Bitcoin Forum
May 13, 2024, 11:51:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: NFT (Non Fungible Tokenler) Fiyat / Performans Tablosu  (Read 243 times)
hasgeryar (OP)
Full Member

Activity: 348
Merit: 119

View Profile
September 24, 2020, 04:38:29 PM
Merited by RaltcoinsB (2), trendcoin (1), lossnet (1), Lachrymose (1)

Kripto dünyasında Defi rüzgarı biraz durulmuşken yeni trend NFT Tokenler diyebiliriz.

Özellikle Uniswap'da MEME'nin YFI gibi fiyatının artması , YFI'nin RARIBLE işbirliği ve  bazı DEFIlere NFT özelliği eklenmesiyle NFT'ye olan ilgi artarak büyüyor.

Uniswapda financelerin yerini yavaş yavaş NFTler almakta ve her gün yeni bir token ortaya çıkıyor.

NFT (Non Fungible Token) Nedir ?

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde hepinizin bildiği gibi binance bir ieo yaptı, herkes bir Defi projesi beklerken, Sandbox adında bir projenin ieosu yapıldı. Böyle olunca çoğumuz ben de dahil, Binance, Defi rüzgarının arasına saçma bir ieo sıkıştırdı ve millete iteledi gibi düşüncelere kapıldık. Bu Sandbox neymiş, ne değilmiş diye merak ederken, bu projenin bir NFT olduğunu gördüm ve biraz araştırdım. Araştırma yaptıktan sonra Binance'ın bu ieoyu yapmasındaki amacın DeFi'den sonra yeni bir akımın temellerini atmak olabileceği aklıma geldi. Daha işin başındayken sizi de biraz NFTs konusunda bilgilendirmek istedim.

Kripto para birimleri, utility tokenlar, security tokenlar ve daha fazlası… dijital varlıklar ve sınıflandırmaları, kripto ve blok zinciri teknolojisinin yanı sıra gelişiyor. Değiştirilemez tokenlar veya NFT'ler, sektördeki hızlı tempolu değişimin bir başka örneğidir. Bu incelemede ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve nasıl kullanıldıkları hakkında biraz bilgi vermek istedim.

NTFs (non-fungible tokens- değiştirilemez-bölünemez tokenlar) nedir?
NTFs, akıllı sözleşmelerinde kayıtlı tanımlayıcı bilgileri içerir. Her birini farklı kılan bu bilgidir ve bu nedenle, başka bir token ile doğrudan değişim yapılamaz. Bunun aksine banknotlar (fiat), basitçe birbirleriyle değiştirilebilir, tabi aynı değere sahip oldukları kadarıyla, kullanıcı için ha dolar kullanmış ha euro kullanmış aynı hesap gibi.

non-fungible tokenlar, birine bir konser biletinin bir kısmını gönderemeyeceğiniz gibi bölünemez. Bir konser biletinin bir kısmının kendi başına hiçbir değeri olmayacak ve paraya çevrilemeyecektir. Bölünebilir coinler böyle değildir, mesela bitcoin satoshi bazında bölünebilir ve o şekilde ticaret yapılabilir.

CryptoKitties koleksiyon parçaları, ilk NTFs'den bazılarıydı. Her bir blockchain tabanlı kedi benzersizdir, eğer birine bir CryptoKitty gönderirseniz, aynısını iade etmedikleri sürece bir anlamı yoktur, karşılığında size başka bir tane gönderilirse, tamamen farklı bir kedi olacaktır.

Bir CryptoKitty gibi, değiştirilemez bir tokenın benzersiz bilgileri, akıllı sözleşmesinde saklanır ve tokenın blok zincirine değişmez bir şekilde kaydedilir. CryptoKitties, Ethereum ERC-721 tokenıdır, Ethereum'un protokollerini ve Ethereum blok zincirini kullanır.

NFT'leri bu kadar özel yapan nedir?
NFTlerin benzersiz özellikleri vardır, genellikle belirli bir varlıkla bağlantılıdırlar.

Diğer tokenlar, tokenlarla veya fiat parayla aynı şekilde değiştirilebilir. Fungible tokenlar aynıdır, değiştirildiklerinde aynı niteliklere ve değere sahiptirler.

NFTs nasıl kullanılır?
CryptoKitties gibi kripto koleksiyonlarının yanı sıra, birbirlerinden farklılaştırılması gereken dijital varlıklar için değerini kanıtlamak için kullanılamaz.

Bir NFT'nin başka bir örneği, Decentraland’ın LAND tokenıdır. Decentraland, Second Life'a benzer, blockchain tabanlı bir sanal dünyadır. Her LAND tokenı, Decentraland'daki sanal dünya koordinatlarıyla tanımlanan bir sanal arazi parselini temsil eder.

SuperRare, dijital sanatçıların bir tokenı, oluşturdukları bir görüntüye veya GIF'e bağlamasına izin veren, değiştirilebilir olmayan tokenlar oluşturan başka bir blok zinciri projesidir. Bir token, dijital sanatın sahipliğini temsil eder ve içerik oluşturucunun telif haklarını ve IP'sini korumasına ve kaydetmesine izin verir. Tokenlar, dolayısıyla sanat, tıpkı fiziksel sanat eserleri gibi satın alınabilir ve satılabilir.

Fungible olmayan tokenler, standart kripto para borsalarında alınıp satılmaz, bunun yerine Openbazaar veya Decentraland’ın LAND pazar yeri gibi dijital pazarlarda satın alınır veya satılır.

NFT'ler nasıl çalışır?
Bitcoin ve Ethereum tabanlı ERC-20 tokenları gibi tokenlar değiştirilebilirdir. CryptoKitties ve Decentraland tarafından kullanılan Ethereum’un değiştirilemez token standardı ERC-721'dir. Değiştirilemeyen tokenlar, takas edilemeyen token araçları ve desteği ile diğer akıllı sözleşme etkin blok zincirlerinde de oluşturulabilir. Ethereum yaygın olarak kullanılan ilk şirket olmasına rağmen, NEO, EOS ve TRON artık NFT standartlarına sahip olan projelerdir.

NTF'ler ve bunların akıllı sözleşmeleri, sahibinin kimliği, zengin meta veriler veya güvenli dosya bağlantıları gibi ayrıntılı özniteliklerin eklenmesine izin verir. NTF'lerin dijital sahipliği değişmez bir şekilde kanıtlama potansiyeli, giderek dijitalleşen bir dünya için önemli bir ilerlemedir.

Blockchain'in bugüne kadarki zorlukları gibi, NFT'ler protokolleri ve akıllı sözleşme teknolojisi hala geliştirilmektedir. NFT'lerin yönetimi ve oluşturulması için merkezi olmayan uygulamalar ve platformlar oluşturmak hala nispeten karmaşıktır. Bir standart yaratmanın zorluğu da var. Blockchain geliştirmek için parçalı, bir çok geliştirici kendi projeleri üzerinde çalışıyor. Başarılı olmak için birleşik protokollere ve birlikte çalışabilirliğe ihtiyaç olabilir.

Geleceği
Çoğunlukla, NFT'ler, oyunlarda ve kripto koleksiyonlarında uygulanmaktadır. Oyun oynamak için, fungible olmayan tokenlar, skinler gibi oyun içi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir ve potansiyel olarak yeni oyunlara taşınmalarına veya diğer oyuncularla takas edilmelerine izin verir.

Ancak bunların potansiyeli, telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarına, bilet satışına ve video oyunlarının satışına ve ticaretine yönelik olası uygulama ile çok daha geniştir.

NFT'lerin daha fazla uygulanması, nitelikler, yazılım lisansları, garantiler ve hatta doğum ve ölüm sertifikaları gibi sertifikaları olabilir. Bir NFT'nin akıllı sözleşmesi, alıcının veya sahibinin kimliğini değişmez bir şekilde kanıtlar ve erişim ve temsil kolaylığı için dijital bir cüzdanda saklanabilir. Bir gün dijital cüzdanlarımız, sahip olduğumuz her sertifika, lisans ve varlığın kanıtını içerebilir.

NFT'lerin geçmişi çoğu insanın düşündüğünden çok daha uzundur. NFT'lerde ilk denemeler 2012–2013 colored coin dönemindeydi, ancak 2020 yılında hala işin daha başında olduğumuzu düşünüyorum. Son yıllarda yaşanan gelişmelere rağmen, sektör hala son derece genç ve geliştirilmeye açık. Aslında, daha fazla insan ve şirket NFT'lerin sahip olabileceği etkiyi fark ettikçe ve bunları daha fazla uyguladıkça NFT ekosisteminin büyümesinin hızlanacağına inanıyorum. Geliştiriciler yenilikçi kullanımlar yaratmaya devam edecek ve birlikte çalışabilir öğeler tamamen oyunun kurallarını değiştirecek. Bir kaç yıl içinde NFT bugünkinden çok daha iyi yerlere gelecektir.

Kaynaklar: https://coincentral.com/nfts-non-fungible-tokens/
https://decrypt.co/resources/non-fungible-tokens-nfts-explained-guide-learn-blockchain
https://medium.com/@Andrew.Steinwold/the-history-of-non-fungible-tokens-nfts-f362ca57ae10

Coingecko NFT (Non Fungible Token) Listesi

https://www.coingecko.com/tr?category_id=69&view=market

Tokenlerin çoğuna Uniswap borsasından erişebilirsiniz.

Unuttuğum , eklenecek tokenleri belirtirseniz ana mesaja eklerim.

1715601077
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715601077
Reply with quote  #2

1715601077
Report to moderator
1715601077
Hero Member
*

Ignore
1715601077
Reply with quote  #2

1715601077
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715601077
Hero Member
*

Ignore
1715601077
Reply with quote  #2

1715601077
Report to moderator
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
September 24, 2020, 08:42:03 PM

Güzel bir derleme olmuş ellerinize sağlık hocam @flipme hocamın bu mesajını konusunu da hatırlıyorum konuyu Türkçe foruma kazandırdığı için onu da tebrik ediyorum. Aslında daha çok koleksiyonerlik olarak ileride para kazandırabilecek bir pazar gibi geldi bana

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
September 25, 2020, 06:55:30 AM

Öncelikle konu çok iyi teşekkürler. Liste de güzel olmuş. Son zamanlarda bu NFT ler baya popüler olmaya başladı. Umarım bir ucundan yakalayıp bir şeyler kazanırız. Zira kötü dönemdeyim.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
September 25, 2020, 08:40:46 AM

NFT ile beklentileri uzunca bir süredir okuyorum. Ancak bu konuda biraz endişelerim var.

İlk olarak NF tokenlerin (NFT'lerin) DeFi projeleri gibi çok yüksek değerlere "genel anlamda" çıkmasını beklemiyorum. Genel anlamda diyorum çünkü bildiğiniz gibi bugüne kadar satın aldığımız ve sattığımız tokenlerin bir fiyatı vardı. Örneğin UNI token 5$'dan işlem görüyor. Hangi tokeni alırsanız alın 5$. Zaten kaynağında sadece toplam 1 milyar tokenden birini alıyorsunuz. Onu diğerlerinden ayıran bir özelliği yok. Fakat NFT'lerde olay böyle değil. Burada çok farklı bir şey karşımıza çıkacak. Konuy bugüne kadar en iyi olduğunu düşündüğüm ve bir yerde okuduğum nft örneği ile anlatayım.

Biliyorsunuz her büyük futbol turnuvasında oyuncu kartları çıkar piyasaya. Eskiden çok revaçtaydı, dijitalleşme ile dönem değişti ve eski rağbet yok. Ancak firmalar hala bu konuda ısrarcı. Aramızda belki bilmeyenler vardır.

ne turnuvaydı be... Fransa 98!

İşte NFT'ler için gelecek örneği bu olabilir. Bir proje Euro 2020 (2021de olabilir artık) bu kartların dijital versiyonlarını daha doğru tabirle blockchain üzerinde nft'lerini çıkarabilir.
Ve bunu satışa sunabilir. Haliyle bu tokenler belli sayıda (belki de tek) olacak şekilde sunulabilir. Bu durumda sizce Cristiano Ronaldo'nun kartını temsil eden token ile; Ozan Tufan'ın tokenin aynı fiyat olmasını beklemek yersiz olur.

Demek istediğim şu ki tokene özelliğini veren, farklılık sunan şey değerini etkileyebilir. Genel anlamda projeni tokeni ise farklı bir konu elbette. Örneğin Enjin bir NFT projesi ama onun tokenleri NFT değil. Ona bağlı NFT'ler çıkacak. Enjin fiyatı bundan etkilenir ve yükselir mi bilmiyorum.
Yanlış bildiğim, yorumladığım şeyler olabilir. Varsa düzeltin lütfen.
hmsr
Full Member

Activity: 798
Merit: 106

👉bit.ly/3QXp3oh | 🔥 Ultimate Launc

View Profile
September 26, 2020, 08:20:41 PM

NFT tokenlerden ileriki evrede Defi projelerinin yerini alma yolunda ilerliyor yeni trend NFT tokenler olacaktır. Bide unutmadan NFT tokenler Defilere göre daha sağlam bir yapıya sahip diye düşünüyorum çünkü defiler ilginç ve alakasız bir şekilde yükselip bir anda çakılabiliyor. Bakalım ilerde ne olacak hep birlikte göreceğiz

kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
September 27, 2020, 10:25:53 AM

NFT ile beklentileri uzunca bir süredir okuyorum. Ancak bu konuda biraz endişelerim var.

İlk olarak NF tokenlerin (NFT'lerin) DeFi projeleri gibi çok yüksek değerlere "genel anlamda" çıkmasını beklemiyorum. Genel anlamda diyorum çünkü bildiğiniz gibi bugüne kadar satın aldığımız ve sattığımız tokenlerin bir fiyatı vardı. Örneğin UNI token 5$'dan işlem görüyor. Hangi tokeni alırsanız alın 5$. Zaten kaynağında sadece toplam 1 milyar tokenden birini alıyorsunuz. Onu diğerlerinden ayıran bir özelliği yok. Fakat NFT'lerde olay böyle değil. Burada çok farklı bir şey karşımıza çıkacak. Konuy bugüne kadar en iyi olduğunu düşündüğüm ve bir yerde okuduğum nft örneği ile anlatayım.

Biliyorsunuz her büyük futbol turnuvasında oyuncu kartları çıkar piyasaya. Eskiden çok revaçtaydı, dijitalleşme ile dönem değişti ve eski rağbet yok. Ancak firmalar hala bu konuda ısrarcı. Aramızda belki bilmeyenler vardır.

ne turnuvaydı be... Fransa 98!

İşte NFT'ler için gelecek örneği bu olabilir. Bir proje Euro 2020 (2021de olabilir artık) bu kartların dijital versiyonlarını daha doğru tabirle blockchain üzerinde nft'lerini çıkarabilir.
Ve bunu satışa sunabilir. Haliyle bu tokenler belli sayıda (belki de tek) olacak şekilde sunulabilir. Bu durumda sizce Cristiano Ronaldo'nun kartını temsil eden token ile; Ozan Tufan'ın tokenin aynı fiyat olmasını beklemek yersiz olur.

Demek istediğim şu ki tokene özelliğini veren, farklılık sunan şey değerini etkileyebilir. Genel anlamda projeni tokeni ise farklı bir konu elbette. Örneğin Enjin bir NFT projesi ama onun tokenleri NFT değil. Ona bağlı NFT'ler çıkacak. Enjin fiyatı bundan etkilenir ve yükselir mi bilmiyorum.
Yanlış bildiğim, yorumladığım şeyler olabilir. Varsa düzeltin lütfen.

Çok doğru yazmışsınız, ama antikanın değerini belirleyen de bu değil mi , tek oluşu, Ozan tufan çok başarılı bir oyuncu değil evet ancak, bundan belirli süre sonra onun bile değeri olabilir, yüz yıl önceki bir afiş bugün milyon dolar edebiliyor, amacı olmasa da, bunun da esprisi bu belkide, tabii aynı şekilde cristiano 1 milyon ederken,Ozan 30-40 bin edecektir ama edecektir Smiley
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
September 27, 2020, 10:37:38 AM

Matic bana girdiği için
Nft +game+ defi işbirliklerinin matice yaramasını umuyorum.
Ah matic belamı zktin şu nft zımbırtısını kaçırmasam bari.
akgandalf
Member
**

Activity: 812
Merit: 14

FRX: Ferocious Alpha

View Profile
September 27, 2020, 11:41:07 AM

NFT tokenlerden ileriki evrede Defi projelerinin yerini alma yolunda ilerliyor yeni trend NFT tokenler olacaktır. Bide unutmadan NFT tokenler Defilere göre daha sağlam bir yapıya sahip diye düşünüyorum çünkü defiler ilginç ve alakasız bir şekilde yükselip bir anda çakılabiliyor. Bakalım ilerde ne olacak hep birlikte göreceğiz

Hocam nft tokenler hangileri isim verme imkanınız olur mu? Onunda cmc de defi de olduğu gibi nft token diye bir bölümü var mı? Varsa bildiğiniz nft isimleri paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler

ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1484
Merit: 459

View Profile
October 01, 2020, 05:34:26 PM

NFT tokenleri yeni bir trend olursa, $NFT sembolune ve nft.org alan adına sahip Blockparty adlı proje en çok kâr getirecek olan olabilir. 33 milyon dolaşimda tanesi 0.18 cent; ben bi 200 dolarlik attım köşeye; tek kumarımız bu olsun.

Mantıklı bir hareket hocam. Olurda attığınız zar düşeş gelirse köşeyi dönersin hocam.
Yalnız burada adı geçen ve uniswap ta adı geçen meme için globalde birisi scam diye bir postu vardı galiba. Epey bir token adı vardı meme scam demişti. Aslı astarı var mı bilmiyorum.
Bir de geçen hafta yam denilen token de uniswap ta fena pump yapmıştı.
yns1903
Member
**

Activity: 756
Merit: 16

View Profile WWW
October 01, 2020, 08:22:09 PM

NFT defi projlerindende sağlam duruyor çünkü defilerin hepsi olmasada belli bir kısmı balon gibi her an uçup gidecek gibi bir havası var nft tokenler ise sağlam basıyor sand ve theta takip ettiklerim arasında sand ilk başlarda biraz bocalama yapsada tekrar güzel bir çıkış yakaladı

Pages: [1]
  Print  

Jump to: