Bitcoin Forum
May 09, 2024, 06:31:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: İnanç ve varlık tartışması  (Read 903 times)
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
April 30, 2020, 01:31:03 PM
Last edit: April 30, 2020, 01:56:20 PM by Blacknavy
Merited by Granxis (1)

Bu tür tartışmaları ana hesapla yapmak en doğrusu ki ortamdaki samimiyet bozulmasın. Diğer türlü olay ideoloji yarıştırmaya dönebilir. Benim fikrim ise Ortadoğu dinlerinin tamamının aynı hikaye olduğudur. Hiçbir ayrım yapmadan İbrahimi dinlerin hepsi o bölgedeki siyasi çıkar ve güç üstünlüğünü sağlama amacıyla ortaya atıldığını düşünüyorum. İlk ortaya çiktiğinda o bölgedeki alt-kültür insanlar dinler tarafından adam edilmiştir (bugün bile aynı cehalete sahipler.). Din kontrol edilmelidir, ulusal birliğe hizmet ettiği sürece ülke kültürünün korunması adına çok faydalı olabilir. Bu nedenle din hakimiyetini desteklesem de kontrol eden kişilerin kim olduğu çok önemlidir. Örneğin; FETO terör örgütü. Bu kişiler örgütlendiğinde devletler için nasıl bir tehdit oluşturduğunu görmüş olduk. Bunların ipi geçmişte diyanetin elindeydi. Bunun için şarlatanları ayıklamak gerekir. Ayrıca şu pedofili tayfa.. Malesef din alimi olarak anılan çoğu şarlatan ağacı yaşken eğme adına pedofiliyi destekliyor. Bunlara toplumsal değerler adına idam şart. İslam’in neyi emrettiğini umursamiyorum. Uygulamaya geçtiğinde beli doğrultabilmiş bir tane İslam ülkesi yok. Ülkemize faydalı olmayacak hiçbir ideolojinin önemi ya da yeri yok. Ümmetçilik anlayışı bütün ulus devletler için tehdit oluşturuyor.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715279483
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715279483
Reply with quote  #2

1715279483
Report to moderator
Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
April 30, 2020, 01:42:28 PM

Tanrı tanınmak ve bilinmek istemiş olsaydı 200 bin yıl sonra doğru ve kalıcı dini göndermezdi. Dünyadaki insan yaşamı Ortadoğu dinlerinden öncede vardı. Bana göre dinlerin tamamı insan uydurmasıdır bugün teknoloji çağında biri size Tanrıdan mesaj aldığını söylese inanmazsınız hatta ona deli bile diyebilirsiniz. Binlerce yıl önce telefonun, internetin olmadığı cahiliye devrinde yaşanmış bir olaya inanmak ve ortalama 80 yıl yaşacağınız hayatınızı buna göre şekillendirmek bana göre büyük bir kumar.

Bu ifade de bir eksik var hocam çünkü zaten ilk insan olarak bilinen HZ Adem aynı zamanda ilk peygamberdir. Yani Allah'ın
insanlığa ulaştırmak istediği mesaj, Orta doğu dini diye tabir ettiğin dinlerden önce de mevcuttu. Bu mesajların, emirlerin veya her neyse dezenformasyona uğraması insan türünün bir sonucudur.
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
April 30, 2020, 01:54:29 PM
Last edit: April 30, 2020, 02:07:04 PM by wolwoo

Açıkcası tahrif edilmiş olacağını düşünmüyorum. Tahrif etmek isteselerdi ederlerdi fakat hepsini edemezlerdi şu an Japon arşivlerinde okuyor olurduk Japonya'ya gönderilen peygamberin icraatlarını.
Bir eserin orijinalinin ya da orijinal kopyasının fiziken olması başka bir durum,
O eserin bilinir, açık ve yaşanılır olması farklı bir durum...
Mesele Barnabas incili diye bir incilden söz edilir yıllardır ama gören eden yok...

Bu tür tartışmaları ana hesapla yapmak en doğrusu ki ortamdaki samimiyet bozulmasın. Diğer türlü olay ideoloji yarıştırmaya dönebilir. Benim fikrim ise Ortadoğu dinlerinin tamamının aynı hikaye olduğudur. Hiçbir ayrım yapmadan İbrahimi dinlerin hepsi o bölgedeki siyasi çıkar ve güç üstünlüğünü sağlama amacıyla ortaya atıldığını düşünüyorum. İlk ortaya çiktiğinda o bölgedeki alt-kültür insanlar dinler tarafından adam edilmiştir (bugün bile aynı cehalete sahipler.). Din kontrol edilmelidir, ulusal birliğe hizmet ettiği sürece ülke kültürünün korunması adına çok faydalı olabilir. Bu nedenle din hakimiyetini desteklesem de kontrol eden kişilerin kim olduğu çok önemlidir. Örneğin; FETO terör örgütü. Bu kişiler örgütlendiğinde devletler için nasıl bir tehdit oluşturduğunu görmüş olduk. Bunların ipi geçmişte diyanetin elindeydi. Bunun için şarlatanları ayıklamak gerekir. Ayrıca şu pedofili tayfa.. Malesef din alimi olarak anılan çoğu şarlatan ağacı yaşken eğme adına pedofiliyi destekliyor. Bunlara toplumsal değerler adına idam şart. İslam’in neyi emrettiğini umursamiyorum. Uygulamaya geçtiğinde beli doğrultabilmiş bir tane İslam ülkesi yok. Ülkemize faydalı olmayacak hiçbir ideolojinin önemi ya da yeri yok. Ümmetçilik anlayışı bütün ulus devletler için tehdit oluşturuyor.

Black yine bildiğimiz Black  Cheesy Dostum bu senin söylediğin siyasi konular, ona ayrı başlık lazım  Wink

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218

View Profile
April 30, 2020, 02:13:00 PM

Black yine bildiğimiz Black  Cheesy Dostum bu senin söylediğin siyasi konular, ona ayrı başlık lazım  Wink

Ben de onu diyorum üstad, dinin kendisi aslında bir siyaset aracı. İslam’daki cihat kültürü ve kendinde olmayanı hor görüp dışlama anlayışı boşuna yok Grin. Tamamen siyasi bir birliği amaçlıyor ama burası soru-cevap yeriymiş pek bir sorum yok ondan ben kaçar Smiley.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
April 30, 2020, 03:38:29 PM
Merited by bobita (1)

Peygamber öldükten 10-20 yıl  sonra .. en yakınları bile iktidar derdine düşüp birbirini doğramışken din ayrı siyaset ayrı demekte çok garip.
Ya anlatılan dinden birşey anlamamışlar.Yada günümüzde din diye önümüze koyulanların tamamı birileri tarafından uydurulmuş.
Yada din sandığımız şey tam olarak bunlardan arınmış bambaşka birşey.
Yani sorularla islamiyet sitesinin linkini atıp zulüm ve çifte standart öğrenmenin gerçekten din öğrenmek olduğunu sanmıyorum.
Dinin öğrenilebilecek birşey olduğunuda sanmıyorum.Yani eğer bir tanrı varsa bu zaten herşeydir.
Din de hayatın ta kendisi olup ,herşeyi kuşatan tek şeyin de o olması gerekir.

wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 04:10:57 PM

Cheesy Hz Ali'ye Aişe'ye "dini anlamamış" demek de ne bileyim 🤷‍♂️
İnanıp inanmamakta herkes serbest, kimseyi zorla ikna edemeyiz.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 30, 2020, 04:19:47 PM

Tanrı tanınmak ve bilinmek istemiş olsaydı 200 bin yıl sonra doğru ve kalıcı dini göndermezdi. Dünyadaki insan yaşamı Ortadoğu dinlerinden öncede vardı. Bana göre dinlerin tamamı insan uydurmasıdır bugün teknoloji çağında biri size Tanrıdan mesaj aldığını söylese inanmazsınız hatta ona deli bile diyebilirsiniz. Binlerce yıl önce telefonun, internetin olmadığı cahiliye devrinde yaşanmış bir olaya inanmak ve ortalama 80 yıl yaşacağınız hayatınızı buna göre şekillendirmek bana göre büyük bir kumar.

Bu ifade de bir eksik var hocam çünkü zaten ilk insan olarak bilinen HZ Adem aynı zamanda ilk peygamberdir. Yani Allah'ın
insanlığa ulaştırmak istediği mesaj, Orta doğu dini diye tabir ettiğin dinlerden önce de mevcuttu. Bu mesajların, emirlerin veya her neyse dezenformasyona uğraması insan türünün bir sonucudur.
O zaman her şey iyice bulanıklaşıyor, bu durumda ilk önce karar vermemiz gerek şu, peygamberin tanımı nedir?
Peygamber (peygām-ber/peyâm-ber) kelimesi Farsça olup sözlükte “haber getiren” demektir, yine İslam inanışında (Kur’an’da belirtildiğine göre) Hz. Âdem cennette iken eşiyle birlikte ilk günahı işlemesi üzerine yeryüzüne indirilmesinin ardından Allahın telkin ettiği kelimeleri alıp tövbe etmiş, tövbesi kabul edilerek Allah tarafından seçilen bir kişi konumuna gelmiştir (el-Bakara 2/30-38; Âl-i İmrân 3/33).
Bu durumda:
1) Ya Adem ile Havva cennette ve indiklerinde bir nevi kast sistemiyle yaşıyorlardı, Allah Havva'yı muhatap kabul etmediği için yeryüzüne indikten sonra buyruklarını doğrudan değil, Adem'i aracıl ederek verdi (bu durumda kendi yarattıklarından bir türü yetersiz kabul ettiğini düşünmemiz gerekiyor)
2) Ya da bu kadar sınırlı bir haber getirebilme durumu mümkünse herkes kendine peygamber kabul edilebilir. (Dalga geçmek için yazmıyorum)
...
"200 bin yıl sonra doğru ve kalıcı dini göndermezdi."
Kusura bakma ama bu söylem bir dine bağlı olsun olmasın, inanan insanın yaratıcıya yazılımcı muamelesi yapıp küçümsemesi, hatta hakaret etmesi anlamına gelir.
Din v.034 Pre-alpha Release
Din v.035 Alpha Release
Din v.036 Beta Release
Din (Code: Islam) Official Release
Huh

Ekleme: Bu kadar çığırından çıkmaya müsait bir konuda, birbirine taban tabana zıt fikirlerle insan gibi tartışıyoruz. Gel de sevme şu forumu  Smiley

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
drgr33n
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 251

View Profile
April 30, 2020, 05:06:41 PM
Last edit: April 30, 2020, 05:17:38 PM by drgr33n

Peki Hz. Adem kaç bin yıl önce yaratıldı hocam Ortadoğu dinlerini referans alıp insanlık tarihini tespit edeceksek 5-6 bin yıldan öteye gidemeyiz.

O zaman her şey iyice bulanıklaşıyor, bu durumda ilk önce karar vermemiz gerek şu, peygamberin tanımı nedir?
Peygamber (peygām-ber/peyâm-ber) kelimesi Farsça olup sözlükte “haber getiren” demektir, yine İslam inanışında (Kur’an’da belirtildiğine göre) Hz. Âdem cennette iken eşiyle birlikte ilk günahı işlemesi üzerine yeryüzüne indirilmesinin ardından Allahın telkin ettiği kelimeleri alıp tövbe etmiş, tövbesi kabul edilerek Allah tarafından seçilen bir kişi konumuna gelmiştir (el-Bakara 2/30-38; Âl-i İmrân 3/33).
Bu durumda:
1) Ya Adem ile Havva cennette ve indiklerinde bir nevi kast sistemiyle yaşıyorlardı, Allah Havva'yı muhatap kabul etmediği için yeryüzüne indikten sonra buyruklarını doğrudan değil, Adem'i aracıl ederek verdi (bu durumda kendi yarattıklarından bir türü yetersiz kabul ettiğini düşünmemiz gerekiyor)
2) Ya da bu kadar sınırlı bir haber getirebilme durumu mümkünse herkes kendine peygamber kabul edilebilir. (Dalga geçmek için yazmıyorum)
...
"200 bin yıl sonra doğru ve kalıcı dini göndermezdi."
Kusura bakma ama bu söylem bir dine bağlı olsun olmasın, inanan insanın yaratıcıya yazılımcı muamelesi yapıp küçümsemesi, hatta hakaret etmesi anlamına gelir.
Din v.034 Pre-alpha Release
Din v.035 Alpha Release
Din v.036 Beta Release
Din (Code: Islam) Official Release
Huh

Ekleme: Bu kadar çığırından çıkmaya müsait bir konuda, birbirine taban tabana zıt fikirlerle insan gibi tartışıyoruz. Gel de sevme şu forumu  Smiley

Tanrı kavramını insanlar değil dinler küçültüyor hocam. 200 bin yıl doğru bir dini göndermek için beklemek büyük bir zaman israfı. İnsanlar Tanrıya yazılımcı muamelesi yapmıyor Tanrı ben yazılımcıyım diye resmen bağırıyor 4 kitap gönderiyor (Zebur, Tevrat, İncil, Kuran) en son İslam dinindeki kuralları belirlerken bile 23 yılda belirliyor bu süre içerisinde alkolü de yasaklıyor yani bir sürüm. Halbuki Allah geleceği de biliyor deniliyor ama hala karar verememiş 4 kitap 3 din göndermiş bir türlü kararını verememiş.

Siz geleceği biliyor olsanız trafik kazası yapabilir misiniz? Ben söyleyim bırakın trafik kazasını hata bile yapamazsınız...
Hovarda
Full Member

View Profile
April 30, 2020, 06:09:45 PM
Merited by wolwoo (1)

Peki Hz. Adem kaç bin yıl önce yaratıldı hocam Ortadoğu dinlerini referans alıp insanlık tarihini tespit edeceksek 5-6 bin yıldan öteye gidemeyiz.

Zaman konusuna çok takıldık hocam senin ''Dünyadaki insan yaşamı Ortadoğu dinlerinden öncede vardı.'' sözüne karşılık verdiğim cevap bence çok net. İnsanlık yaşamı zaten aynı dinin Tanrısı ve onun Elçisi ile başladı. Orta doğuyu artık rahat bırakalım.

Hz. Adem'in peygamber olarak seçilmesinden Havva'nın kaale alınmadığı anlamını çıkarmak yerine yaratılan ilk insan olduğu için Hz. Ademin seçildiğini düşünmek daha iyi gibi Smiley

Dinde ki güncelleme konusu çok uzun olacak ve bu cevaplar yeni soruları doğuracağından fazla detaya girmek istemiyorum. Ama kısaca bahsetmek gerekirse; Allah yaratılmış olan her şeyden, maddeden ve canlılardan daha önce Hz. Muhammed'in nurunu yaratmıştır. Ve Bundan sonra yaratılmış olan her şey Hz. Muhammed'in nurundan meydana getirilmiştir. İnsanın yaratılışında ise 2. çeşit irade vardır konumuz ile ilgili olan kısım Cuzi iradedir. Bu irade neticesinde insan kendi bilincini doğrularını yanlışlarını ve muhakeme yeteneğini ortaya koyar. Daha öncede belirttiğim gibi dinlerin dezenformasyona uğraması bunun tabii sonucudur. Bir çok peygamber gönderilmesinin ardından sürekli olarak değiştirilen, insan çıkarlarına alet edilen dinlerin sonucunda, sizin tabirinizle son sürüm olarak Hz. Muhammed'e peygamberlik görevi verilmiştir. Neden bu kadar beklenildiği yada bu sürenin zaman israfı olup olmadığına dair açıklamalar konuyu gereksiz uzatır. Çünkü zaman mefhumunun Allah katında nasıl işlediğini bilemeyiz. Buradan İzafiyet teorisine filan atıfta bulanmak zorunda kalmayalım Smiley

wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 06:14:32 PM

Pekiii ben de bişey sorayım madem Cheesy
Doğduk geldik dünyaya, iyi kötü bir sistem içerisinde yiyoruz içiyoruz, sorguluyoruz
Ölünce nolacak? hepimiz toprak mı olucaz? bu mudur bizim hikayemiz?

mandown
Legendary
*

Activity: 1918

View Profile
April 30, 2020, 06:20:33 PM
Merited by wolwoo (1)

Bu konuyu gorunce simdi gecenlerde god omens adli diziyi izledim biraz trol biraz gerçek konuyu komedi karisik anlatiyordu.izlemenizi tavsiye ederim

@gospodin bence yaradana inanan her insan bir sekilde (iyilik yaparak ) cennete gidecek sonucta biz allah diyoruz onlar tanri totalde inaniş seklimiz farkli ama inandiğimiz sey ortak. Bence taparken adina ne dedigimizin onemi yok. Kuranin mealinde de okudugum ve hatirladigim kadari ilede oyle diyoedu
İnananlar cennetin kapilari acik olacak.

Hoş bu donemde inansan da cennet olayi cok uzak gibi geliyor bir sekilde hakka girdigimizi dusunuyorum yoksa dolayli yollarla vergiden kacilmis durumdayiz hangimiz ekmegi alirkan fiş istiyoruz ki degil mi sonucta orada da mantiken gunah isliyoruz.

@wolwo bir yaradan olduguna inaniyorum ama insanlarin yolda yururken basip öldürdügümus karincalardan farkimiz yok diyorum. Yoksa kac yillik dunya.

Karincadan farkimiz ne veya arilardan hepsi gelecek nesillere kendilerini aktarmak icin cabalamiyorlar mi?

Evet toprak olacagiz ben buna inaniyorum gelip gidiciyiz

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 06:24:00 PM

Bu konuyu gorunce simdi gecenlerde god omens adli diziyi izledim biraz trol biraz gerçek konuyu komedi karisik anlatiyordu.izlemenizi tavsiye ederim

@gospodin bence yaradana inanan her insan bir sekilde (iyilik yaparak ) cennete gidecek sonucta biz allah diyoruz onlar tanri totalde inaniş seklimiz farkli ama inandiğimiz sey ortak. Bence taparken adina ne dedigimizin onemi yok. Kuranin mealinde de okudugum ve hatirladigim kadari ilede oyle diyoedu
İnananlar cennetin kapilari acik olacak.

Hoş bu donemde inansan da cennet olayi cok uzak gibi geliyor bir sekilde hakka girdigimizi dusunuyorum yoksa dolayli yollarla vergiden kacilmis durumdayiz hangimiz ekmegi alirkan fiş istiyoruz ki degil mi sonucta orada da mantiken gunah isliyoruz.

@wolwo bir yaradan olduguna inaniyorum ama insanlarin yolda yururken basip öldürdügümus karincalardan farkimiz yok diyorum. Yoksa kac yillik dunya.

Karincadan farkimiz ne veya arilardan hepsi gelecek nesillere kendilerini aktarmak icin cabalamiyorlar mi?

Evet toprak olacagiz ben buna inaniyorum gelip gidiciyiz

e hocam gospodin'e gelince "cennete gideceğiz" bana gelince "toprak olucaz" Cheesy

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
April 30, 2020, 06:27:58 PM

Doğduk geldik dünyaya, iyi kötü bir sistem içerisinde yiyoruz içiyoruz, sorguluyoruz

Bir inançsızın görüşü ile EVET.  Sad but True  Smiley
Ama sorun değil, doğmadan önce doğacağını nasıl bilmiyorduysan. öldüğündede ölmüş olduğunun farkında olamayacaksın.
Doğmadan önce nasıl bir hiçtiysen ölüncede hiç olacaksın.  Sadece seni anan insanlar olacak. Bu güzel tarafı işin.

İnsanın kabullenmek istemediği taraf  şu "HİÇ" olma konusu. Nasıl olurda ben bir hiç olurum ?  Ama öyleydin zaten.
Aslında bir hiç olmaktan korkmaz ve kabullenir ise insan, o zaman her şey daha kolay ve acısız olur ölüme giderken ki yolda.

Bu konu başlığı İnanç ve varlık tartışması  daha uygun bence.  Dini sorular ve cevapları zaten internette var.
Ama biz burada kendi fikirlerimizi beyan edip sohbet ediyoruz . Bu daha güzel.

mandown
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 06:29:54 PM

Valla hocam din konusu sorgulaninca saçmaliklar ve mantiksizliklar ile dolu.  Sorgulamazsan cennet e gidicez sorgularsan benzin olup bir aracin kiçından buharimiz cikicak tercih senin.

Yakit nasil bitmiyor nasiyorsunuz Smiley

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Hovarda
Full Member

View Profile
April 30, 2020, 06:30:12 PM

Reis kaşla göz arasında dinden çıkmadın değil mi?  Grin

Hani imanın şartlarından Ahiret hayatına iman diye kavram vardı Smiley

Yerin yok ki bu dünyada
Toprak bile kabullenmez seni Smiley

Doğuş (R.a)
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 06:37:43 PM

Reis kaşla göz arasında dinden çıkmadın değil mi?  Grin

Hani imanın şartlarından Ahiret hayatına iman diye kavram vardı Smiley

Yerin yok ki bu dünyada
Toprak bile kabullenmez seni Smiley

Doğuş (R.a)

yok üstad sadece her insanın düşündüğü bir sorunu dillendirdim, Din bize bunun cevabını veriyor, ben inanıyorum bu adaletsiz dünyanın bir mahkemesi olacak, @mandown hocamın söylediği gibi muhtemeldir terazinin sol kefesi ağır basacak ama umut dünyası Smiley

Bir inançsızın görüşü ile EVET.  Sad but True  Smiley
Ama sorun değil, doğmadan önce doğacağını nasıl bilmiyorduysan. öldüğündede ölmüş olduğunun farkında olamayacaksın.
Doğmadan önce nasıl bir hiçtiysen ölüncede hiç olacaksın.  Sadece seni anan insanlar olacak. Bu güzel tarafı işin.

İnsanın kabullenmek istemediği taraf  şu "HİÇ" olma konusu. Nasıl olurda ben bir hiç olurum ?  Ama öyleydin zaten.
Aslında bir hiç olmaktan korkmaz ve kabullenir ise insan, o zaman her şey daha kolay ve acısız olur ölüme giderken ki yolda.

Bu konu başlığı İnanç ve varlık tartışması  daha uygun bence.  Dini sorular ve cevapları zaten internette var.
Ama biz burada kendi fikirlerimizi beyan edip sohbet ediyoruz . Bu daha güzel.

bold yazan yere imzamı atarım üstad

*başlığı değiştireyim, güzel fikir

mandown
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 06:49:22 PM

Hic olmak umrumda bile degil yada hic olmamak. Ben bunu en yakindan gördüm bence tek mesele guzel yasamak ama bu bu ulkede imkansiz. Bu ülkede nufus %98 müslümanda olsa yonetimimizden tut her noktada islamiyet ile ilgisi yok

Güzel yasadiktan sonra sorun yok yaş oldu 38 daha tatil nedir bilmem hah bu noktada bari o tarafta rahat ederiz diye bir umut duygusu ile var bence cennet. Ben burada da cenneti yasayanlarin oldugunu dusunuyorum

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
April 30, 2020, 06:52:50 PM

İnsanın kabullenmek istemediği taraf  şu "HİÇ" olma konusu. Nasıl olurda ben bir hiç olurum ?  

Buradan yürüyerek beni çok rahatsız eden bir noktaya da parmak basayım. Hiç olma kaygısı beraberinde "iz bırakma" gereksinimini getiriyor. Bunu ilk benden 10 yaş büyük bir arkadaşımla konuşurken fark etmiştim, yaşım xx oldu hala hiç bir şey yapamadım bir kitap bile yazamadım gibi bir cümle kurmuştu. Etrafınıza dikkatli baktığınızda insanların iz bırakmak adına abuk subuk işler yaptığını çok net göreceksiniz.

Bende olaya tam tersinden bakıyorum biz bu dünyaya ne kadar az iz bırakarak gidebilirsek gelecek nesillere o kadar büyük iyilik yapmış olacağız. Çünkü bütün karmaşıklığına ve düzensizliğine rağmen mükemmel olmamakla birlikte aynı zamanda mükemmel olabilen bir evrende yaşıyoruz ve şu an bıraktığımız izler sadece ve sadece dünyayı daha hızlı yok olmaya götürüyor.

Biz cehenneme mi cennete mi yoksa sadece evrenin içindeki madde döngüsüne geri mi döneriz bilmiyorum ama inançlarımızdan hariç olarak saygı, iyi niyet gibi kavramlar ortak noktamız olabilirse (bir üst inanç gibi) inançlarımız ne olursa olsun daha güzel yaşayıp daha iyi bir gelecek yaratabileceğiz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 30, 2020, 07:09:02 PM

İnsanın kabullenmek istemediği taraf  şu "HİÇ" olma konusu. Nasıl olurda ben bir hiç olurum ?  

Buradan yürüyerek beni çok rahatsız eden bir noktaya da parmak basayım. Hiç olma kaygısı beraberinde "iz bırakma" gereksinimini getiriyor. Bunu ilk benden 10 yaş büyük bir arkadaşımla konuşurken fark etmiştim, yaşım xx oldu hala hiç bir şey yapamadım bir kitap bile yazamadım gibi bir cümle kurmuştu. Etrafınıza dikkatli baktığınızda insanların iz bırakmak adına abuk subuk işler yaptığını çok net göreceksiniz.

Bende olaya tam tersinden bakıyorum biz bu dünyaya ne kadar az iz bırakarak gidebilirsek gelecek nesillere o kadar büyük iyilik yapmış olacağız. Çünkü bütün karmaşıklığına ve düzensizliğine rağmen mükemmel olmamakla birlikte aynı zamanda mükemmel olabilen bir evrende yaşıyoruz ve şu an bıraktığımız izler sadece ve sadece dünyayı daha hızlı yok olmaya götürüyor.

Biz cehenneme mi cennete mi yoksa sadece evrenin içindeki madde döngüsüne geri mi döneriz bilmiyorum ama inançlarımızdan hariç olarak saygı, iyi niyet gibi kavramlar ortak noktamız olabilirse (bir üst inanç gibi) inançlarımız ne olursa olsun daha güzel yaşayıp daha iyi bir gelecek yaratabileceğiz.

Üstad harika bir yorum, yalnız kimseye zararımızın olmayacağı, kusursuz bir dünyada yaşamak istemez miydik? Herşeye gücü yeten Allah'ın şu kısacık dünya hayatından sonra ardımızda bıraktığımız (mesela burada yazdıklarımız gibi) ufacık birşeyi bile bahane ederek sonsuz bir lütufta bulunması düşüncesi tüm sorunlarımıza-sıkıntılarımıza-dertlerimize ilaç olmaz mı?
Atıyorum 100 milyar insana şu kainat kadar olan bir alanı tahsis etse, adına da Cennet dense ve insan gibi muazzam varlıklarla ebedi yaşam sürülse...Bizler kendimizi bir hiç gibi görmeliyiz ama bu bir Hiç olduğumuz anlamına gelmez aksine haddini bilen iyi insanlar olmamız anlamına gelir ki bu da bir iyiliktir, bence...

Demin btc 8400'lere gelince alım yaptım, biliyorum ki artacak ama hemen geri sattım "ucuza verdim" çünkü bilen bilir hata yapma yanlış yapma lüksüm yok özellikle bu aralar...Dünya da buna benziyor, çok ucuza alabileceğiniz şeyleri az bir karla da satabilirsiniz, paha biçilmez fiyatlara da okutabilirsiniz. İşte orada biraz hüner biraz da kısmet devreye giriyor Smiley

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
April 30, 2020, 08:58:15 PM

Uzun zamandır bu kadar güzel ve seviyeli muhabbetin döndüğü başka başlık hatırlamıyorum. Ama nedense konu beni gerim gerim geriyor halen. Bu tarz konularda yanlış bir kişinin, yanlış bir söylemi can sıkıcı boyut yaratabilir. Herkes kendi dinle ilgili görüşlerini kendi içinde yaşayarak, diğer insanlarında inançlarına saygı gösterirse bence bu konularda konuşmaya gerek bile kalmaz.
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: