum.
Ben yine de dogru durust yerli datacenter merkezinin acilmasi taraftariyim, TTidc ve  sadecehosting'i arastirdim, genel itibariyle iyi yorumlar mevcut...

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
████▌                ▐█████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
lossnet
Legendary
*

View Profile
July 07, 2020, 08:08:16 PM

Konu ilk açıldığı zaman ben de yukarıdaki mesajımda maddeler halinde bir veri merkezinin teknik detaylarına girerek, maliyetlerini yazmış ve bu paraya olmaz demiştim! Sıkıntısı ve verilen emek de boşa gider...
Zaman geçtikçe konuya yeni eklemeler yapıldığını gördüm. Özellikle @onurgozupek, @niko83 ve @mhanbostanci'nin son mesajlarındaki örnekler gayet nokta atışı olmuş.

Para çoksa yapılabilecek bazı işler vardır. Bir de para çoksa + kaybetsen de tasalanmayacağın işler vardır. Veri merkezi kurmak da bu ikinciye giriyor. Yani para kazanmak ilk öncelik olmamalı. Bu bakımdan esnaf mantığıyla bakılmamalı. Parayı ucu ucuna tam denk getirip de veri merkezi işine girildiğinde, onlarca farklı maliyet kalimenin ekstradan çıktığı görülecektir. Misal olarak düz mantıkla bakarsak; 1 milyon liraya veri merkezi kurmayı düşünen birinin ayırması gereken para aslında 2 milyon olmalıdır. Tekstil atölyesi açmaya benzemez sonuçta bu! Teknolojinin yoğun kullanıldığı yerler parayı sünger gibi emerler!

Altyapı hazır olacak, cihazlar hazır olacak, hizmet noktasında personel hazırda bekleyecek, 5-10 tane sağlam müşteri de olacak... İlk 6 ay da kar edememe riski göze alınacak. Ondan sonra piyasadaki ortanca ve büyük boy veri merkezleri ile rekabet göze alınacak. Fiyatlar uygun olacak ki müşterilere cazip görünsün. X yerine neden burayı seçeyim sorusuna net cevaplar verilmesi gerekecek!
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: