Bitcoin Forum
May 05, 2024, 04:33:03 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Borsa ve Yatırımda Karlılığınızı Negatif Etkileyen Önyargılar  (Read 106 times)
thecryptogandalf (OP)
Member
**

Activity: 147
Merit: 21

View Profile
November 20, 2020, 10:36:39 AM

İnsanlar kusurlu varlıklardır ve para denkleme dahil edildiğinde, iyi kararlar vermek çok zor olabilir. Beynimiz kısayollarla bağlantılıdır. Bu kısayollar, her gün binlerce tanesini yaptığımız hızlı seçimler yapmamıza yardımcı olabilir. Borsada maliyetli olabilirler. Hatalara neden olan önyargılar haline gelirler.

Uzun vadede karlı olmak için, nasıl çalıştığınızı ve sizi yolunuzdan neyin çıkardığını bilmeniz gerekir. Plan yapsanız bile şüpheler olacaktır. Kayıptan kaçınma veya sabitlemeden biraz daha az dikkat çeken, borsa ve yatırım psikolojisinde ustalaşmayı zorlaştıran bazı önyargılara bakalım.

1. Yatırım ve borsada sosyal kanıt
Analizinizi yaptınız ve stratejinizi aldınız. Kendinizi iyi ve hazırlıklı hissederek, Twitter'ı açıyorsunuz ve birkaç kişi bu fiyatın tam tersini yapmasını bekliyor.  Peki bu “uzmanlar” doğru olması gerekenden tersini söylüyorsa? Sonuçta beğeniliyorlar. Stratejinizden şüphe etmeye başlarsınız, uygulama konusunda tereddüt edersiniz ve bir plan olmadan etkin bir şekilde ticaret yaparsınız. Coşkuya düşmek, iyi planlanmış ticaretiniz, bundan sonra ne olacağına dair sosyal medyada gezinmeye dönüşür.

Peki bu neden böyle? Sosyal kanıt buluşsal yönteminin (social proof heuristic) kurbanı oldunuz. İnsanlar sosyal hayvanlardır ve başkaları tarafından neşelendirilen bir şey gördüğümüzde, zihnimizde geçerli hale gelir. Bu nedenle incelemeleri çevrimiçi okuyoruz ve zaten popüler olan şeylere akın etme eğilimindeyiz.

Ancak borsada yatırım bireysel bir spordur. Genellikle bir borsada kendi yolunuzu bulmanız ve yürüteceğinizden emin olmanız gerekir.

Neler yapılabilir:

Warren Buffet, büyük finans merkezlerinde her gün sunulan sosyal kanıttan kaçmak için hayatı boyunca Omaha'da yaşadı. Sizde aynı şeyi yapmak zorunda değilsiniz, ancak Buffet gibi kendi yolunuzu oluşturmanız gerekir.

Bir trade stratejisi oluşturun ve backtest (Geriye dönük verilere stratejisini test etmek) edin. İşi bitirdiğinizde başka kimseyi dinlemenize gerek yok. Strateji işe yararsa onu çalıştırmaya devam edin - bu şekilde güven kazanırsınız. Gelişme yolunda bazı hatalar yapsanız bile, sonunda bağımsızlığa kavuşacaksınız.

2. Borsada kendi kendine hizmet

Bir süredir borsada yatırım yapıyorsunuz ve birkaç harika pozisyonunuz ve birkaç kötü pozisyonunuz var. İyi gittiğinde bir dahi gibi hissediyorsun. Sonra bir pozisyon girersiniz ve fiyat sizin aksinize gider. Şansımıza lanet etmeye başlarız.

Kendi kendine hizmet yanılgısı (The self-serving fallacy), ne zaman iyi alım satım sonuçları elde ederseniz bunun beceriden kaynaklandığına ve fiyat size karşı hareket ettiğinde bunun kötü şans olduğuna inandırıyor. Bu hayatta pek çok kez oluyor.
Beyninizin kendini desteklemesi ve size biraz özgüven beslemenin bir yolunu bulması gerçekten iyi. Bu önyargıların amacı, herkesin bunlardan muzdarip olmasıdır. Borsada yaptığınız yatırımlara zarar vermelerine izin vermemeniz önemlidir.

Neler yapılabilir:

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, bizi bulunduğumuz yere getiren genellikle bir kararlar bütünüdür. Onlar için sorumluluk almak her zaman kolay olmayabilir, ancak borsada, piyasayı veya bir başkasını suçlamak, para kaybederken size bir fayda sağlamaz. Gerçek: Kelimenin tam anlamıyla başarıya giden tek yol budur.

Borsada yatırımın pozisyon kazanmak ve kaybetmekle ilgili olduğunu kabul edin. Bunun başka bir yolu yok. İşi önceden yapın. Geriye dönük test(Backtest) yaparak kabaca ne bekleyebileceğinizi anlayın ve sonra onu zorlayın. Alım satım stratejilerinin gerçekten sonuç vermesi için tutarlı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Ticaretinizi gerçekleştirmeden önce iyi hazırlanmışsanız, şans sihirli bir şekilde size karşı nazik olmaya başlayacaktır.

3.Borsada zihinsel muhasebe

Belki işler sizin için iyi gidiyor ve stratejiniz tutarlı karlar sağlamaya başladı. Bu karla ne yapacağınıza bakıyorsunuz ve bunların çoğunu gelecek vaat eden ama küçük DeFi projesine koymaya karar veriyorsunuz. Oysa ki  maaşınızı asla bu şekilde riske atmazsınız, ama bu farklı,  bunlar sizin kazancınız. Aylardır bir profesyonel gibi risk yönetimi yapıyorsun.

Ama sonra bu küçük proje% 70 düştü. Tutarlı bir şekilde büyüyen yatırım kârınıza bakıyorsunuz ve kârınız konusunda daha akıllı olsaydınız eğer daha ne kadar olacağını hayal ediyorsunuz.

Peki bu neden böyle? Zihinsel muhasebe sizi alt etti. Beyniniz kârı, maaş çekinizden gelen ilk yatırımınızdan ayrı bir para olarak işlemiştir. Ancak, borsa yatırım yapan bir kişi olarak tek işiniz net değeri kaybetmek değil, artırmaktı.

Bu her zaman insanlara olur. Normal maaşlarımızın dışında gelen ek gelirleri, bonusları daha pervasızca harcarız veya farklı bir satın alma işleminden kalan parayla karşılayamayacağımız birşeyi alırız.

Neler yapılabilir:

Nereden gelirse gelsin, tüm paranız eşit derecede değerlidir. Elbette, çabanın karşılığını kendinize ödemeli ve işler iyi giderse keyfinize bakmalısınız. Borsada toplam karlılığınıza  hangi karı ekleyeceğinizi, sizi mutlu eden şeylere ne kadar harcayacağınızı ve yeniden yatırım yapabileceğinizi düşünün. Bu, yaşam durumunuza ve diğer masraflarınıza da bağlı olacaktır. Unutmayın, Net değerinize herzaman dikkat etmeniz gerekir.

1714883583
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714883583
Reply with quote  #2

1714883583
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714883583
Hero Member
*

Ignore
1714883583
Reply with quote  #2

1714883583
Report to moderator
1714883583
Hero Member
*

Ignore
1714883583
Reply with quote  #2

1714883583
Report to moderator
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
November 20, 2020, 11:15:31 AM

Söz edilen varlık uzun yıllardır piyasada olan bir varlıksa söylemleriniz büyük ölçüde geçerli ancak kripto piyasalarında bu süreçler çok daha hızlı yaşandığı için profesyonellerin yada senelerdir bu piyasada olan insanların bile defalarca stabil bir psikolojiye sahip olamadığını ve trade edeceğim derken bütün yatırımlarını kaybettiğini gördüm. Bu kadar oynak bir piyasada sadece yatırım yapılır (HODL). Trade etmeye hele de kaldıraçlı işlem yapmaya hiç kimsenin psikolojisi yetmez.

Yatırım ile trade arasında çok ince bir fark var. Yatırımı sadece geleceğine güvendiğiniz bitcoin / ethereum gibi birimler yada artık güvendiğiniz neyse onun üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Trade için ise güvene o kadar ihtiyaç yoktur, fırsat gördüğünüz her şey kar amaçlı alınıp satılabilirdir. Bitcoin yatırımı yaptım çünkü geleceğine, teknolojinin dünyayı değiştireceğine inanıyorum. Trade benim işim değil.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Vcob92
Member
**

Activity: 210
Merit: 30

View Profile
November 20, 2020, 11:47:27 AM

Aslında herşey kendinize belirlediğiniz stratejide bitiyor. Bende kendi adıma sosyal medya kullanmıyorum,kim ne demiş, fiyat nereye çıkmış ya da nereye düşmüş pek ilgilenmiyorum.(Belki içerde reel yatırımım olmadığı içindir)

Yıllardır vazgeçmediğim sabit stratejim; elde ki BTC ve ETH miktarını sabit seviyede tutup işlem yapmak. Haftalık olarak kazancı çekmek. Örneğin; 1 BTC'yi haftada 1.1 yaptıysam 0.1'i fiyat ne olursa olsun bozduruyorum. Günümüzde botlar yapıyor işlemleri kazanmak zor olsa da hâla idare ediyor. Nereye kadar giderse...

Hangi piyasada olursa olsun ne tür bir yol islerseniz izleyin bir strateji belirleyip vazgeçmeyin. Ancak paranın olduğu yerde insanın kendisi ile psikolojik savaş vermesi kolay olmuyor.
thecryptogandalf (OP)
Member
**

View Profile
November 20, 2020, 11:51:32 AM

Söz edilen varlık uzun yıllardır piyasada olan bir varlıksa söylemleriniz büyük ölçüde geçerli ancak kripto piyasalarında bu süreçler çok daha hızlı yaşandığı için profesyonellerin yada senelerdir bu piyasada olan insanların bile defalarca stabil bir psikolojiye sahip olamadığını ve trade edeceğim derken bütün yatırımlarını kaybettiğini gördüm. Bu kadar oynak bir piyasada sadece yatırım yapılır (HODL). Trade etmeye hele de kaldıraçlı işlem yapmaya hiç kimsenin psikolojisi yetmez.

Yatırım ile trade arasında çok ince bir fark var. Yatırımı sadece geleceğine güvendiğiniz bitcoin / ethereum gibi birimler yada artık güvendiğiniz neyse onun üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Trade için ise güvene o kadar ihtiyaç yoktur, fırsat gördüğünüz her şey kar amaçlı alınıp satılabilirdir. Bitcoin yatırımı yaptım çünkü geleceğine, teknolojinin dünyayı değiştireceğine inanıyorum. Trade benim işim değil.

Benim borsa ve yatırım diye ikisinide yazmamın sebebi, trading teriminin türkçedeki tam karşılığını yazamadığım için. Yatırım ve trade hakkındaki ince farkta kesinlikle haklısınız. Daytrading, swing trading veya daha uzun süreli periodlarla yatırım yaparken bu konuların dikkate alınmasını gerektiğini düşünüyorum. Kripto piyasası hareketli evet ama aynı zaman fırsatlarında fazla olması demek. Hareketli bir piyasada çok değerli deneyim kazanılabilir ve çok fazla şey öğrenilebilir. Ama tabiki burda risk ve money management çok öenmli. Pozisyon başına ne kadar para risk ettiğimiz ve her zaman küçük başlamak kriptolarla trade yaperken diğer piyasalara göre çok önemli.

HODL odaklı olmanızı da anlıyorum gayet. Sonuçta yatırımcılar farklı sınıflara ayrılabiliyor. Sizin gibi risk averse veya risk neutral trendini savunup uzun dönem yatırımı tercih edenler varken aynı zamanda risk seeking yatırıcımlar da mevcut. Benimde bitcoin ve blockchain üzerine inancım tam. Finans insanlığın en başlangıcından beri sürekli bir evrim halinde ve bu evrim hala devam ediyor. Benim düşüncem bitcoin ve blockchain, finansın yeni bir evresi ve zaman içinde bu süreç tamamlanıcak. Bitcoin ve blockchain benim için finansın monarşiden demokrasiye geçmesi geçmesi demek. Çünkü herşeyi kontrol eden ve gizliliği zedeleyen büyük, eski, geleneksek bankalara ihtiyaç kalmayacak.

Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim.
thecryptogandalf (OP)
Member
**

View Profile
November 20, 2020, 11:57:23 AM

Aslında herşey kendinize belirlediğiniz stratejide bitiyor. Bende kendi adıma sosyal medya kullanmıyorum,kim ne demiş, fiyat nereye çıkmış ya da nereye düşmüş pek ilgilenmiyorum.(Belki içerde reel yatırımım olmadığı içindir)

Yıllardır vazgeçmediğim sabit stratejim; elde ki BTC ve ETH miktarını sabit seviyede tutup işlem yapmak. Haftalık olarak kazancı çekmek. Örneğin; 1 BTC'yi haftada 1.1 yaptıysam 0.1'i fiyat ne olursa olsun bozduruyorum. Günümüzde botlar yapıyor işlemleri kazanmak zor olsa da hâla idare ediyor. Nereye kadar giderse...

Hangi piyasada olursa olsun ne tür bir yol islerseniz izleyin bir strateji belirleyip vazgeçmeyin. Ancak paranın olduğu yerde insanın kendisi ile psikolojik savaş vermesi kolay olmuyor.

/Aslında zaten bu belirttiğiniz dezavantaj ve daha fazlasından dolayı insanlar giderek bot kullanmaya başlıyor. Kripto piyasası 7/24 aktif bir piyasa ve haliyle insanlar hiçbir fırsatı kaçırmamak için stratejilerini botlarla otomasyona sokuyorlar. Aslında bu da trading in bir anlamda evrilmesi. 2000li yıllardan önce insanlar kağıt üzerinde hisse senedi yapıyorlardı, sonra bu bilgisayarlara taşındı, son yazılım hizmeti veren platformlar şimdide insanlar botları kullanmaya başladı. Bence tren bir kere kaçırdıktan sonra işin pek kolay olacağını sanmıyorum.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 26, 2020, 02:44:33 PM
Merited by EFS (2)

Ben de bu konuda birkaç kelam etmek isterim:)
Önyargılar, yaşanmış acı ya da tatlı tecrübelerin bir yansımasıdır aslında. Kendi tecrübelerimiz ile bir başkasının tecrübeleri bir noktada kesiştiğinde onları da kendi tecrübemiz gibi sahiplenmeye başlarız. Bu psikolojik bir gerçektir.

Mesela biri der ki; "X coin bana acayip zarar ettirdi sakın yatırım yapma". Oysa o X coin belki ileride değerli hale gelecek ve kar ettirecektir ama biz eğer tekrar zarar ettirdiğini görürsek artık kendimize ait olmayan bir tecrübeyi sahiplenmiş oluruz. Bu da gelecekteki yatırım alışkanlıklarımızı etkileyeme başlar. Tersi durumlar da geçerlidir. "Şu coin bana acayip kar ettirdi" der birisi ve biz o coinden kar etmesek de yükseldiğini gördüğümüzde o tecrübeyi sahipleniriz. Bunlar aslında bilinçaltına işlemeye başlar ve zamanla (örneğin bu forumdaki yazılan yatırım deneyimlerini takip ederken) onlarca kişinin yazdığı deneyimleri kendimizinki gibi görmeye başlarız.

Bunu kırmanın yolu ise kendi araştırmamızı yaparak, güvendiğimiz projelere ufak yatırımlar yapıp sonuçlarını görmekten geçer. Elde edilen kazançla, diğer projelere yatırım yapıp eldeki para zamanla yükseltilebilir. Bunun keyfini yaşamak için bazen çekim yapıp harcamak da lazımdır. Ben portföyümün en az %50'sini uzun vadeli tutarım. Diğer %50'nin içindekilerin yarısını da başka projelerle değiştirir, diğer yarısını da adet artırmak için kullanırım. Eğer bir proje net şekilde scam değilse ve ben bir gelecek görüyorsam, dip fiyatlardan toplamaya çalışırım. Bazı coinler var ki 2017'de ATH yapıp şimdilerde yerlerde sürünüyorlar. Ama bu onların tekrar atağa geçmeyeceklerini göstermez! Çok sürpriz coinlerden enteresan yükselişler görülebiliyor zaman içinde.

Not: Kaldıraçlı işlemler amatörler için değildir! Kısa zamanda yüksek karlar elde edilebileceği gibi bakiyenizi de sıfırlayabilirsiniz. İstisnalar da vardı elbette ama ben kumar olarak görüyorum. En profesyoneli bile zarar ettirebilir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: