Bitcoin Forum
June 07, 2024, 11:03:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kim kimdir? Jed McCaleb kimdir?  (Read 195 times)
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2100
Merit: 1141

View Profile
May 05, 2020, 07:06:58 PM
Last edit: May 05, 2020, 08:48:21 PM by wolwoo
Merited by mhanbostanci (1), RaltcoinsB (1)

@RaltcoinsB hocam kızacak ama  Cheesy
biraz şöyle baktım adama, kripto dünyasının tarihi gibi! sağda solda adını duyardım ve biraz araştırınca ilginç bilgilere ulaştım. Sizce de bu yaşta büyük işler başarmamış mı?

"Jed McCaleb
1975 doğumlu
Amerikalı
Meslek: Yazılım geliştiricisi, EDonkey, Mt. Gox, Ripple, Stellar CTO'su
Web sitesi: jedmccaleb.com

Hayatın erken dönemi ve eğitim
McCaleb Arkansas, Fayetteville'de doğdu ve Berkeley, California Üniversitesi'ne devam etti. Okuldan ayrıldı ve New York'a taşındı.

Kariyer
2000 yılında McCaleb MetaMachine Inc.'i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı.

2007 yılında, Magic: The Gathering kartları için bir ticaret sitesi oluşturmak amacıyla Mtgox.com alan adını satın aldı. McCaleb siteyi 2010 yılının sonlarında bitcoin-dolar işlemlerini işleyebilecek bir bitcoin borsası olarak yeniden konumlandırdı. Web sitesi aylar içinde popülerlik kazandı. McCaleb şirketi Şubat 2011'de Mark Karpelès'e satmış ve 2014'te çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kalmıştır.

2011 yılında McCaleb, Bitcoin'de kullanılan madencilik tekniğinden farklı olan Ripple protokolü olarak bilinen ağ üyeleri arasında işlemlerin fikir birliği ile doğrulandığı dijital bir para birimi geliştirmeye başladı. McCaleb, Temmuz 2013'te şirketteki aktif rolünü terk etmeden önce yatırımları güvence altına alırken Ripple protokolünü ve para birimini geliştirmeye devam etti.

2014 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Geliştirme Vakfı'nı Joyce Kim ile kurdu. Kuruluş, ödeme ağını başlangıçta McCaleb'in daha önce geliştirdiği Ripple protokolüne dayandırdı, 2015'te Stellar Consensus Protocol'ü kabul etti. McCaleb Stellar'ın baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapıyor.

Mayıs 2017'de McCaleb, Stellar ağında ticari bir girişim olan Lightyear.io'yu da başlattı. Lightyear, Stellar'ın başlangıçta gelişmekte olan ülkelere yönelik küresel bir ödeme ve döviz değişimi olmasını kolaylaştırır. Ekim 2017'de Lightyear, Stellar'ın lümen para birimini kullanarak Güney Pasifik'te blockchain bankacılığını başlatmak için IBM ile ortaklık kurdu. Eylül 2018'de McCaleb, Lightyear ve Chain.com'un birleşmesi için InterStellar adlı yeni birleştirilmiş varlığı oluşturdu.

New York Times, McCaleb'i 2018'de blockchain devrimine liderlik eden ilk 10 kişiden biri olarak adlandırdı. "

DİKKAT- UYARI: Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Jed_McCaleb  
Bu bir çeviri-alıntı yazıdır, walla billa Wink

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2156
Merit: 1070

View Profile
May 05, 2020, 07:46:49 PM

Olur mu hocam maksat bilgilenmek değil mi ben genel kültür manasında kişileri paylaşmaya devam edeceğim senin de bu konun güzel olmuş  Smiley en azından birşeyler öğrenilen postlar her zaman iyidir benim gözümde

Paylaşımın için teşekkürler wolwoo şukunu yolladım  Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2100
Merit: 1141

View Profile
May 05, 2020, 07:49:22 PM

Olur mu hocam maksat bilgilenmek değil mi ben genel kültür manasında kişileri paylaşmaya devam edeceğim senin de bu konun güzel olmuş  Smiley en azından birşeyler öğrenilen postlar her zaman iyidir benim gözümde

Paylaşımın için teşekkürler wolwoo şukunu yolladım  Cheesy

ahaha teşekkürler üstad, neticede senin formatın Wink
şu adama bakıyorum bi de kendime, nerdeyse aynı yaşlardayız, ölmüşüz lan biz Tongue

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1630

View Profile WWW
May 05, 2020, 08:21:23 PM

İlginç bir adammış, bu Magic the Gathering de bir zamanların ünlü fantazi kart oyunuydu (digital dönem öncesinin), hala bazı kartları koleksiyonerler arasında yüksek fiyatlara alınıp satılır...

Magic the Gathering'den Mt.Gox'a mistik bir yolculuk olmuş gerçekten  Wink

Pages: [1]
  Print  

Jump to: