Bitcoin Forum
May 03, 2024, 05:13:15 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: [TARİHÇE] Anneler gününü tarihi !  (Read 102 times)
kriminall (OP)
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
May 09, 2020, 10:19:05 PM
Merited by RaltcoinsB (2), Blacknavy (2), Symmetrick (2), Vispilio (1)

Merhaba arkadaşlar. Anneler gününe girmiş bulunuyoruz malumunuz. Düşünürken bunun neden kutlandığı, kim tarafından çıkarıldığını merak ettim ve araştırdım. Burada siz sevgili arkadaşlara da paylaşmak isterken kendimi buldum. Öğrenmenin sınırı yoktur değil mi? Atalım alt benliğe günü gelince kullanırız belki bir sohbette  Smiley

Ülkemizde Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanır Annelerimize sembolik olarak ithaf ettiğimiz bu gün. Ancak dünya tarihine baktığımızda kökeni çok eskilere dayanıyor. İlk örnekleri Antik Yunan devrinde ,Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan bilinen Rhea tanrıçasının onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır. Ardından Romalılar M.Ö.250 Yılında ana tanrıça KİBELE onuruna devam ettirmiştir.

Yakın tarihe döndüğümüzde ise ABD'li Anna Jarvis tarafından kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü ile başlamıştır. Bu vatandaş bir öğretmen ve annesi öldükten 2 sene sonra her Mayıs ayının 2.Pazar günü arkadaşlarını çağırıp annesi onuruna bir kutlama vermeye başlamış. Bu davette arkadaşlarına bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini öne sürmüş ve anneler günü ritüeli ilk olarak bu şekilde ortaya çıkmıştır. Daha sonra ülke genelinde kutlanması için bir dizi girişimlerde bulunulmuştur.

Jarvis’in fikri 8 Mayıs 1914'te senatonun onayı ve Başkan Wilson'ın da imzası ile kabul edilmiştir. Her yıl Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edilmiştir. Bu kutlamalar çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılmıştır.

İşin en ironik tarafı da Anna hanım , işin ilerleyen yıllarda -bugünki gibi - ticari bir boyuta uğradığını düşününce çok üzülmüş ve mahkemelere dava açarak bu dini amaçla oluşturulan günün amacından saptırıldığını söylemiş, ticari firma yetkililerine dava açmış ancak hepsini kaybetmiştir.

Kaynak için bakınız : https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/anneler-gunu-311

1714756395
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714756395
Reply with quote  #2

1714756395
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714756395
Hero Member
*

Ignore
1714756395
Reply with quote  #2

1714756395
Report to moderator
1714756395
Hero Member
*

Ignore
1714756395
Reply with quote  #2

1714756395
Report to moderator
1714756395
Hero Member
*

Ignore
1714756395
Reply with quote  #2

1714756395
Report to moderator
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
May 16, 2020, 08:05:15 PM

Güzel şekilde derli toplu yazmışsınız elinize sağlık . Konularınız faydalı oldukça member olmamanız İçin hiç  bir sebep yok. Başarılarınızın devamını dilerim .

Edit : member olmanız İçin activity şartını sağlamanız Lazım sizi jr sanmıştım  Grin

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
kriminall (OP)
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
May 16, 2020, 08:09:37 PM

Güzel şekilde derli toplu yazmışsınız elinize sağlık . Konularınız faydalı oldukça member olmamanız İçin hiç  bir sebep yok. Başarılarınızın devamını dilerim .

Edit : member olmanız İçin activity şartını sağlamanız Lazım sizi jr sanmıştım  Grin

Yeni başlayanlar kısmından ve forumun genelinden öğrendiğim kadarıyla evet activity 2 haftada 1 güncelleniyormuş ama ben peşinen 10 meriti toplamak adına söylemiştim Jr member olmam garanti 2 merit aldığım için teşekkürler değerli meritleriniz için  Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: