Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:40:17 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Binance Future - Kaldıraç Denemeleri /🚀/ Kapsamlı Rehber Sorular ve Analizler  (Read 349 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
July 31, 2020, 11:15:13 AM
Last edit: July 31, 2020, 05:20:40 PM by Kalemder
Merited by mhanbostanci (3), Vispilio (3), onurgozupek (2), Bthd (1), hiburak (1)

Merhaba arkadaşlar, kripto günlüğümde daha önce yazdığım üzere bitcoinde kaldıraçlı işlem denemeleri yapacağımı söylemiştim. Bir süredir bu denemeleri sürdürüyorum. Binance Future ekranı hakkında tecrübelerimi ve btc hakkında analizleri bu konudan paylaşmak istiyorum. Eskiden Bitmex'te işlem açarken, gözlerimiz kanardı. Fakat Binance öyle müthiş bir arayüz ve kolaylıklar getirmiş ki gördüğümde şaşırdım. Hem web hemde mobilden çok rahat bir şekilde işlemleri yönetebiliyoruz. Kullanıcı dostu, hızlı, pratik bir uygulama olmuş.

Bu konuda Binance Future hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sorabilir, cevaplayabilirsiniz. Ayrıca piyasa hakkında analiz ve değerlendirmeleri bulabilirsiniz. Binance Future bölümünü etkinleştirmeden önce, %10 fee indiriminden yararlanabileceğiniz, Future bölümüne özel olan referans kodunu imzamda bulabilir yada pm ve telegram'dan bana ulaşarak alabilirsiniz.

Dikkat: Future işlemleri yüksek riskli işlemlerdir.
Yanlış ters işlemde future'daki tüm bakiyenizi kaybetme riskiniz bulunuyor.
Ancak doğru strateji ve risk yönetimi ile kazanç sağlanabilir. Tecrübe için risk minimum olmalı.
Burada bahsedilen işlem tutarları çok küçük miktarlarda deneme amaçlı yapılan işlemler.
Asla büyük işlemler önerilmemektedir. Hiç bir mesaj yatırım tavsiyesi değildir. Bilgi, fikir paylaşımı amaçlıdır.

Binance Future (Vadeli) Piyasası

Binance Future'da
125x'e kadar Btc,
75x'e kadar Eth,
75x'e kadar Xrp,
75x'e kadar Eos,
75x'e kadar Ltc,
75x'e kadar Trx,
75x'e kadar Etc,
İşlem tahtalarını bulabilirsiniz.

İsmi "vadeli" olsa da aslında herhangi bir sözleşme, süreli kontrat gibi şeyler yok burada. Bildiğiniz coin tahtası. Spot tahtasından tek farkı 125x'e kadar kaldıraçlı işlem açmanıza olanak sağlar. Spot (geleneksel) tahtasında max 5x'e kadar (margin) işlem açabiliyorken, Future tahtasında çok daha yüksek kaldıraçlı işlem açabilirsiniz. Spot kısmında adına "margin" demişler burada "vadeli" demişler.

Olayın özeti şu: 1000 usdt'niz var diyelim. 50 dolarlık ve 125x kaldıraçlı bir long(alım) işlemi açtınız. 125x50: 6250 dolarlık bitcoin alımı yapmış olursunuz. Bu işlemde 6200 dolar Binance'tan kredi aldığınızı düşünebilirsiniz. Yaklaşık 6200 dolar için her 8 saatte bir faiz kesilir sizden. 6250 dolarlık açtığınız işlemde teminat olarak göstereceğiniz tutarı kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Piyasa sizin tahmin ettiğiniz yönde ilerlerse 6250 dolar üzerinden yaptığınız kârın tamamı (masraflar düşüldükten sonra) sizin oluyor. Piyasa sizin tahmin etmediğiniz yönde ilerlerse ve pozisyonu kapatırsanız, 6250 dolarlık işlemde yapılan zarar ve masraflar sizin gösterdiğiniz teminattan düşülüyor.

Cross ve Isolated modları:
Cross (birleşik) ve  Isolated (izole) olarak ayarlayabiliyorsunuz. Cross işlemde teminat yani marj tüm future bakiyeniz olarak gösteriliyor. İzole işlemde ise işlemi açtığınızda marj açtığınız işlem ile sınırlı oluyor. 50 dolar ile işlem açtıysanız marj 50 dolar oluyor, işlem açıldıktan sonra "add marj" butonundan ekstra marj ekleyebiliyorsunuz. Marj yani teminatınız ne kadar fazla ise açtığınız işlemin likidite olması o kadar zorlaşır. Isolated işlem daha güvenlidir aslında, toplam bakiyenizi korumuş olursunuz.

Likidite Olmak:
Her şeyin iyi yönleri olduğu kadar riskli kötü ihtimalleri de vardır. Kötü ihtimalleri bilerek ona göre önlem almakta yarar var. Likidite Olmak; Pozisyonun zarara uğraması ve elinizde gösterdiğiniz teminatın zararı karşılayamıyor olduğu anda otomatik olarak pozisyonunun kapatılmasıdır. Eğer yeterince fazla teminat gösterilmişse işlemin likidite olması da zorlaşır. Genelde işlem boyunun en az 10-100 katı teminat bulundurulmasında yarar vardır. Yani bakiyenizin en fazla %1 ile max %10'u kadar işlem açmakta yarar var.

Margin Oranı: Kullanılan kredi / Gösterilen Teminat

Bu bölümde mevcut açık pozisyonlarınız ile oluşan risk oranını görebilirsiniz. Pozisyonunuz, teminata göre küçükse bu gösterge yeşil olur. Gösterge %100 yaklaşması durumunda, likidite olmamak için "margin call" olur, teminat eklenmesi gerekir yada pozisyonunuz kapatılır. Bu risk oranını her zaman dengede tutmak adına Teminatınız yeterince yüksek, likidite seviyesi oldukça uzak ve risk oranınız her zaman düşük olsun. Hiç bir zaman hırsa kapılmayın ve büyük bakiye ile işlem açmayın.

Hedge Mode

Sağ yukarıda Preferences > Position Mode bölümünden Hedge Mode ayarını seçmenizde yarar var. Diğer seçenek aktif olursa aynı anda tek yönlü işlem açabiliyorsunuz. Hedge modu biraz daha esnektir. Çift yönlü işlem açmanıza yarar sağlar. Bazı senaryolarda yararlı bir seçenek olabilir.

Binance Vadeli İşlemler bölümü nasıl aktifleştirilir?

* Öncelikle bir Binance hesabınız olmalı, dili İngilizce olarak ayarlayın. Çoğu kullanıcının Binance hesabı vardır ama eğer hesabınız yoksa üyelik açmanız gerekiyor. Fee (işlem harcı) indirimlerinden yararlanmak isterseniz referans kodu için özelden bana ulaşabilirsiniz. Telegram

* Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında "Vadeli İşlemler" sekmesinden "Futures" seçin. Yada Perpetual seçeneğini seçin. Diğerleri konumuzun dışında. Asıl tahtamız Future Perpetual'dir.

* Sayfaya girdiğinizde, daha önce aktif etmediğiniz için Future bölümünü aktif etmek isteyip istemediğinizi soran şöyle bir ekran gelecek:

* Bu adımda risk uyarısını okuduktan sonra, direk Future bölümünü aktif edebilirsiniz yada %10 işlem indiriminden yararlanmak için referans kodu girebilirsiniz. Bu kod ile etkinleştirdiğinizde açtığınız her işlemde daha az fee ödersiniz. Benim referans kodumu kullanmak isterseniz imzamda bulabilir yada özelden ve telegramdan ulaşabilirsiniz. Yeni bir binance hesabı açmanıza gerek yok, Binance Future bölümü için ayrı bir referans kampanyası düzenliyor:

* Future bölümünü etkinleştirdikten sonra Future bölümüne (sadece) Usdt transferi yaparak fon ekleyebilirsiniz. Ayrıca BNB ekleyebiliyorsunuz, onu sadece fee ödemelerinde kullanabiliyorsunuz. BNB bakiyesi tuttuğunuzda +%10 daha fee indirimi sağlıyor.

Ayrıca Binance'ın kendi rehberine göz atabilirsiniz: Binance Academy

125x Kaldıraç Denemeleri

Şu sıralar yaptığım denemelerde 50 dolar ile 125x kaldıraçlı çok kısa süreli işlemler açıyorum. Bitcoin tahmin ettiğim yönde %0.8 (%1'den daha düşük) bir ilerleme kaydettiğinde %100 kâra geçiyorum. Genelde %40-%60 arasında kapatıyorum işlemi. İşlemlerin süresi genelde 20-30 dakika sürüyor max 1-2 saat. Kötü ihtimallerde mümkün tabi. Kötü ihtimale karşı yeterli teminat veriyorum. Bu sayede likidite olmaktan kaçınıyorum. Piyasa çok aksi yönde ilerlediyse bir 50 dolarlık işlem daha açıyorum mümkün mertebe dip bir fiyattan. Bu sayede maliyetimi düşürüyorum, ilk düzeltmede kara geçiyor işlem. Yaklaşık 5 6 gündür yaptığım işlemlerde 1 gün hariç zararım olmadı. O bir günde, kapanış emri verirken yanlış butona bastığım için işlemi kapattım. Ufak işlemler olduğu için en fazla 50 dolarımı kaybederim diye düşünüyorum.

Cross modunu kullanıyorum ama İzole modu daha güvenilirdir. İzole mod kullanırken, işlem açılır açılmaz "add margin" yaparak likiditeyi artırmanız gerekir çünkü başlangıçta teminat sadece açtığınız işlem kadar olur. Öyle bir anda hızlıca terste kalmamak için Cross modu kullanıyorum. Grafiği genelde dakikalık takip ediyorum. Analiz yaparken 5 dakikalık ve saatlik bakıyorum. Nadiren günlüğe baktığım oluyor. En başta iki hafta hiç işlem açmadan sadece analiz ve tahmin üreterek kendimi denedim. Daha sonra çok daha küçük boyutta işlemler açarak alışmaya çalıştım. Öngörülebilir fırsatlar oldukça işlemlere devam etmeyi düşünüyorum. Çok emin olmadıkça işlem açmamak gerekiyor. Genelde tüm gün ekranı takip ediyorum akşama doğru anca bir iki işlem açıyorum. Future işlemlerde piyasayı anlık sürekli takip etmek gerekir.

Bu konu altından zaman zaman bitcoin ve diğer altcoinler ile ilgili görüşlerimi ve açtığım pozisyonları paylaşacağım. Future ekranı ile ilgili önemli teknik detayları rehber şeklinde paylaşacağım. Sizde merak ettiklerinizi sorabilir yada görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca telegram'dan benimle sürekli olarak irtibat kurabilirsiniz.

Sizin trade stratejileriniz nasıl ve analiz için takip ettiğiniz ekranlar nelerdir?

Telegram Paylaşımları:
Gün içinde anlık paylaşım gerektiren mesajlar için açtığım eski bir Telegram kanalı vardı. O kanalı tekrar aktif kullanmayı düşünüyorum. Katılmak isteyenler için imzamda linki bulunuyor. Kanaldaki sohbete analist olarak katılmak isteyenler bana ulaşabilir. Trade ile ilgilenen kişilerin diyaloglarından oluşan hem bir gurup olur hemde herkesin okuyacağı bir yayın kanalı olur. Tek olunca insan bir şey paylaşası gelmiyor, bu şekilde sinerji oluştururuz.

Dikkat: Future işlemleri son derece riskli işlemlerdir. Risk yönetiminizi doğru şekilde ayarlamadığınız takdirde Future hesabına eklediğiniz tüm bakiyeyi kaybetme riskiniz vardır. Spot işlemlerde aldığınız coin elinizde her zaman bulunur. Fakat future kaldıraçlı işlemlerde, kredi kullandığınız için sürekli olarak bir miktar faiz, işlem masrafı ödersiniz. Ayrıca ters pozisyonda kapattığınızda zararı teminatınızdan karşılanır. Bu konuda yazılan her şey bilgi, paylaşım amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir. Kendi yatırım kararlarınızı kendiniz verirsiniz. Kendi yaptığınız tüm işlemlerden kendiniz sorumlusunuz. Burada yapılan tecrübe, bilgi, fikir paylaşımıdır.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
July 31, 2020, 12:48:43 PM

Yerimi aldım en kısa sürede yazacağım
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
July 31, 2020, 01:41:21 PM

Teşekkürler @MesutCan Smiley Senin tecrübelerin bizim için çok değerli.

Margin Oranı: Kullanılan kredi / Gösterilen Teminat

Bu bölümde mevcut açık pozisyonlarınız ile oluşan risk oranını görebilirsiniz. Pozisyonunuz, teminata göre küçükse bu gösterge yeşil olur. Gösterge %100 yaklaşması durumunda, likidite olmamak için "margin call" olur, teminat eklenmesi gerekir yada pozisyonunuz kapatılır. Bu risk oranını her zaman dengede tutmak adına Teminatınız yeterince yüksek, likidite seviyesi oldukça uzak ve risk oranınız her zaman düşük olsun. Hiç bir zaman hırsa kapılmayın ve büyük bakiye ile işlem açmayın.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
July 31, 2020, 01:43:42 PM

tam da paramı nerede sıfırlasam diye düşünüyordum:))

bilgilendirme için teşekkür ederim kalemder. ben her nedense kendi açımdan çok riskli olarak görüyorum. bundaki ana sebep korkak bir tavuk olmam ve  piyasanın çok oynak olması (aslında daha iyi) yoksa gerçek anlamda güzel paralar kazanabileceğimiz bir alan. burada vispilio ve trendcoin'in kapışmasını bekliyorum. bayram diye marketler kapalı ama çekirdek yerine başka şeyler kemiririz.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
July 31, 2020, 03:20:19 PM

Teşekkürler @gospodin. Kesinlikle riskli işlemler doğru. Risk yönetimi doğru yapıldığı takdirde ve doğru analiz yapıldığında başarılı olunur. Gerisi teknik detay. İşlem yapmadan önce iki hafta kadar her gün analiz ve sinyal ürettim. Kendime öz güvenim oluştuktan sonra başladım pozisyon açmaya. Pat diye dalmak doğru değil elbette. Aslında belirli bir miktar sırf öğrenmek için ayırmıştım bir bütçe. Her eğitimin bir bedeli oluyor, tecrübeleri de.

Hedge Mode

Sağ yukarıda Preferences > Position Mode bölümünden Hedge Mode ayarını seçmenizde yarar var. Diğer seçenek aktif olursa aynı anda tek yönlü işlem açabiliyorsunuz. Hedge modu biraz daha esnektir. Çift yönlü işlem açmanıza yarar sağlar. Bazı senaryolarda yararlı bir seçenek olabilir.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
July 31, 2020, 04:43:01 PM

@Kalemder öncelikle paylaşımın için tebrik ederim. Detaylı bir açıklama olmuş.
Ancak konuya çok uzak forum üyelerinin iştahının kabarıp bu işlemleri yaptıklarında,
amiyane tabiriyle ellerine alma olasılığı çok ama çok yüksek.

senin olmayan para ile yapılan her işlem büyük küçük fark etmeksizin risktir.
İşlemlerin çok küçük rakamlar ile deneme amacıyla yapıldığını bir kez daha vurgulamak gerektiğini düşünüyorum.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
July 31, 2020, 05:10:32 PM

Mükemmel bir anlatım olmuş, eline sağlık üstadım. Ben şahsen kaldıraçlı işlemlerden hep uzak durmuşumdur. Kalbim dayanmaz valla :) Bütçem az olduğundan, ufak paralarla al-sat yaptığımdan ve garantici olduğumdan, bana tehlikeli geliyor bu işlemler. Elbette ki bütçesi ve risk iştahı yüksek kullanıcıların; ufaktan başlayıp deneme-yanılma yaparak, sonrasında iyi bir kazanç elde etmeleri de mümkün.

Bu süreç içerisinde 50 dolarlık işlemlerinizle ne kadarlık bir kar sağlayabildiniz merak ettim? Sadece bir kez kaybetmiş olmanız da sayılmaz aslında; onu yanlış kapatmışsınız zaten. Bu bakımdan tahminleriniz baya iyi görünüyor. Kazancınız daim olsun.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
July 31, 2020, 05:17:15 PM

Değerli yorumun için teşekkürler @Mhan ve @Lossnet . Aynen dediğin gibi Future işlemler çok riskli işlemlerdir. Konunun pek çok yerinde vurgulayarak ifade ettim ama birde konunun girişine uyarı ekledim. Zaten böyle şeylere başlamadan önce insan kendisini uzun bir süre test etmeli. Ekranlara, butonlara alışmalı. Ondan sonra bile asla büyük paralar ile işlem yapmamalı. Bende öyle yaptım iki hafta kadar sadece kendimi test ettim ve çok küçük rakamlarla deniyorum.

Ortak fikir-bilgi alışverişlerinin devamı doğru analizler için çok önemli. Umarım güzel bir konu oluşur.

Telegram Paylaşımları:
Gün içinde anlık paylaşım gerektiren mesajlar için açtığım eski bir Telegram kanalı vardı. O kanalı tekrar aktif kullanmayı düşünüyorum. Katılmak isteyenler için imzamda linki bulunuyor. Kanaldaki sohbete analist olarak katılmak isteyenler bana ulaşabilir. Trade ile ilgilenen kişilerin diyaloglarından oluşan hem bir gurup olur hemde herkesin okuyacağı bir yayın kanalı olur. Tek olunca insan bir şey paylaşası gelmiyor, bu şekilde sinerji oluştururuz.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1306
Merit: 593

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
August 01, 2020, 09:58:17 PM

Kriptoparanın doğası gereği "elinde olmayan" ürün alınıp satılmamalı. Bu nedenle ben margin/futures vs. işlemlere pek sıcak bakamıyorum. Getiri ihtimali iyi hoş ancak riski de bir o kadar korkutucu. Ancak son dönemde, bu tarz işlemler, klasik alım satım işlemlerini aratmayacak kadar arttı. Bu nedenle en azından bu işi yapmayı planlayanlar için pek çok soru işaretini ortadan kaldıracak bir rehber olmuş. Tebrikler.
basicnecromancycr
Member
**

Activity: 350
Merit: 12

View Profile WWW
August 02, 2020, 04:51:31 AM

Çok iyi, elinize sağlık. Ben de bunu arıyordum. Biraz da Binance'da batalım, hep Bitmex'e yedirdik. Ani hareketlerde Bitmex gibi kilitlenmediği sürece sıkıntı yok.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
August 02, 2020, 09:26:31 AM

Eline emeğine sağlık abi güzel bir rehber olmuş.
Bende baya bir para batırdıktan sonra uzak duruyorum ama öğrenmek için baya bi saatimi harcamıştım.
Şu rehber olsaydı hemen ayıkırdık mesela.özellikle binancede cross özelliği ilk açık olduğu için canım yanmıştı.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
August 02, 2020, 09:49:35 AM

Dün bende 11604 ortalaması ile pozisyon açtım long geleceğini biliyordum. Ayrıca 11505'ten de alım emri vermiştim. Açtığım gibi 11505'e düştü. Orada alım emrim vardı ama bana sıra gelmeden geri döndü. Sonra canım sıkıldı kapattım pozisyonu. Sonrası malum 12150 dolara kadar çıktı. Pozisyonları açarken kısa süreli açıyorum, pc başında takip etmiyorsam açmıyorum. İşlemi kapatıp kalkıyorum. İlk işlemi her zaman en küçük değer ile açıyorum (x diyelim). Baktım çok ters gitti. En dip yerden x veya 2x daha ekliyorum. Bu şekilde ortalama maliyet baya düşüyor ve ilk düzeltmede toparlanmış oluyorum. Toplam bakiyemin %1'inden fazla işlem açmamaya dikkat ediyorum. Her halükarda kötü senaryolar mümkün de, işte olduğu kadar uzak durmakta yarar var. En en en önemlisi test edilmiş güvenilir analizler. Gerisi stratejik şeyler.

Gece büyük bir satış gelmiş. Neyse ki açık işlem bırakmamışım.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
August 11, 2020, 02:38:27 PM

Risk oranını (margin ratio) genelde %0,5'i geçirmeden işlemler açıyorum. Maliyet kurtarmam gereken durumlarda %1'e kadar çıkartıyorum. Çok net, emin olduğum bir fırsat olursa maksimum %10'a kadar belki çıkartabilirim ama çok nadir. 100x işlem yapıyorum sürekli. Net bir fırsat görüdğümda 10 dk veya yarım saat sürüyor işlemi kapatmak.

Yaklaşık bir haftada iyi bir performansım oldu. Tabloda toplama göre %2,6 kar görünüyor çünkü total bakiyeyi yüksek tuttum likiditeyi geniş tutmak için. Totale göre günde %0,5 kar bile beni mutlu eder. Girdiğim pozisyonlarda %30-%50 profit yakaladığımda çıkıyorum genelde. Bir kısmını paylaşmıştım telegramda.

Yüksek kaldıraçlı işlem yapan, piyasayı yakından takip eden ve analiz eden arkadaşlarla telegramdan sürekli irtibatta olmak isterim.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
August 16, 2020, 12:10:46 PM

Son durumda toplam bakiyenin %6'sına yakın bir kar oldu. Acelem yok, hırs yapıp yüksek risklere girmiyorum. Aheste aheste %100'e ulaşma gayretindeyim. Dün akşam çin borsaları açılmadan önce güzel bir hareket yakaladım. Aşağı iğne attı ve tespit ettiğim dirence koyduğum 2 long emri gerçekleşti piyasa 1 dakikada toparlandı ve %100 kar oluştu. Malum %1'lik bir fark (100 dolarlık fark) yakalasanız bile 100x kaldıraçta %100 kar yapıyor. Future'un en güzel yanı burası.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
August 17, 2020, 03:01:34 PM
Last edit: August 17, 2020, 03:13:24 PM by Kalemder

Detay bir soru soracağım. Bilen biri cevaplarsa sevinirim:

Şimdi dünden beri 12k geleceğine inandığım için alttan yüklü long emirleri vermiştim. Aşağı sarkmadığı için emirlerim gerçekleşmedi. Long emirlerim gerçekleşmeden öylece kaldı.

Ertesi gün yani bugün toplam bakiyem +5 dolar artmış. Bunun nedenini bilen biri anlatabilir mi detaylarını?

Bitmex'te eksi faiz olayını okumuştum ama o durum gerçekleşen emirler için değil miydi? Binance'ta bu özellik yok biliyordum. Sadece emir olarak yazdığınız gerçekleşmemiş bir pozisyondan da faiz veriyor mu? Eğer öyleyse çok uzak bir noktadan emir girersin para kazanırsın : ) Son soru: Her emre aynı oranı mı veriyor? Böyle ufak kazançlara bakmadığım için daha önce hiç bilgim yoktu bunlar hakkında.

Eğer dediğim gibi değilse benim bakiyem neden +5 dolar arttı? Huh

Ek: Biraz araştırınca şuna ulaştım. Buradan da pek bir şey anlamadım. Buradaki yazıya göre açık pozisyon olması gerekir diyor. Acaba referanslı kayıt olduğum için son yaptığım işlemden %10 indirim mi gönderdiler sonradan, o indirimin anında yapıldığını sanıyordum.
https://www.binance.com/tr/support/faq/360033525031

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1631

View Profile WWW
August 17, 2020, 03:26:42 PM
Merited by Kalemder (1)

...

Ertesi gün yani bugün toplam bakiyem +5 dolar artmış. Bunun nedenini bilen biri anlatabilir mi detaylarını?

Bitmex'te eksi faiz olayını okumuştum ama o durum gerçekleşen emirler için değil miydi? Binance'ta bu özellik yok biliyordum. Sadece emir olarak yazdığınız gerçekleşmemiş bir pozisyondan da faiz veriyor mu? Eğer öyleyse çok uzak bir noktadan emir girersin para kazanırsın : ) Son soru: Her emre aynı oranı mı veriyor? Böyle ufak kazançlara bakmadığım için daha önce hiç bilgim yoktu bunlar hakkında.

Eğer dediğim gibi değilse benim bakiyem neden +5 dolar arttı? Huh

Ek: Biraz araştırınca şuna ulaştım. Buradan da pek bir şey anlamadım. Buradaki yazıya göre açık pozisyon olması gerekir diyor. Acaba referanslı kayıt olduğum için son yaptığım işlemden %10 indirim mi gönderdiler sonradan, o indirimin anında yapıldığını sanıyordum.
https://www.binance.com/tr/support/faq/360033525031

Gerçekleşmeyen emirler için faiz kazanma gibi bir durum mümkün diil tabiiki  Wink, fonlama bedeli lehine işlemiş olabilir (eğer perpetual kontratlardan birinde yüksek bir pozisyonun varsa),

teminat BTC üzerinden ise onun USDT bazında değeri artmış olabilir, veya referansınla sana katlılmış kişilerin işlemlerinden gelen komisyon olabilir,

Açık pozisyon ve teminat olarak kullandığın kriptoları incelersen tam olarak kaynağını bulabilirsin @Kalemder, başarılar

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
August 17, 2020, 03:50:57 PM

Teşekkürler @Vispilio. Baktım referans kazancı değil zaten 1 kişi dışında referans olduğum yokmuş o da hiç işlem yapmamış.

Usdt bazlı olarak işlem yapıyorum. En son dün açık işlemim vardı dünden beri açık işlemim olmadı. Transaction History'den baktım en son işlemi kapattığım saniyede işlem olmuş. Son işlemden 50 dolar fee almış. Referans kodu kullandığım için %10 indirim sağlamış muhtemelen onu sonradan gönderdiler.

Bu arada btc uçtu fırladı 🚀

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
October 15, 2020, 07:15:08 PM
Merited by Vispilio (1), lossnet (1)

11.100 dolardan büyük bir pozisyon shorttayım. Shortta olduğu için her 8 saatte bir funding fee alıyorum. Açtığım işlem boyutu *%0,01 * günde 3 kere funding fee geliyor. Normalde long'ta olsam her 8 saatte bir bu parayı ben ödeyecektim. Ama shortta olduğum için hiç bir masraf kesilmediği gibi üstüne para alıyorum.

100x kaldıraç ile 1000 dolarlık bir işlem açtım diyelim. 100.000 dolarlık işlem boyutu yapar. 100.000*0,0001*3= Günde 30 dolar funding fee kazancı gelir. Liq olma ihtimali uzak olarak ayarlanınca düzenli olarak funding fee almak keyifli bir olay.

Oran her zaman %0,01 olmuyor ama bir haftadır sabit şekilde %0,01.
Long pozisyon oranı, short pozisyondan fazla ise long'çular short'çulara ödeme yapıyor 8 saatte bir.
Short pozisyon oranı daha fazla olduğunda da tam tersi söz konusu ama btc piyasalarında genelde long oranı daha fazla oluyor yada shortçuların ödediği funding fee düşük oluyor genelde. Tarihsel verilere şuradan bakabilirsiniz:

https://www.binance.com/en/futures/funding-history/1

Funding fee olayı ile ilgili bazı taktikler geliştirmeye çalışıyorum. 8 saatte bir funding fee alan tarafa pozisyon açsam ve funding fee aldıktan sonra pozisyonu kapatsam nasıl olur diye düşünüyorum. Elbette her zamanki gibi kötü senaryoda terste kalma durumu olabilir ama tarihsel verilere bakınca çok fazla risk göremedim.

Sizin deneyimleriniz görüşleriniz nedir bu konuda?

Bu arada future işlem yapanlar varsa irtibatta olmakta yarar var diye düşünüyorum.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄