Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:03:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Binance (BNB) 12. Coin Burn (60.5 milyon dolar)  (Read 269 times)
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
July 20, 2020, 05:19:02 PM

Coin burn , arzı azaltmak adına atılmış bir yakma hareketi olduğunu öğrendim,  önceden yazdığım gibi bir miktar binance borsası üzerinden alım yaptım hesabıma , ancak arkadaşım bunun yerine hala ısrarla ethereum öneriyor napacağımı şaşırdım,  çocuk ethereuma kurucusundan çok inanıyor sanırım Smiley

Bu ikisini aslında bir kızlar gibi düşünebiliriz. Ethereum doğuştan gelen bir güzelliği var ve okumuş kültürlü bir kız iken, Binance doğuştan gelen bir güzelliği yok ama makyaj yapmayı çok iyi bildiği için kimse normal halini bilmiyor. Pek okul okuduğu da söylenemez, düşe kalka devam eden bir kız. Buna göre değerlendirip karar vermeniz lazım tek unutmamanız gereken çirkin şansı diye bir şey vardır.
1714989802
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714989802
Reply with quote  #2

1714989802
Report to moderator
1714989802
Hero Member
*

Ignore
1714989802
Reply with quote  #2

1714989802
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714989802
Hero Member
*

Ignore
1714989802
Reply with quote  #2

1714989802
Report to moderator
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
July 20, 2020, 08:17:38 PM

BNB eskisi gibi ERC20 olarak kalsaydı, bu token yakma meselesi daha şeffaf olacaktı diye düşünüyorum. BNB artık Binance chain'de yani Binance'in kendi merkezi veritabanında.

CZ isterse tek tuşa basarak yaktığı tokenlerin 10 katını geri basabilir. Yakılan tokenlerin ne kadarı dolaşımda, ne kadarı değil belli değil.

Binance belirli dönemlerde BNB fiyatı arttığı zaman açığa BNB satıyor mu, yine belli değil.

BNB şu anki fiyatıyla ucuz görünüyor. Ama coin burn fiyatı etkilemez bence. Fiyat artışı için başka şeyler lazım (IEO olması veya CZ'nin kendi milyarlarıyla BNB satın almaya başlaması gibi).  
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
July 21, 2020, 08:33:29 AM

BNB eskisi gibi ERC20 olarak kalsaydı, bu token yakma meselesi daha şeffaf olacaktı diye düşünüyorum. BNB artık Binance chain'de yani Binance'in kendi merkezi veritabanında.

CZ isterse tek tuşa basarak yaktığı tokenlerin 10 katını geri basabilir. Yakılan tokenlerin ne kadarı dolaşımda, ne kadarı değil belli değil.

Binance belirli dönemlerde BNB fiyatı arttığı zaman açığa BNB satıyor mu, yine belli değil.

BNB şu anki fiyatıyla ucuz görünüyor. Ama coin burn fiyatı etkilemez bence. Fiyat artışı için başka şeyler lazım (IEO olması veya CZ'nin kendi milyarlarıyla BNB satın almaya başlaması gibi).  

bu nasıl oluyor hocam, konuyu biraz daha açar mısınız? bunu söyleyebilmeniz için ya explorer üzerinde bir olaya şahit olmanız gerekir ya da kod yapısını okumuş olmanız gerekir.

erc-20'de iken akıllı kontrat ile yakılan tokenlerden bahsedilen bir makale mevcut. https://academy.binance.com/blockchain/what-is-a-coin-burn

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Tom Bombadil
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 304

View Profile
July 21, 2020, 05:06:26 PM

Bugüne kadarki en büyük yakım işlemini gerçekleştirmişler. İnsan bir yandan içi acıyor o kadar para yakılır mı Cheesy

Şaka bir yana tabi fiyata uzun vadede büyük etkisi var bu işin. Olması gereken fiyatı otomatik olarak yükseltiyor. Daha kısa bir süre önce 8 dolara kadar düşen bnb bakalım bu defa kaç kat artacak.
hiburak
Hero Member

View Profile
July 23, 2020, 05:26:50 AM

bu nasıl oluyor hocam, konuyu biraz daha açar mısınız? bunu söyleyebilmeniz için ya explorer üzerinde bir olaya şahit olmanız gerekir ya da kod yapısını okumuş olmanız gerekir.

erc-20'de iken akıllı kontrat ile yakılan tokenlerden bahsedilen bir makale mevcut. https://academy.binance.com/blockchain/what-is-a-coin-burn

Bilindiği üzere BNB tokenlerinin büyük miktarı artık Binance Chain'de bulunuyor.

https://explorer.binance.org/asset/BNB

Binance Chain tamamen merkezi bir veritabanından farklı değil. Binance isterse bu zincirde kayıtlı bulunan BNB sayısını kolayca değiştirebilir. Bu zincirdeki herhangi bir adresin BNB varlıklarını kolayca dondurabileceği gibi.

ERC-20 olarak kalınsaydı token sayısı yine değiştirilebilirdi, fakat token swap yapıp yeni bir tokene geçmeleri gerecekti.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
July 23, 2020, 05:51:09 AM

Bilindiği üzere BNB tokenlerinin büyük miktarı artık Binance Chain'de bulunuyor.

https://explorer.binance.org/asset/BNB

Binance Chain tamamen merkezi bir veritabanından farklı değil. Binance isterse bu zincirde kayıtlı bulunan BNB sayısını kolayca değiştirebilir. Bu zincirdeki herhangi bir adresin BNB varlıklarını kolayca dondurabileceği gibi.

ERC-20 olarak kalınsaydı token sayısı yine değiştirilebilirdi, fakat token swap yapıp yeni bir tokene geçmeleri gerecekti.

Yazılanları okurken bu kadar basit olmayacağını düşünüyordum şahsen.
Ama olayı incelemek üzere araştırma yapayım dedim. Şimdi Binance @trendcoin'in paylaştığı duyuruda 12. burn olayının tamamlandığını ve 3.477.388 BNB yakıldığını ilan ediyor.

Sonra gidiyorum toplam yakılacak BNB miktarına bakıyorum ve şöyle bir yazı buluyorum;
The company's whitepaper explained how the coin burn works and states that “every quarter, we will use 20% of our profits to buy back BNB and destroy them until we buy 50% of all the BNB (100MM) back. All buy-back transactions will be announced on the blockchain.

Bu yazıya göre toplam 200 milyon olarak yaratılan BNB tokeni (sonrasında coin) buyback planı kapsamında 100 milyon olana kadar yakılarak devam edilecek.
Henüz 23 milyon civarı BNB yakılacak. BNB fiyatının arttığı dönemlerde yakılan coin sayısı azalırken, azaldığı dönemde de arttığı görülüyor. Yani buyback planı şirket kârı üzerinden hesaplandığı için rakam dinamik.

Şimdi herkesin gözünün önünde gerçekleşen bu coin yakma olayı bence o şekilde bu kadar kolay manipüle edilemez eminim bunu çok yakından takip edenler onlarca insan vardır.
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
July 23, 2020, 06:44:05 AM

konu hakkında okuma yapabileceğim haber ya da makale linki var mı hocam veya kaynak kod üzerinde durumu açıklayan bir noktayı işaret edebilir misiniz? yani şu kod sayfasının şu bölümü ve şu satırları böyle bir şeye zemin hazırlıyor gibi.

yanlış anlamayın, diğer arkadaşların sözlerine itimat ettiğim gibi, sizin de sözlerinize ve piyasa bilginize itimat ediyorum ama bu şekilde söyleyince iş sanki biraz havada kalıyormuş gibi geldi. busd hesapların dondurulması, usdt ve usdc örneklerindeki kısmen piyasa şartları gereğince normal karşılanabilir ama bnb hesapların dondurulması ve supply artırılması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
hiburak
Hero Member

View Profile
July 23, 2020, 10:23:30 PM
Last edit: July 23, 2020, 10:34:55 PM by hiburak

konu hakkında okuma yapabileceğim haber ya da makale linki var mı hocam veya kaynak kod üzerinde durumu açıklayan bir noktayı işaret edebilir misiniz? yani şu kod sayfasının şu bölümü ve şu satırları böyle bir şeye zemin hazırlıyor gibi.

yanlış anlamayın, diğer arkadaşların sözlerine itimat ettiğim gibi, sizin de sözlerinize ve piyasa bilginize itimat ediyorum ama bu şekilde söyleyince iş sanki biraz havada kalıyormuş gibi geldi. busd hesapların dondurulması, usdt ve usdc örneklerindeki kısmen piyasa şartları gereğince normal karşılanabilir ama bnb hesapların dondurulması ve supply artırılması hiçbir şekilde kabul edilemez.

İspatlanacak bir şey yok. Binance chain üzerindeki bütün blok üreticileri Binance'in kendisi. Zincir üzerindeki istedikleri bilgiyi kolayca değiştirebilirler, sonrada bunu kendileri validate edip onaylarlar.

Binance böyle bir şey yapabilir derken, böyle bir şeyi mutlaka yapacak demiyorum. Büyük ihtimalle böyle bir şey yapmayacak, çünkü BNB'nin fiyatını olumsuz etkiler böyle bir hareket.

Ama diyelim her sene yaklaşık 10 milyon BNB yakılsın ve 7-8 sene içinde hedef miktar olan 100 milyon adete ulaşılsın. İşte bu noktada Binance ben BNB sayısını 1 milyar adete çıkarıyorum, 900 milyon coinin %80'i stake edenlere verilecek geri kalanları Binance Foundation'a bırakılacak diye bir strateji değişikliğine gidebilir, bu mümkün.  

Demek istediğim şey token burn olayı bir göz boyamadan ibaret. BNB fiyatını etkileyen asıl şey piyasa dinamikleri, IEO gibi BNB talebini arttıracak yöntemler.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: