Bitcoin Forum
June 03, 2024, 12:39:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Merkeziyetsiz BNB Staking  (Read 244 times)
abduramann_ (OP)
Full Member

Activity: 497
Merit: 119

View Profile WWW
October 06, 2020, 09:36:16 PM
Merited by Vispilio (3)

2-3 hafta önce BNB başlığında bahsetmiştim ama takip etmemiştim. Binance Chain'de BNB staking başlamış. EOS, BTC, ETH vs. gibi blok ödülü yok, sadece transaction ücretlerinden gelen para paylaştırılıyor validatorlara (madencilere). Ekonomik olarak blok ödülü vermeleri zor, çünkü ya ortaklar kendi elindeki BNB'leri vermeleri lâzım, ya da piyasadan alım yapmaları lazım. Bir de arzı 100milyon'a düşürmeleri gerekiyor peyderpey. Blok ödülünün sonu scam-exit'e giderdi mazallah Smiley Zaten BTC, 21 milyonu tamamlayınca, madenciler sadece transaction ücretinden pay alabilecek. Şu an transaction'lardan gelen paralar blok ödülüne göre az. Umut edilen şu: Bir şekilde mass adoption falan olur da madenciler değirmeni döndürmeye devam edebilirler. Yanlış hatırlamıyorsam, ETH ve EOS'da ise sürekli enflasyon var (dolayısıyla arz sürekli artıyor), blok ödülleri de oradan geliyor.

Neyse, şimdi gelelim BNB staking'e Smiley Validator olabilmeniz için makine lazım, bi de 10000 BNB lazım. Bunu geçtim, olmak isteyen https://docs.binance.org/guides/concepts/bc-staking.html linkini okuyabilir. Bize makineye falan gerek yok, herhangi miktarda BNB yeter.

1- https://chrome.google.com/webstore/detail/binance-chain-wallet/fhbohimaelbohpjbbldcngcnapndodjp?hl=en eklentisini (Metamask benzeri bir cüzdan) kurarak bir adet Binance Chain (Smart değil, bnb ile başlayan) adresi alıyorsunuz. Önceden varsa import da edebilirsiniz. Private keyi saklamayı unutmayın.
2- Binance'den BNB'lerinizi bu adrese aktarıyorsunuz.
3- https://www.binance.org/en/staking adresine gidip Connect Wallet'a basarak cüzdanımızı bağlıyoruz.
4- Aynı sayfadaki bir tane validator'u gözümüze kestirip Delegate düğmesine basıyoruz. Artık validator'la kan kardeşiyiz(*), anca beraber kanca beraber.

Şimdi diyebilirsiniz, Binance'ın kendisinde ballı ieo'lar falan varken, ben bunu neden yapayım? Binance sizleri de unutmamış güzel insanlar. https://www.binance.com/en/my/wallet/verify-address-ownership adresinden yine cüzdanınızı bağlayarak aha bu adres benim diyorsunuz ve BNB tutma yararlarından siz de faydalanıyorsunuz. Yalnız fazla detay bulamadım, bunlar çok taze bilgiler ama efso lider CZ bizi yarı yolda bırakmaz diye düşünüyorum.

Yav arkadaş bu Binance Chain'de bir olay yok ki, asıl transactionlar Binance Smart Chain'de diyen de olabilir. Alemin kralı Binance bunu da çözmüş, hiç kıpraşmanıza gerek yok. Oradaki ücretleri de kendi aktarıyor, sizin hesaba günlük olarak.

Son olarak, Binance fonksiyonlarını yavaş yavaş, alıştıra alıştıra merkeziyetsiz ortama taşıyor. Tam yol ileri.

(*)
1- Makineyi çalıştırdığı için bize gelen paydan kesinti (Commission) yapabiliyorlar. Şu anda gördüğüm en düşük oran %0. Yalnız isimlendirme bi garip olmuş, Commission yazınca sanki bizden yapılacak kesinti oranı gibi olmuş. Fakat doküman tam tersini yazıyor. Mesela %25 yazıyorsa, şu manaya geliyormuş. Ödülün %25'ini delegatorlara (yani biz) dağıtırım, geri kalan %75'i validator'a veririm.
2- Boşuna kan kardeşi demedik Smiley Şimdi bu madencilerin (kötü niyetten ya da kalitesiz hizmetten vs.) ceza yeme durumları var. Buna slashing deniyor. Bu ceza gelirse, kaçmıyoruz, imece usulü ödüyoruz.

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
October 06, 2020, 09:43:55 PM

Hocam konu için teşekkürler çok faydalı olmuş. Aslında bnbnin geleceği çok parlak, adamlar ne yapıp edip kendi paralarına sahip çıkıyorlar. Mantık olarak gelirler, işin başında fazla olabilir, sonrasında talep artınca paylaşım düşecektir. Tatmin eder mi nasıl olur bilemiyorum ama denenebilir buluyorum.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
abduramann_ (OP)
Full Member

View Profile WWW
October 06, 2020, 09:52:55 PM

Rica ederim. Binance Smart Chain tutarsa stake yapanlar artar, gelir azabilir fakat stake miktarının artması demek, piyasada deli dana gibi dolaşan BNB miktarının düşmesi demektir. O da fiyat artışı demektir. Çünkü toplam arz sabit.

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
October 06, 2020, 10:15:25 PM

Rica ederim. Binance Smart Chain tutarsa stake yapanlar artar, gelir azabilir fakat stake miktarının artması demek, piyasada deli dana gibi dolaşan BNB miktarının düşmesi demektir. O da fiyat artışı demektir. Çünkü toplam arz sabit.
Doğru söylüyorsunuz, öyle bir ihtimal var, komisyonlardan çok büyük gelir elde edilememiş olsa bile olası bnb yükselişinden de fayda görülebilir tabi.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
October 07, 2020, 08:04:41 AM

bnb staking olduğunu ve binance de falan yapıldığını biliyordum. Fakat bu denli bir sistemin olduğundan haberim yoktu? Şimdi bu sisteme girebilmek için 10bin BNB mi tutmak gerekiyor ? Bu kısmını tekrar yazar mısınız ?

edit : cevabımı aldım, herhangi bir miktar yeterliymiş yukarda yazıyormuş teşekkürler.
torrentco
Sr. Member

Activity: 2114
Merit: 418

View Profile
October 07, 2020, 09:27:13 AM

1- Makineyi çalıştırdığı için bize gelen paydan kesinti (Commission) yapabiliyorlar. Şu anda gördüğüm en düşük oran %0. Yalnız isimlendirme bi garip olmuş, Commission yazınca sanki bizden yapılacak kesinti oranı gibi olmuş. Fakat doküman tam tersini yazıyor. Mesela %25 yazıyorsa, şu manaya geliyormuş. Ödülün %25'ini delegatorlara (yani biz) dağıtırım, geri kalan %75'i validator'a veririm.
ham bunun dogru olduguna emin miiniz?cok sacma geldi bana oranlama ve komisyon diye belirtmesi.
hmsr
Full Member

Activity: 798
Merit: 106

👉bit.ly/3QXp3oh | 🔥 Ultimate Launc

View Profile
October 07, 2020, 11:19:34 AM

Binance bu konuda geri bile kaldı şimdiye kadar yapması gerekiyordu bu arada bnb zaten şuan piyasada en potansiyelli tokenler arasında en kaliteli borsa tokeni bu haber ile beraberde uzun vadede bnb güzel seviyelere çıkabilir.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 07, 2020, 12:18:52 PM

2-3 hafta önce BNB başlığında bahsetmiştim ama takip etmemiştim. Binance Chain'de BNB staking başlamış. EOS, BTC, ETH vs. gibi blok ödülü yok, sadece transaction ücretlerinden gelen para paylaştırılıyor validatorlara (madencilere). Ekonomik olarak blok ödülü vermeleri zor, çünkü ya ortaklar kendi elindeki BNB'leri vermeleri lâzım, ya da piyasadan alım yapmaları lazım. Bir de arzı 100milyon'a düşürmeleri gerekiyor peyderpey. Blok ödülünün sonu scam-exit'e giderdi mazallah Smiley Zaten BTC, 21 milyonu tamamlayınca, madenciler sadece transaction ücretinden pay alabilecek. Şu an transaction'lardan gelen paralar blok ödülüne göre az. Umut edilen şu: Bir şekilde mass adoption falan olur da madenciler değirmeni döndürmeye devam edebilirler. Yanlış hatırlamıyorsam, ETH ve EOS'da ise sürekli enflasyon var (dolayısıyla arz sürekli artıyor), blok ödülleri de oradan geliyor.

Şunları anlamadım;
Arz neden 100 milyona düşmeli?
Blok ödülü verecekleri sistem aslında kolay. Binance üzerinde yapılan işlemlerde buyback&burn yapmak yerine bir kısmını staking ödülü olarak dağıtabilirler kolaylıkla ya da bir çözüm bulunur bir şekilde. Sizin dayanağınız nedir?

Şunu açıklamak lazım sanırım. Binance chain eski coinlerde smart kontrat desteği olmayan bir coin'di. Yeni yapıyla bu marifet kazandı. Sanırım swaplayıp eski bep2'leri uzun vadede ortadan kaldırıp hepsini bep20 haline getirecekler. Bunun kullanımı arttırması olası ve bu da fee gelirlerini arttırır dolayısıyla da staking için karlı olur.
abduramann_ (OP)
Full Member

View Profile WWW
October 07, 2020, 04:09:25 PM

Arz neden 100 milyona düşmeli?
Whitepaper'ın emri Smiley Defalarca CZ tarafından teyit edildi. Burn toplam arz 100 milyona düşene kadar devam edecek.

Blok ödülü verecekleri sistem aslında kolay. Binance üzerinde yapılan işlemlerde buyback&burn yapmak yerine bir kısmını staking ödülü olarak dağıtabilirler kolaylıkla ya da bir çözüm bulunur bir şekilde. Sizin dayanağınız nedir?
Yapılmaz değil, bir süreliğine yapabilir, elde ortakların boşta bekleyen BNB'leri varken. Ama bir süre Smiley Tercih etmemişler. Sizin dediğiniz yöntem Binance Chain'ı merkezi bir yapıya bağlı kılar. Binance borsası battığında Binance Chain de kuvvetle muhtemel batar, çünkü ortada dağıtacak ödül kalmaz. Pratikte birbirlerine bağlıymış gibi gözükse de Binance Chain aynı Ethereum gibi ayrı bir zincir. Sahibi yok, başka geliri yok. Kendi yağıyla kavrulması lâzım.

Bu arada buyback&burn bilgisi artık tam doğru değil. Geçen yıl whitepaper'ı değiştirdiler. Yaktıkları bütün tokenlar piyasadan alınmıyor, hatta hiçbirini piyasadan almıyorlarmış CZ'nin dediğine göre. Hacimden gelen ücretlerden ve muhtemelen ortakların kendi malından yakıyorlar. Bunu eleştirdi bazıları fakat neticede 100 milyona düşeceği için uzun vadede bence önemli değil.

abduramann_ (OP)
Full Member

View Profile WWW
October 07, 2020, 04:12:46 PM

ham bunun dogru olduguna emin miiniz?cok sacma geldi bana oranlama ve komisyon diye belirtmesi.
https://docs.binance.org/guides/concepts/bc-staking.html sayfasından aynen alıntı:

the reward: (totalfees * commissionRate) would be distributed in proportion to the delegations, the left part would be sent to the validator fee address.

Sonradan düşündüm, ters mantıkta yazmış olabilirler. Validator'dan kesilecek komisyon. O zaman daha mantıklı oluyor Smiley

torrentco
Sr. Member

View Profile
October 07, 2020, 04:46:10 PM

banada oyle geld hocam.oyle bir komisyon yok cunku Smiley

bu arada denemk için bir miktar gonderim cuzdanı binance dan eşledim.
ne yazık ki stakede kullanamıyorum gonderdiğim bnbleri.
hem smart chain hemde normal bnb chain cuzdanlarımı senkronize etmeme ragmen.
torrentco
Sr. Member

View Profile
November 10, 2020, 07:31:01 AM

merak edenler için ozet geceyim.
1000 bnb gunde 0,35 bnb getiriyor.hacim arttıkça eminim komisyonda artacaktır.
lakin cuzdanımı binancede verify etmeme ragmen stake yapamıyorum launchpoolda.
o yuzden su anda stake yapmak daha karlı gozukuyor.
ancak verify yapıp stakede yapabilirsen 1000 bnb si olan biri ayda ekstra 11 bnb alırki 300+ usd ekstra para demek bu su anki bnb fiyatı ile bile.
muslol67
Hero Member

View Profile
November 10, 2020, 09:13:29 AM

merak edenler için ozet geceyim.
1000 bnb gunde 0,35 bnb getiriyor.hacim arttıkça eminim komisyonda artacaktır.
lakin cuzdanımı binancede verify etmeme ragmen stake yapamıyorum launchpoolda.
o yuzden su anda stake yapmak daha karlı gozukuyor.
ancak verify yapıp stakede yapabilirsen 1000 bnb si olan biri ayda ekstra 11 bnb alırki 300+ usd ekstra para demek bu su anki bnb fiyatı ile bile.

1000 BNB yaklaşık 29000$ yapıyor hocam. 29K yatırıma aylık 300$ yatırım yalın olarak çok bir şey değil aslında. Daha fena olmayan fikirler bulunabilir. Örneğin son dönem mevcut olan likite mining olayında 29K $'lık ETH/DAI LP yapılıp haftada 42-43 UNI getirir ki 2,5$ fiyatla hesaplasak ayda 400$'dan fazla yapar. Daha iyi seçeneklerde bulunabilir benim aklıma ilk gelen bu oldu.

Ancak tabi ki BNB olayında farklı bir şey daha var. Eğer bu stake edilen miktarlar Launchpool ve Launchpad'de de getiri sağlıyorsa uzun vardeli daha iyi bir yatırım olabilir. Soru şu; 1000BNB stake ettiğimde launchpad olayında 20 çekiliş hakkım olacak mı?
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
November 10, 2020, 09:49:57 AM
Last edit: November 10, 2020, 10:35:12 AM by ziya1453

bende denedim. borsa hesabıyla cüzdanı eşleştirdim.  launchpool yada kontrol ettiğim herhangibir ekranda bsc walletteki bnb ler gözükmüyor. kısaca hem staking hem borsada bnb tutma faydalarından aynı anda yararlanmanız şu an itibariyle söz konusu değil. herkese sağlıklı günler.
abduramann_ (OP)
Full Member

View Profile WWW
November 10, 2020, 11:10:36 AM

Kıymetli arkadaşlar, adı üstünde BNB staking. Burada staking ettiğiniz BNB'leri launchpool'da da ayrıca stake edemezsiniz. BNB staking yapabilmeniz için ise verify yeterli değil, yazdığım üzere cüzdanınıza transfer etmeniz ve delegation yapmanız gerekiyor. Önceki mesajlarıma bakarsanız, aslında delegation yoluyla mining yapmış oluyorsunuz. "Peki cüzdanı neden verify ediyoruz?" derseniz onu da ilk mesajda yazmıştım. IEO'lara katılabilmek için verify etmeniz gerekiyor. Oldu ki IEO'da bilet kazandınız, aynen launchpool'daki BNB'leri biletin karşılığını alabilmek için stakingten çıkardığınız gibi bunları da stakingten (delegation) çıkarıp Binance spot cüzdanınıza aktarmanız gerekecek.

muslol67
Hero Member

View Profile
November 10, 2020, 11:35:39 AM

bende denedim. borsa hesabıyla cüzdanı eşleştirdim.  launchpool yada kontrol ettiğim herhangibir ekranda bsc walletteki bnb ler gözükmüyor. kısaca hem staking hem borsada bnb tutma faydalarından aynı anda yararlanmanız şu an itibariyle söz konusu değil. herkese sağlıklı günler.

Bu durumda çok makul bir yatırım şekli değil.
abduramann_ (OP)
Full Member

View Profile WWW
November 10, 2020, 05:57:13 PM

Bu durumda çok makul bir yatırım şekli değil.
Hemen üstteki mesajımı okudunuz mu? Smiley Eşleştirmek staking için yeterli değil. Cüzdanına BNB transfer edip, stakingi başlatması gerekiyor. BNB tutmadan faydalanabiliyor. Eşleştirme zaten BNB'ler BSC cüzdanındayken launchpad'den (launchpool değil) faydalanmak için yapılıyor, şimdilik başka hiçbir fonksiyonu yok.

gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
November 10, 2020, 06:01:38 PM

Zaten böyle olması da mantıklı değil. Cz, bnb ninn fiyatını üç haneli yapmaya çalışırken staking ve borsada tutmayı kabul etmez.
Launchpool ile launchpad olayında beni şaşırttı. Hem başka token için bilet verdi. Hemde luanchpool dan cvx , Alpha gibi tokenleri verdi.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
November 10, 2020, 08:24:00 PM

Nedense CZ'nin merkezsiz bir borsayı çok ön plana çıkaracağına pek ihtimal vermiyorum. Yani biraz daha cepte tutma gibi geliyor yani tüm ortam bir anda merkezsiz borsaya dönerse biz de yayan kalmayalım diye düşünüyor olabilir. Yoksa kim kendi yönetebildiği, tersine hareketler yapabildiği bütün gücünü teslim etmek ister ki?

BNB staking'de eğer güzel para kazandırsa katılımcısı çok olurdu ama yukarıda yazdığım nedenden dolayı hiç bir zaman çok yüksek gelirler vereceğini sanmıyorum.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
November 11, 2020, 07:50:53 AM

Ben de "Ledger'daki BNB'ler işe yarasa bir şekilde artık" diyordum kendi kendime. Ledger desteği var mı sistemin bakmadım ama vardır muhtemelen. İlk fırsatta deneyeyim.
Bir soru;
Stake için BNB'leri işleme aldıktan sonra iptal edip BNB'leri satmak istediğimizde ne kadar sürede geri kullanılabilir oluyor BNB'ler?
Wan ve Tomo'da da stake yapıyorum mesela bunların geri dönüş süreleri 2-3 gün civarı.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: