Bitcoin Forum
May 04, 2024, 01:11:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kuantum Bilgisayarları 2022’de Bitcoin Kodunu Kırabilir  (Read 200 times)
Pentagon17 (OP)
Newbie
*

Activity: 86
Merit: 0

View Profile
May 12, 2020, 09:06:05 PM

Kuantum bilgisayarları bir gün Bitcoin gibi kripto paraların şifrelemesini kırmak için kullanılabilir. Ve o gün beklenenden daha erken gelebilir.

Yeterince güçlü bir bilgisayarınız varsa, teorik olarak Bitcoin blockchaininin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Hesabınıza ücretsiz Bitcoin ile kredi verebilir veya başkalarının işlem yapmasını engelleyebilirsiniz. Her bir cüzdanın özel anahtarı ortak bir anahtar ile türetilebildiğinden, dilediğiniz Bitcoin cüzdanına erişebilirsiniz. 163 milyar dolarlık ağın anahtarları en güçlü bilgisayara sahip kişinin elinde olabilir ama bu senaryoda, Bitcoin’in fiyatı kesinlikle düşer.

En güçlü süper bilgisayar bile Bitcoin şifrelemesini kırmak için binlerce yıl alırken, teorik olarak saniyeler içinde bunu yapabilecek bilgisayarlar var. Bu ultra hızlı aygıtlara kuantum bilgisayarlar deniyor.

Kuantum bilgisayarları şu anda gezegendeki en iyi zihinlerin bazıları tarafından geliştiriliyor.

Hükumetler tarafından gizlice geliştirilen kuantum bilgisayarları, sadece birkaç yıl içinde blockchain’i bozabilir.

Ancak kuantum bilgisayarların bazı geliştiricileri de dahil olmak üzere çoğu kişi bu konu hakkında yagı duymak için daha fazla sürenin geçmesi gerektiğini iddia ediyor ve kuantum bilgisayarlar Bitcoin’e saldıracak kadar güvenilir ve güçlü hale geldikçe, blockchain geliştiricileri de o zamana kadar bu güvenlik açığını düzeltmiş olacaklardır.

Kuantum Bilgisayarları Bitcoin Kodunu Nasıl Kırabilir?

Bitcoin, dijital imzaları imzalamak için Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA) adı verilen bir şey kullanır ve blockchainde ki blokları hashlemek için SHA-256 adlı bir şifreleme standardı kullanır.

Bitcoin’de rastgele seçilen özel bir anahtar, ortak bir anahtar oluşturmak için bu algoritmalar aracılığıyla kullanılır. Ve Bitcoin protokolü, genel bir Bitcoin adresi oluşturmak için bunun hash değerini kullanır.

Bir kuantum bilgisayarı bu işlemi tersine çevirebilir ve özel anahtarı ortak bir anahtardan türetebilir. Böylece Bitcoin’in dokunulmazlık ve kırılmazlık iddiası ortadan kalkar ve istenilen herhangi bir Bitcoin cüzdanına erişim sağlanmış olur.

Kriptografinin mevcut durumunu tehdit eden iki büyük kuantum algoritması, Grover ve Shor’un algoritmaları çoktan geliştirilmiştir.
Kaynak https://www.koinbox.net/kuantum-bilgisayar-bitcoin-kodunu-kirabilir/
1714785113
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714785113
Reply with quote  #2

1714785113
Report to moderator
1714785113
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714785113
Reply with quote  #2

1714785113
Report to moderator
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
May 14, 2020, 01:50:12 AM
Last edit: May 14, 2020, 02:09:56 AM by Nomad88
Merited by EFS (1), trendcoin (1)

Boş vakitlerinizde bu haberi çevirip çevirip yazıyor musunuz ne yapıyorsunuz anlamıyorum? Amacınız nedir? Cahil misiniz? Okumak zor mu geliyor? Bilmediğiniz konularda yazmayı, bilmediğiniz sularda yüzüp "ahmak" gözükmeyi mi seviyorsunuz? Çünkü teknolojiyi bilen için tam böyle gözüküyorsunuz. Sözüm yazıyı hem yazana hem de etrafta çığırtkanlık yapanalara.  Clickbait bile değil. Sitenizi mi tanıtmaya çalışıyorsunuz? Nedir amacınız?

DİPNOT: ECDSA karmaşık bir fonksiyon. Bu nedenle ECDSA ve QC konusu ise daha da karmaşık. Ama bu insanlar yüzünden birilerinin kafaları karışıyor biliyorum, bu sebeple uzun ve olabildiğince basit dille bir yazı kaleme alacağım. Ahmakları vazgeçirmez ama doğru bilgiyi arayanların içini rahatlatacak bir Türkçe kaynak olacak eminim.

Tek cümle ile bitireyim; QUANTUM HESAPLAMALARI enerjiye dayalıdır ve enerji biz insanlar için hem sınırlı hem de pahalıdır. Bitcoin matematiğe dayalıdır ve sayılar SONSUZDUR.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: